Sari la conținut

40 De Zile De La Moartea Lui Traian Si Ela (Buc-Plevnei)


Postări Recomandate

Nu stiu cum sa incep, sincer...

 

E greu de descris in cuvinte sa vezi suferinta in ochii oamenilor, dar in acelasi timp si cum li se umple sufletul de bucurie ca s-au strans atat de multi motociclisti care au venit sa depuna flori si lumanari la mormantul copiilor lor si ca nu i-au uitat, ci din contra.

 

Doua familii sfaramate de durere si de chin sufletesc; a stat in puterea noastra sa le mai alinam din durere si cred eu ca am reusit macar un pic.

 

Ne-am strans la Arcul de Triumf destui si s-a mers grupat pana pe strada Agnita. Cand am ajuns cred ca eram vreo 40 de motoare. Acolo stiu ca au mai venit si unii motoristi direct. Altii au venit direct la cimitir. Nimeni n-a mai stat sa numere dupa aceea insa e cert ca se marise numarul nostru.

 

Sa pun pozele totusi..

 

Click pe poza pt versiunea mare

panor1te5.jpg

 

post-7333-1192925068_thumb.jpg Ni se multumea din suflet ca am venit.

 

--------------------

Deja ajunsesem la cimitir.

post-7333-1192925250_thumb.jpg post-7333-1192925304_thumb.jpg post-7333-1192925320_thumb.jpg post-7333-1192925369_thumb.jpg

 

 

Dorinta mamei a fost sa intram cu motoarele in cimitir, pentru ca ni s-a dat voie. Mai intai s-a mers pe jos, s-au depus flori, s-au aprins lumanari iar inainte de plecarea spre Plevnei s-a mers cu motocicletele in cimitir in zgomot de turatii. Chiar am fost rugati pentru asta.

Click pe poza pt versiunea mare

r0013511rv7.jpg

 

 

 

post-7333-1192926101_thumb.jpg post-7333-1192926135_thumb.jpg post-7333-1192926169_thumb.jpg

 

Click pe poza pt versiunea mare

r0013520hk9.jpg

 

Click pe poza pt versiunea mare

r00135202ld7.jpg

post-7333-1192926902_thumb.jpg post-7333-1192926927_thumb.jpg post-7333-1192926966_thumb.jpg

 

 

De la cimitir s-a plecat grupat, intr-un mod foarte ordonat, pana la locul accidentului de pe Plevnei. Acolo deja ne asteptau televiziunile (am vazut Realitatea si TVR). Deja toata strada era iesita la geam si trecatorii se oprisera locului cu gura cascata. Evident ca locatarii si-au dat seama despre ce este. Chiar la oprire, timp de aprox 2 minute (cred) s-au turat motoare zdravan, rateuri, zgomot. Oricum coloana in sine cu motoarele neturate facea un zgomot notabil deja ca ne auzise tot bulevardul cand ne apropiam.

 

Click pe poza pt versiunea mare (in dreapta mai erau motoare, dar nu le-am prins in cadru)

r0013547zs9.jpg

 

 

post-7333-1192928186_thumb.jpg Adresa fatidica (santieru naibii' :ok: )

 

 

post-7333-1192928279_thumb.jpg post-7333-1192928307_thumb.jpg post-7333-1192928333_thumb.jpg

post-7333-1192928419_thumb.jpg post-7333-1192928437_thumb.jpg post-7333-1192928482_thumb.jpg

post-7333-1192928554_thumb.jpg post-7333-1192928666_thumb.jpg post-7333-1192928695_thumb.jpg

 

post-7333-1192928941_thumb.jpg post-7333-1192928977_thumb.jpg

 

 

post-7333-1192929087_thumb.jpg post-7333-1192929111_thumb.jpg

 

D-zeu sa-i odihneasca in pace.

 

Care mai aveti poze, puneti-le in acest topic.

Impresii ale participantilor, pareri ale forumistilor... postati va rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca mai e nimic de zis

 

fara sa se supere nimeni, cred ca singurele poze care si aveau rostul sunt cele ..cu datele lor de ..venit si de plecat.

1989-

13.09.2007

 

inca nu mi revin dupa cele 2 imagini - mama care ne a intampinat in strada plangand si datele de care vorbeam mai sus - 18 ani din cimintir, de pe cruci. atat aveau , 18 ani

 

 

 

o lumanare aprinsa si un RIP

iar familiile lor desi au pierdut un copil au acum ...multi mai multi .noi

 

multumesc celor care au "Deschis" acesta "Actiune" si ne doresc sa fie cat mai putine de acest gen

 

Dumnezeu sa-I ierte si sa-I odihneasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am putut ajunge si imi pare si mai rau ca din cauza unui (cuvant urat), criminal si inconstient s-a ajuns la asa ceva.

