Jump to content
Sign in to follow this  
Mjollnir

Sunt Tiganii Romani?

Recommended Posts

@corleone : nu pune la inima. Cornelia catalogheaza pe oricine nu e de acord cu ea impertinent. N-ai pierdut nicio ocazie,stai linistit. De multe ori am impresia ca, Cornelia nici nu citeste ce scrii.

Guest corleone
* draga corleone,

flower power as fi vrut eu sa fiu, da' din pacate m-am nascut prea tarziu. as fi avut ocazia sa imi educ copiii in alta societate, invatandu-i ca nu e nimic rau sa fii altfel decat ceilalti.

nu iubesc tiganii (nici pe unguri nu-i iubesc, btw.).

diferenta intre mine si tine este ca eu nu simt ura. fata de nimeni.

inca o diferenta majora: da, eu am experiente cu tigani si nu, tu n-ai.

daca nu ai fi fost impertinent si ai fi pus intrebari, te-ai fi interesat pur si simplu ca sa afli, ...sa te 'destupi", ti-as fi dat si cateva ex. din experientele mele personale cu tiganii (bune si rele). dar asa, ai pierdut ocazia.

Nu cumva vrei sa-i iubesc? Nu cunosc decat doi tigani cinstiti si le e scarba si lor de tigani, considera un blestem faptul ca s-au nascut tigani, pentru ca orice ar face nu au cum sa spele pacatele "suratelor" si sunt priviti mereu ca ultimii oameni. Cu alte cuvinte, cu o floare nu se face primavara.

Mesaj completat

@corleone : nu pune la inima. Cornelia catalogheaza pe oricine nu e de acord cu ea impertinent. N-ai pierdut nicio ocazie,stai linistit. De multe ori am impresia ca, Cornelia nici nu citeste ce scrii.

Nu e vorba de pus la inima dar m-am saturat de calareti de F650 care considera anormalul normal pt ca asa vor ei.

Edited by corleone

Nu cumva vrei sa-i iubesc? Nu cunosc decat doi tigani cinstiti si le e scarba si lor de tigani si considera un blestem faptul ca s-au nascut tigani, pentru ca orice ar face nu au cum sa spele pacatele "suratelor" si sunt priviti mereu ca ultimii oameni. Cu alte cuvinte, cu o floare nu se face primavara.

Mesaj completat

Nu e vorba de pus la inima dar m-am saturat de calareti de F650 care considera anormalul normal pt ca asa vor ei.

* de unde ai inteles tu ca eu vreau sa-i iubesti?

nici sa-i iubesti, nici sa-i urasti, ...nu e treaba mea ce sentiemnte ai tu, in fond.

vreau sa vad opinii care aduc ceva nou, relevante adica. d-asta am intrat sa vad unde a mai ajuns discutia. ...nimic nou, aceleasi manifestari sovine, lipsite de substanta, de "vana" si chiar de umor. poate alta data, in alta satra.

mai sunt unii care baga batzul prin gard, dar curtea e mare, frate! ...n-ai tu batz asa de lung :angryfire:

Am o prietena care lucreaza la un centru din asta de integrare a rromilor, le sunt platite niste cursururi apoi primesc o suma de bani daca termina cursurile, bani dati de ue. E nasoala parte cu scrisul insa , multi habar n-au sa scrie si sa citeasca dar asta nu e important, important e ca cineva vrea sa faca ceva pentru ei dar sunt prea putini interesati. O mare parte din tigani sunt niste animale si niste paraziti ai societatii.

Guest corleone
* de unde ai inteles tu ca eu vreau sa-i iubesti?

nici sa-i iubesti, nici sa-i urasti, ...nu e treaba mea ce sentiemnte ai tu, in fond.

vreau sa vad opinii care aduc ceva nou, relevante adica. d-asta am intrat sa vad unde a mai ajuns discutia. ...nimic nou, aceleasi manifestari sovine, lipsite de substanta, de "vana" si chiar de umor. poate alta data, in alta satra.

mai sunt unii care baga batzul prin gard, dar curtea e mare, frate! ...n-ai tu batz asa de lung :angryfire:

Ceva nou? Adica ce? Solutii pt integrarea tiganilor? Nu exista, cat timp ei nu vor sa se integreze si au o atitudine profund antiromaneasca nu avem cum sa-i integram.

Eu am o solutie si tind sa cred ca ar merge : cooptarea capilor/bulibaselor pana cat timp de 2-3 generatii integrarea ar fi completa. Mituirea lor, whatever. Si daca nici aia nu merge,plm... Noi oricum nu o sa vedem tigani integrati in timpul vietii noastre. Insa nici sa ii pui in parnaie doar pentru ca s-au nascut tigani.

