Sari la conținut

Ktm 250 Exc-f


dimy_ktm
 Share

Postări Recomandate

Cine are acest motor si ceilalti care il stiu sa si spuna parerea despre el ...

 

 

il am de un an.

am 120 h de functionare .si am facut (pe la 40 ore ) urmatoarele schimbari:

kit JD JETTING in carburator , (am schimbat jiclorul de la pompa de acceleratie , jiclorul principal si "cuiul" , o-ring pe cama pompei de acc.)

rezulate comparabile se obtin daca schimbi cuiul principal de exc-f :obekt , cu cuiul de 250 sx-f (sau esc-f six-days)obetp, si montezi 2 o-ring-uri de lant peste arcul camei pompei de acceleratiei.

kit evacuare ARROW full titan.

in plus am manufacturat in carburator POWER-NOW + POWERNOW PLUS

dupa toate aceste modificari am obtinut:

putere mai mare la turatie mare , un raspuns mai bun al acceleratiei ,

scaderea putin a cuplului la turatie mica

zgomot mai mare al evacuarii .

(toate aceste modificari le-am citit pe THUMPETALK si KTMTALK si THUMPERFAQ)

suspensia a ramas standard .

dupa modificari am simtit nevoia sa schimb raportul de transmisie de la 13/52 la 14/52 , era ok , apoi la 13/51 si este si mai bine .Fara modificari este bine 13/52 .

 

concluziile mele astazi sunt:

este cel mai bun 4t de la ktm pt enduro de padure ,endurocross.

nu il recomand pt plimbari.

este usor , mic , capabil , si mai sportiv ca orice alt exc 4t.

este obligatoriu verificarea nivelului de ulei , schimbarea uleiului , a filtrului de ulei , a filtrului de aer comform manualului.daca nu faci asta schimbi segmentii repede (40 ore ) si apoi pistonul 60-80 ore.

recomand uleiul Motul.

jocul la supape nu s-a modificat dupa 120 h.

lantul de distributie inca nu trebuie schimbat.

nu imi place intinzatorul lantului de distributie (este hidraulic) as prefera unul mecanic 100%.citeodata suna !

bateria nu m-a lasat niciodata.

 

dezavantaje:mi-ar place sa fie si mai usor , dar asta deja inseamna 2T .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il am de un an.

am 120 h de functionare .si am facut (pe la 40 ore ) urmatoarele schimbari:

kit JD JETTING in carburator , (am schimbat jiclorul de la pompa de acceleratie , jiclorul principal si "cuiul" , o-ring pe cama pompei de acc.)

rezulate comparabile se obtin daca schimbi cuiul principal de exc-f :obekt , cu cuiul de 250 sx-f (sau esc-f six-days)obetp, si montezi 2 o-ring-uri de lant peste arcul camei pompei de acceleratiei.

kit evacuare ARROW full titan.

in plus am manufacturat in carburator POWER-NOW + POWERNOW PLUS

dupa toate aceste modificari am obtinut:

putere mai mare la turatie mare , un raspuns mai bun al acceleratiei ,

scaderea putin a cuplului la turatie mica

zgomot mai mare al evacuarii .

(toate aceste modificari le-am citit pe THUMPETALK si KTMTALK si THUMPERFAQ)

suspensia a ramas standard .

dupa modificari am simtit nevoia sa schimb raportul de transmisie de la 13/52 la 14/52 , era ok , apoi la 13/51 si este si mai bine .Fara modificari este bine 13/52 .

 

concluziile mele astazi sunt:

este cel mai bun 4t de la ktm pt enduro de padure ,endurocross.

nu il recomand pt plimbari.

este usor , mic , capabil , si mai sportiv ca orice alt exc 4t.

este obligatoriu verificarea nivelului de ulei , schimbarea uleiului , a filtrului de ulei , a filtrului de aer comform manualului.daca nu faci asta schimbi segmentii repede (40 ore ) si apoi pistonul 60-80 ore.

recomand uleiul Motul.

jocul la supape nu s-a modificat dupa 120 h.

lantul de distributie inca nu trebuie schimbat.

nu imi place intinzatorul lantului de distributie (este hidraulic) as prefera unul mecanic 100%.citeodata suna !

bateria nu m-a lasat niciodata.