Pozele de la acest accident au ajuns acum material educativ prezentat in licee de catre AMR si vor fi aratate oricui de cate ori se va putea pentru ca asa o tragedie sa nu se mai repete niciodata. Deci copiii acestia traiesc mai departe si isi duc mesajul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:

Dar cu nenorocitul ala de sofer ce s-a intamplat pana la urma? A ajuns sau nu la parnaie unde ii e locul?????

inca e in proces , nu sa terminat si cred ca mai dureaza. mama lui traian( cred) spunea ca politistii au luat niste masuratori la franare mai mari decat cele reale , si vor sa dea vina pe lipsa de experienzta a lui Traian. da nu shtiu daca are vre-o relevanta cu ce a facut camionagiu. linie continua , neacordare de prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace! imi pare nespus de rau ca nu am ajuns si eu acolo. Apropo stie cineva ce s-a intamplat cu CRIMINALUL ala? :ok: In multe cazuri se intampla ca politia sa de-a vina pe cei care nu mai sunt printre noi, daca s-ar aplica legea vinovat ar fii camionagiul pt ce a facut, nu un simplu motociclist care mergea regulamentar, dar vom vedea dupa proces ce masuri s-au luat.

Editat de mihai_pik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: sper ca cei doi sa se odihneasca in pace. Am fost puternic emotionat de modul in care ne-a primit mama lui traian acolo... Prea tineri ... mult prea tineri ... nu mai am cuvinte.

 

 

Intr-adevar.

Se citea suferinta pe chipul ei si totodata, cu lacrimi in ochi de emotie, se bucura nespus atunci cand a intrat coloana pe strada Agnita. Ne-a intampinat tinandu-ne pumnii, ii ridica in sus, semn ca se bucura pentru fiecare dintre noi care a ajuns acolo.

A zis cineva ca de parca il privea pe fiecare motorist cu aceiasi ochi ca pe Traian. Bucurie, amaraciune si tristete, e greu sa nu te marcheze asa ceva cand vezi pe chipul unui om.

 

 

Si da, 18 ani amandoi...

 

In Februarie eu mi-am pierdut bunica si orice pierdere o simtim. Chit ca avea 91 de ani, isi traise toata viata, marcheaza o familie ... dar de doi copii de 18 ani ce sa mai zici? Traian si Ela aveau toata viata inaintea lor. Incepi sa ramai fara cuvinte cand te gandesti la asta.

 

Au murit fara nici o vina. Stiu, se zice ca pentru cei plecati e simplu, insa pentru cei ramasi (familie) e groaznic. Insa pana si moartea lor a fost groaznica.

 

Sa le cinstim memoria si sa nu uitam de ei. Macar atat putem face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: intr-adevar, vazand'o pe mama lui traian cum plagea cand am ajuns cu motoarele la el acasa, cum ne multumea, m-a trecut un fior. am simtit parca pe pielea mea acea durere, mare durere pe care o poate avea o mama cand i-a murit copilul. aceasta e cea mai dureroasa pedeapsa, sa'ti ingropi propriul copil.

sper ca politia sa'si faca treaba, instanta de judecata la fel si sa plateasca pt ceea ce a facut acel criminal. totusi, cu siguranta acel camionagiu e chinuit de constiinta.

Dumnezeu sa'i odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost impresionant pana la lacrimi... nu cred ca se poate aprecia ce este in sufletul parintilor si prietenilor celor disparuti. Dumnezeu sa ii odihneasca in pace :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara sa se supere nimeni, cred ca singurele poze care si aveau rostul sunt cele ..cu datele lor de ..venit si de plecat.

1989-

13.09.2007

inca nu mi revin dupa cele 2 imagini - mama care ne a intampinat in strada plangand si datele de care vorbeam mai sus - 18 ani din cimintir, de pe cruci. atat aveau , 18 ani

(...)

Stiu ce vrei sa zici, sa subliniezi ca o asemenea tragedie merita tinuta minte si readusa in memorie chiar si numai de la o poza.

Insa e de datoria noastra sa nu uitam asa ceva. Eu am facut cate poze am apucat, macar prin asta sa ajut sa mentin actual cazul lor.

Asa ca bine a zis Purghy

Imi pare rau ca nu am putut ajunge si imi pare si mai rau ca din cauza unui (cuvant urat), criminal si inconstient s-a ajuns la asa ceva.

Pozele de la acest accident au ajuns acum material educativ prezentat in licee de catre AMR si vor fi aratate oricui de cate ori se va putea pentru ca asa o tragedie sa nu se mai repete niciodata. Deci copiii acestia traiesc mai departe si isi duc mesajul...

