Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

Daca mergi pe ideea de tetrapiloctomie aplicata pe fiecare titlu de pinned-topic o sa sfarsesti prin a-ti face un forum propriu. Topicul e asa cum este, normal ca putem doar specula pe marginea a ceea ce se petrece in astfel de MC-uri - stim despre ele doar din carti, filme, documentare, povesti cu membri daca am avut ocazia... Nici un membru sau fost membru n-o sa intre in amanunte intr-o discutie cu un ne-membru.

Nu te bate nimeni cand intri intr-un MC, doar daca faci tampenii majore.

Chestia cu furatul chopperelor, hmmm... Pe vremuri nu exista notiunea de chopper. Chopperit-ul s-a nascut din necesitatea de a usura motocicletele pentru a-i creste viteza, nu in ultimul rand pentru a scapa din urmariri sau a putea umbla pe drumuri proaste. Multe motociclete erau furate, intr-adevar, de la indivizi de bani-gata, erau demontate si piesele amestecate in cadrul grupurilor de bikeri ca sa li se piarda urma - cel putin asa afirma Thompson in cartea lui despre HA. Daca e adevarat, daca se mai intampla chestii de genul asta - lucru de care ma indoiesc, la cum arata motoarele pe care le vad la intrunirile lor - asta e iarasi greu de afirmat cu certitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca mergi pe ideea de tetrapiloctomie aplicata pe fiecare titlu de pinned-topic o sa sfarsesti prin a-ti face un forum propriu. Topicul e asa cum este, normal ca putem doar specula pe marginea a ceea ce se petrece in astfel de MC-uri - stim despre ele doar din carti, filme, documentare, povesti cu membri daca am avut ocazia... Nici un membru sau fost membru n-o sa intre in amanunte intr-o discutie cu un ne-membru.

Nu te bate nimeni cand intri intr-un MC, doar daca faci tampenii majore.

Chestia cu furatul chopperelor, hmmm... Pe vremuri nu exista notiunea de chopper. Chopperit-ul s-a nascut din necesitatea de a usura motocicletele pentru a-i creste viteza, nu in ultimul rand pentru a scapa din urmariri sau a putea umbla pe drumuri proaste. Multe motociclete erau furate, intr-adevar, de la indivizi de bani-gata, erau demontate si piesele amestecate in cadrul grupurilor de bikeri ca sa li se piarda urma - cel putin asa afirma Thompson in cartea lui despre HA. Daca e adevarat, daca se mai intampla chestii de genul asta - lucru de care ma indoiesc, la cum arata motoarele pe care le vad la intrunirile lor - asta e iarasi greu de afirmat cu certitudine.

 

 

Da, mai, ai dreptate, nu zic, doar ca termenul corect este "tetracapilotomie".

 

Cuvintul "lifestyle" ma deranjeaza, iar asta in general, nu doar aici.

 

Ma rog, nu conteaza asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Roadkill, in loc sa te legi de terminologia folosita shi greshelile de exprimare, mai bine ai baga umpicutz nasul sa citeshti din topicul asta nishte reguli uzuale in interactziunea cu membrii unui MC, nu de alta dar parca tu ai deschis ceva topicuri despre MC-uri care deschid chapter-uri pe acolo... shi in modul in care te comportzi acuma ai shanse sa ajungi un Roadkill Himself.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Tetrapiloctomie" este una din stiintele imaginare de care se pomeneste in romanul "Pendulul lui Foucault" - in traducere stiinta despicarii firului in patru. Nu este un cuvant de dictionar, este un termen preluat din prima traducere a acestei carti in Romania. Il rugam pe Roadkill sa deschida un topic pe un forum de traducatori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu Roadkill, in loc sa te legi de terminologia folosita shi greshelile de exprimare, mai bine ai baga umpicutz nasul sa citeshti din topicul asta nishte reguli uzuale in interactziunea cu membrii unui MC, nu de alta dar parca tu ai deschis ceva topicuri despre MC-uri care deschid chapter-uri pe acolo... shi in modul in care te comportzi acuma ai shanse sa ajungi un Roadkill Himself.

 

 

Nenea Shobolu', merci fain de indrumare, dar am trait deja live bikereala si MCiala, cit nu poti matale duce. N-am nevoie sa recitesc ceva, ce citisem, chiar daca nu in forma virtuala si poate altfel formulat, acum multi ani.

 

Eu, unu', am trait si traiesc, ceea ce altii citesc! Capisci? Dupa cite vezi sint inca alive and kicking. Nu-ti fa griji...

 

Stiu ca ai scris-o doar in cea mai buna intentie... :( ... multam fain...

 

 

 

"Tetrapiloctomie" este una din stiintele imaginare de care se pomeneste in romanul "Pendulul lui Foucault" - in traducere stiinta despicarii firului in patru. Nu este un cuvant de dictionar, este un termen preluat din prima traducere a acestei carti in Romania. Il rugam pe Roadkill sa deschida un topic pe un forum de traducatori...

