Sari la conținut

Avocatul Motociclistilor


euinsumi
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Ma numesc Monica, am 25ani, sunt din Olt.

In urma cu aproape 2ani, am avut un accident.

Eram pe motor, pe banda de presemnalizare pentru viraj stanga, asteptand sa dau prioritate. In cateva fractiuni de secunda, un passat, m a lovit in plin, din spate, in mijlocul intersectiei. Habar nu am cum de mai sunt in viata, am "scapat" doar cu peroneul stang rupt in doua locuri, iar coloana cervicala imi provoaca niste dureri infernale, 72zile ingrijiri medicale ;) ........ De motocicleta nu va mai spun...

Dupa toate expertizele favorabile, martori audiati si DOVEZI CLARE ca "soferul" este cel vinovat, dosarul meu se muta de la parchet la politie. Nimeni nu raspunde de nimic, vinovatul sta bine linistit, iar eu.....eu nici acum nu am ajuns sa vad dosarul in instanta.

Va rog sa ma sfatuiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna seara,

 

As avea nevoie de un punct de vedere daca se poate,.

Astazi, am fost oprit de catre un politist pentru ca toba motocicletei mele se aude "excesiv de tare". Fara sa imi fie masurati decibelii emisi de toba mi-a fost luat talonul si am fost trimis la rar, toba este omologata european, in momentul in care am fost oprit aveam db-killerul instalat.

I-am spus ca toba este omologata, i-am aratat omologarea pe care am primit-o de la Giannelli iar acesta a spus ca doar rarul poate emite asa ceva care sa fie valabil in romania si ca nu pot contesta decizia de retinere a talonului chiar daca am scris asta la mentiuni: politist nu a avut aparat de masurat decibelii iar emisiile tobei se incadreaza in limita legala.

Cat despre aparatul de masurat decibelii, mi-au fost spuse urmatoarele: " nu avem un aparat atat de performant incat sa masoare decibelii in trafic"

Talonul a fost retinut iar eu trebuie sa merg la rar insa am impresia ca talonul mi-a fost ridicat fraudulos.

Ma gandesc sa contest decizia.

 

Astept punctul dvs de vedere, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

As avea nevoie de un punct de vedere daca se poate,.

Astazi, am fost oprit de catre un politist pentru ca toba motocicletei mele se aude "excesiv de tare". Fara sa imi fie masurati decibelii emisi de toba mi-a fost luat talonul si am fost trimis la rar, toba este omologata european, in momentul in care am fost oprit aveam db-killerul instalat.

I-am spus ca toba este omologata, i-am aratat omologarea pe care am primit-o de la Giannelli iar acesta a spus ca doar rarul poate emite asa ceva care sa fie valabil in romania si ca nu pot contesta decizia de retinere a talonului chiar daca am scris asta la mentiuni: politist nu a avut aparat de masurat decibelii iar emisiile tobei se incadreaza in limita legala.

Cat despre aparatul de masurat decibelii, mi-au fost spuse urmatoarele: " nu avem un aparat atat de performant incat sa masoare decibelii in trafic"

Talonul a fost retinut iar eu trebuie sa merg la rar insa am impresia ca talonul mi-a fost ridicat fraudulos.

Ma gandesc sa contest decizia.

 

Astept punctul dvs de vedere, multumesc.

 

Nenea politist a vrut sa zica ca chiar daca producatorul le-a omologat tobele ca echipament, ele trebuie recunoscute si de o autoritate din tara noastra, respectiv RAR-ul. Daca ti-a ridicat talonul, cu dovada care ti-a dat-o te poti prezenta la RAR fara programare si ti se face programare pe loc de la poarta. rezolvi treaba la RAR, ti se pune viza si te prezinti la politie dupa talon. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat nu mi-a verificat numarul de decibeli eliminati de toba, mie mi se pare ilegal ce a facut ridicandu-mi talonul.

 

Am uitat sa precizez ca am scris la mentiuni in procesul verbal: "politistul nu a avut aparat de masurat decibelii. Numarul de decibeli eliminati de toba se incadreaza in limitele legale"

 

:peace:

Editat de madu93
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

As avea nevoie de un punct de vedere daca se poate,.