 

r0013557floriqe1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se rupe inima cand vad aceste imagini.am fost prietena cu ela.o cunosteam de mai bine de 14 ani, atat pe ea cat si pe familia ei.era plina de viata si mereu zambitoare.mie nici acum nu imi vine sa cred ca nu mai e printre noi si tot mai astept sa o intalnesc.am sugferit un soc imens atunci cand am aflat vestea.in aceste 40 de zile am mers aproape zilnic in locul in care s-a produs tragedia si am aprins lumanari in memoria lor.

este cumplit ca se poate intampla asa ceva.

vor ramane mereu vi in amintirea noastra.

Dumnezeu sa ii aibe in grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist....foarte trist a fost....

Mi se umezesc si acum ochii la imaginile care mi-au ramas pe retina...

M-au impresionat cele doua mame....cata durere pot sa indure cu capul sus...

 

Ma bucur ca am reusit sa facem acest gest de solidaritate cu familia celor doi disparuti atat de timpuriu si atat de tragic....

 

Pe de alta parte ma asteptam la o prezenta mult mai ampla din partea motociclistilor din Bucuresti....cei cateva mii, daca ar fi sa-i contorizam pe toti.... Ii scuzam pe cei care din motive obiective nu au putut fi prezenti...Dar ceilalti..... Fratilor puteam fi oricare dintre noi in locul acestor copii nevinovati....Puteam fi mai multi, ca sa atragem atentia inca o data....asupra prezentei noastre in trafic....si a importantei care trebuie sa ne-o acorde oricare alt participant la traficul infernal din Bucuresti si nu numai...

 

...si sa nu mai spun ca unii din cei prezenti ar trebui sa citeasca despre mersul in grup si in coloana:

/index.php?showtopic=10596

 

....dar nu asta este subiectul topicului (era doar o paranteza necesara).

 

Sa pun si eu cateva poze de sambata. Dumnezeu sa-i odihneasca.

post-26078-1193069204_thumb.jpg

post-26078-1193070134_thumb.jpg

post-26078-1193071078_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim tututror celor care au fost prezenti si tuturor celor care nu au fost acolo, dar poate au fost alaturi de noi cu sufletul. Sunt sora Elei si va asigur ca atat parintii mei si ai Elei, cat si parintii lui Traian au fost impresionati de numarul mare in care ati fost prezenti la comemorarea copiilor nostri dragi pe care ii regretam atat de mult.

Inca o data va multumesc din suflet si in numele parintilor nostri. Ati fost alaturi de noi, iar daca Traian si Ela mai sunt undeva pe sus atunci sigur v-au urmarit si i-ati facut foarte fericiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim tututror celor care au fost prezenti si tuturor celor care nu au fost acolo, dar poate au fost alaturi de noi cu sufletul. Sunt sora Elei si va asigur ca atat parintii mei si ai Elei, cat si parintii lui Traian au fost impresionati de numarul mare in care ati fost prezenti la comemorarea copiilor nostri dragi pe care ii regretam atat de mult.

Inca o data va multumesc din suflet si in numele parintilor nostri. Ati fost alaturi de noi, iar daca Traian si Ela mai sunt undeva pe sus atunci sigur v-au urmarit si i-ati facut foarte fericiti.

 

D-zeu sa o odihneasca pe sora ta si pe Traian.

Ne bucuram ca v-am putut ajuta astfel sa treceti peste momentele grele.

 

Unii dintre noi se temeau ca am fi fost prea putini. Insa la cimitir s-a mai marit numarul nostru. Cred ca toti motociclistii ar fi vrut sa fie de doua ori mai multi adunati; oricum de regula noi avem impresia ca niciodata nu sunt destui (stim, ne-am dori ca orice coloana moto sa fie imensa sa nu uite Bucurestiul asta ca mai sunt si motoristi in trafic).

Unii n-au putut sa ajunga din varii motive, altii aveau motocicletele la reparat, etc... insa in mod sigur nu au uitat acel accident si nici nu-l vor uita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca pe bunii mei prieteni, ela si traian.vor ramane mereu in amintirea mea ca doi prieteni adevarati, plini de viata, alaturi de care am trait clipe minunate...aveau toata viata inainte...cu totii am suferit o pierdere enorma.

 

cei care doresc filmarea le-o pot trimite pe yahoo messenger. idu meu este cactuskiddo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Doresc familiei putere sa treaca peste momentele grele.

Eu sunt convins ca ei au trecut acum deja de etapa asta grea (a vietii) si sunt intr-un loc unde au acces la cunoasterea universala.

A fost greu (emotional) sa particip la un asemenea eveniment dar sunt bucuros ca am reusit sa ajung. ;) :D :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...