Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

Ar fi frumos daca banuielile si afirmatiile bazate pe "am vazut pe youtube", sau mult mai nasol "am vazut in Sons of Anarchy" ar fi scrise de autori caatare!

 

De genul: "EU NU CUNOSC NIMIC, dar banuiesc ca, bla, bla bla...."

 

Din experienta mea personala, vreau sa-i dau dreptate lui Ancalagon:

orice ar debita organul despre outlaws si MC-uri, realitatea sociala romaneasca bate orice imaginatie. Intr-o societate ordonata si respectand riguros legile, fenomenul outlaw este nu numai necesar, dar si apreciat - nu de caralii, bineinteles.

Daca un outlaw hotareste sa-si faca singur dreptate si legea, apoi romanul nu are absolut nici un fel de compas moral si nu numai ca nu respecta legea, dar nu respecta bunul simt si etica elementara.

Romanul nu e outlaw, pentru ca pentru asta trebuie sa consideri legea nesatisfacatoare in functie de normele tale... romanul e doar un jmenar cu o morala tiganizata - adica inexistenta.

 

Asa ca eu nu mi-as face probleme de MC-uri, sincer! E hilar si sa te gandesti la asta!

 

Va caacati pe voi de o condamnare pt trafic de droguri a unui outlaw si la voi aici popii vand droguri in biserica! Sincer ... vorbim acum ca sa nu tacem?

Pai parlamentul vostru are mai multe condamnari decat un club de frunte... hahahahhahah... si voi balbaiti aici ca niste fete batrane despre "cat de rai este outlaw"... hahahhah... Vreti sa vorbim de zone de influienta in Romania? hahahhahah...aruncati un ochi la autoritati -incluzand potera.

 

Iar din punctul de vedere al motoristilor... si aici lucrurile stau cu poponeata in sus. Oriunde in lume MC-urile sunt respectate profund de cluburile civile si ceilalti motociclisti, pentru ca de la ele isi trag seva... si sunt constienti de asta.

Ei sunt deschizatorii de drumuri si purtatorii de steag. Din cauza lor nenorocitul care lucreaza de la 8 la 5 isi da jos sacoul, se mascheaza in outlaw si are doua ore de libertate, vorbind mai gros si parand mai dur cu 5 minute. E doar o duritate inchiriata cu pretul respectului pe care il da celor care-si traiesc cu adevarat viata asa.

 

Aici? hahahaha... Nimeni nu respecta pe nimeni si toti arunca cu rahat in speranta ca oricat de nasoli ar fi ei, ceilalti sa fie mai jos.Oamenii nu-si dau seama ca daca ii ponegresc pe cei pe care ii imita - ca motoare, ca tinuta, ca stil, etc... - defapt isi arunca singuri cu rahat in cap. Sau poate va inchipuiti ca ii imitati pe cei 99%? Cei cu basca si costum de piele fina, esarfa si pantaloni de calarie? Hahahahahahahha... ce gluma buna!

 

Si inca ceva. Cei din cluburile civile. Nu are rost sa va simtiti amenintati... relaxati-va, nu aveti nici in clin nici in maneca unii cu altii... nici macar in acelasi univers.

 

Asa ca, ar fi mai bine sa terminam cu prostiile si aberatiile, sa ne respectam intre noi si sa renuntam la atat de romanescul aruncat cu rahat gratuit si fara acoperire.

Sa ne ciocnim la o bere fara raie pe mațe, iar daca o sa priviti in ochi un outlaw si o sa considerati ca aveti ceva de reprosat, atunci sa-i spuneti in fata, pentru ca suntem barbati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 887
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sobolane, cu unele lucruri iti dau dreptate, dar cu unele nu si te contrazici profund cand ai dat exemplul cu romanii.

 

Da, outlaw inseamna ca la un moment dat esti in afara sistemului. Cand nu-ti convine sistemul, cand vrei sa schimbi ceva, automat esti outlaw.

Daca ma intrebi pe mine, sistemul e de rahat prin toate tarile.

