Sari la conținut

Despre Honda SLR 650, FX 650 Vigor si FMX 650


Postări Recomandate

Ce vrei tu are si un nume: Dominator :)

Ce ai nu se ridica la nivelul asteptarilor.

Solutia: trage'ti un DOmi :unsure:

NO WAY!!! Sunt mega multumita de motorul meu! Vreau numai sa il cosmetizez putin... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 392
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

imi place asta, dar as vrea sa vina si putin in jos...sub far... :unsure:

 

Ideea cu Dominatorul nu-i asa de rea... SLR-ul fiind in mare parte un Dominator poti incerca sa adaptezi carenele si rezervorul de la un Domi (donator de organe), mai ales ca are rezervorul mai mare cu 3 litri. Sau poti sa faci niste carene asemanatoare, dar ceva mai mici, adaptate SLR-ului.

 

Alta variant ar fi sa faci rost de carene si far de Honda NX 400 falcon. Cred ca se adapteaza usor, ca are aceeasi furca.

 

Sau, intr-un moment de mare inspiratie, dupa mii de carene vazute pe net, vorbesti cu un " nea'priceputu' " si-l pui sa faca ceva sa-ti mearga la inima, in functie de ce-ti doresti (mai touring, mai street, mai enduro). Cu far mobil sau fix.

 

M-am intors din concediu. Sunt foarte incantat de modificarile facute motocicletei (scut, parbriz de touring, handguards, oglinzi). Mai ales de scut. Am dat intr-un bolovan care altfel mi-ar fi spart capacul dreapta. Si parbrizul protejaza mai bine la vant.

Poze... putin mai tarziu.

 

 

si tu tot pe transalpina ?:) eu am dat intr un cutu care mi a aparut in fata..si .naspa pt el .eu n am oprit (

 

 

salut, unde pot sa vad si eu ce ai pus te rog?

ma tenteaza si ala de pe louis, super idee

multumesc

 

Poze cu modificarile de care sunt foarte incantat (ultimele 5 poze):

post-9333-1216795009_thumb.jpg

post-9333-1216795022_thumb.jpg

post-9333-1216795107_thumb.jpg

post-9333-1216795146_thumb.jpg

post-9333-1216795179_thumb.jpg

post-9333-1216795190_thumb.jpg

post-9333-1218541407_thumb.jpg

post-9333-1218541415_thumb.jpg

post-9333-1218541422_thumb.jpg

post-9333-1218541430_thumb.jpg

post-9333-1218541442_thumb.jpg

Editat de cturturica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe ce dragut ii sta cu topcase si lateralele...

Eu am facut transfagarasan cu micuta si sunt foarte multumita...are kit de lant nou, merge ca unsa! Iar pe Transfagarasan acum 2 saptamani am implinit impreuna frumoasa varsta de 7000 km :D

post-7727-1218561807_thumb.jpg

post-7727-1218561853_thumb.jpg

post-7727-1218561900_thumb.jpg

post-7727-1218561918_thumb.jpg

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Ideea cu Dominatorul nu-i asa de rea... SLR-ul fiind in mare parte un Dominator poti incerca sa adaptezi carenele si rezervorul de la un Domi (donator de organe), mai ales ca are rezervorul mai mare cu 3 litri. Sau poti sa faci niste carene asemanatoare, dar ceva mai mici, adaptate SLR-ului.

 

Alta variant ar fi sa faci rost de carene si far de Honda NX 400 falcon. Cred ca se adapteaza usor, ca are aceeasi furca.

 

Sau, intr-un moment de mare inspiratie, dupa mii de carene vazute pe net, vorbesti cu un " nea'priceputu' " si-l pui sa faca ceva sa-ti mearga la inima, in functie de ce-ti doresti (mai touring, mai street, mai enduro). Cu far mobil sau fix.

 

M-am intors din concediu. Sunt foarte incantat de modificarile facute motocicletei (scut, parbriz de touring, handguards, oglinzi). Mai ales de scut. Am dat intr-un bolovan care altfel mi-ar fi spart capacul dreapta. Si parbrizul protejaza mai bine la vant.

