Sari la conținut

Dakar 2008


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gyenes: "Este foarte greu sa ma gandesc ca s-a anulat raliul"

 

 

 

Comunicat de presa

Dakar 2008 anulat din cauza amenintarilor teroriste

A doua participare a lui Mani Gyenes in raliul Dakar a fost amanata pentru 2009 dupa ce in urma amenintarilor teroriste Amaury Sport Organisation (organizatorul Dakar Rally) a decis sa anuleze editia din 2008.

In mod oficial editia din acest an a Dakar-ului a debutat pe 2 ianuarie, cu prima zi de verificari tehnice, iar astazi urmau sa aiba loc ultimile verificari. In aceata ultima zi era programata si inspectia tehnica pentru motocicleta pilotata de Mani Gyenes. Din pacate, chiar cand trebuia sa se mearga la verificarile administrative, organizatorii au oprit toata activitatea comunicand pilotilor ca in cateva ore urmeaza sa aiba loc un briefing in care se va comunica ce se va intampla cu editia din 2008. Astfel, toti cei implicati in Raliul Dakar au fost informati ca cea de a 30-a editie a raliului a fost anulata din motive de securitate.

Pe 24 ianuarie, in Mauritania au fost omorati patru turisti francezi, incident revendicat de o filiala Al Qaeda. ( In editia 2008 Dakar-ul trebuia sa petreaca 7 zile in Mauritania, aproape jumatate din traseul acestei editii urma sa treaca prin aceasta tara).De atunci s-au purtat discutii cu autoritatile din Mauritania si cu Guvernul Francez, insa pe parcursul acestor dialoguri s-au primit amenintari teroriste la adresa raliului si pe 4 ianuarie ASO a decis sa anuleze editia 2008.

 

” Este foarte greu sa ma gandesc ca s-a anulat raliul. Astazi ,trebuia sa merg la verificarea tehnica si maine sa luam startul, iar acum incerc, impreuna cu echipa mea si cu cei care m-au sprijinit sa ajung pentru a doua oara la Dakar, sa vad ce putem salva pentru editia viitoare.

Respect decizia celor de la ASO pentru ca este foarte importanta siguranta noastra. Cand suntem singuri pe probele speciale din desert nu are cine sa ne protejeze si atunci am fi devenit victime sigure. Este greu de inteles acesti oameni care ameninta un eveniment sportiv care aduce in fiecare an sume importante de bani in tarile pe care le traverseaza. Sper ca in 2009 sa putem concura pentru ca am investit foarte mult in noua motocicleta si in echipament si este pacat ca Dakar-ul sa moara din cauza amenintarilor teroriste”. a declarat Mani Gyenes ( locul 9 la categoria debutanti in editia din 2007)

 

Renatta Stepanov

Media Relation – Mani Gyenes

Editat de valentynus0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu doua titluri dakar in plus fata de ktm

 

Corect. Insa in urmatorii ani nu au nici o sansa sa-si apere recordul. KTM face regulile la Dakar - cele mai bune motoare, cei mai buni piloti, cel mai mare focus de marketing

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu cele mai bune motoare e relativa. Practic dupa fiecare etapa, pilotii ktm conduc o motocicleta nou-nouta... aste pentru ca fabrica investeste enorm si au piese de schimb cu duiumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu si pt noi spectatorii si pt cei care sau antrenat atata timp si au cheltuit atatzea bani pe echipamente si pe organizare, dar daca stam si ne gandim mai bine, e pt sigurantza lor, mai bine anulat decat sa citesti pe forum "TRAGEDIE 2 MOTOCICLISTI ROMANI RAPITZI SI ASASINATZI DE ORGANIZATZIA AL QAEDA IN RALIUL DAKAR 2008", doamne fereste, dar incerc sa privesc acest trist eveniment din toate punctele de vedere si concluzia e una, e mai safe asa sa speram ca vom avea DAKAR 2009 :crack:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PACAT..... e putin spus fratilor... e momentul care il astept in fiecare an!!!!!.... luaiar naiba de primitivi.... din ambele tabere.. arabi si americani! Tare m-au suparat! Imi pare rau dupa ai nostrii ca tare i-am mai asteptat sa se desfasoare!!!!! Asta e... din pacate.. da tot nu ma impac cu ideea.....

:crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Americani ar trebuii sa ii omori,ca aia saracii nu au nici o vina,nici un stat arab nu a amenintat vreodata vreun stat european,sau pe America.Daca vrei sa devii rasist ne combinam la beretta baiatului de pe forum ca vinde una si plecam la vanatoare in Roma :crack:

 

Ce treaba au americanii cu prefectura ? In acest caz "teroristii" s-ar fi razbunat aiurea in tramvai .. toata vina e STRICT a banditilor respectivi, inclusiv cea morala ! Sa te razbuni pe cine apuci doar ca sa curga sange e lucru banditesc, astia nu's "teroristi" care-si apara in felul lor unic si crud "dreptatea" lor ! Avionul in Pentagon l-am inteles, pe ala in turnuri mai putin desi erau simboluri americane si potrivit religiei aspre si a unui cult razboinic ei se razbunau prin acel gest ... dar DAKARUL ce simbol al Americii mai e ? Ce vor sa spuna si cui, amenintand acest raliu ? Mi-e teama ca sunt alte jocuri in spate sau alte informatii nepublicate, interese, habarnam; un lucru pare de bun simt: teroristii arabi dau de cate ori pot o palma celor cu care se cearta ei, alora care vin pe la ei sa le fure din casa, nu-s banditi la drumu mare iesiti la mangleala din buzunaru oricarui trecator ... mai ales Al Qaeda.

Dar cine dracu mai stie ceva cert pe lumea asta ? HALAL, urat lucru anularea editiei 2008, imi pregatisem tvtuneru si asteptam cu inima la gura sa inceapa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-au treaba cu americanii, ci cu francezii... si nu e prima data cand caravana dakarului este amenintata in Mauritania, in principal de catre militiile africane din zona care nu sunt musulmane si nici macar arabe. Bin Laden banuiesc ca a speculat oportunitatea de a sponsoriza teroristii din zona. Dar asa-i lumea, crede ca terorismul a inceput la 11 septembrie 2001.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu cele mai bune motoare e relativa. Practic dupa fiecare etapa, pilotii ktm conduc o motocicleta nou-nouta... aste pentru ca fabrica investeste enorm si au piese de schimb cu duiumul.

 

iar incepem cu eterna discutie ... care e mai motor de curse. Pana una alta, evidentele arata ca in ultimii ani KTM sunt imbatabili in enduro si rally raid.

Nu zic ca yama sau honda nu sunt bune. Insa pana nu o dovedesc, nu pot decat sa banuiesc ca sunt.

Revenind la Dakar, cu greu a intrat vreo alta marca in top 20 in ultimii ani. Si nici nu sunt semne ca se va schimba ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai gandeste-o logic.

KTM produce majoritar motociclete de teren, ca sa le vanda, trebuie sa-si faca reclama.

Care-i cea mai buna reclama, competitiile sportive.

Si arunca bani cu nemiluita in acest segment de reclama, cu bune rezultate, recunosc. Ceilalti nu au motive sa investeasca majoritar in acest segment de piata, pentru ca vand foarte bine alt tip de motociclete. Daca au vrut sa dovedeasca ceva, au facut-o cand si cand. Vezi BMW, care cand si-a suflecat manecile, a dat fum lu' KTM.

Exemplele pot continua la sectiunea auto, unde citroen a facut legea o perioada... doar ca sa demonstreze ca poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu bune rezultate, recunosc

 

Despre asta vorbeam. De cativa anu doar ei au bune rezultate :crack:

De cand au inceput sa faca motociclete ca lumea prin 2000, BMW nu a mai batut KTM pe nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intentia mea nu a fost sa creez o polemica si nici sa discutam off-topic.

am afirmat ca Yamaha detine cele mai multe titluri dakar, iar asta se datoreaza si pilotilor de exceptie care au alergat pentru ei.

pana cand vor putea si altii sa faca la fel (sau chiar sa-i intreaca) vor mai trece ceva ani...

pana atunci ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca noi care stam pe margine si nu ne mai gasim cuvintele, va dati seama cum se simt cei care astazi trebuiau SA IA STARTUL???

dupa un an de pregatiri, de sperante, de antrenamente, de planuri, dupa ce au ajuns la locul de start si multi dintre ei trecusera si verificarea tehnica inainte de start, atunci cand adrenalina e la maxim, a cazut ca o bomba stirea ca totul se anuleaza !!!

acei piloti merita toata sustinerea noastra si daca se poate, chiar mai mult decat atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba au americanii cu prefectura ? In acest caz "teroristii" s-ar fi razbunat aiurea in tramvai .. toata vina e STRICT a banditilor respectivi, inclusiv cea morala ! Sa te razbuni pe cine apuci doar ca sa curga sange e lucru banditesc, astia nu's "teroristi" care-si apara in felul lor unic si crud "dreptatea" lor ! Avionul in Pentagon l-am inteles, pe ala in turnuri mai putin desi erau simboluri americane si potrivit religiei aspre si a unui cult razboinic ei se razbunau prin acel gest ... dar DAKARUL ce simbol al Americii mai e ? Ce vor sa spuna si cui, amenintand acest raliu ? Mi-e teama ca sunt alte jocuri in spate sau alte informatii nepublicate, interese, habarnam; un lucru pare de bun simt: teroristii arabi dau de cate ori pot o palma celor cu care se cearta ei, alora care vin pe la ei sa le fure din casa, nu-s banditi la drumu mare iesiti la mangleala din buzunaru oricarui trecator ... mai ales Al Qaeda.

