Sari la conținut

Avocatul Motociclistilor


euinsumi
 Share

Postări Recomandate

http://www.youtube.com/watch?v=nmhEr5blza4

http://www.youtube.com/watch?v=4HyZ2cXwKWk...feature=related

http://www.hells-angels.com

ar trebui sa le luam exemplul...ei au reusit sa schimbe legile FEDERALE de circulatie in america.....adica vreo doua sute de baicari undeva prin anii 50' au reusit sa se faca auziti intr-o tara cam ceva mai mare decat europa....daca santem uniti cred ca reusim sa facem ceva...santem citeva mii..din toate paturile sociale....HAI SA FACEM CEVA ODATA P.A.S.T.E.L.E SI D.U.M.N.E.Z.E.II MA..MI LOR DE CONSERVARI.....ca murim ca fraierii degeaba......10% din soferii implicati in accidente grave cu motociclisti au fost acuzati si sub 5% au ajuns efectiv la racoare...si noi facem intalniri moto si parade.......

......

p.s. daca sant offtopic nu-mi luati gatu'....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am si eu o intrebare - nustiu dc e chiar topicul portivit, pt ca e mai mult legata de asigurari.

 

ideea e - cine stie pe asigurarea de RCA - exista si partea de " despagubire pentru vatanari corporale". ce presupune exact chestia asta?

 

am fost si am vorbit cu cei de la asigurari (unde are asigurarea vinovatul cu mashina), dar mi-au cam dat informatiile cu tzaraita. adica in afara de faptul ca ei pot sa-mi acopere partea de bani pe care-i pierd de la servici cat stau in concediu medical, nu mi-au zis altceva.

 

pentru ca de la spital nu pot aduce chitantze pt shpaga doctorului, nu? :laugh:

ce vreau sa intreb de fapt - se pot cere ceva gen "daune morale" pe asigurarea de RCA - partea cu "despagubire pentru vatanari corporale" care sa-mi acopere defapt shpaga ? :)

intreb pt ca tare mi-e ca de la ala cu mashina nu prea o sa vad nimic.

 

mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut

Am apucat sa citesc si eu titlul si nu prea aveam timp sa stau acuma sa citesc tot topicul dar voiam sa intreb daca s-a gasit un avocat destul de bun cat sa poata faca fata unor nemernici de oameni care pot fi mai influenti ca si noi ???

In 18 august verisorul meu Alb Alin 22 ani a fost accidentat in timp ce circula regulamentar de catre un sofer care a virat stanga sa intre in parcare.

el a fost proiectat de pe motor in masinile parcate si a avut multe rani : coaste rupte si plamani fisurati , coloana fracturata, picior rupt, zulituri, organe interne. dupa 5 zile de spitalizare din pacate chiar daca daduse semne ca isi revine el a facut ulcer (medicii au zis ca probabil se stresa stiind cata suferinta ii face mamei lui care fusese operata cu 2 saptamani inainte de accident la inima ) si a decedat.

Cel care l-a lovit este un preot , ginerele unui alt preot cunoscut in tot orasul pentru prostiile pe care le face si pt cat e de scarbos si cum se comporta. acesti preoti au pile probabil undeva sus fiindca de aproape 6 luni imediat acel preot inca conduce masina si este in libertate!!!!!! asa ceva nu se poate

la inmormantarea baiatului a venit la maica-sa cu 10 milioane de lei (nici macar cat sa plateasca sicriul care a costat 14). matusa mea e o femeie simpla de la tara care nu are bani ... are imprumut la banca ... Alin era singurul dintre cei 3 copii ai ei care au reusit sa ajunga ceva in viata (era sofer profesionist in armata) si el era singurul care o mai putea ajuta pe mama si pe tatal lui acum ca ii asteapta batranetile. El dorea sa isi faca o casa alaturi de parintii lui in sat si sa ii poata ajuta cat mai mult, dar din pacate nu a mai apucat.