 

Fata de afirmatia ca romanul e doar un jmenar si cu morala tiganizata sunt in profund dezacord cu tine.

Cateodata si eu sunt dezamagit de ce se intampla in tara, de logica si comportamentul romanilor.

Dar ma gandesc ca fibra romaneasca inca mai exista si e de calitate, chiar daca s-au straduit comunistii sa ne transforme in manelisti.

Revolutia aia din 89 a insemnat ceva. Atunci au iesit oamenii pe strada cu mai mult curaj decat ar avea toate cluburile outlaw din lume. Poate ca unii au iesit in strada de foame, de disperare, iar altii din prostie. Dar au iesit. Zilele alea le-am trait si eu. Atunci habar nu aveam ca sunt jocuri politice la nivel mondial, nu stiam ca o sa confiste iliescu revolutia, nu ne trecea prin cap ca o sa schimbam un rahat cu alt rahat. In schimb tancurile de pe strada erau foarte realei, gloantele care au omorat oameni au fost foarte reale, la fel si sutele de arestati de la Jilava. Daca romanii au stat sub gloante fie si doar pentru cateva zile, cu credinta sincera ca lupta pentru libertate, merita un pic de respect.

Si mai e ceva care se tot uita, dar eu tin mereu sa reamintesc. Din toate tarile foste comuniste doar in Romania a existat rezistenta impotriva regimului. Doar la noi au existat luptatori in munti. Dupa parerea mea e ceva important. Oamenii aia nu aveau cum sa reuseasca, dar au luptat pana la capat.

 

Sunt convins ca vorbesti din experienta si nu din teorie, dar stii ce? uite ca si teoria iti da dreptate - grupurile outlaw (nu numai motociclisti) sunt un lucru pozitiv nu negativ.

Insa perspectiva se schimba cand te uiti de sus in jos si nu de jos in sus.

Grupurile outlaw ajuta de fapt sistemul, nu sunt impotriva sistemului. Paradoxal, nu?

- cand sistemul da gres in a oferi oamenilor de rand ceea ce-si doresc, nevoia este acoperita de interlopi. Pe vremea lui ceausescu, la noi se mai numeau si bisnitari. Ei iti faceau rost de un pachet de tigari, de cafea si de alte maruntisuri pe care nu le gaseai prin magazine. Acum se numesc traficanti de droguri, contrabandisti sau altfel. Nu conteaza cum le zice, important e ce fac - acopera o nevoie pe care sistemul nu o poate acoperi.

- sistemul trebuie uns. Coruptia nu a fost inventata in Romania si nici nu o sa fie prea curand eradicata. Tot lantul de functionari publici, de la politistul de pe strada pana la judecatori sau politicieni cu rang inalt sunt alimentati din bani negri. Se tot lupta astia cu drogurile de nu stiu cati ani si n-au rezolvat nimic. Hai sa fim seriosi, daca vroiau cu adevarat rezolvau de mult. Dar nu mai intrau bani negri prin conturi. Daca nu ar exista retele de crima organizata nu ar trebui sa existe nici ditamai aparatul represiv ca nu ar avea motiv. Dar toate tarile isi construiesc un aparat represiv cat mai mare si mai puternic care este indreptat nu impotriva gastilor (alea sunt doar pretext) ci impotriva propriului popor ca sa il poata controla cu usurinta.

- din cand in cand e nevoie de refulari. Asa e cum zici tu, vine workerul suparat de la servici si vrea si el sa refuleze intr-un fel. Ce face? Vede la televizor sau pe strada niste bikeri suparati si se apuca si el sa-i imite. Habar nu are ce imita, dar nu conteaza, el se simte bine si ii trece supararea.

 

Si daca am lamurit asta - ca interlopii trebuie sa existe, eu oricand as prefera niste interlopi bkieri decat niste interlopi cocalari. Nah, nu sunt obligat sa dau un motiv. Asa as prefera eu.