Dar cine dracu mai stie ceva cert pe lumea asta ? HALAL, urat lucru anularea editiei 2008, imi pregatisem tvtuneru si asteptam cu inima la gura sa inceapa :crack:

 

 

Motivatia reactiei lumii arabe fata de occident cred e urmatoarea: Ati venit peste noi sa ne luati petrolul cu forta, ne-ati omorat copii, batranii si femeile, ne-ati omorat civilii! E, lasa, ca mai veniti voi pe la noi si va omoram si noi civilii. Omoram orice picior de occidental aflat pe taramurile noastre. Sa nu va mai prindem pe aici!

Sincer, o reactie pe care as fi avut-o si eu daca eram in situatia lor.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Iar legat de discutia de mai sus: Iar va imbatati cu apa chioara despre care motocicleta-i mai tare. Va zic eu. MOTOCICLETA MEA E CEA MAI TARE! :crack: .......chiar si daca ar fi Mobra :crack:

 

Bre, fiecare firma a avut momente de glorie la Dakar. Acum e randul KTM-ului. Poate maine va fi randul MZ-ului. Habar n-ai.

Si ca sa se inteleaga perfect ce-am vrut sa zic cu "motocicleta mea e cea mai tare", cornel.susanu si vis-a-vis au Yamaha, si sustin victoriile anterioare ale firmei Yamaha. Pe de alta parte, ionut73 are KTM si, normal, sustine victoriile actuale ale KTM-ului.

Motocicleta in sine e buna si frumoasa. Ce k.k.t conteaza cum o cheama? Daca-i a mea, e clar CEA MAI CEA!........ca d-aia o iubesc asa de mult :crack: ........ :crack:

 

bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De cand au inceput sa faca motociclete ca lumea prin 2000, BMW nu a mai batut KTM pe nicaieri.

Erzberg 2007 e cea mai recenta.

 

 

 

 

http://www.iht.com/articles/ap/2008/01/03/...Dakar-Rally.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Iar legat de discutia de mai sus: Iar va imbatati cu apa chioara despre care motocicleta-i mai tare. Va zic eu. MOTOCICLETA MEA E CEA MAI TARE! :crack: .......chiar si daca ar fi Mobra :crack:

 

Bre, fiecare firma a avut momente de glorie la Dakar. Acum e randul KTM-ului. Poate maine va fi randul MZ-ului. Habar n-ai.

Si ca sa se inteleaga perfect ce-am vrut sa zic cu "motocicleta mea e cea mai tare", cornel.susanu si vis-a-vis au Yamaha, si sustin victoriile anterioare ale firmei Yamaha. Pe de alta parte, ionut73 are KTM si, normal, sustine victoriile actuale ale KTM-ului.

Motocicleta in sine e buna si frumoasa. Ce k.k.t conteaza cum o cheama? Daca-i a mea, e clar CEA MAI CEA!........ca d-aia o iubesc asa de mult :crack: ........ :crack:

 

bafta :crack:

:crack: :crack:

 

--- Mesaj completat în 05 Jan 2008 11:00 -------------

iar incepem cu eterna discutie ... care e mai motor de curse. Pana una alta, evidentele arata ca in ultimii ani KTM sunt imbatabili in enduro si rally raid.

[b]Nu zic ca yama sau honda nu sunt bune. Insa pana nu o dovedesc,[/b] nu pot decat sa banuiesc ca sunt.

resultat Wec

E1

1 salminen KTM

2 Albergoni YAM

3 Germain YAM

 

E2

1 Ahola Honda

2 Aro KTM

3 Aubert Yam

 

E3

 

1 Cervantes KTM

2 Tarkala KTM

3 Guillaume Husqvarna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2008...

O lovitura grea data spiritului Dakarului...

In special frumosilor nebuni romantici - alergatorii particulari.

Traim cu iluzia ca civilizatia conduce lumea...

Al-Qaeda e cea mai tare...

Allah Akbar !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare 24.gif

 

Acum ar fi trebuit ca americanii sa intervina cu armata, ca sa pazeasca participantii.