Astazi, am fost oprit de catre un politist pentru ca toba motocicletei mele se aude "excesiv de tare". Fara sa imi fie masurati decibelii emisi de toba mi-a fost luat talonul si am fost trimis la rar, toba este omologata european, in momentul in care am fost oprit aveam db-killerul instalat.

I-am spus ca toba este omologata, i-am aratat omologarea pe care am primit-o de la Giannelli iar acesta a spus ca doar rarul poate emite asa ceva care sa fie valabil in romania si ca nu pot contesta decizia de retinere a talonului chiar daca am scris asta la mentiuni: politist nu a avut aparat de masurat decibelii iar emisiile tobei se incadreaza in limita legala.

Cat despre aparatul de masurat decibelii, mi-au fost spuse urmatoarele: " nu avem un aparat atat de performant incat sa masoare decibelii in trafic"

Talonul a fost retinut iar eu trebuie sa merg la rar insa am impresia ca talonul mi-a fost ridicat fraudulos.

Ma gandesc sa contest decizia.

 

Astept punctul dvs de vedere, multumesc.

ceva amenda pe langa talon retinut? au ti-a eliberat numai dovada de etinere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai dovada.fara amenda :peace:

am fost astazi la rar, toba e ok, nici acolo nu au aparat de masurat decibelii...

 

am luat talonul pana la urma...

paguba:61 RON si 5 ore pierdute

bun, si in baza la ce ti-a retinut talonul? agentul nu are voie sa iti retina talonul decat daca e insotit de masina de la rar care masoara decibelii, iar in urma masuratorilor se constata ca depasesti limita admisa. in cel mai rau caz iti putea da amenda pentru tulburarea linistii publice in cazul unei tobe zgomotoase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e Romania...

 

Mda...ai mers pe ideea asta si cand i-ai pus talonul in mana si ai semnat procesul verbal . De la mine nu vedea nici un talon. Mai ales ca aveai si omologarea de strada pentru acea toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...ai mers pe ideea asta si cand i-ai pus talonul in mana si ai semnat procesul verbal . De la mine nu vedea nici un talon. Mai ales ca aveai si omologarea de strada pentru acea toba.

 

Nu stiam pt ce m-a oprit, mi-a cerut direct toate actele i-am zis ca nu are voie sa imi ia talonu asa degeaba si a zis ca se aude excesiv de tare...

Am fost sa fac contestatie la Udriste dar cei de acolo au zis, du-te la rar apoi l-au sunat " Alo, sefu? Am un baiat aici care a zis ca ia-ti luat talonul fraudulos"

 

tara de cacao...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma numesc Monica, am 25ani, sunt din Olt.

In urma cu aproape 2ani, am avut un accident.

Eram pe motor, pe banda de presemnalizare pentru viraj stanga, asteptand sa dau prioritate. In cateva fractiuni de secunda, un passat, m a lovit in plin, din spate, in mijlocul intersectiei. Habar nu am cum de mai sunt in viata, am "scapat" doar cu peroneul stang rupt in doua locuri, iar coloana cervicala imi provoaca niste dureri infernale, 72zile ingrijiri medicale :peace: ........ De motocicleta nu va mai spun...

Dupa toate expertizele favorabile, martori audiati si DOVEZI CLARE ca "soferul" este cel vinovat, dosarul meu se muta de la parchet la politie. Nimeni nu raspunde de nimic, vinovatul sta bine linistit, iar eu.....eu nici acum nu am ajuns sa vad dosarul in instanta.

Va rog sa ma sfatuiti!

Moni...nu sunt prea multe sfaturi de dat ...asa sunt legile in Romanica ... ti-o spun ca si lucrator in sistem... dosarul tau s-a intors la politie din cel putin 2 motive:

1. cel mai probabil avocatul invinuitului a solicitat efectuarea unor alte activitati judiciare pe care politia este obligata sa le faca ca de exemplu audierea de noi martori , refacerea unor expertize judiciare , etc...