Acest nenorocit de preot in schimb nu dadea nici macar un telefon matusii mele sa o intrebe cum se mai simte sau sa o ajute in vreun fel. a mai cautat-o de atunci abia acum vreo saptamana sa ii mai dea inca 10 milioane ... iarasi bani de nimic ... nici macar sa faca un mormant frumos nu ii ajung banii aia.

Alin avea asigurare de viata la firma Protect - colaborare cu ING. dar ei au zis ca nu va fi despagubit din cauza ca conducea un motor mai mare de 125 cmc. Vi se pare corect asa ceva ? platim asigurare pe viata si avem permis A B C-E ca in cazut in care patim ceva sa nu primim nici macar un leu din ce platim ?? pt ce mai sunt firme de asigurari ?

Cazul lui Alin a fost tot mutat si nu s-a judecat si acum se asteapta sa se faca expertizele (dupa 6 luni inca nu s-au facut !!! ) si acest preot intre timp este tot pe sosea !

Matusa mea a apelat la un avocat (nu stiu acuma numele) care cred ca ori ii mai "prost" de felu lui (nu vreau sa jignesc) ori nu stie meserie. Trebuia sa ii zicem noi sa mearga dupa acte unde trebuia si sa sune si sa se intereseze cand is expertizele si tot ... nu ati sti voi careva unu mai bun ? care sa merite ? Acest avocat a zis ca ar trebui sa plateasca preotul daune morale in valoare de 100.000 euro (cate 25.000 pe membru din familie) dar cand preotul a auzit de asa ceva a ramas foarte mirat... dar eu nu cred ca el si-ar da copilul pentru banii aia si nu cred ca nimeni nu ar face-o!!!

Eu zic ca ar fi pacat ca preotul sa scape asa cu amanari si intr-un final sa nu fie pedepsit in nici un fel. Macar daca ar ajuta familia lui Alin dar nu isi da niciun interes.

ar trebui facut ceva in acest sens. o sa mai vb cu mama lui Alin si o sa va mai tin la curent cu ce se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Pe scurt s-a intamplat asa:

Pe 14.05.2008, la pranz, pe Centura, plecasem de undeva de langa Suzuki, mergand catre Otopeni, cand.. aproape de benzinaria PetromV, incep sa depasesc cate 2-3 masini care mergeau incetisor.. aveam vreo 50-60 km/h, mergeam regulamentar pe mijlocul contrasensului, cu farul aprins si semnalul pus... cand, un tigan cu un bmw x5 se trezeste sa faca stanga peste mine, fara semnal, fara sa se asigure.. a vazut ca nu vine nimic.. si s-a bagat sa depaseasca si el... am intrat in oglinda lui din stanga, i-am smuls bara si am aterizat dupa cum urmeaza: eu in cot, dizlocandu-mi clavicula cu rupturile de ligamente aferente, si Zuzu (motorul meu, suzuki VX 800) in sant. Noroc c-aveam ekipament pana-n dinti, desi era cald afara.. am scapat doar cu cateva zeci de vanatai si cu un umarul stang legat cu sarma (interventie chirurgicala) - in prezent, refacut la 90%

Mai multe detalii gasiti aici

 

Mi s-a retinut permisul de conducere, iar tiganul, cu concursul Politiei, circula nestingherit pe sosele, cu permisul in buzunar.

Am certificat medico-legal cu 30-35 de zile de ingrijiri medicale.

 

am mare nevoie de un avocat si ar fi de preferat sa stabilim parteneriatul pana joi, 26.03.2009, cand ma voi intalni cu politistul pentru a initia expertiza care va dovedi (sper eu) cum s-a intamplat accidentul.

 

In functie de rezultatul expertizei, intentionez sa-mi recuperez in instanta prejudiciul cauzat de acest eveniment de la societatea de asigurari.

 

Am rugamintea sa-mi transmiteti datele la care va pot contacta la tel 0722506073, pe acest topic sau pe mesaj privat.

 

S-auzim de bine!