 

Si ar mai fi o chestie. Daca un club de bikeri are reputatia de interlopi nu inseamna neaparat ca toti membrii sunt interlopi by default. Poate ca intr-un chapter se ocupa toti cu drogurile, iar in alt chapter sunt toti mecanici. Nu poti sa condamni tot clubul pentru ce a facut gigi. Cazurile, daca exista, trebuie dovedite unul cate unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape ai ajuns la un echilibru care bine inteles este mai aproape de adevar decat exagerarile din ambele directii. Dar mai ai niste pasi pentru a intelege fineturile acestei probleme.

In primul rand ma refeream strict la outlaw bikers! Nu in general outlaw, si crede-ma e o diferenta de la cer la pamant.
Tot ce vorbesc este parere personala fara sa o spun cu litera de adevar (dar nici nu de pe net sau filme)!!! De asta spun din prima DIN UMILA MEA EXPERIENTA:

MC-urile nu sunt ganguri interlope care calaresc motoare pentru a se deplasa. Exista asemenea ganguri, dar ele nu sunt MC-uri (ca unele-si spun asa ... alta gasca-n alta straita).
Scopul existentei lor, motivul si esenta lor difera in mod esential - si el e motorul si ride-ul, viata de biker. Si ea are normele ei .. dar asta e alta poveste...

Interlopul va fura din magazine, pe partea cealalta, exista comunitati protejate de bikeri impotriva interlopilor
Interlopul va vinde amfetamine copiilor in spatele scolii... bikerul va sponsoriza programe sociale si medicale pentru copii
Interlopul te va lovi ca sa-ti ia banul ... bikerul nu... dar nici nu te va reclama la potera in cazuri mai delicate... in schimb isi va face dreptate singur, si te va lovi mai tare poate, apoi vor sari inca zece, indiferent de imprejurari...

Nu ma intelege gresit! Sunt oameni violenti, oameni extrem de duri care nu vor pune in calcul anii de puscarie pentru a se abtine in a rupe capul cui considera ei ca merita, (asa cum ar face interlopii de exemplu)... dar sunt drepti, cinstiti si respectuosi la start.
Ca au cazier multi... heheheh... nu poti avea asa o viata fara el... mai ales cu copoii in coada tot timpul... ca nu respecta organele statului si in principal potera, bazandu-si viata pe legi proprii... hell yeah , doar sunt outlaws. dar nu o sa vezi niciodata bikeri vanzand droguri la colt de starda sprijiniti de motor sau ducand curvele la produs pe Harley ... hehehheehhe...

In nici un caz nu vreau sa-i fac "oameni de bine", pentru ca nu-s! Sunt "oameni de rau" chiar, traind in a fast lane cu putin respect pentru lege (a se citi deloc), care trebuie abordati cu respect si atentie (daca dorim neaparat interactiunea), respectand cutumele si legile dupa care traiesc ei. Chiar daca de multe ori am asistat la habarnisti incalcand protocoale grave, bagandu-se singuri in seama, si care, in loc de un bornau spart au primit o bere si o portie de ras sanatoasa.



P.S. la faza cu Romania I keep my stand! baba de sub mine inseala si fura mai mult decat un interlop din Bronx, iar Nastase, foostul prim ministru e acuzat pentru posesie de munitie ilegala for fuck sake!

Orice outlaw MC aici va fi un upgrade pentru statutul moral al societatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, nu stiu ce sa zic. Pe motociclistii din America nu-i stiu. Am mai vorbit pe net cu cativa din STAR, dar astia sunt altceva, n-au nicio legatura cu subiectul.

 

Ii stiam pe interlopii din Bucuresti de pe vremea lui ceausescu. Nici ei nu furau din magazine. Nici ei nu talhareau oameni pe strada si, iti vine sa crezi sau nu, chiar evitau orice fel de altercatie pe strada. Daca de exemplu s-ar fi luat un gigii de ei erau in stare sa-si ceara si scuze :) Iti dai seama ca i-ar fi putut rupe capul lui gigii si nu s-ar fi sfiit sa o faca pe motiv ca s-ar duce la puscarie, dar nu o faceau. De atunci stiu eu ca fiecare trebuie sa isi vada de treaba lui si numai fraierii vor sa iasa in evidenta.