2. parchetul nu a fost de acord cu propunerea facuta de organele de cercetare penala adica politia si a trimis dosarul inapoi - se cheama restituire - pentru reluarea cercetarilor ...

.... de un lucru poti fi sigura, nenea ala a cheltuit destui bani pe avocati sau alte stricte necesitati incat sa nu uite de ce s-a intamplat ... nu ca asta ti-ar fi de ajutor cu ceva

Apropo ... cate zile de ingrijiri medicale ti s-au dat? ...

Iar de raspuns ... cu siguranta va raspunde mai mult sau mai putin .... dar procesul de justitie la noi e de rahat si din pacate tu ca parte vatamata tre sa tocesti multe drumuri la politie si instanta pana la terminarea balului

..... ca si certitudine pot sa iti spun ca eu am avut dosare trimise de la parchet si dupa 1 an si jumatate pentru completarea cercetarilor ca urmare a solicitarilor facute de avocatul invinuitului ... nu stiu cum o fi la Olt da la Iasi un procuror are in medie vreo 3-400 de dosare pe an poate mai mult .... si asta inainte de faimosul de -25% ... Bafta!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Asigur pro bono (moca) consultanta juridica(redactare actiuni,contestatii,etc) celor implicati in accidente moto pt. zona Dambovita,Targoviste.Deasemenea colaborez cu avocati din alte orase care au insa dosare ce se solutioneaza de catre instantele din Dambovita

-Pentru asistare-reprezentare in instanta numai in masura timpului disponibil,si numai ce tine de Targoviste..(deplasarile necesita timp si cheltuieli plus ca poate nu voi putea ajunge la alte dosare asa ca nu se mai pune problema de gratuitate)

-Gratuitatea o asigur numai celor pe care ii consider ca fiind nedreptatiti,etc...(Ex: daca te sui mort de beat pe moto si o patesti esti bun de plata....ofer poate insa un mic discount :cheers: )

-Asiguram service si platforma-moto pt dambovita dar nu gratuit (serviceul este al unui prieten tot motociclist asa ca nu tine numai de mine)

-Nu raspund si nici nu dau consultanta juridica pe forum(intru mai rar)

 

asfalt uscat si sper sa nu aveti nevoie de astfel de servicii

 

tel 0721161655

Editat de fenderaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare, am si eu nevoie de niste sfaturi in legatura cu un accident. pe scurt, ma gandesc sa dau in judecata firma de asigurari pentru ca nu vrea sa-mi despagubeasca echipamentul moto avariat in urma accidentului.

 

La data de 28 Martie 2010 am fost implicat intr-un accident rutier (un sofer de pe banda a doua a virat brusc la dreapta si a dat peste mine care mergeam pe banda unu). Am fost la politie, am mers ca la carte si am ajuns la Euroins. S-a deschis dosarul de dauna la firma de asigurari Euroins. Conform legii, firma de asigurari este obligata sa-mi despagubeasca si echipamentul moto de protectie care a fost avariat in accident pe langa reparatia motocicletei.

 

Firma de asigurari nu vrea sa-mi despagubeasca echipamentul de protectie sustinand ca eu trebuie sa-mi cumpar echipamentul si apoi sa duc la Euroins facturile si chitantele aferente echipamentului (in cazul de fata fiind vorba de casca, geaca si manusi). Eu nu dispun de banii necesari procurarii echipamentului. Mentionez ca am dus la firma de asigurari facturi proforme pentru echipament, asa cum mi-au cerut initial, iar acum m-au informat ca acele facturi proforme nu sunt luate in considerare si trebuie sa aduc factura fiscala si chitanta.

 

Astept un raspuns de la dumneavoastra in care sa-mi comunicati ce se poate face in aceasta situatie pentru a-mi recupera echipamentul avariat, confom legii.

 

Am incercat sa fiu om si sa le explic ca nu am resursele financiare necesare pentru a cumpara echipamentul, si ca nu vreau banii in mana, ci pe baza facturilor proforme, sa achite sumele aferente echipamentului la magazinele importatoare (un magazin pentru geaca si manusi, alt magazin pentru casca).

