Sari la conținut

Despre Honda SLR 650, FX 650 Vigor si FMX 650


Postări Recomandate

Buna, de la 1 iunie sunt posesoarea unei Honda SLR 650 :crack:

Am insa o mica problema: dat fiindca eu nu sunt prea inalta, am doar 1,69 si nu ajung foarte bine cu picioarele jos poate sa imi spuna cineva cum se cobora putin??? Multumesc

Super! e un motor excelent pentru fete.

Eu am 1.70 si am coborat-o 2 cm din ghidon si din amortizorul spate. Astfel ajung f bine jos, chiar cu piciorul usor flexat! :bounce:

Bun venit! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cum franeaza slr-urile?

sa le folositi sanatoase, is superbe motoarele.

cinste

Hmmm nush ce sa iti zic despre frane...Pana acum nu mi s-a intamplat sa ma lase balta nici una...Tin foarte bine, sunt puternice si nu mi s-a intamplat pana acum sa se blocheze, dar asta tine in mare masura de cum franezi.

Am avut situatii de urgenta, frane puternice, cu maneta la maximum si a fost foarte bine.

Eu pe SLR am frane Brembo...nush daca e la toate asa...

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hello everybody.

My first bike Honda slr din 97, am si eu o intrebare in primul rand aveti idee unde pot sa gasesc un repair manual pentru acest tip de motor :crack: , eventual ce tip de ulei este recomandabil?

Momentan cam atat :crack:

 

Mersi

Zoli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello everybody.

My first bike Honda slr din 97, am si eu o intrebare in primul rand aveti idee unde pot sa gasesc un repair manual pentru acest tip de motor :crack: , eventual ce tip de ulei este recomandabil?

Momentan cam atat :crack:

 

Mersi

Zoli

din pacate nu am decat user manual, dar sunt destule detalii si aici

ulei: eu am pus 10W-40 Motul Fullsintetic.

 

eu am mai facut ceva schimbari:

- mi-am schimbat ghidonul

- mi-am vopsit suportul de topcase negru

- mi-am tapitat saua neagra total

 

mai urmeaza sa:

- vopsesc spitele negre :crack:

- sa ii pun handguards

 

post-7727-1214241467_thumb.jpg <- before and after -> post-7727-1214241612_thumb.jpgpost-7727-1214241630_thumb.jpg

 

Poze din ultima calatorie:

post-7727-1214241670_thumb.jpg

post-7727-1214241685_thumb.jpg

post-7727-1214241714_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu am decat user manual, dar sunt destule detalii si aici

ulei: eu am pus 10W-40 Motul Fullsintetic.

 

eu am mai facut ceva schimbari:

- mi-am schimbat ghidonul

- mi-am vopsit suportul de topcase negru

- mi-am tapitat saua neagra total

 

mai urmeaza sa:

- vopsesc spitele negre :crack:

- sa ii pun handguards

 

post-7727-1214241467_thumb.jpg <- before and after -> post-7727-1214241612_thumb.jpgpost-7727-1214241630_thumb.jpg

 

Poze din ultima calatorie:

 

Mersi :crack:

Eventual nici un user manual nu ar strica :agree:, si chiar acuma mi-am adus aminte daca saua se de jos cu suruburi?

Asta e poza de unde a fost cumparata :crack:

post-39442-1214242578_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As veni cu placere, am uitat sa mentionez ca sunt din Brasov :crack:, credeam ca sunt pe net undeva dar mersi

Daca o sa trec prin Bucuresti eventual.. dar asta nu in viitorul apropiat

uff...then, iti stau la dispozitie daca ai nevoie de raspunsuri ce tin de informatii din manual.

Poate ne intalnim curand si promit sa iti aduc o copie.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai urmeaza sa:

- sa ii pun handguards

 

bună

 

 

să vă stăpîniți sănătoÂşi (sănătoase) motoretele

 

dacă vă puneți handguards, aveți mare grijă cu levierele ... este indicat să le scurtați puțin astfel încît să încapă lejer ... nu de altceva, dar eu tocmai mi-am luat-o destul de rău săptămîna trecută pe faza asta ... nu am strîns Âşuruburile ca lumea Âşi s-a miÂşcat pompa de frînă un pic, exact atît cît era necesar să se agațe levierul de frînă în handguard ... (rezultat ... no fucking brakes :crack:)

 

aÂşa că aveți grijă ...

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bună

 

 

să vă stăpîniți sănătoÂşi (sănătoase) motoretele

 

dacă vă puneți handguards, aveți mare grijă cu levierele ... este indicat să le scurtați puțin astfel încît să încapă lejer ... nu de altceva, dar eu tocmai mi-am luat-o destul de rău săptămîna trecută pe faza asta ... nu am strîns Âşuruburile ca lumea Âşi s-a miÂşcat pompa de frînă un pic, exact atît cît era necesar să se agațe levierul de frînă în handguard ... (rezultat ... no fucking brakes :crack:)

 

aÂşa că aveți grijă ...