 

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu am citit tot topicul . este un avocat in bucuresti cu care as putea vorbi si eu?

ieri am fost lovit de o masina ce a schimbat sensul de mers pe linie continua iar eu mergand regulamentar am intrat in acel automobil

faza e ca in procesul verbal soferul masinii se face vinovat doar de neasigurarea la schimbarea directiei de mers nu se spune nimic ca el a schimbat pe linie continua...

cand am semnat proc verb nu mi-am dat seama ca lipseste acest detaliu deoarece acolo e scris ...sonform art tralala ...iar cand am cautat acasa articolul am vazut ca nu se stipuleaza in proces acest lucru

eu am fost lovit la ambele picioare si am fost la spital

lui i sa facut dosar penal, si politaii au spus ca daca eu nu primesc ingrijiri medicale de minim 10 zile el poate sa ma dea poe mine in judecata ca a stat fara permis din cauza mea( parca as avea eu vre-o vina) tare mi-e sa nu fi aranjat ceva cu politaii

ma repet daca e cineva avocat in buc vreau sa discut urgent cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

am un proces in care sint parte civila cu pretentii de .. daune de orice fel pe 14 mai.. vre-un avocat in buc care sa ma ajute???

am vb cu citiva si mi-au cerut intre 300 si 500... avans si ceva cota din rezultate:(

HELP....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Exact despre asta am dscutat aseara la sedinta asociatiei motociclistilor.

A ramas sa stabilim daca gasim un avocat din randurile motociclistilor ori angajam o firma de avocatura.

Evident astea sunt inca vise frumoase si probabil nu le vom putea realiza prea curand. Pentru orice initiativa avem nevoie de bani si nu stiu in ce masura se vor implica financiar motociclistii. Vom vedea fiindca speranta moare ultima.

 

Cred ca ar fi foarte greu ca toti motociclistii sa fie reprezentati de o firma de avocatura sau cabinet asociat, datorita numarului mare de cauze si pozitionarea lor geografica. Dar in schimb cred ca o solutie mai buna s-ar gasi prin efortul cluburilor la nivel local. Astfel, cluburile cu personalitate juridica pot face apel membrilor lor spre a plati o cotizatie lunara modica, in cuantumul careia ar putea sa plateasca ajutorul de specialitate, conlucrand cu cabinete individuale, colective sau firme. (Teoretic ar exista posibilitatea ca un club moto cu personalitate juridica -asociatie- sa angajeze unul sau mai multi consilieri juridici care sa reprezinte clubul si implicit membrii sai...practic cred ca sansele sant mici pentru ca barourile isi apara interesele...ar merita incercat in schimb si tatonat putin.)

Cine stie...in viitor daca merge chestia asta, asociatiile s-ar putea constitui intr-o federatie la nivel national, astfel dobandind o importanta mai mare si implicit o mai buna sansa de a-si proteja membrii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Duminica pe la pranz am plecat pana inspre zona "Vega", la intersectia Vega cu Ploiesti mi-a taiat calea o duba, am reusit sa franez pana pe la vreo 60-70 km/h si am intrat in roata spate ... rezultat ... mana rupta ... fractura bazin (bazinul desfacut ~ 2cm)si un hematom urat. Acuma trebuie sa stau intr-un "hamac" pt sudarea bazinului apx 21 de zile.

 

Cam asta este poveste in linii mari ? Ce as putea sa fac din punctul de vedere al despagubirilor morale ? Si in ce functie se calculeaza suma ?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica pe la pranz am plecat pana inspre zona "Vega", la intersectia Vega cu Ploiesti mi-a taiat calea o duba, am reusit sa franez pana pe la vreo 60-70 km/h si am intrat in roata spate ... rezultat ... mana rupta ... fractura bazin (bazinul desfacut ~ 2cm)si un hematom urat. Acuma trebuie sa stau intr-un "hamac" pt sudarea bazinului apx 21 de zile.

 

Cam asta este poveste in linii mari ? Ce as putea sa fac din punctul de vedere al despagubirilor morale ? Si in ce functie se calculeaza suma ?