 

Va multumesc

Cosmin Stoian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare , am si eu nevoie de un sfat , fratele meu a avut un accident , intr-o intersectie T , el avand prioritate o masina a virat stanga de pe banda opusa , nu a putut evita si a intrat in plin in masina a carui sofer este un fost deputat , profesor universitar , fiica procuroare , influenta mare , fratelo are o fractura de bazin cu deplasare 7 cm , tije , la genunchi o ruptura de ligament , deci nu se misca din pat de atunci , asta s-a intampalt acum o luna , pana in ziua d azi nu am primit de politie nici un proces verbal , nici o declaratie , copii , n-au vrut sa ne dea nimic , e normal asa ceva ? Am angajat un avocat dar n-a facut nimic nici el inca , de 3 sapt .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , am si eu nevoie de un sfat , fratele meu a avut un accident , intr-o intersectie T , el avand prioritate o masina a virat stanga de pe banda opusa , nu a putut evita si a intrat in plin in masina a carui sofer este un fost deputat , profesor universitar , fiica procuroare , influenta mare , fratelo are o fractura de bazin cu deplasare 7 cm , tije , la genunchi o ruptura de ligament , deci nu se misca din pat de atunci , asta s-a intampalt acum o luna , pana in ziua d azi nu am primit de politie nici un proces verbal , nici o declaratie , copii , n-au vrut sa ne dea nimic , e normal asa ceva ? Am angajat un avocat dar n-a facut nimic nici el inca , de 3 sapt .

 

 

imi pare rau ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum !ce sa zic,mai insista la forum,vezi ce faci,ma intristez mult cu astfel de situatii ! sanatate multa frate!...nu stiu ce sa sa zic!..nu vezi cum e acum,influenta,deputati,procurori...........!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
imi pare rau ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum !ce sa zic,mai insista la forum,vezi ce faci,ma intristez mult cu astfel de situatii ! sanatate multa frate!...nu stiu ce sa sa zic!..nu vezi cum e acum,influenta,deputati,procurori...........!!

mergi si ii rupe la ala un picior si si o mana si ai terminat.

apoi mai vezi si de proceduri.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...

ne alaturam si noi (Cris si Ally) discutiilor. speram sa va ajutam cu sfaturi utile.

crisa mea iubita, nu vezi ca topicu asta e un pic in coma? :)

anyway, care vrea ajutor juridic ne gaseste pe www.servicii-juridice.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postez in numele unui prieten, nu are cont aici inca

 

"

Salut!

Ma numesc Tudor Petrescu si am un dosar de dauna pe Polita RCA inregistrat la ASTRA asigurari deschis in Noiembrie 2010.

Motocicleta aflata in parcare, pe un loc inconjurat de bordura, a fost impinsa de masina asiguratului ASTRA, in timpul manevrei de deplasare cu spatele.

Accidentul s-a intamplat in timpul noptii, conducatorul sustine ca nu a vazut motocicleta aceasta fiind neagra.

Odata impinsa aceasta a trecut peste bordura aflata in fata ei si a cazut pe lateral dreapta. impactul cu bordura a julit carena dreapta si a rupt radiatorul aflat in spatele acesteia. In plus s-a mai avariat si aripa fata.

Am trimis schite ale accidentului, fotografii, am fost cu inspectorul lor de la departametul control inspectand locul accidetului si facand simulare statica cu motocicleta unui prieten.

Initial inspectorul de dauna a acceptat inlocuirea radiatorului apoi pentru ca procesul de despagubire trena, in urma unei reclamatii la CSA in Aprilie 2011, ASTRA refuza plata integrala a reparatiilor respectiv reperul " radiator" astfel ca din factura de 3900 lei au platit doar 900 lei sustinand ca avarierea lui nu face obiectul accidentului.

Dovezile avarierii sunt de bun simt.

Ce pot face ?

