Sari la conținut

Poze Vechi Din Moto


Postări Recomandate

Salutare dinou,

va atasez niste poze care sper eu au sa va faca placere sa le vedeti. Sunt poze din arhiva personala a familiei, poze de la inceputul motociclismului in Romania. Personajul principal din fotografii este bunicul meu un fost mare alergator de moto care s-a stins din viata in anul 1999.

Ghe. Voiculescu 1928 - 1999

viteza pe circuit

speedway

obstacole (un fel de motocross de azi)

 

* pozele sunt cu drepturi de autor.

 

Mesaj completat

Salutare dinou,

va atasez niste poze care sper eu au sa va faca placere sa le vedeti. Sunt poze din arhiva personala a familiei, poze de la inceputul motociclismului in Romania. Personajul principal din fotografii este bunicul meu un fost mare alergator de moto care s-a stins din viata in anul 1999.

Ghe. Voiculescu 1928 - 1999

viteza pe circuit

speedway

obstacole (un fel de motocross de azi)

 

* pozele sunt cu drepturi de autor.

 

 

 

fru moase poze ei pline de istore.

pt cei care inbtragesc stilul clasic uite aicea

http://www.classic-motorbikes.com/default.asp

mie unul imi place asa zisele Cafe Racer

 

 

respect

 

 

 

 

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mesaj completat

 

 

 

 

fru moase poze ei pline de istore.

pt cei care inbtragesc stilul clasic uite aicea

http://www.classic-motorbikes.com/default.asp

mie unul imi place asa zisele Cafe Racer

 

 

respect

 

 

 

 

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

 

Daca-ti plac asa de mult Cafe Racer-rulile ce zici de motocicleta asta chiar de la mama lor de acolo.

post-52663-1256974305_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Indraznesc sa adaug si eu o poza din alte vremuri. Cel din spate este tatal meu, Ion Iordan,

dintr-o comuna de pe langa Turnu Magurele si anume: Uda Paciurea.

Cel din fata este prietenul lui din acele timpuri, Nae Draghici.

Iar motocicleta, un ij 59 era a tatalui meu si, cand am inceput eu sa plec cu ea la plimbare, a vandut-o de frica sa nu-mi rtup gatul.

 

Cu respect, Aurel- Shepard Iordan!

Se pare ca nu pot atasa poza. O sa incerc mai tarziu

 

Mesaj completat

Salut!

Indraznesc sa adaug si eu o poza din alte vremuri. Cel din spate este tatal meu, Ion Iordan,

dintr-o comuna de pe langa Turnu Magurele si anume: Uda Paciurea.

Cel din fata este prietenul lui din acele timpuri, Nae Draghici.

Iar motocicleta, un ij 59 era a tatalui meu si, cand am inceput eu sa plec cu ea la plimbare, a vandut-o de frica sa nu-mi rtup gatul.

 

Cu respect, Aurel- Shepard Iordan!

Se pare ca nu pot atasa poza. O sa incerc mai tarziu

 

Se pare ca am reusit sa atasez poza!

post-41032-1257596009_thumb.jpg

Editat de Shepard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ar trebui un topic in care sa fie mentionati si prezentati toti pilotii sau pasionatii seniori de motoare! Si cei care mai traiesc sa scrie amintiri si sa descrie atmosfera de atunci... temerile lor in concursuri si in calatorii... punctele slabe ale motocicletelor pe care le-au exploatat in cele mai diferite situatii... Cei care au rude glorioase ar trebui sa faca un topic de genul asta! Vor disparea incet-incet si acesti oameni si aceste motoare... Macar sa ramana o amintire cat mai vie a acelor vremuri!

Multe succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa postez si eu 2 fotografii de acum vreo 30 de ani.

E vorba de Mobra 50 Super, prima mea intanire cu motoarele pe 2 roti. Va rog sa va uitati cu atentie la detalii. Veti vedea o mobra cu racire cu apa, "home made".