Guest corleone

N-a zis nimeni sa-i bagi in parnaie pt ca sunt tigani dar sa-i trimiti in desert unde vor fi liberi si nediscriminati mi se pare o solutie buna ;) . Chestia cu capeteniile nu merge, astia nu au nici un interes ca tiganii sa se integreze. Nu ar fi decat pierdere de timp, solutiile radicale sunt cele mai eficiente :angryfire: .

Citisem undeva ca in unele scoli se preda in tiganeasca. La ce sula mea se preda in tiganeasca daca in Romania se vorbeste romana? Adica atata s-au plans ca nu au acces la informatie pt ca nu cunosc limba si acum le preda in tiganeasca?

Edited by corleone

serios? eu unu am destule intalniri de gradul 3 si peste cu specimene umane de genul. din care 1 poate ar fi fost om daca ar fi fost tinut 10 ani intr-un centru de reeducare adevarat.

si pe aici prin centrul sibiului e plin de gunoi deasta uman... si e ff greu de aruncat acuma ca a prins radacini... alergici la munca cu legaturi in politie si in politica locala fac bani din diferite indoielnice "smenuri"...

si ca sa fie clar un roman care asculta manele si se comprta ca un tigan... tot tigan este. nimeni nu l-a obligat sa-si asume identitatea aia...

de facut de bafta pe afara da si un untermensch tigan si unu roman vor face un impact negativ serios... pus ca multi sunt corcituri....

Ceea ce spui tu ,e adevarat...cu siguranta .

Ceea ce mi se pare trist,daca nu grav,este tocmai aceasta... tiganizare... a romanilor...

Cineva spunea mai sus ca strainii fac diferenta intre tigani si romani...de ce-ar face-o ,cand comportamentul nostru e de multe ori similar...?..doar asa de dragul nostru...?

Ne ofera oare un oarece confort psihic,faptul ca ei sunt mai tigani ca noi..?

Ei macar au o scuza...lipsa educatiei,saracia,traditia...

Noi ce scuza putem invoca ?..sper ca nu aceeasi...

Chestia cu capeteniile nu merge, astia nu au nici un interes ca tiganii sa se integreze. Nu ar fi decat pierdere de timp, solutiile radicale sunt cele mai eficiente :angryfire: .

Totul,dar absolut totul are un pret. De ce ar avea bulibasele interesul ca tiganii sa nu se integreze daca el primeste mai mult decat de la aia neintegrati? Pot fi convinsi in multe moduri. Americanii ar putea da meditatii cu materiale de la Guantanamo si Abu Ghraib. Doar suntem popoare prietene in ziua de azi.

Ba, voi glumiti nu-i asa? Tiganii ne-au facut faima in vest? :angryfire: Da toti baietasii care "faceau germania" din 90 incoace ce au pazit ma? da toate femeile alea cu fuste scurte care fac semne la masini? da toti "hecarii" si cardistii si aia care iti filmeaza PIN-ul la bancomat? Acu vreo 2 ani parca era mare suparare in Italia pe romani sau pe tigani?

Tiganii au mai adugat si ei ceva, dar am avut noi grija sa ne facem reputatie singuri singurei, nu ei.

@Corelone, vezi ca daca a auzit vrunu in Australia ceva despre romani, e de obicei legat de carding, ebay si alte chestii de genul asta... sintem noii nigerieni ;). Tiganii macar stau in UE.

Ba, voi glumiti nu-i asa? Tiganii ne-au facut faima in vest? :angryfire: Da toti baietasii care "faceau germania" din 90 incoace ce au pazit ma?

Nu,nici vorba stai linistit. Sunt si romani. Insa in 1997 cand am fost sa-mi iau nu stiu ce viza in capitala tarii noastre am ramas mut vazand cati tigani ies cu pasapoartele vizate in drum spre Schengen. Erau mai multe ambasade in jur asa ca nu prea conta de unde o iei daca mergi in Schengen. Acuma stau si io si ma intreb, clar se dadea spaga MASIVA la viza insa plm,ambasada e stat in stat iar sefii sunt tot straini. Aia nu stiau nimic de asta? Prea e cusuta cu ata alba. Si apoi si insistenta cu care s-a cerut dupa 89 ca toti tiganii sa fie inregimentati cu buletin (imensa majoritate nici acte nu aveau,aproape toti copiii nu erau luati in evidenta,mai ales la nomazi) pasaport samd. In fine, ceva nu a mers bine in toata afacerea asta. Slovacii , cehii,ungurii au si ei o droaie de tigani. Insa in tarile respective aia au totusi ceva respect pentru tara ce i-a bagat in seama.

