Sari la conținut

Aprillia Shiver 750 / Sl750


legnakrad
 Share

Postări Recomandate

nu stiu cum de nu s'a postat nimic despre motorul asta. din ce am inteles e un motor f fiabil, confortabil, motor in V, 98 cai 750cc, 81 Nm si arata bestial :) daca a mers cineva sau stie mai multe rog sa posteze :cheers: pret 8100 euro cu tva in romania, in italia cam 7000 cu tva. am inteles ca este o inovatie tehnica - "The Shiver's most unique feature is a fly-by-wire throttle. The throttle bodies in the fuel injection system are controlled electronically. The engine management unit considers engine speed, gear selected, temperature and atmospheric pressure, as well as the throttle position and rate of opening and closing when deciding just how much fuel to squirt into the twin cylinders". asta am inteles ca ar reduce consumul si ar crea o acceleratie optima. mie unul mi se pare bestiala si daca este cum spun cei din review-uri atunci nici hornetul nu se apropie de ea :moto:

Aprilia%20Shiver.jpg ApriliaShiver3.jpg

aprilia_shiver_02.jpg

p01530_0131.jpg

p01528_0131.jpg

p01525_0131.jpg

iar aceasta pare sa fie varianta 2008 pt shiver cu semicarena 2008_Aprilia_SL750_Shiver_S.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sper numai sa iasa si varianta semicarenata pana in mai cand vreau sa o schimb pe a mea :)

 

--- Mesaj completat în 05 Nov 2007 09:34 -------------
Aprilia_Shiver_750_11.jpg

Aprilia_750_Shiver_stpz.jpg 061114_sl750a.jpg

061114_sl750g.jpg

Aprilia_Shiver_launch%20117.jpg%20(1000x667).jpg

ha ha ! more pics cu bestiutza

 

--- Mesaj completat în 07 Nov 2007 19:58 -------------
chiar nu e nimeni interesat de modelul asta ? :cheers: nu stie nimeni nimic despre el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bestiala.

multe inovatii, finisaje de calitate, forme futuriste, cuplu bun.

m-am interesat si eu de ea pt ca mi-as cumpara una la primavara.

Am gasit un test in Motociclismo intre Honda Hornet, Aprilia Shiver si Triumph Street Triple.

 

Aprilia

 

plusuri:

-finisari

-cuplu

-design reusit

 

minusuri:

- senzatia data de sistemul Ride by wire ( parca intarzie reactiile motorului)

- manevrabilitate

 

Honda:

 

Plusuri

- stabilitate la viteza mare

- frane eficiente

- suspensii eficiente

 

Minusuri:

- vibratii in ghidon

- indicatorul niv de carburant lipseste

 

Triumph

 

plusuri:

- manevrabilitate

- performante motor

- placerea pilotajului

 

minusuri:

- frane fata "spongioase"

- lipsa manere pasager

- vibratii in scarite

 

In ceea ce priveste costul, toate se invart in jurul cifrei de 8000 euro cu tva inclus.

Mie imi este f greu sa aleg intre Honda si Aprilia, insa inclin spre Aprilia pentru felul in care arata.

 

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda as putea spune ca e motocicleta buna din cele doumetntate de pe ici colo dar partea proasta ca la noi bataia e tot pe japoneze si cred ca tot asa o sa ramana ... in rest acest motor parerea mea la clasa de naked desighn`ul cam da clasa la japan :cheers: si nici cu performantele pot spune ca nu ramane in urma :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia a inceput sa se "rupa" de legenda cu lipsa fiabilitatii, etc. Noutatile scoase pe piata (Shiver, Mana, PegasoStrada/Trail/Factory) cu motorizari Minarelli, MotoGuzzi, etc. plus aspectul dar si sistemele de franare/ambreiaj de la Brembo cu care vin deja echipate ma fac sa cred ca vor avea parte de un boom adevarat pe piata :cheers:

 