 

_________________________________________________________________________

 

Despre asta vorbeam. De cativa anu doar ei au bune rezultate :crack:

De cand au inceput sa faca motociclete ca lumea prin 2000, BMW nu a mai batut KTM pe nicaieri.

Cum spunea si colegu' imediat dupa tine, nu o motocicleta castiga cursa, ci un pilot.

Daca n-ar fi fost Peterhansel, poate ca Yamaha n-ar fi acum in top.

Deasemenea, o motocicleta nu e neaparat buna, daca exista un monopol si mai ales daca el este sustinut financiar, inclusiv prin atragerea de piloti valorosi. Sa ne amintim ca Sainct a castigat cu BMW si apoi a fost racolat de cei de la KTM. Toate tin de strategie, de imagine... dar cine vrea sa vada dincolo de astea, gaseste si adevarul.

 

Si ca sa se inteleaga perfect ce-am vrut sa zic cu "motocicleta mea e cea mai tare", cornel.susanu si vis-a-vis au Yamaha, si sustin victoriile anterioare ale firmei Yamaha. Pe de alta parte, ionut73 are KTM si, normal, sustine victoriile actuale ale KTM-ului.

Motocicleta in sine e buna si frumoasa. Ce k.k.t conteaza cum o cheama? Daca-i a mea, e clar CEA MAI CEA!........ca d-aia o iubesc asa de mult :crack: ........ :crack:

 

bafta :crack:

Am avut numai Yamaha, dar mi-am dorit dintotdeauna Honda, si-mi pare rau ca nu s-a implicat foarte tare la dakar.

KTM-ul vinde imagine, dar si motociclete care au caracteristici foarte apropiate si de multe ori identice cu cele de competitie. Celelalte marci, dezvolta in general prototipuri, care nu se regasesc pe piata, decat in forma mult ameliorata, facute in special pentru motociclisti obisnuiti, care nu pun neaparat accent pe performanta. Dar performanta are partile ei negative, reflectata in fiabilitate. De aceea nu se poate categorisi o motocicleta, fara a nu se tine cont de raportul performanta/fiabilitate.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare 24.gif

 

Acum ar fi trebuit ca americanii sa intervina cu armata, ca sa pazeasca participantii.

 

pai din cate s-a zis la tv, francezii au trimis oarece trupe sa pazeasca concurentii... se pare insa ca nu a fost suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai oricate trupe ar pazi concurentii..spune-mi si mie cum s-ar imparti pe sute de km cand incep sa se departajeze pe traseu,sau ce ar fi mai grav...sa mineze o trecatoare sau 2 dupa ce au pus mana pe trak-urile pilotilor..atunci sa te tii belea...iti dai seama ca mai bine au anulat o cursa(care poate la anu va fi ok)..decat sa se intample vreun atentat de genu' asta..si atunci nu ar mai participa nici draq de frica sa nu moara...eu cred ca a fost cea mai inteleapta alegere

 

si ptr toti enduristii care IAR discuta despre ktm versus japan sau stuff.....bruslii e cel mai tare,bate si pe vandam si pe cickician la un loc...na..ca v-am spus-o de la obraz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erzberg 2007 e cea mai recenta.

ce va mai place sa cititi din 2 in 2 :crack:

Hai sa lamurim si pentru cei carora le plac "micile" detalii ...

La Erzberg, se face un prolog pe forestiere si primii 500 piloti de la prolog se dau in cursa propriu-zisa din ultima zi (hare scramble). La prolog conteaza cine merge cel mai tare. BMW, intrucat stie ca nu are nici o sansa la enduro, a ales sa vina la prolog cu cateva HP2-uri de 1200cmc si normal ca i-au batut pe forestiere pe enduristii adevarati care se dadeau cu motoare de enduro de 250-450. Insa dupa ce s-au calificat in finala au ramas sa bea red bull in bermude :crack: pentru ca in hare scramble nu faceau nici 200m cu motoarele alea.

Si podiumul final a fost asa;

1. Teddy Blazusiak - KTM

2. un englez - KTM

3. Salminen - KTM

Din 19 motociclisti care au terminat, 12 erau pe KTM

 

resultat Wec

Ai dreptate Patrick - anul trecut KTM a pierdut E2. Insa in 2004, 2005 si 2006 ei au castigat tot ... E1, E2. E3. Mai sunt si accidente :crack:. Oricum, anul trecut au mai donat un loc de podium trimitandu-l pe Knight sa alerge in US. Si la anul o sa mai "inghita" un loc de podium pentru KTM si Blazusiak :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...