:crack: merci de sfat, am sa am in considerare asta cand o sa le montez :crack:

 

ce ati zice daca am face o plimbare cu mai multi detinatori de SLR?! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: merci de sfat, am sa am in considerare asta cand o sa le montez :laugh:

 

ce ati zice daca am face o plimbare cu mai multi detinatori de SLR?! :blbl:

Mi-am pus scut la motocicleta. (revin cu poze cat mai curand)

Mi-am luat si handguards (de KTM) si am avut probleme la montaj, dar se rezolva cu o piesa facuta la strung (in functie de ghidon). Aceasta piesa de montaj (un distantier) iti permite sa-ti montezi handguards fara sa tai manetele. (Probabil o sa pun poze si cu piesa)

 

Iar la plimbare abia astept sa mergem. :crack:

 

P.S. Daca nu va descurcati cu organizarea va anunt eu cand fac urmatoarea tura si poate va lipitzi de data asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am pus scut la motocicleta. (revin cu poze cat mai curand)

Mi-am luat si handguards (de KTM) si am avut probleme la montaj, dar se rezolva cu o piesa facuta la strung (in functie de ghidon). Aceasta piesa de montaj (un distantier) iti permite sa-ti montezi handguards fara sa tai manetele. (Probabil o sa pun poze si cu piesa)

 

Iar la plimbare abia astept sa mergem. :bigstar:

 

P.S. Daca nu va descurcati cu organizarea va anunt eu cand fac urmatoarea tura si poate va lipitzi de data asta.

As prefera mai degraba sa cadem toti de acord in privinta traseului.

In rest, pe la sf lunii cred ca o sa fac si eu Transalpina si Transfagarasan...pana atunci plimbari prin tara sau afara, de 1 zi numai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As prefera mai degraba sa cadem toti de acord in privinta traseului.

In rest, pe la sf lunii cred ca o sa fac si eu Transalpina si Transfagarasan...pana atunci plimbari prin tara sau afara, de 1 zi numai...

In perioada 28.07-10.08 o sa am concediu si deja am stabilit sa plecam cu motocicletele si cu corturile cateva zile pe munte si cateva la Vama Veche.

Daca te tenteaza plimbarea cu necunoscuti, iti dau mai multe date.

Si pe la sfarsit de august inca odata Transalpina. As vrea un traseu de la Novaci la Sebes in prima zi si de la Voineasa la Petrosani cu intoarcere pe Valea Jiului in ziua urmatoare. Daca o sa fie prea lung mai prelungim cu o zi sau doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. da' cu domintorul primiti in clubul de SLR-isti? :blbl:

Daca nu vrei sa fac parte din clubul celor care au Dominator, atunci esti binevenit aici :D Oricum tot un Domi e si SLR-ul! :burnout:

In plus, nu prea e vorba de cluburi X si Y...E mai mult ideea de topic.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Umm, scutul asta nu e prea mare chestie...adica zi-mi ce avantaje iti ofera?! :baldy:

Eu am scutul original si imi place asa cum e acum.

Pai... cu scutul original am fost pe transalpina, am dat intr-un bolovan si mi-a facut o adancitura prin scut in cadru. Daca lovea in motor cred ca-l spargea. Asa ca incerc sa-mi protejez fiara... iar scutul original e prea mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi fac o masca far pentru SLRul meu si nu stiu ce model sa iau ca matritza...Ce imi recomandati?

 

El arata asa: post-7727-1216656836_thumb.jpg

 

Dar mi-ar placea sa fie ceva masca in jurul farului, sa pun un parbriz, si sa acopere putin furca, sa vina putin spre rezervor.

Imi pare rau ca nu imi pot face o masca care sa o prind de rezervor pentru ca e farul mobil dupa furca.... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra pe www.louis.de si cauta codul asta: 10006585

 

Se potiveste exact la SLR.

 

Pe mine ma tenta sa schimb "nimicul" meu cu asta, dar am gasit parbriz de touring.

post-9333-1216734216_thumb.jpg

Editat de cturturica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... cu scutul original am fost pe transalpina, am dat intr-un bolovan si mi-a facut o adancitura prin scut in cadru. Daca lovea in motor cred ca-l spargea. Asa ca incerc sa-mi protejez fiara... iar scutul original e prea mic.

si tu tot pe transalpina ?:crack: eu am dat intr un cutu care mi a aparut in fata..si .naspa pt el .eu n am oprit (

 

Intra pe www.louis.de si cauta codul asta: 10006585

 

Se potiveste exact la SLR.

 

Pe mine ma tenta sa schimb "nimicul" meu cu asta, dar am gasit parbriz de touring.

salut, unde pot sa vad si eu ce ai pus te rog?

ma tenteaza si ala de pe louis, super idee

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...