Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 887
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Este foarte interesant documentull. am downloadat cartea.. shi stau de vreo 4-5 ora.. dar mai am mult... ma dor ochii dar nu ma pot desprinde de monitor :friends:

eu cred ca engleza nu e problema mare.. de intzelege perfect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, night81angel! Intr-un alt post spuneai ca fenomenul "HA" va capata amploare si in Romanica. Sa zicem ca intotdeauna trebuie sa asculti ambele pareri (sa zicem!). Asa ca m-ar interesa daca admiri si care este pozitia ta, ca viitor membru HA asupra a celor ce voi posta mai jos si cat de cool, marfa, benga, super ar fi ele ptr. tara asta care s'asa e de c.acat. Invit, de asemenea, pe toti ceilalti sa va expuneti parerea. Am selectat din articolul pe care il gasiti aici si subliniat partile care mi s-au parut mai importante:

 

WILLIAM IVAN GRONDALSKI had grown weary of the drugs, but he especially wanted to stop the killing.

 

He had a wife, a 16-year-old stepson and a 5-year-old daughter. In truth, his loyalty to Hells Angels had fizzled out long ago. He never informed on them; he just wanted to take his family away from the whole ugly scene.

 

Accounts of what he did vary--did he ask permission, or did he just up and move his family farther north of San Francisco? The questions just double back on other questions, but apparently he knew too much, and maybe the Angels figured his 5-year-old daughter would remember the faces of the men who forced their way in, because Grondalski's entire family was shot execution-style before their house was set ablaze.

 

The Angels are mainly into the drug business, and they take pride in their product: They manufacture and transport 100 percent pure methamphetamine. They also make big bucks through prostitution. With so much money available, Hells Angels has bought off cops and regulators, thereby evading prosecution, according to Tait and other intelligence sources. They invest their laundered money in legitimate businesses, such as a lush resort in Cabo San Lucas, Mexico, and ski resorts in British Columbia. They were close to buying a seat on the Vancouver Stock Exchange before the embarrassed Canadian authorities managed to halt the deal.

 

Innocents were definitely injured in two airports in Copenhagen and Norway, where Hells Angels opened fire on members of a rival motorcycle club called the Bandidos. In Finland, club members used rocket-propelled grenades on a local police station. (am subliniat Finland fiindca eu aveam vaga si naiva impresie ca asta se intampla doar in State!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta si chestia asta dar nu mi se pare ca ar avea ce cauta chestia asta despre activitatea infractionala a Hells Angels in acest topic care este despre MC-uri in general. Au fost mai inainte ceva topicuri despre "ingeri" iar unul se numea ceva de genul "Ce parere aveti despre Hells Angels". Acolo cred ca trebuia postat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SILVER sunt perfect de acord cu ce ai zis tu :friends:

adevarul e ca don leoncio mai lam vazut cu posturi pe unele topicuri ce nusi avea rostul

dar fiecare vad ca face ce vrea pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DON LEONCIO

 

In legatura cu asta ce ai postat tu aici,

sunt sute de mii de documente de astea pe internet

si nu numai pe internet

si 90 % sunt porcarii

in primul rand

in randurile care leai pus tu apr lucruri ca Hells angels gang

si faze de astea care sunt egalu cu 0

si problema cu bandidos, citeste pe forum la 81 support

sa vezi adevarata poveste

cine pe cine .....

exista pareri pro si contra

nimeni nu e perfect

si tu ai postat asa nu stiu cu ce ocazie, nu iti plac esti de partea opusa,

dar intrebare ai fost intru bar HELLS ANGELS, intrun STRIPTEASE bar de a lor

care e problema oameni si-au creat un loc unde sa iasa, sa se intalneasa, sa vina supporteri si prieteni la o bere intun loc unde sunt ei si sunt bikeri.

 

Hai sa te intreb ceva

asta acuma la o cota mai mica

TU NU AI FACUT NIMIC ILEGAL? NU AI GRESIT NICIODATA

 

si uite o vorba

WHEN WE DO GOOD, NO ONE REMEMBERS, WHEN WE DO BAD NO ONE FORGETS

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e intr-un club, dar din articolul ala suna cam ca o secta; in caz de ceva tre sa-ti lasi familia si restu; numai fratii si surorile din club exista pe lumea asta. Cam naspa :friends: , sper sa fie numai impresia mea. Ia sa vedem daca Black se da jos de pe nevasta sa-si salveze fratii :cheers:).