Si pe atunci existau hoti, dar aia erau considerati gainari si nu prea stateau la masa cu noi.

Din ce traiau oamenii aia daca de furat nu furau si la serviciu nu se duceau? In principal taxe de protectie, fetite, jocuri de noroc ilegale, camata.si bisnita. Nah, daca se poate face o clasificare a activitatilor infractionale in onorabile si neonorabile, ei ziceau ca ce fac ei e cat se poate de onorabil si n-aveau nicio mustrare de constiinta. Si golanii de Dambovita erau marinimosi si ajutau o gramada de oameni. Si ei se considerau un fel de invingatori, smecherii care reusesc sa fenteze sistemul.

 

Tinand cont de experienta mea din tinerete, cred ca imi pot face o imagine destul de aproape de adevar despre ce inseamna motociclistii outaw.

Eu personal nu as vrea sa fiu ca ei, dar nici nu i-as arata cu degetul. Fiecare isi traieste viata asa cum crede de cuvinta si cu asta basta.

 

la faza cu Romania putem sa fim de acord ca suntem in dezacord. Ce puii mei, nici daca ai avea dreptate n-as putea sa fiu de acord cu tine. Si eu sunt roman si nu ma simt deloc smenar sau tziganizat

Editat de DStar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape ai ajuns la un echilibru care bine inteles este mai aproape de adevar decat exagerarile din ambele directii. Dar mai ai niste pasi pentru a intelege fineturile acestei probleme.

 

In primul rand ma refeream strict la outlaw bikers! Nu in general outlaw, si crede-ma e o diferenta de la cer la pamant.

Tot ce vorbesc este parere personala fara sa o spun cu litera de adevar (dar nici nu de pe net sau filme)!!! De asta spun din prima DIN UMILA MEA EXPERIENTA:

 

MC-urile nu sunt ganguri interlope care calaresc motoare pentru a se deplasa. Exista asemenea ganguri, dar ele nu sunt MC-uri (ca unele-si spun asa ... alta gasca-n alta straita).

Scopul existentei lor, motivul si esenta lor difera in mod esential - si el e motorul si ride-ul, viata de biker. Si ea are normele ei .. dar asta e alta poveste...

 

Interlopul va fura din magazine, pe partea cealalta, exista comunitati protejate de bikeri impotriva interlopilor

Interlopul va vinde amfetamine copiilor in spatele scolii... bikerul va sponsoriza programe sociale si medicale pentru copii

Interlopul te va lovi ca sa-ti ia banul ... bikerul nu... dar nici nu te va reclama la potera in cazuri mai delicate... in schimb isi va face dreptate singur, si te va lovi mai tare poate, apoi vor sari inca zece, indiferent de imprejurari...

 

Nu ma intelege gresit! Sunt oameni violenti, oameni extrem de duri care nu vor pune in calcul anii de puscarie pentru a se abtine in a rupe capul cui considera ei ca merita, (asa cum ar face interlopii de exemplu)... dar sunt drepti, cinstiti si respectuosi la start.

Ca au cazier multi... heheheh... nu poti avea asa o viata fara el... mai ales cu copoii in coada tot timpul... ca nu respecta organele statului si in principal potera, bazandu-si viata pe legi proprii... hell yeah , doar sunt outlaws. dar nu o sa vezi niciodata bikeri vanzand droguri la colt de starda sprijiniti de motor sau ducand curvele la produs pe Harley ... hehehheehhe...

 

In nici un caz nu vreau sa-i fac "oameni de bine", pentru ca nu-s! Sunt "oameni de rau" chiar, traind in a fast lane cu putin respect pentru lege (a se citi deloc), care trebuie abordati cu respect si atentie (daca dorim neaparat interactiunea), respectand cutumele si legile dupa care traiesc ei. Chiar daca de multe ori am asistat la habarnisti incalcand protocoale grave, bagandu-se singuri in seama, si care, in loc de un bornau spart au primit o bere si o portie de ras sanatoasa.