 

dezavantaje:mi-ar place sa fie si mai usor , dar asta deja inseamna 2T .

 

ktmoldboy ai putea sa pui o poza cu el sa il vad ca si eu vreau sai fac niste modificari...ai auzit ca la el se poate skimba pistonul si inca ceva si il facy de 350 nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ktmoldboy ai putea sa pui o poza cu el sa il vad ca si eu vreau sai fac niste modificari...ai auzit ca la el se poate skimba pistonul si inca ceva si il facy de 350 nu?

 

dimy vezi ca am facut un topic special ptr exc-uri..tocmai am citit despre chiturile care se pot monta pe motoare pentru ai mari performantele...baga nasul pe topicul hai portocalii...bafta

 

nu te supara pe mine dar vreau sa concentram in topicul de exc-uri toate problemele noastre ca sa le aibe bikerii gramada sa nu mai frunzareasca tot net-ul dupa ele

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ktmoldboy ai putea sa pui o poza cu el sa il vad ca si eu vreau sai fac niste modificari...ai auzit ca la el se poate skimba pistonul si inca ceva si il facy de 350 nu?

 

kit-ul de care stiu eu este de 315.

dar am ajuns la concluzia ca motoarele sunt oricum mai bune decat stim noi ce vrem de la ele.

ktm este suficient de "ready to race "!

parerea mea este ca toate upgrade-urile , tuningul , si energia cheltuita in acest sens o voi canaliza de acum spre imbunatatirea tehnicii de pilotaj si placerii sa te dai.

sa ma scuzati , dar in poza`de mai jos nu cred ca se vede jiclorul si o-ringul de pe pompa de acc. ;)

post-13916-1193215616_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kit-ul de care stiu eu este de 315.

dar am ajuns la concluzia ca motoarele sunt oricum mai bune decat stim noi ce vrem de la ele.

ktm este suficient de "ready to race "!

parerea mea este ca toate upgrade-urile , tuningul , si energia cheltuita in acest sens o voi canaliza de acum spre imbunatatirea tehnicii de pilotaj si placerii sa te dai.

sa ma scuzati , dar in poza`de mai jos nu cred ca se vede jiclorul si o-ringul de pe pompa de acc. :eek:

 

 

;) :D :blbl: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dimy vezi ca am facut un topic special ptr exc-uri..tocmai am citit despre chiturile care se pot monta pe motoare pentru ai mari performantele...baga nasul pe topicul hai portocalii...bafta

 

nu te supara pe mine dar vreau sa concentram in topicul de exc-uri toate problemele noastre ca sa le aibe bikerii gramada sa nu mai frunzareasca tot net-ul dupa ele

 

scuze stefy de acuma incolo o sa pun numai acolo ce e legat de exc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

dar am ajuns la concluzia ca motoarele sunt oricum mai bune decat stim noi ce vrem de la ele.

ktm este suficient de "ready to race "!

 

 

 

Ahaaaaaaa :blbl: de aia ne dorim mai mult cuplu jos niste suspensii sa lucreze precum Kayaba-Showa si frine care sa fie ca Nissin-ul....

 

Nu te supara, nu m-am putut abtine :D ...stii ca asta cu "ready to race"&Co ma da pe spate si ma......incita ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahaaaaaaa :eek: de aia ne dorim mai mult cuplu jos niste suspensii sa lucreze precum Kayaba-Showa si frine care sa fie ca Nissin-ul....

 

Nu te supara, nu m-am putut abtine :blbl: ...stii ca asta cu "ready to race"&Co ma da pe spate si ma......incita :D

 

 

"nu te supara" ...da? :D

am iesit . Gata! destul cu internetu ! ma duc sa ma dau ...!