Ce mi-ar place la Shiver in plus - un "under belly" - cioc/masca pentru cotul ala de evacuare :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...da asteptati sa apara...........asa si cu rsv,super fiabila gargara

astia care sunteti necunoscatori nu vb...mai pierdeti si voi timpu prin serviceuri unde se repara aprilia si o sa vedeti

eu 1 nu o sa imi mai iau aprilia prea curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...da asteptati sa apara...........asa si cu rsv,super fiabila gargara

astia care sunteti necunoscatori nu vb...mai pierdeti si voi timpu prin serviceuri unde se repara aprilia si o sa vedeti

eu 1 nu o sa imi mai iau aprilia prea curand

 

normal sa se strice trompetele alea de 125 ce vrei de la ele sunt motoare in 2 timpi si dupa cum le alergtazi voi e normal sa se farame E RACIREA cu AER voi le datzi in goarna de draq le ia si upsss iar tre schimbat un set nou de segmentzi,piston,etc si cine mai stie ce plus sa nu mai vb ca poate nu facetzi amestecul corect de benzina-ulei vretzi sa fuga mai tare vretzi o ardere mai puternica si uite asa cum spuneam un nou set de una alta !!! crede`ma ... cunosc pusti care au schimbat 3-4 seturi de segmentzi si alte alea si de ce ??? ai intreabat vreodata ??? de ce ? iti zic eu pt ca nu mergetzi normal cu ele va credeti la moto gp si uite ca de aia se farama!!!! No offens sper :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apropos...minus la aprilia manevrabilitate ?? pai am vazut un review video pe youtube in care chiar lauda manevrabilitatea..intre street triple, shiver, sv 650 si bmw f 800 facut de MCN -

 

 

am vazut si eu filmul ala.A castigat Street triple.

totusi gandeste-te ca sv 650 nu este un model tocmai bun ( si e destul de vechi ca tehnologie ), iar BMW nu prea intra in aceeasi clasa...parerea mea.

Materialul din care am citat eu a fost tradus din editia italiana a revistei Motociclismo.

 

Bafta!

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alo domnu...rs125 are racire pe apa,si amestecul se face singur

daca nici eu nu intretin si nu mrg protectiv cu aprilia mea inseamna ca............no comment

si aici nu vorbeam numai de fiabilitatea MOTORULUI de rs,era vorba si de alte chesti de pe motocicleta,dar doar o mica parte ...ma refeream la alte modele aprilia ca NU sunt fiabile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alo domnu...rs125 are racire pe apa,si amestecul se face singur

daca nici eu nu intretin si nu mrg protectiv cu aprilia mea inseamna ca............no comment

si aici nu vorbeam numai de fiabilitatea MOTORULUI de rs,era vorba si de alte chesti de pe motocicleta,dar doar o mica parte ...ma refeream la alte modele aprilia ca NU sunt fiabile

 

Se pare ca ai dreaptate in privinta motoretei si se mai pare ca eu nu am fost documentat ...respect :cheers: ! Si de unde sti u ca alte modele de aprilia nu sunt fiabile ,spune`mi te rog cu cate ai mers si ce diferente ai simtit de la una la alta sau doar vorbesti din auzite la clasa de 125 ....eu ma pot multumii cu motorul meu si pot spune ca pana acum nu am avut probleme si sper sa nu existe pe viitor :burnout: Si asta vreau sa subliniez nu mai vb u ca nu sunt fiabileeeeee ca fac pariu ca nu ai u de unde sa sti ca nu e asa si nu esti in masura sa iei asa o concluzie ...inteleg ca ai avut parte de ghiinon cu motoreta ta dar asta nu inseamana ca asa sunt toate....parerea mea ...again no ofense :bounce:

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crede-ma ca as fi vrut sa raman la aprilia si sa sar la un rsv chiar si nou fiind...am primit sfaturi de la persoane in masura ..o fi vre 1-2-3 mecanici care sunt oficiali aprilia...importatori,persoane care nu ar avea nici un interes.mergi in seriveurile "oficiale"si ai sa vezi cate aprilia sunt

poate cu modele astea noi o fi vreo chestie

daca iti aduci aminte ceva din istoria recenta ai sa vezi de ce aprilia a scos modele cu o fiabilitate slaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crede-ma ca as fi vrut sa raman la aprilia si sa sar la un rsv chiar si nou fiind...am primit sfaturi de la persoane in masura ..o fi vre 1-2-3 mecanici care sunt oficiali aprilia...importatori,persoane care nu ar avea nici un interes.mergi in seriveurile "oficiale"si ai sa vezi cate aprilia sunt

poate cu modele astea noi o fi vreo chestie

daca iti aduci aminte ceva din istoria recenta ai sa vezi de ce aprilia a scos modele cu o fiabilitate slaba

Service oficail nu cunosc decat united ...cunosti u altul ? si intadarevar am vazut vreo 2-3 bucatzi pe acolo parca si un rsv daca imi aduc aminte dar majoritate erau tot aprilia de 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: nu mai comparati vechile modele cu noutatile astea. Au schimbat motorizarile, au trecut pe motoare recunoscute ca fiabile, de ce va mai agatati de trecut aiurea ?

 

De exemplu: cati stiu ca motorizarea de pe Aprilia Pegaso Strada este aceeasi cu cea de pe Yamaha XT660, Yamaha MT-03; Derbi Mulhacen si anume acel motor Minarelli ? /index.php?...t&id=216460

 

 

@legnakrad, exact de acel cioc vorbeam anterior.

 

P.S. Stiind motorizarea si capacitatile, daca imi permiteam luam Shiver-ul :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit se pare ca sistemul este mai sigur si poti incarca diverse harti care te ajuta la mers (sportiv, incepator, etc) Un articol ce mi-a parut bine documentat este acesta

http://www.motorcycledaily.com/06june07_20...sl750shiver.htm

The RBW (ride by wire) system completely controls everything from the delivery of torque down to the air mixture. Traditionally, the ECU would only control injection and ignition. When opening the throttle fully the system will provide all torque available at the given engine speed without delay. The Aprilia engineers told us that the double engine mapping system on the Shiver allows for several different engine mappings to be loaded onto the ECU. Aprilia SL750 is, in other words, ready for handlebar operated change of engine modes similar to what we find on the K7 Suzuki GSX-R1000. Aprilia mentioned sport, normal and wet as possible options. The Aprilia RBW system also features take-off, engine braking and anti-shudder control.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E simpatica... da' tot italianca ramane. :) Cel mai tare imi supara pupila amortizoru ala lateral a la ER6. Sux.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia mai terminati-va fratilor cu aprilia nefiabila... ca motoare proaste... Vb din carti frate, Am intrebat si io prin unele service-uri despre Aprilia si stii ce mi s-a zis

"mda... aprilia nu e chiar la nivelul japponezelor"

stiti ce motoare avea resp in lucru? un Gixxer de 600, un Yamaha FZR 600 un Kawa ZX9... multe japoneze in general

il intreb pe om: Poi... si cam care e buba pe la RSV-uri?

"poi... nu stiu ca pe la noi nu am vazut nic unul"

 

deci... GURA!

 

Stiti cine face motoarele Aprilia?

ROTAX, acelasi Rotax care face si motoare pt BMW si pt altii... si motoare de avioane usoare, si multe chestii din astea cu bujii in general

Si mai nou Aprilia renunta la motoarele Rotax pt ca asa vrea mushchiu' lui Colanino, patronul lu' Piaggio. Ca deh' tu ca cel mai mare producator de motoare din Europa ai cumpara motoare de la altul?

 

Si cu ce e mai prost amortizorul lateral de la Aprilia decat ala de la Hornet? ca tot antrenare directa e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...