Multumesc anticipat.

nu mai intru pe forum.astept e-mail valentinbotez@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

foarte buna initiativa!

 

mai omeni buni, este normal ca politia sa intoarca salvarea cu ranitul in ea, la locul accidentului?!

mentionez ca era vb de autovatamare, am derapat, nu exista martori. eu aveam clavicula rupta, insa doamne fereste de o leziune interna, hemoragie..

ar avea rost o chemare in instanta? ce ma sfatuiti, ?

 

si inca ceva, acum am permisul retinut, merg pe dovada pana se incheie dosarul cu NUP. am auzit ca cu dovada nu poti iesi din tara, insa daca faci o cerere la Parchet, cum ca ai nevoie in interes de serviciu, si tinand cont ca e autovatamare, e posibil sa iti restituie permisul si asa scap de reinnoit dovada + pot iesi din tara. voi ce stiti?

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte buna initiativa!

 

mai omeni buni, este normal ca politia sa intoarca salvarea cu ranitul in ea, la locul accidentului?!

mentionez ca era vb de autovatamare, am derapat, nu exista martori. eu aveam clavicula rupta, insa doamne fereste de o leziune interna, hemoragie..

ar avea rost o chemare in instanta? ce ma sfatuiti, ?

 

si inca ceva, acum am permisul retinut, merg pe dovada pana se incheie dosarul cu NUP. am auzit ca cu dovada nu poti iesi din tara, insa daca faci o cerere la Parchet, cum ca ai nevoie in interes de serviciu, si tinand cont ca e autovatamare, e posibil sa iti restituie permisul si asa scap de reinnoit dovada + pot iesi din tara. voi ce stiti?

 

multumesc

 

Eu am facut cereri peste cereri, am fost in audienta si la prim-procuror si degeaba. E o procedura idioata.

Pana la urma (dupa 9 luni) mi-am luat un avocat cunoscut si a rezolvat intr-o zi pt ca ii cunostea pe toti din Parchetul respectiv. Cu hartia de la Parchet mi-am luat permisul inapoi in aceeasi zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am nevoie de cateva lamuriri.

In urma unui accident auto unul dintre cei implicati a depus plangere penala pentru vatamare corporala (21 zile ingrijiri medicale date de medicul legist pentru o luxatie de clavicula)

Accidentul s-a petrecut asa (din ce reiese din declaratiile date de martori intrucat eu mi-am pierdut cunostinta dupa impactul lateral)

Eu am incercat sa evit o masina (ramasa necunoscuta) care mi-a taiat calea din partea dreapta. Am iesit pe contrasens si am acrosat un alt participant la trafic cu aripa stanga. Din coleziune am fost intors la 90 de grade si un mercedes a intrat in partea mea dreapta-spate proiectandu-ma in alt autovehicul parcat regulamentar.

Cel cu mercedesul vrea o alta masina identica(A class 140 - 1998) sau suma de 5500 euro altfel nu isi retrage plangerea.

Precizez ca nu a avut afectata structura de rezistenta a masinii ci doar capota, aripa si un far dar nu vrea sa o repare la service prin RCA.

Suma este mult prea mare pentru mine asa ca vreau sa stiu la ce ma pot astepta. Am inteles ca pedeapsa ar fii de 1-3 luni cu suspendare sau amenda penala.

Cam care ar fi cuantumul amenzii cu tot cu cheltuielile aproximative pentru judecata?

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de cateva lamuriri.

In urma unui accident auto unul dintre cei implicati a depus plangere penala pentru vatamare corporala (21 zile ingrijiri medicale date de medicul legist pentru o luxatie de clavicula)

Accidentul s-a petrecut asa (din ce reiese din declaratiile date de martori intrucat eu mi-am pierdut cunostinta dupa impactul lateral)

Eu am incercat sa evit o masina (ramasa necunoscuta) care mi-a taiat calea din partea dreapta. Am iesit pe contrasens si am acrosat un alt participant la trafic cu aripa stanga. Din coleziune am fost intors la 90 de grade si un mercedes a intrat in partea mea dreapta-spate proiectandu-ma in alt autovehicul parcat regulamentar.