In a doua fotografie se poate vedea interesul motoristilor pentru acea ciudatenie.

post-18407-1260358096_thumb.jpg

post-18407-1260358127_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat sa postez si eu 2 fotografii de acum vreo 30 de ani.

E vorba de Mobra 50 Super, prima mea intanire cu motoarele pe 2 roti. Va rog sa va uitati cu atentie la detalii. Veti vedea o mobra cu racire cu apa, "home made".

In a doua fotografie se poate vedea interesul motoristilor pentru acea ciudatenie.

foarte tare! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui un topic in care sa fie mentionati si prezentati toti pilotii sau pasionatii seniori de motoare! Si cei care mai traiesc sa scrie amintiri si sa descrie atmosfera de atunci... temerile lor in concursuri si in calatorii... punctele slabe ale motocicletelor pe care le-au exploatat in cele mai diferite situatii... Cei care au rude glorioase ar trebui sa faca un topic de genul asta! Vor disparea incet-incet si acesti oameni si aceste motoare... Macar sa ramana o amintire cat mai vie a acelor vremuri!

Multe succesuri!

 

.......mmmmda, vroiam sa va pove din ce piese erau compuse motoarele mele, dar aici nu era locul potrivit. De asemeni am amintiri de urmariri de militieni de trecut cu motocross-ul printre giste pe cimp, doar nu era carne, nu? Sa ma anuntat si pe mine de faceti un topic cu povesti de pe timpu lu bunicumiu. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super pozele.

Ce motor de cross era..CZ?

 

Imi plac tare mult pozele.

 

:D Moto cross: Roata fata, cerc de carpati, butuc de CZ, spite electrozi.Telescope fata originale de CZ 250 de cross. Ghidon facut de mine. Cadru din CZ de 125 din 1960, taiat si modoficat. Motor de la GO-KART, de la liceul auto, de 175, supra comprimat cu admisii frezate, cutie 5 trepte. Bascula spate din teava dreptunghiulara, cu telescoape pe aer originale de CZ250. Am avut inainte de telescoapele spate, un telescop central, de la cabina de Raba, cu arc cu tot. Dupa o saritura, s-a inchis telescopul la maxim si s-a indoit bascula de freca roata de spate de aripa. :D :P Roata spate, cerc si butuc de CZ, spite de electrozi. Roata dintata spate facuta, special, lant de presa de baloti, cablu acceleratie de combina, rezervor de mobra super taiat, sitz care venea pina pe rezervor. Cauciucuri originale, de cross. Timp de construire, aproape un an, dar distractie dupa, pentru o veata! In rest benzina la ratie, bagam 2 litri si mergeam pe linga sat, unde aveam traseul pina se oprea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Moto cross: Roata fata, cerc de carpati, butuc de CZ, spite electrozi.Telescope fata originale de CZ 250 de cross. Ghidon facut de mine. Cadru din CZ de 125 din 1960, taiat si modoficat. Motor de la GO-KART, de la liceul auto, de 175, supra comprimat cu admisii frezate, cutie 5 trepte. Bascula spate din teava dreptunghiulara, cu telescoape pe aer originale de CZ250. Am avut inainte de telescoapele spate, un telescop central, de la cabina de Raba, cu arc cu tot. Dupa o saritura, s-a inchis telescopul la maxim si s-a indoit bascula de freca roata de spate de aripa. :D :D Roata spate, cerc si butuc de CZ, spite de electrozi. Roata dintata spate facuta, special, lant de presa de baloti, cablu acceleratie de combina, rezervor de mobra super taiat, sitz care venea pina pe rezervor. Cauciucuri originale, de cross. Timp de construire, aproape un an, dar distractie dupa, pentru o veata! In rest benzina la ratie, bagam 2 litri si mergeam pe linga sat, unde aveam traseul pina se oprea :laugh:

Tare!Mai ceva ca motoru' lu' fiu-meu. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa pun si eu o poza-doua din arhiva personala - in anii 62-63 tatal meu a alergat la viteza si motocross cu o Jawa 350 modificata de el.