 

P.S. la faza cu Romania I keep my stand! baba de sub mine inseala si fura mai mult decat un interlop din Bronx, iar Nastase, foostul prim ministru e acuzat pentru posesie de munitie ilegala for fuck sake!

Orice outlaw MC aici va fi un upgrade pentru statutul moral al societatii!

 

Ei, nu confunda un interlop cu un gainar. Cel care fura din magazine si iti da in cap, in niciun caz nu e interlop, e un hot de cea mai joasa speta...Interlopul face bani prin mijloace nu tocmai legale, face evaziune, vinde si cumpara diverse. Face trafic, de la narcotice pana la aspirine and evrything in between.De multe ori este o ierarhie bine organizata fiecare cu functia lui. Deasemenea interlopul va recurge la orice mijloc pentru a scoate afacerea pe profit. Sounds familiar? :D

 

Revenind la MC-uri. Personal, nu am nicio problema cu nimeni. Fiecare este destul de matur ca sa-si faca singur drumul in viata.Fiecare este liber sa aleaga singurel unde si in ce se baga. Am o problema atunci cand cineva se crede mai desptept sau ca are mai multe drepturi ca mine doar privind prin prisma unui patch. Probabil de aici se aprind spiritele cand vine vorba de purtatori de patch VS non purtatori. Ziceai cateva posturi mai jos ca cei din MC-uri sunt deschiztori de drumuri. Aici permite-mi sa te contrazic. Sunt oameni care fac zeci de mii de km anual. Sunt oameni care fac inconjurul lumii pe moto. La naiba, sunt oameni cre traiesc pe motoare, fara nicio posesie in fara de motocicleta. cort, un aparat foto(pt a se autofinanta). Daca e sa o luam asa, acesti oameni merita cel mai mare respect din punctul meu de vedere.

 

Din nou, no disrespect intended. Vad ca multi se simt atinsi in ultima perioada. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Dar uite, exista o sinteza excelenta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=2BOc03mzbm4

 

:ok:

 

* am lucrat o vreme pentru un tip ca asta. am invatat de la el, apoi am plecat. respectul pe care ni l-am acordat reciproc, a fost singura cale prin care am reusit sa colaboram. in rest, ...nu aveam nimic altceva in comun.

 

....

 

deci, da! sunt romanca si ma mandresc cu asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cenzura functioneaza pana la un punct. As vrea ca acel punct sa fie bine cunoscut de moderator.

 

Pastrand linia culturii, cred ca importul cultural se face prin transpunere in fondul existent. Importul de-a-mboulea denota incapacitatea primitorului de a intelege ce i se potriveste. Duce la un copismo-tzopism de mahala. "Dramele Parisului câte au ieșit până acuma le-am citit de trei ori." Va spune ceva? Cam asa e si cu importul asta cultural, in aceeasi maniera: superficialitatea face ca oamenii sa aiba impresia cunoasterii si ii face convinsi. Sa nu uitam ca niste nescoliti, la finalul unor ani grei de razboi, s-au intors in patrie si mai indoctrinati decat au plecat si s-au trezit incapabili de a se adapta la societatea civila din care au plecat. Ce le-a ramas de facut? Sa-si caute un sens, un rost. Si aici multi au luat-o pe aratura. Fiind saraci cu duhul, au ramas blocati in timp. Unii au evoluat, marea lor majoritate nu. Si nimeni nu si-a dat silinta sa ii repare. Cred ca importul cultural facut la fel e sortit esecului. Noi suntem datori intai a ne gasi directia, apoi sa analizam importul si sa luam doar ce ni se potriveste. Doar astfel putem spera sa evitam mediocritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E putin ingrijhorator ca nu puteti face distinctie(unii) intre "jmen", "inselatorie" si afaceri care nu considera legea o restrictie, dar am observat asta peste tot in Romania. Si oricum, se pare ca nu m-am facut inteles... outlaws nu-s interlopi iar MC-urile nu-s ganguri de starda care se deplaseaza pe motoare. Sincer, e o distanta de la cer la pamant si oamenii in general sunt constienti de asta - afara. Nu ma refeream la taxa de protectie -ea vine de la interlopi, ci chiar protectie hands on ceruta de cetateni, si primita! Aici realitatea romaneasca poluaza putin imaginea si ma aflu in imposibilitatea de a ma exprima exact... cunosc ambele laturi si nu au nimic in comun...in fine...