Asa ca zic inca o data : lucrati la capi. Peste tot in lume merge treaba.

Guest corleone
Ba, voi glumiti nu-i asa? Tiganii ne-au facut faima in vest? :angryfire: Da toti baietasii care "faceau germania" din 90 incoace ce au pazit ma? da toate femeile alea cu fuste scurte care fac semne la masini? da toti "hecarii" si cardistii si aia care iti filmeaza PIN-ul la bancomat? Acu vreo 2 ani parca era mare suparare in Italia pe romani sau pe tigani?

Tiganii au mai adugat si ei ceva, dar am avut noi grija sa ne facem reputatie singuri singurei, nu ei.

@Corelone, vezi ca daca a auzit vrunu in Australia ceva despre romani, e de obicei legat de carding, ebay si alte chestii de genul asta... sintem noii nigerieni ;). Tiganii macar stau in UE.

Daaa, tiganii sunt ingerasi... Romanii sunt infractori, si rasisti ;) . Mars ma tigane, daca tiganii ar avea destul creier sa buchiseasca s-ar ocupa si ei de carduri. Asa se ocupa de carduri doar romanii, englezii, francezii, etc.

Daaa, tiganii sunt ingerasi... Romanii sunt infractori, si rasisti :angryfire: . Mars ma tigane, daca tiganii ar avea destul creier sa buchiseasca s-ar ocupa si ei de carduri. Asa se ocupa de carduri doar romanii, englezii, francezii, etc.

Conasule, nu ti-ar strica un dus rece! La ospiciu.

Ai o atitudine "gica contra" pe mai toate topicurile unde apari. Toti sunt nebuni, dar tu esti cel sanatos? Am cunoscut Tigani pe care nu i-as da pe 10 sau 100 de romani .

Ma, depinde de OM. Ca este tigan, roman, bozgor sau jidan, nu ma intereseaza. Daca este OM, are respectul meu. Tu inca nu-l ai datorita limbajului si atitudinii de care dai dovada.

Intre un tigan si CORLEONE, prefer tiganul.

Cu stima,

Lucian.

Guest corleone
Conasule, nu ti-ar strica un dus rece! La ospiciu.

Intre un tigan si CORLEONE, prefer tiganul.

Cu stima,

Lucian.

Bafta!

Edited by corleone

Bafta!

DA! Cu raspunsul asta ai reusit sa pari mai inteligent dacat esti! Felicitari multiple!

La revedere multa!

Guest corleone
DA! Cu raspunsul asta ai reusit sa pari mai inteligent dacat esti! Felicitari multiple!

La revedere multa!

Succesuri!

Ce ma bucur ca va intelegeti asa de bine si vorbiti frumos unul cu celalalt!

Corleone, totusi recunoaste ca atitudinea ta e cam dusa la extrem, nu zic ca nu e drept ce zici, dar e cam extrem.

N-ai unde "sa-i migrezi" oricat ai vrea, si chiar daca faci asta, cum te asiguri ca o sa si stea acolo? Cam utopica solutia..

Cea mai simpla integrare cred ca e prin ignorare: nebagati in seama, cersesc - nu li se dau bani, fura - la zdup. De undeva tre sa produca si-atunci or sa se apuce de munca. Sunt tigani care si muncesc, fac burlane, cresc cai, ce dracu fac.. dar fac ceva.

Corleone, totusi recunoaste ca atitudinea ta e cam dusa la extrem, nu zic ca nu e drept ce zici, dar e cam extrem.

N-ai unde "sa-i migrezi" oricat ai vrea, si chiar daca faci asta, cum te asiguri ca o sa si stea acolo? Cam utopica solutia..

Cea mai simpla integrare cred ca e prin ignorare: nebagati in seama, cersesc - nu li se dau bani, fura - la zdup. De undeva tre sa produca si-atunci or sa se apuce de munca. Sunt tigani care si muncesc, fac burlane, cresc cai, ce dracu fac.. dar fac ceva.

ignoranta si nepasarea sunt "marile calitati Romanesti"

"jamaicanii" .. porimbeii ninja ne fac de cacao si noi ignoram (asa se rezolva tot in Romania )

ps. Fiecare neam cu mentalitatea lui ..... :rolleyes:

La revedere multa!

Salut Lucian,

Nu ai observat ca nevertebratul asta sta aici numai ca sa puna benzina pe foc?

Are numai topicuri anti-unguri, anti-politie, anti-bugetari.