 

 

Multmesc pentru ajutor si timpul acordat

Tudor Petrescu

"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ,numele meu este Adrian si am fost victima unui accident ,aseara veneam cu motorul pe un drum cu prioritate pe la izvorul rece si un opel astra ma luat din plin ,nu aveam nici eu nici el eu aveam cam 50km la ora...vinovatul este el ,

motorul este facut praf cu sa rupt si cadrul...este vb de un zzr600 din 91 si sunt lovit la picior si o sa stau 13 zile in medical...

cu soferul nu am vb prea multe ca ma luat salvarea...am vb cu nepotul acestuia ca a spus ca este motociclist si ca o sa imi ia alt motor...

a ramas sa mergem luni la politie sa dam declarati ,

ce ma sfatuiti sa fac ?sa astp sa imi ia el alt motor din afara ca e mai ieftin ?sau sa il dau in judecata pt vatamare corporala ?

soferul este fost politist si mie ca vrea sa imi traga teapa...

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ,numele meu este Adrian si am fost victima unui accident ,aseara veneam cu motorul pe un drum cu prioritate pe la izvorul rece si un opel astra ma luat din plin ,nu aveam nici eu nici el eu aveam cam 50km la ora...vinovatul este el ,

motorul este facut praf cu sa rupt si cadrul...este vb de un zzr600 din 91 si sunt lovit la picior si o sa stau 13 zile in medical...

cu soferul nu am vb prea multe ca ma luat salvarea...am vb cu nepotul acestuia ca a spus ca este motociclist si ca o sa imi ia alt motor...

a ramas sa mergem luni la politie sa dam declarati ,

ce ma sfatuiti sa fac ?sa astp sa imi ia el alt motor din afara ca e mai ieftin ?sau sa il dau in judecata pt vatamare corporala ?

soferul este fost politist si mie ca vrea sa imi traga teapa...

Multumesc !

 

dosarul ar trebui sa fie deja deschis.

eu nu cred ca ar trebui sa crezi ca soferul va fi de buna credinta si iti va lua alta mobra.

te sfatuiesc sa te constitui parte civila in procesul penal ca sa fie facuta si daca iti va lua alta mobra si mai bine.

dar eu cred ca trebuie sa te asiguri inainte de a avea incredere in sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Prietenul meu a avut un accident moto foarte grav , acum fiind in spital cu multiple fracturi, bucata din plamani rupta si hematoame pe tot corpul, inclusiv la cap. Cel care a provocat accidentul este un procuror din constanta, unde a si avut loc accidentul. Din ce pot vedea la 2 zile dupa aciident omul vrea sa il scoata vinovat pe motociclist cu toate ca este un caz clar de neacordare de prioritate. Tin sa precizez ca am fost martor la accident, mai exact eram pe motocicleta mea ,la 5 metrii in spatele celui accidentat.

Acum ca am prezentat in mare cazul, sa trec si la intrebari. Mi s-a spus clar ca un avocat din constanta nu intra in discutie intrucat vinovatul este procuror si ca indicat ar fi sa apelam la un avocat din bucuresti. Imi poate face cineva o sugestie? S-a mai ciocnit cineva de o situatie de genul?

Ca idee astept un raspuns cat mainrepede deoarece comunicatul de presa al ipj constanta este denaturat si nu are nici un fel de legatura cu realitatea si cu declaratia martorului principal, in speta eu. Nu stiu cat de mult conteaza dar la locul accidentului s-a prezentat imediat un alt procuror (sef daca am retinut bine) care a preluat imediat (dupa ce a vorbit cu cel care a provocat accidentul) cazul.

Tinand cont ca este vorba de romania si stim cu totii cum merg treburile pe meleagurile astea as vrea sa actionez cat mai repede cu putinta, inainte ca procuratura si ijp constanta sa poata maslui probele in favoarea procurorului. Pentru carcotasi, victima este un bun prieten de-al meu, in imposibilitatea de a se misca, scrie si uneori vorbi, motiv pentru care fac eu toate aceste demersuri.

Orice sugestie sau mana de ajutor sunt binevenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...