 

Nu trebuie sa scoti din context faza cu "1%-terii sunt purtatorii de steag". Ma refeream strict la partea dintre motociclisti care se imbraca in piele si vorbesc mai gros dupa ce incaleca in afara orelor de lucru, pe un "chopper", sau cei tatuati si barbosi, chopperind si bobberind pentru a iesi din chingile sistemului ... dupa orele de program bine inteles. Pentru ei, outlaws sunt sursa libertatilor, si greutatii lor. Sunt cei care le deleaga si imprumuta, toate valentele necesare, in micul timp disponibil lor. Am intalnit oameni chiar bine(sus) pusi in sistem, care nu ezitau niciodata sa-si arate suportul si gratitudinea fata de anumite MC-uri. dar la romani e mai greu... ca deh... egoul e umflat si ni se pare ca noi am inventat samburele la pruuna - no disrespect intended, dar e pura realitate.

 

Bine inteles ca lumea moto nu se reduce exclusiv la asta. Exista baietii pe touring-uri imbracati in goretex care halesc kilometrii si continente, care poarta steagul celor care fac naveta la servici si suie in Paltinis in weekend, echipati la fel. Respect! Exista nebuni furiosi ai pistelor, delegand imaginea si libertatea lorcelor care o ard pe bulevard. Respect la fel. Exista feluri feluri...

Dar sa nu uitam sa respectam toti acesti "the real shit", sau macar sa nu aruncam cu rahat gratuit, numai pentru ca ni s-a umflat ego-ul.

 

Nu spune nimeni ca nu esti demn de respect daca nu concurezi pe Hungaroring sau nu esti in tura de o saptamana pe Harley-uri tunatoare, cu party-uri in fiecare noapte, cafturi si poterasii hot on your tail. Esti demn de tot respectul cuvenit unui motociclist, doar incalecand pe motor, imbracandu-te ca atare si purtandu-te de parca... e OK! Ce cool e sa intri intr-o crajma dintr-un sat prafuit coborand dur de pe motor... ai in spate umbrele tuturor outlaws si simti asta.

Si nu inseamna ca plagiezi... ce prostie... nu! Faci parte! Asta faci!

In scurtul timp pe care-l ai, te integrezi in subcultura in cauza... pentru ca daca toata lumea ar traversa Africa nu am mai avea doctori in spitale.

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam ca niste nescoliti, la finalul unor ani grei de razboi, s-au intors in patrie si mai indoctrinati decat au plecat si s-au trezit incapabili de a se adapta la societatea civila din care au plecat. Ce le-a ramas de facut? Sa-si caute un sens, un rost. Si aici multi au luat-o pe aratura. Fiind saraci cu duhul, au ramas blocati in timp. Unii au evoluat, marea lor majoritate nu. Si nimeni nu si-a dat silinta sa ii repare.

de ce nescoliti? erau scoliti exact asa cum a vrut sistemul. si scoliti bine.

pana una alta rahatul de stat a folosit acei oameni si dupa a uitat de ei. societatea a aclamat eroii care au facut posibil sistemul si dupa a considerat ca eroii respectivi sunt neadaptati societatii care a creat acei oameni...

se intampla si in ziua de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde la ce te intorci din razboi.....sau cum s-a luptat razboiul, a da...si CAND te intorci din razboi!

 

Americanii cand au ajuns acasa totul era boring si frumos....ei luptasera bine hraniti, echipati, mancati, fumati si bauti. Normal ca le-a ars de hollisterit around pe HD-uri de surplus. Ce era de facut in '45-'50 inafara de bere, motoare, gagici si batai? S-au apucat sa modifice mobrele, sa fie mai rapide si mai confortabile...apar bobberele/chopperele. Mai tarziu, cine se aseamana s-aduna, se strang in gasti sa faca fata la rednecksi si pulitie si sa scape de 'squares'...iau fiinta MC-urile.