Cel cu mercedesul vrea o alta masina identica(A class 140 - 1998) sau suma de 5500 euro altfel nu isi retrage plangerea.

Precizez ca nu a avut afectata structura de rezistenta a masinii ci doar capota, aripa si un far dar nu vrea sa o repare la service prin RCA.

Suma este mult prea mare pentru mine asa ca vreau sa stiu la ce ma pot astepta. Am inteles ca pedeapsa ar fii de 1-3 luni cu suspendare sau amenda penala.

Cam care ar fi cuantumul amenzii cu tot cu cheltuielile aproximative pentru judecata?

Ia un avocat bun, ca altfel te joaca astia cum vor ,plus de asta in urma unui accident nu esti obligat sa cumperi masina nimanui ca nu o mai vrea,de aia e RCA ,instanta de judecata stabileste pedeapsa si daca iti da amenda penala sau nu,dar iti trebuie avocat pana la faza asta si se face si o expertiza din care se stabileste cinematica accidentului ............ai avut ITP, RCA ?,daca da daunele se achita din polita si depinde doar incadrarea ta la penal ,fara avocat nu faci nimic. numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia un avocat bun, ca altfel te joaca astia cum vor ,plus de asta in urma unui accident nu esti obligat sa cumperi masina nimanui ca nu o mai vrea,de aia e RCA ,instanta de judecata stabileste pedeapsa si daca iti da amenda penala sau nu,dar iti trebuie avocat pana la faza asta si se face si o expertiza din care se stabileste cinematica accidentului ............ai avut ITP, RCA ?,daca da daunele se achita din polita si depinde doar incadrarea ta la penal ,fara avocat nu faci nimic. numai bine.

 

 

Multumesc pentru raspuns. Am avut toate actele in regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor am citit tot topicul dar pana la urma tot nu am aflat care este avocatul din Bucuresti. Este un link dar nu merge . Cine stie sa posteze exact date de contact sau PM sau email sau ce o fi sa-l putem contacta . Maxima Sanantate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor am citit tot topicul dar pana la urma tot nu am aflat care este avocatul din Bucuresti. Este un link dar nu merge . Cine stie sa posteze exact date de contact sau PM sau email sau ce o fi sa-l putem contacta . Maxima Sanantate!

Pai, spre exemplu vad ca euinsumi e din Bucuresti. Mai e Legallyblonde tot din Bucuresti. Contacteaza-i si vezi daca si cu ce te pot ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...am urmatoarea problema.posed un yamaha r6 2007 care a fost luat in leasing si cei de la lesing au incurcat cheile.....deci chea mea e la cineva si a lui este la mine. postez aici in sperantza ca voi gasi cheia iar respectivul isi va recupera cheia. daca avetzi priteni sau stitzi ceva de genu 0726207877 datzi un semn.

 

 

se ofera recompensa. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cereri peste cereri, am fost in audienta si la prim-procuror si degeaba. E o procedura idioata.

Pana la urma (dupa 9 luni) mi-am luat un avocat cunoscut si a rezolvat intr-o zi pt ca ii cunostea pe toti din Parchetul respectiv. Cu hartia de la Parchet mi-am luat permisul inapoi in aceeasi zi.

Te rog sa imi dai si mie un PM cu avocatul si datele de contact, sunt parte vatamata intr`un caz.

Mesaj completat

salut...am urmatoarea problema.posed un yamaha r6 2007 care a fost luat in leasing si cei de la lesing au incurcat cheile.....deci chea mea e la cineva si a lui este la mine. postez aici in sperantza ca voi gasi cheia iar respectivul isi va recupera cheia. daca avetzi priteni sau stitzi ceva de genu 0726207877 datzi un semn.

 

 

se ofera recompensa. multumesc

Eu zic sa te dai la domni de la leasing asa ceva este posibil numai in romania" te-ai gandit ca poate incurcatura a fost prevazuta ?" Gandeste cau au datele tale tot ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...