Si alta chestie care nu-mi place e modul de organizare a "deplasarilor", cica exista unu care se ocupa de logistica :laugh:)) Citeam intr-o revista franceza de nu-s ce raid organizat de HOG in nordul africii si din descriere era precum o excursie la gradinita, fiecare cu pachetelul lor, doi cate doi de manuta :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tacticianul  este cel insarcinat cu cu tactica si strategia in situatiile tensionate. In anumite cazuri el este cel care se ocupa de problemele de securitate ale clubului.

Parca am fi in razboi :friends:)) Wtf, n-am vazut nici o bataie intre grupuri dar ma indoiesc ca in caz de ceva nu se reped toti, ci stau cuminti si asculta sfaturile tacticianului. Cred ca la bataia aia din tm, lipsea tacticianul de la Trust M.C. altfel nu-mi inchipui cum s-a intamplat faza aia :cheers:

Daca e vorba de probleme legale, e nevoie de un jurist sau cineva capabil sa apara in instanta; in cazul asta inteleg nevoia de un "tactician", in rest ...

Faptul ca se asteapta la "probleme de securitate" inseamna o recunoastere a faptului ca se ocupa cu chestii ilegale sau de alta natura asemanatoare. Nu spun ca societatea asta e dreapta, FUCK THE SYSTEM, dar modul asta de a actiona sufera de insasi una din problemele societatii: organizarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai raspuns ca aceste randuri sunt bullshituri si apreciez fiindca asta ti-am si cerut, sa le comentezi.

Ca sa ma intelegi mai bine:

Nu ma intereseaza nici Bandidos mai mult decat HA dar ma deranjeaza daca un civil nevinovat pateste ceva datorita unui razboi strain de el.

Nu atrageam atentia sau comentam negativ barurile sau strip-jointurile fiindca sunt un fan al acestor locuri de pierzanie. :cheers: :friends:

Eu am facut o chestie ilegala chiar f. naspa cu care, din fericire, am scapat.

In concluzie:

Cineva exagereaza: ori societatea civila ducand pana la extrem comentariile privind activitatea infractionala a HA, ori HA minimalizand aceasta activitate si reducand toata problema la un grup de bikeri care se strang la bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ultima sedinta a clubului nostru la care am participat, Levithan a venit cu niste foi, pe care le arata ca pe niste manifeste pe vremea lui Ceasca. Toti vroiam sa le citim, dar nu apucam sa punem mana pe ele.

Cred ca erau necesare astfel de articole, si mai astept cu nerabdare sa mai postezi si altele.

Si bafta multa si spor la tradus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie e sigura nimeni nu este obligat sa intre intrun club....fiecare cind adera la un club o face pe propria rasundere sii daca ii convine regulile si restul chestiilor intra daca nu..nimeni nul obliga sa intre......asa ca ginditiva bine cind vreti sa adertai la un club..pt ca fiecare club in parte are regulie lui.......depinde doar de voi daca vreti sau nu...... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt night81angel

 

salut.felicitari pentru articole. le-am citit cu interes si m-am luminat cat de cat. singurul lucru ce are imi scapa este partea cu support 81. ce este si ce se vrea acest suport. daca este deschis un alt topic imi cer scuze.

 

sunt de ceva vreme in geneva elvetia si am gasit un magazin support81. aceste magazine sunt lant mondial sau sunt create de HA din orasul sau tara respectiva? intreb asta pt ca mesajul de pe hanorace sau tricouri nu pomeneste nimic de HA Geneva sau HA Switzerland. In schimb sunt prezente HA Boston si HA Toronto. Pe linga asta colectiile de haine puse in vanzare m-ar face sa arat de parca as fi coleg de scena cu eminem sau dr dre. Colectiile pt femei sunt si mai dementiale cu voaluri si ceva care arata a rochii de seara.

 

cam atat

 

bafta la toti :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha si concret daca imi cumpar hanorac cu support81 si ma duc la 20 km de geneva in franta la anemasse unde clubul dominant este bandidos sunt sanse sa mi-o iau in freza???? :cheers: :friends: ca sincer sa fiu tot ce vreau e sa merg pe motocicleta nu sa intru in conflicte aiurea :laugh:

 

bafta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o chestie e sigura nimeni nu este obligat sa intre intrun club....fiecare cind adera la un club o face pe propria rasundere sii daca ii convine regulile si restul chestiilor intra daca nu..nimeni nul obliga sa intre......asa ca ginditiva bine cind vreti sa adertai la un club..pt ca fiecare club in parte are  regulie lui.......depinde doar de voi daca vreti  sau nu...... :laugh:

:cheers: :laugh: :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha si concret daca imi cumpar hanorac cu support81 si ma duc la 20 km de geneva in franta la anemasse unde clubul dominant este bandidos sunt sanse sa mi-o iau in freza???? :cheers:  :friends: ca sincer sa fiu tot ce vreau e sa merg pe motocicleta nu sa intru in conflicte aiurea :laugh:

 

bafta :laugh:

eu teas sfatui sa nu mergi cu hanoracul de suporter81:)

daca mergi in franta poate imi faci si mie o vizita la barcelona:) sa bem o bere si sa stam la o vorba :laugh: :bier:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vizite in franta fac aproape zilnic la cumparaturi ca de e mai ieftin :laugh:

 

sper la vara ca am niste prieteni in spania si vreau sa-i vad.daca ajung fii sigur ca nu te ocolesc :cheers:

 

ai dreptate ca fiecare se alatura clubului care il reprezinta.dar pentru mine motorul inseamna libertate in nici un caz grija de a evita anumite zone sau anumite cluburi cu care ma pot intalni.

 

oricum respect dorinta si puterea celorlalti de a fi "altfel''

 

astept cu interes explicatiile pt suport81 :laugh:

 

bafta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o alta parte din traducere. Asa cum semnala si boieru, acest material a fost adus in clubul nostru si se intentioneaza o prelucrare si o adaptare a lui, pentru ca ulterior sa fie pus la dispozitia fiecarui membru care va purta emblema. Imi cer iar scuze pentru eventualele greseli typo, de traducere sau poate chiar de gramatica, dar am efectuat traducere la birou, in timp ce indeplineam si alte sarcini, iar timpul nu imi permite sa verific textul. .....

 

 

 

 

 

 

III EMBLEMELE

 

Organizatia AMA(American Motorcycle Agency?-n.t.) a fost fondata in 1924 ca filiala a Motorcycle Manufactureres si sustinuta de aceasta pentru promovarea motociclismului in America. Ei au autorizat grupurile de motociclisti din aceleasi zone ca si Cluburi de motociclism. Unii dintre membrii acestor cluburi purtau echipament complet identic, cu numele clubului brodat pe spatele camasilor si gecilor.

 

La diferite evenimente, AMA a acordat premii pentru âcel mai bine imbracat clubâ iar acest lucru a condus la aparitia emblemelor si a culorilor specifice fiecarui club.

In timpul unui eveniment din anul 1947, la Hollister, California un membru al Booze Fighters MC a ajuns la stiri cu o informatie exagerata, si ulterior, datorita acestei stiri, s-a luat hotararea sa se faca un film cu titlul âthe wild onesâ (Cei salbatici). Organizatia AMA a publicat in acelasi timp un articol in revista proprie care poate fi rezumat la urmatoarea afirmatie:

â99% din membrii cluburilor sunt cetateni care respecta legea si numai 1% sunt outlaw (proscrisi). Aceste momente au constituit inceputul a ceea ce este astazi cunoscut ca si cluburile âoutlawâ sau cluburile celor 1%. Cluburilor neautorizate de AMA si non-mebrilor AMA li s-a interzis participarea la evenimentele AMA.

 

Pentru a face distinctie intre ei si celelalti, cluburile de outlaws si-au decupat emblema in trei bucati/piese separate. Pe bucata de deasupra se afla numele clubului, in centru se afla emblema clubului , iar pe bucata de jos se afla inscrisa locatia de unde proveneau. Aceste cluburi âoutlawâ de motociclisti au organizat propiile evenimente si petreceri si au facut lucruri opuse celor facute de AMA. Nu existau premii pentru cel mai bine imbracat club, isi modificau motocicletele astfel incat acestea sa mearga mai rapid si sa arate diferit, mergeau cu esapamentul taiat, beau si faceau tot felul de lucruri âsalbaticeâ. Asa e isoria.

 

Termenul âculoriâ este folosit pentru a denumi setul de patches (cele trei mentionate anterior). In cazul unui set de 3 piese, una este plasata deasupra bucatii grafice aflate in centru si avand dimensiunile cele mai mari, iar alta este plasata dedesuptul acesteia din urma. Cele doua bucati de deasupra si de desuptul emblemei grafice au de regula o forma curbata , iar cea de sus are inscriptionata pe ea numele clubului, cea de jos avand pe ea locatia clubului. Cluburile de motociclism difera de organizatiile de motociclism prin aceea ca in mod traditional âprospectareaâ si acceptarea cuiva in club necesita timp inainte ca membriii din grup sa decida daca o persoana va fi sau nu acceptata in grup si I se va permite sa poarte culorile. Cele mai multe âculoriâ ale diferitelor cluburi au de asemenea imprimat pe unul din patch-ri titlulara de M/C, pentru a fi clar ca e vorba de un club si nu de o organizatie.