 

Cu numarul 8 in spatele tatalui meu este Alexandru Huhn.

Mesaj completat

brosura unueia dintre curse

Mesaj completat

.

Mesaj completat

si Jawa cu pricina :D

post-6915-1261571085_thumb.jpg

post-6915-1261571194_thumb.jpg

post-6915-1261571380_thumb.jpg

Editat de Horia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pare niciuna din RO... in a 2-a apare o unitate de vanatori de munte italieni Bersaglieri.

Merci, Aleko. Mi-am dat si eu seama. De aia am si pus intrebarea. Eram curios ce raspunde Vanatorul cerului. :D

Mesaj completat

Niste poze luate de pe net.

Sunt de aceeasi parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-882-1261829839_thumb.jpg

 

Din trecut sa pastram doar amintirile frumoase.

Pentru viitor: sanatate, belsug, bucurie,

La multi ani !

La multi kilometri frumosi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa pun si eu o poza-doua din arhiva personala - in anii 62-63 tatal meu a alergat la viteza si motocross cu o Jawa 350 modificata de el.

 

Cu numarul 8 in spatele tatalui meu este Alexandru Huhn.

Mesaj completat

brosura unueia dintre curse

Mesaj completat

.

Mesaj completat

si Jawa cu pricina :love:

 

Super poze. Cum il chema pe tatal tau?

Probabil ca a fost de generatie cu bunicamiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu am vrut sa scriu mult sa nu se zica ca ma laud. Tatal meu se numea Rascanu Liviu si intr-adevar a concurat la aceleasi curse in aceeasi perioada cu bunicul tau. Atasez pentru exemplificare pliantul de la concursul international din 30 septembrie 1962 de la Bucuresti - locurile la finalul cursei au fost trecute cu pixul pe foaie de catre tatal meu.

 

El a alergat din pasiune (legitimat la Vointa), cum zicea, doi ani (1962-1963) cu Jawa 350 (ogar) modificata de el insusi, cum se poate vedea in poza din primul meu post, astfel: roti pe 19 (original erau pe 16), cartere modificate, maneta de acceleratie de curse (cu cursa de rotire scurta). Alte modificari nu stiu sa fi avut. Si cu toate astea a iesit pe locuri de cinste (de ex. locul 4 la cursa balcanica). Om fara experienta anterioara de curse, cu o Jawa cu modificari minime... Eu unul sunt mandru de el!

 

Imi vorbea mereu cu mare bucurie si de bunicul tau, si de Mihai Danescu, Stefan Iancovici sau Sandu Huhn, cu care fusese bun prieten.

post-6915-1262033575_thumb.jpg

Editat de Horia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu am vrut sa scriu mult sa nu se zica ca ma laud. Tatal meu se numea Rascanu Liviu si intr-adevar a concurat la aceleasi curse in aceeasi perioada cu bunicul tau. Atasez pentru exemplificare pliantul de la concursul international din 30 septembrie 1962 de la Bucuresti - locurile la finalul cursei au fost trecute cu pixul pe foaie de catre tatal meu.

 

El a alergat din pasiune (legitimat la Vointa), cum zicea, doi ani (1962-1963) cu Jawa 350 (ogar) modificata de el insusi, cum se poate vedea in poza din primul meu post, astfel: roti pe 19 (original erau pe 16), cartere modificate, maneta de acceleratie de curse (cu cursa de rotire scurta). Alte modificari nu stiu sa fi avut. Si cu toate astea a iesit pe locuri de cinste (de ex. locul 4 la cursa balcanica). Om fara experienta anterioara de curse, cu o Jawa cu modificari minime... Eu unul sunt mandru de el!

 

Imi vorbea mereu cu mare bucurie si de bunicul tau, si de Mihai Danescu, Stefan Iancovici sau Sandu Huhn, cu care fusese bun prieten.

 

Foarte interesant! Asteptam mai multe poze....respect pentru cei care au reusit sa faca performanta in anii respectivi :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...