Poze... putin mai tarziu.

 

 

 

 

Poze cu modificarile de care sunt foarte incantat (ultimele 5 poze):

 

 

 

Salutare,

Ma intereseaza si pe mine de unde se poate cumpara un side case suport pentru SLR vad ca ti-ai pus pe vigor banuiesc ca e bun si pentru slrul meu :scratch:

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salutare,

Ma intereseaza si pe mine de unde se poate cumpara un side case suport pentru SLR vad ca ti-ai pus pe vigor banuiesc ca e bun si pentru slrul meu :rusinica:

 

Numai bine

Suportul a fost facut

Exista pe louis unul universal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi,

Pe louis am vazut cu codul 10022566 , care pare sa fie pentru mai multe tipuri dar nu apare si SLR sau Vigor, stii cumva cel pentru Transalp se potriveste?

Oricum cred ca o sa incerc sa fabric unul, de cumparat unul nou cam scump, daca nu pe ebay unde am vazut unele care se potrivesc pentru translap sau africa twin si ma gandeam daca sunt bune si pentru SLR ;)

Daca ajung la concluzia "build youre own" ma poti ajuta cu cateva tipps and tricksuri nu stiu exact nici cum functioneaza sistemul de prindere

 

Mersi :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
poate imi explici si de ce nu as face asta

Am avut si eu dilema asta. Se pare ca full sintetic e recomandat motoarelor cu turatie mare (10 -12 mii). La ale noastre cica incepe sa lucreze mai prost cutia de viteze si ambreiajul cu uleiul asta (ca se arde mai repede).

Am aflat si eu asta dupa ce am schimbat uleiul (si am pus tot full sintetic - Yacco).

 

O sa fac sapaturi pana in primavara. Daca aflu ceva interesant te tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ciudat, pentru ca in manual spune ca e recomandat, mai ales 10w40 care e folosit de la temp cu - pana la calduri mari.

Am avut ulei full sintetic 8000 km, mereu, si motorul meu merge super! De ce sa nu pun si a 3-a oara? Oricum schimbul l-am facut, tot cu full sintetic si Hondita e ca unsa!

 

Uite ca a trecut 1 an de cand am Honditza si sunt foarte multumita de ea! 10.000 km si vor mai urma:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
!up moare topicul

sunt proaspat posesor de SLR, :blink:

ma primiti si pe mine in grupul vostru ? :)

Sa il stapanesti sanatos si ne vedem in vara la Iasi.

 

Pai am impresia ca sunteti vreo doi sau trei cu SLRuri si unu din voi s-a mutat la Dominatori :D

 

Sa-ti satpanesti SLR sanatos si sa nu ai parte de incidente cu el :blink:

Sunt mai multi cu SLR-uri insa majoritatea nu stiu de topic, nu posteaza, etc. Ai ceva impotriva ca m-am mutat pe domi?! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multi cu SLR-uri insa majoritatea nu stiu de topic, nu posteaza, etc. Ai ceva impotriva ca m-am mutat pe domi?! :blink:

Pai si daca-ti fi 100 pe la adunari, p'acilea tot doi-trei sunteti :blink: Oricum, nu-i bai daca mai dati si pe la noi, astia cu Domiuri. Noi va primim cu bratele deschise... si daca e de probleme cu motoru, ne-om descurca sa va dam 2-3 sfaturi :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si daca-ti fi 100 pe la adunari, p'acilea tot doi-trei sunteti :blink: Oricum, nu-i bai daca mai dati si pe la noi, astia cu Domiuri. Noi va primim cu bratele deschise... si daca e de probleme cu motoru, ne-om descurca sa va dam 2-3 sfaturi :crack:

Vaaaaiiiii va multumim!! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti satpanesti SLR sanatos si sa nu ai parte de incidente cu el :scratch:

 

 

multzam fain :P

 

Sa il stapanesti sanatos si ne vedem in vara la Iasi.