 

Enlgezii cand au ajuns acasa, desi victoriosi, s-au intors intr-o tara pe care rezboiul a stors-o de bani si materiale....masinile erau scumpe asa ca au cumparat mobre ramase din armata sau factute de ai lor sa relanseze economia....fiii sau chiar ei daca erau mai tineri cauta sa imbunatateasca viteza si handlingul asa ca se apuca de ciopartit Trimphuri, Nortoane, BSA-uri etc...se intalnesc indivizii astia la Ace Cafe si isi testateaza/intrec mobrele, vine si rock n rollu de peste ocean si ia nastere Cafe Racer/ British Rocker...peste cativa ani se trezezc cu unii ce au pus coarne inalte si sei joase la Triumphuri si au veste cu Hells Angels

 

Nemtii cand au ajuns acasa (unii dupa 15 ani)...n-au mai gasit nimic, unii nici macar familia.... decat pamant si moloz. Nu le arde de nimic pt ca nici nu prea au ce manca, asa ca asteapta.

Peste ani, cand tara isi mai revine

...daca era in est isi lua un MZ sau Simson MZ/Simson/IZH, eventual cu atas, sa incapa si nevasta cu copilul ca masinile erau cam rare.

...daca era in vest isi lua un BMW cu care se plimba sa uite de amintirile naspa din razbel. mai tarziu apar MC-uri n stuff

 

Romanii cand au ajuns acasa (unii la 10 ani dupa terminarea razbelului) tara lor (ciopartita bine de-acum) era ocupata de tancuri rusesti, sub cizma lu' Stalin ce cara la est tot ce se putea valorifica, in paragina economica, cu creierul putrezind la Sighet si copiii sau fostii camarazi de arme alergati prin munti de securitatea plina de nume rusesti romanizate....asta dupa ce au luptat cu lipsa de munitie, morti de foame si de frig, au mancat calu' ce tragea tunu' in zapada de 1 mettru si au stat prizonieri vreo 10-15 ani in lagarele sovietice.


Nu prea le-a lipsit "The excitements of war"...nu prea era boring, ca le-au ramas familile fara pamant si case... daca si-au permis, si-au cumparat un MZ/Simson/IZH, eventual cu atas, sa incapa si nevasta cu copilul ca masinile erau cam rare.

Se aduna cu altii ca el, mai schimba o vorba, o piese <se gaseau mai greu>, un kil de ulei...poate o tura pana pe plaja modern. Daca era mai instarit alerga in raliuri gen Cursa Bucurestiului sau speedway la Braila.

La romani <de fapt, in mai toata Europe de Est>, ca si le nemti si putin de la britanici, pasiunea a venit initial din nevoie....motociclismul a fost, in mare, pana in '90 unul de tip MOTOTURISM/ UTILITAR

 

Pacat insa ca s-a scindat comunitatea moto in Europa de Est. Pana prin 2009 nu prea conta ce tip de mobra calaresti...acum majoritatea s-au grupat in bisericute si grupulue (nu ma refer la MC-uri)...pe baza unui fier! Exista oameni cu o gandire mai chopperistica <if you get mai drill> pe vitezane si ET-uri decat "chopperisti" pe "choppere"

 

anyways... mie imi plac toate tipurile de mobre cu toate subculturile aferente, fiecare are ceva aparte...si amalgamul dintre ele ce a fost si in anumite privinta inca mai exista in Europa de Est, mie imi place! :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@MotoRocker De acord.

 

de ce nescoliti? erau scoliti exact asa cum a vrut sistemul. si scoliti bine.

pana una alta rahatul de stat a folosit acei oameni si dupa a uitat de ei. societatea a aclamat eroii care au facut posibil sistemul si dupa a considerat ca eroii respectivi sunt neadaptati societatii care a creat acei oameni...

se intampla si in ziua de azi.

