Sari la conținut

Inmatriculare Scuter Vechi


Skatelite
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

Am o problema ceva mai interesanta. Am primit cadou (adica ia-l sa ma scapi de el ca-l dau la fier vechi altfel) un scuter fabricat in 1964. Lambretta 50 Special, pentru cei mai curiosi din fire.

 

Ideea esta ca scuterul a circulat ani de zile fara probleme, prin anii '90, fara numar sau alte hartoage si nu s-a mai interesat nimeni de el in ultimii cativa ani. Nu are nimeni acte pentru el, e cumparat de un tataie al cuiva in anii '60 si nu i s-a cerut inmatricularea niciodata, dupa care a circulat intr-o traiectorie de nedescurcat intre diversi veri, nepoti, cumetri si alte rude sau vecini.

 

Acum inteleg ca trebuiesc inscrise, si pentru inscriere trebuie un act de provenienta. Stie cineva daca exista solutii pentru situatia asta? Mi-e greu sa cred ca legea se va scarpina in cap si-mi va zice ca trebuie sa-l dau la gunoi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare sper ca te pot ajuta.Eu l-am cumparat din piata la negru am facut un contract dar este egal cu 0 aveam talon dar cei de la primarie de unde sunt eu (Lugoj)au reguli clare:pt a inscrie un motor iti trebuie 1 declaratie pe propria raspundere la notar ca ai cumparat scuterul\motorul de pe piata libera(daca e pana in 50cm)acolo trebuie neaparat sa scrie seria de la motor, culoare,model apoi cu declaratia (costa 15 lei) te duci la un service ce face RAR iti da o hartie ca e ok semnata de ei (30 lei) si apoi te duci la primarie si in cateva zile ai numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare sper ca te pot ajuta.Eu l-am cumparat din piata la negru am facut un contract dar este egal cu 0 aveam talon dar cei de la primarie de unde sunt eu (Lugoj)au reguli clare:pt a inscrie un motor iti trebuie 1 declaratie pe propria raspundere la notar ca ai cumparat scuterul\motorul de pe piata libera(daca e pana in 50cm)acolo trebuie neaparat sa scrie seria de la motor, culoare,model apoi cu declaratia (costa 15 lei) te duci la un service ce face RAR iti da o hartie ca e ok semnata de ei (30 lei) si apoi te duci la primarie si in cateva zile ai numerele.

Exact asa e ;) mie unu mi se pare foarte simplu , maicamea lucreaza la primarie am scuteru de 1 sapt si ink nu am numere la el , pentru k inca nu am facut hartiile :pow: , dar sincer e chair simplu :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gasit o solutie mai simpla .Nici eu nu am la motor absolut nici un act numai un contract facut la repeziciune. Dak ai vreun bunic sau pe cineva intr-o zona rurala inceark sal inscrii acolo p numele lui .Exista sanse foarte mici sa t respinga nu mai trebuie nici o declaratie p propria raspundere, totul costa in jur de 37,5 ron si primesti numarul pe loc.Eu asa am facut si mam scapat d toata agitatia cu declaratii si toate prostiile. Politia nu a avut treaba cu mine absolut de loc si ma duc p cele mai aglomerate strazi din sibiu zilnic pt. ca ma duc la scoala cu motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am o problema ceva mai interesanta. Am primit cadou (adica ia-l sa ma scapi de el ca-l dau la fier vechi altfel) un scuter fabricat in 1964. Lambretta 50 Special, pentru cei mai curiosi din fire.

 

Ideea esta ca scuterul a circulat ani de zile fara probleme, prin anii '90, fara numar sau alte hartoage si nu s-a mai interesat nimeni de el in ultimii cativa ani. Nu are nimeni acte pentru el, e cumparat de un tataie al cuiva in anii '60 si nu i s-a cerut inmatricularea niciodata, dupa care a circulat intr-o traiectorie de nedescurcat intre diversi veri, nepoti, cumetri si alte rude sau vecini.

 

Acum inteleg ca trebuiesc inscrise, si pentru inscriere trebuie un act de provenienta. Stie cineva daca exista solutii pentru situatia asta? Mi-e greu sa cred ca legea se va scarpina in cap si-mi va zice ca trebuie sa-l dau la gunoi...

 

 

Dupa ce rezolvi pune si tu o poza cu Lambretta. Nu am vazut deloc in Romania, numai in Italia.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@N3cks: o sa pun si cu Lambretta, si cu jucaria #2, o Vespa 50R 1965. Deocamdata le-am adus pe amandoua la stadiul de piese de schimb, si tocmai ce au venit coletele cu piese de la SIP. Urmeaza cateva operatiuni de restaurare/customizare serioase, dar n-am idee cat va dura, nu prea am experienta cu chestii cu doua roti, pana acum doar masini mi-au trecut prin mana.

Editat de Skatelite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 12 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...