 

 

abia astept :D, pun berea la rece :lol:

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Q1: pe cric de la rezerva pana la gura rezervorului cati litri intra ?

am intrat pe rezerva la fix 200km

tin sa mentionez ca i-am facut in 100-130km/h si vreau sa fac un consum sa vad cat a mancat

la 50km mers in 50-60km/h si 50km mers in 90-100km/h a papat 4.6%

 

Q2: vreau sa stiu cam cu cat va merge motoru ? mie cu benzina de 95 nu imi trece de 150km/h...

daca are cineva un manual de Honda SLR va rog PM

 

Q3: as dori sa stiu daca are loc de ceva sub sea, nu reusesc sa dau seaua jos. daca poate sa faca cineva o poza cu alea "2 suruburi" care trebuie desfacute de la sea !?

am aflat ca in dreapta e trusa de scule

 

Q4: inca ceva... eu nu am aripa pe spate si toata mizeria de pe strada se aseaza pe amortizor galerii si bascula, voi aveti din fabrica sau a montat cineva asa ceva?

 

Q5: are cineva crashbars originale honda pt modelu asta? sau stie cineva unde gasesc si cam cat costa ?

Editat de purice87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzam fain :lol:

 

 

 

 

abia astept :P, pun berea la rece :scratch:

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Q1: pe cric de la rezerva pana la gura rezervorului cati litri intra ?

am intrat pe rezerva la fix 200km

tin sa mentionez ca i-am facut in 100-130km/h si vreau sa fac un consum sa vad cat a mancat

la 50km mers in 50-60km/h si 50km mers in 90-100km/h a papat 4.6%

 

Q2: vreau sa stiu cam cu cat va merge motoru ? mie cu benzina de 95 nu imi trece de 150km/h...

daca are cineva un manual de Honda SLR va rog PM

Benzina 95 bag si eu iar in oras consumul e de 7% iar la drum lung constant cu 100km/h e de 4%. Consumul poate fi influentat de cat de nou e schimbat filtru de aer, cand a fost ultima oara curatat carburatorul, daca e reglat bine surubul de aer de la amestec.

 

Q3: as dori sa stiu daca are loc de ceva sub sea, nu reusesc sa dau seaua jos. daca poate sa faca cineva o poza cu alea "2 suruburi" care trebuie desfacute de la sea !?

am aflat ca in dreapta e trusa de scule

Desfaci capacul din dreapta si gasesti trusa asta in cazul in care mai e acolo.

Cele 2 suruburi sunt fix sub sa, in zona tobelor, e imposibil sa nu le vezi.

Din pacate nu e loc sub sa sa pui mai nimic, poate o mica carpa...atat.

 

Q4: inca ceva... eu nu am aripa pe spate si toata mizeria de pe strada se aseaza pe amortizor galerii si bascula, voi aveti din fabrica sau a montat cineva asa ceva?

Nup, asa e modelul...Nu stiu daca iti poti fabrica

 

Q5: are cineva crashbars originale honda pt modelu asta? sau stie cineva unde gasesc si cam cat costa ?

Nu am vazut nici un SLR cu crashbars

 

Poza recenta cu SLRul meu:

post-7727-1234111507_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva cate verigi are lantul de la SLR !?

am citit pe un sita postat pe undeva prin topicul asta ca ar avea 108 iar kitul care vine din magazin are 110 acesta fiind de dominator...

ravenitza te rog sa verifici in manual daca scrie asa ceva, sunt curios si iti multzumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
stie careva cate verigi are lantul de la SLR !?

am citit pe un sita postat pe undeva prin topicul asta ca ar avea 108 iar kitul care vine din magazin are 110 acesta fiind de dominator...

ravenitza te rog sa verifici in manual daca scrie asa ceva, sunt curios si iti multzumesc anticipat

 

Spune-mi din ce an e motocicleta ta, sa vad daca pot sa te ajut cu un configurator de lant, pentru a sti, in functie de ce pinion si foaie pui ce lant va trebui sa folosesti (ce lungime sa aiba).

 

 

post-3763-1234717629_thumb.jpg

post-3763-1234717616_thumb.jpg

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...