Daca as fi admin, i-as sterge contul direct. Norocul lui ca nu sunt

Guest corleone

Am dreptul sa am orice atitudine la fel cum altii (cria, lucian sau bAIAZID) au dreptul sa-mi critice atitudinea sau chiar sa ma insulte ca doar nu suntem fete mari. Pe orice forum problemele tiganesti, evreiesti sau maghiare nasc certuri asa ca nu vad de ce asta ar fi o exceptie.

On topic, nu sunt atat de naiv sa cred sau sa sper ca tiganii vor fi deportati dar cei care cred ca problema tiganilor poate fi rezolvata sunt naivi. Si nu inteleg de ce zici ca am o atitudine extrema, natii mult mai civilizate si mai dezvoltate au ales aceasta cale pt a rezolva problema tiganilor. Dupa cum bine stiti nemtii, francezii, italienii, irlandezii i-au expulzat de atatea ori.

Sa nu uitam ca Merkel a zis ca multikulti is tot, pt cine nu stie s-a referit la faptul ca cine vrea sa stea in Germania trebuie sa se comporte ca un neamt si deja incep sa inlature discriminarea pozitiva care dupa parerea mea este mai rea decat discriminarea propriu-zisa.

Sa nu uitam ca tiganii se nasc cu aceleasi drepturi si sanse ca romanii, faptul ca refuza sa profite de ele e problema lor si numai a lor. Cand eram la scoala am avut si cativa colegi tiganii, nu ii discrimina nimeni, ba mai mult, invatatoarea pierdea timpul cu ei si se chinuia sa-i invete ca nu erau in stare sa bage nimic in cap, mai se ducea si la ei acasa sa discute cu parintii sa ii trimita la scoala ca veneau din ani in pasti. Situatia asta a fost peste tot, partidul obliga scolile sa se ocupe de ciorime.

* eu am o nelamurire si de aceea intreb, pe toti tovarasii mei romani, unguri, tigani, aromani, ...whatever, de pe fotumul moto (am sa adresez aceasta intrebare si altor foruri, superioare, daca nu aflu raspunsul, caci nu mai pot sa dorm!):

Bula este tigan sau roman? sau ungur? daca imi spune careva ce etinie e Bula, am sa chem lautarii si o sa chefuiesc 3 zile (cu nopti cu tot), ca mi s-a rezolvat dilema.

P.S. rog adminii sa nu-mi stearga postul, am o vaga banuiala ca Bula e din parinti tigani, dar are buletin de Romania.

Daca as fi admin, i-as sterge contul direct. Norocul lui ca nu sunt

Tu sa fii multumit ca nu ai fost ejectat de pe forum dupa toate gainariile pe care le-ai facut.

Probabil corleone nu e prietenul categoriilor pe care le enumeri insa isi spune opinia. Atat timp cat foloseste un limbaj decent, all is a go. Cand sare calul, sunt moderatori care au grija. In orice caz interventia ta (ca de altfel si a mea) nu are nicio legatura cu subiectul discutat. So, back to the subject!

Mesaj completat

Bula este tigan sau roman? sau ungur? daca imi spune careva ce etinie e Bula, am sa chem lautarii si o sa chefuiesc 3 zile (cu nopti cu tot), ca mi s-a rezolvat dilema.

Bula are pasaport romanesc.

Guest corleone
Are numai topicuri anti-unguri, anti-politie, anti-bugetari.

Topicul anti-unguri nu e facut de mine dar o sa fac un sablon cu harta Ungariei Mari ca sa-ti vopsesc rezervorul cand ajung la tine. Bai za uei, te-am localizat.

Tu sa fii multumit ca nu ai fost ejectat de pe forum dupa toate gainariile pe care le-ai facut.

Tu te comporti ca un copil de gradinita si te superi ca ti-am dat un warn. Cred ca nu dormi noaptea de atata stres pentru un warn. Get over it! :rolleyes:

Ce as rade sa afle cOrleone ca tac'so e maghiar si ma-sa gitanes :rolleyes:, ambii bugetari in politie :D

Ontopic: Bula e roman, Strul este maghiar

Guest corleone
Ce m-as rade sa afle cOrleone ca tac'so e maghiar si ma-sa gitanes :rolleyes:, ambii bugetari in politie :rolleyes:

Ai vrut sa faci si tu o gluma dar nu rade nimeni la ea. Mai bine intrebai pe cineva poate iti dadea vreo idee.

Problema mai tristete nu e ca mi-ai dat warn plus suspendare, ci motivul pentru care mi-ai dat si anume sentimentele tale idioate pt o categorie care paraziteaza Romania. Puteai sa-mi dai warn si suspendare pentru limbaj pe cand tu mi-ai dat pt ca injur un grup de oameni (bugetari). Cu alte cuvinte ai vrut sa ma cenzurezi.

Edited by corleone