;)

Editat de ktmoldboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old boy deci yo am 15 ani si vreau sa spun ca la puterea care o are motoru asta nu ma tin pe ea... adica pt mine e super ...tu cam cate kile ai si cati ani ...?:D

 

si pe deasupra se mai da si grozav de bine..a fost printre cei 5 de la hobby care au terminat traseul de profi de la arges in ziua a 2-a.eu personal sunt tare mandru de el mai ales ca adelina(sotia mea) ii este nasa de botez moto... ;)

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe deasupra se mai da si grozav de bine..a fost printre cei 5 de la hobby care au terminat traseul de profi de la arges in ziua a 2-a.eu personal sunt tare mandru de el mai ales ca adelina(sotia mea) ii este nasa de botez moto... ;)

mersi mult nasule la anul vreau sa vii cu mine la profi sai batem pe toti:)) :D :blbl: :D

stefi sa pui niste poze pe topicul de la ciunget ca vreau sa vad cum a fost la profi:D

Editat de dimy_ktm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poa sa lucre Kayaba sau Showa mai bine decat WP-urile....Poate sa fie mai durabile sau mai putin pretentioase la intretinere eventual.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poa sa lucre Kayaba sau Showa mai bine decat WP-urile....Poate sa fie mai durabile sau mai putin pretentioase la intretinere eventual.....

 

Asa ziceam si eu pana m-am dat cu Sherco cu suspensii Kayaba :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre 250 exc-f 2008 ... ???Are ceva in plus fata de 2007? :pow: :) ;) :ok:

 

sunt pe cale sa-i iau lui ade modelul 2008 de la vali de la motomania.nu am citit prea multe despre el dar pe saitu oficial ktm scrie:with its new chassis and totally new bodywork,the 250 EXC-F is certainly a constant garantee of podium placements..tradu tu sa nu ma fac eu de ras...

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt pe cale sa-i iau lui ade modelul 2008 de la vali de la motomania.nu am citit prea multe despre el dar pe saitu oficial ktm scrie:with its new chassis and totally new bodywork,the 250 EXC-F is certainly a constant garantee of podium placements..tradu tu sa nu ma fac eu de ras...

 

Foarte tare de abia astept sa vad ce are in plus... Stefi sa facut dvd de la ciunget?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sunt pe cale sa-i iau lui ade modelul 2008 de la vali de la motomania.nu am citit prea multe despre el dar pe saitu oficial ktm scrie:with its new chassis and totally new bodywork,the 250 EXC-F is certainly a constant garantee of podium placements..tradu tu sa nu ma fac eu de ras...

Stefy am auzit ca modelele astea noi nu sunt chiar asa de bune cum se spun adik sunt mai bune astea din 2007 asa am auzit... pt ca sunt testate..:bounce:;) :cheers: :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefy am auzit ca modelele astea noi nu sunt chiar asa de bune cum se spun adik sunt mai bune astea din 2007 asa am auzit... pt ca sunt testate..:bounce:;) :cheers: :burnout:

 

dimi..acelasi lucru il aud si eu de vreo cateva zile..am inceput deja sa ma gandesc serios la un 2007..vad ca motorul lui amidon merge binisor dar ma deranjeaza cumplit cum clantane pastilele..(cica sunt pastile de rodaj si se schimba,dar sunt taaare curios)..inca nu stiu ce model sa alegem suntem momentan in expectativa..oricum eu imi iau tot un model 2007 cand voi renunta la capra mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dimi..acelasi lucru il aud si eu de vreo cateva zile..am inceput deja sa ma gandesc serios la un 2007..vad ca motorul lui amidon merge binisor dar ma deranjeaza cumplit cum clantane pastilele..(cica sunt pastile de rodaj si se schimba,dar sunt taaare curios)..inca nu stiu ce model sa alegem suntem momentan in expectativa..oricum eu imi iau tot un model 2007 cand voi renunta la capra mea...

Auzi da am auzit ca vali vrea sa si vanda motoru sti cumva de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi da am auzit ca vali vrea sa si vanda motoru sti cumva de ce?

 

nu stiu exact..cred ca nu prea e multumit de el si eu am auzit...duminica am facut o tura mai hard prin arges cu gasca de la motomania si lui amidon i s-a blocat motorul dupa un rateu..nu mai face nimic...l-am trimis la buc si asteptam sa vedem de ce.. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...