Eh, era un fel de a spune, ca ei stiau meserie. Putem spune ca societatea i-a folosit iar la final i-a inlaturat si pentru asta merita condamnata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bikersnews.de

 

http://josefblog.ledehcs.de

 

http://www.mfsinnlos.de/colours/1colours.html (pana acum ceva vreme exista www.germancolours.de dar nu mai functioneaza. Erau prezentate pe land-uri toate MC-urile din Germania si chiar MC-uri recunoascute din Europa)

 

P.S. -nu stiu cata lume stie dar in Germania Hells Angels si Bandidos sunt interzise ca MC desi acum cativa ani au facut un "pact de neagresiune" cu avocati & stuff. Si in ciuda acestui fapt i-am vazut pe strazi umbland cu patch negru, greu vizibil pe fondul negru al vestei...

 

http://www.bikerspower.de/ - in Ausgabe 3/2011 este un interviu foarte interesant cu Dr. Valentin Landmann, avocatul HA Switzerland... Il am si daca intereseaza, o sa il scanez si il postez.... (in limba germana)

 

Inchei prin a da urmatorul citat (si asta apropos de forma de protest pe care o vad eu intr-un MC, protest la adresa oranduirii societatii de astazi):

 

''Numai minciuna are nevoie de sprijinul guvernului. Adevărul stă în poziție verticală pe cont propriu." (Thomas Jefferson, al treilea președinte american, 1743-1826)

Editat de newprofiler1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

"This set of 1%er MC Club bylaws and rules of conduct was submitted for use in the effort to help educate. Remember, just like with everything else on this web site, different club in different areas can vary widely. This is just one of the many different ways a club's bylaws are set up.

Special thanks to Bulldog and all the former members of the Devils Breed MC for sharing this.

 

Aloha Teacher,

Here is for you to use on your site if you like, the By-Laws Regs and SOP of a 1% Club, Devils Breed MC Honolulu Hawaii.

We retired our club last year after 30 years (1976-2006), we are all getting to old. Feel Free to use it, and you may post My name as Ref.

Take care.

 

Improvise, Adapt, And Overcome!

Semper Fidelis,

Bulldog

Vice Prez Ret. DBMC 1%er"

 

http://www.rcvsmc.net/id6.html

 

Daca se baga cineva la o traducere.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"This set of 1%er MC Club bylaws and rules of conduct was submitted for use in the effort to help educate. Remember, just like with everything else on this web site, different club in different areas can vary widely. This is just one of the many different ways a club's bylaws are set up.

Special thanks to Bulldog and all the former members of the Devils Breed MC for sharing this.

 

Aloha Teacher,

Here is for you to use on your site if you like, the By-Laws Regs and SOP of a 1% Club, Devils Breed MC Honolulu Hawaii.

We retired our club last year after 30 years (1976-2006), we are all getting to old. Feel Free to use it, and you may post My name as Ref.

Take care.

 

Improvise, Adapt, And Overcome!

Semper Fidelis,

Bulldog

Vice Prez Ret. DBMC 1%er"

 

http://www.rcvsmc.net/id6.html

 

Daca se baga cineva la o traducere.....

adica?ce n-ai inteles?

regulile de comportament ale 1%er au fost puse pe site in scopul ajutorului in educarea bikerilor,dar nu uitati ca fiecare club in zona lui,stabileste regulile care se respecta.,iar acesta a fost doar un exemplu de aplicare.

cu multumiri celor din DBMC.Honolulu,Hawaii.

 

clubul a fost desfiintat in 2006,iar numele de DBMC est liber,poate fi folosit.

 

 

ps:din ce observ eu,era club de "ex-marines".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Sunt mai interesante comentariile de pe marginea articolului .... in special primul :)


» Post actualizat in 29 Oct 2014 10:31

Acum ca si o paranteza care nu are neaparata legatura cu articolul in sine , poza celui care a scris articolul este amuzanta :) aduce chiar cu pozele cocalarilor/manelisti/tatuati/interlopi / .... existente pe retelele de socializare si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...