 

 

OFF TOPIC cit Casa Scanteii:

 

Din greaca tetra=4, capilo=par, tomie=despicare... recte despicarea firului in 4.

 

 

Sorry, dar si asta tine, oarecum, de ceva Education, macar a biker-ului, daca nu a MC/RC.

 

Promit sa nu mai revin la asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti-a zis ca firul de par e doar ala din cap?

 

 

Si la ala de pe picioare, oare cum ii ziceau grecii? Mai les "Ctomie" is curios ce inseamna...

 

 

O las balta. Lectii de longvistica pe mess, pt. ca, asa cum spuneam, nu suport PM-urile.

 

Hai sa nu umplem topic-ul cu incordat de muschi...

 

Recunosc: a ta e mai lunga!

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Apropo' de funeralii...

Nu tu ingropari, lalaieli de popi... Procesiunea camarazilor si incinerare la crematoriu. Cool...

Cat despre gel, din partea mea...

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Apropo' de funeralii...

Nu tu ingropari, lalaieli de popi... Procesiunea camarazilor si incinerare la crematoriu. Cool...

Cat despre gel, din partea mea...

 

 

Pai, arata-mi un popa care are curaj cu astia, s-o lalaie...

 

Io zic ca o ingropaciune in stil viking era mai potrivita...

 

Ti-a placut? Si strabunica-mea iesea pe banca, in fata casei, sa vada cind trecea mortu'... ce amintiri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

...ca sa fiu un pic cronologic...fac parte dintr-un club moto...cei din varful piramidei fac niste reguli ..cu care eu personal sunt mai mult sau mai putin de acord..in cazul in care consider ca se greseste fundamental si cei care tin fraiele nu-si fac treaba,eu ce pot face??ma retrag sau ma lupt cu ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca sa fiu un pic cronologic...fac parte dintr-un club moto...cei din varful piramidei fac niste reguli ..cu care eu personal sunt mai mult sau mai putin de acord..in cazul in care consider ca se greseste fundamental si cei care tin fraiele nu-si fac treaba,eu ce pot face??ma retrag sau ma lupt cu ei?

 

pai depinde de ce sanse crezi ca ai sa poti schimba ceva

daca nu ai, atunci schimba clubul... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca sa fiu un pic cronologic...fac parte dintr-un club moto...cei din varful piramidei fac niste reguli ..cu care eu personal sunt mai mult sau mai putin de acord..in cazul in care consider ca se greseste fundamental si cei care tin fraiele nu-si fac treaba,eu ce pot face??ma retrag sau ma lupt cu ei?

 

Jethro, chiar nu vreau sa te jignesc, dar asa ceva nu se pune pe un forum public. Daca intrebi de ce, atunci nu prea stii ce inseamna un club.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jethro, chiar nu vreau sa te jignesc, dar asa ceva nu se pune pe un forum public. Daca intrebi de ce, atunci nu prea stii ce inseamna un club.

 

de acord cu panonian, asa ceva nu se discuta public...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca sa fiu un pic cronologic...fac parte dintr-un club moto...cei din varful piramidei fac niste reguli ..cu care eu personal sunt mai mult sau mai putin de acord..in cazul in care consider ca se greseste fundamental si cei care tin fraiele nu-si fac treaba,eu ce pot face??ma retrag sau ma lupt cu ei?

 

 

pai depinde de ce sanse crezi ca ai sa poti schimba ceva

daca nu ai, atunci schimba clubul... :laugh:

 

 

Jethro, chiar nu vreau sa te jignesc, dar asa ceva nu se pune pe un forum public. Daca intrebi de ce, atunci nu prea stii ce inseamna un club.

 

 

de acord cu panonian, asa ceva nu se discuta public...

 

@jethro tull viziteaza urmatorul topic si poate te mai lamuresti putin: Motorcycle Club Education by RobyChopper!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jethro tull viziteaza urmatorul topic si poate te mai lamuresti putin: Motorcycle Club Education by RobyChopper!

 

 

ok!!!poate ca sunt eu prea trist...stergeti topicul...probabil ca panonia si roby,au dreptate....va trebui sa ma sfatuiesc cu mine insumi...multumesc... :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok!!!poate ca sunt eu prea trist...stergeti topicul...probabil ca panonia si roby,au dreptate....va trebui sa ma sfatuiesc cu mine insumi...multumesc... :smoke:

 

nu fac parte dintr un club, dar iti zic ce mi-a spus un prieten cu care urmeaza sa petrec mai mult timp impreuna. a zis: bai ne vom certa pe drum, ne vom injura, poate ne scapam si cativa pumni .. totul e sa bem la sfarsit o bere impreuna si sa ne rezolvam problemele si orice se intampla, am intrat impreuna in (cuvant urat), iesim impreuna.. si cred ca un club moto despre asta ar trebui sa fie..

asa ca numai o abrodare barbateasca poate sa solutioneze ceva.. acum nu stiu cum e in cluburile moto cu respectatul regulilor impuse de superiori.. poate nu e ca intre prieteni, de asta nu ma tenteaza cluburile moto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...