 

Multe din organizatiile nationale (e vb de USA) au stabilit la inceputul anilor â80 sa isi uneasca cele trei piese intr-un singur patch pentru a evita astfel orice confuzie, sau asociere directa cu un club de motociclism sau o comunitate de cluburi. Un exemplu ar fi H.O.G. (Harley Owners Group â Grupul posesorilor de Harley) sau Blue Knights (âCavalerii albastriâ- Ofiteri de politie) .

 

Iata cum sunt recunoscute astazi âculorileâ cluburilor:

 

⢠un patch dintr-o singura bucata poate semnifica in mod normal un club familial sau social de motociclism, atata vreme cat este cunoscut/respectat de celelalte cluburi din zona respectiva.

⢠un set din doua piese (patches) care pot avea multe semnificatii diferite, lucru acceptat atat vreme cat ceasta semnificatie este cunoscuta si respecta totodata celelalte cluburi din zona respectiva.

⢠un set din trei piese desemneaza de regula un MC traditional. Pe banda de sus se afla inscris numele clubului, la mijloc se afla emblema grafica a clubului, iar pe banda de dedesupt se afla de regula zona/teritoriul in care exista clubul. Mai exista si seturi de astefel de patches in care pe banda de dedesupt se afla inscris altceva decat zona, de regula fiind scrisa o zicala. Un MC traditional este acela care adera la toate regulile si traditiile locale stabilite in fiecare zona. Exista foarte putin exceptii, dar regula este ca un club (nou) trebuie aprobat de cel(e) dominant(e) aflat(e) intr-o anume zona. Clubul care are ebleme dintr-un set de 3 piese (inclusive cea cu locatia) nu este in mod necesar sic el care domina acea zona.

Emblema in forma de diamant cu â1%â sau â13â purtata impreuna cu setl de 3 piese poate semnifica faptul ca acel club este unul de tipul â1%â sau un club de support pt un club de tipul 1% (dominant).

 

Un motociclist care nu apartine de nici un club nu are de regula nici o parte dintr-o emblema. Daca e sustinut de un membru al unui club atunci el poate face parte din prospectul acelui club si poate purta un patch pe care sa apara clar inscris âprospectâ. In unele zone inscriptia prospect este la baza vestei , in altele in partea superioara (intre umeri). Unele cluburi permit prospectilor sa poarte inscriptii cu numele clubului pee le, dar nu si emblema. Exista multe lucruri specifice fiecarui club. Fiecare club are propriile reguli legate de ceea ce poate sa poarte un prospect. Numai daca este arobat ca membru in club, atunci I se permite sa poarte emblema.

 

 

Inscriptia nomad

 

Unele MC-uri dau dreptul unor membri sa poarte inscriptia âNOMADâ. Acest lucru se petrece in cazul in care acel membru intruneste anumite caracteristici specifice sensului de nomad.

 

1. No-madâ - un membru al unui grup care nu au o locatie fixa si care se deplaseaza in functie de sezon dintr-un loc in altul.

2. O persoana care nu are o locatie fixa, care calatoreste, un ratacitor.

 

Aceasta inscriptie este una aparte, pe care putini o merita cu adevarat, si de aceea, este destul de greu acordata. Prin definitie, un âNomadâ, poate fi cel care calatoreste singur si are capacitatea sa reprezinte, sa se mentina sis a supravietuiasca in conditii neobisnuite mahjoritatii.

 

 

IV NOTIUNI DE BAZA ALE MC

 

Clubul

 

Intentia acestei sectiuni este aceea de a-ti oferi oprivire de ansamblu asupra structurii si filosofiei clubului traditional de motociclism (M.C.). Aceasta nu exprima in mod neaparat sentimentele sau prioritatile vreunui grup anume, caci toate grupurile de motociclism difera in anumite puncte. Lasand la o parte filosofia de baza a acestui grup, este important ca tu sa intelegi perspectivele altor grupuri cu care s-ar putea sa te asociezi din cand in cand.

 

Daca motocicletele iti influenteaza stilul de viata, atunci, invariabil, faci parte si dintr-o comunitate de motociclisti. Între toate tipurile de organizatii existente in aceasta comunitate, "clubul" este cel care iese cel mai puternic in evidenta si totodata si cel care are cea mai mare importanta.

 

Respectul

 

Un M.C. serios impune respect dintr-un anumit motiv. Acei care sunt corect informati recunosc nivelul inalt de angajament personal si autodisciplina pe care un om trebuie sa le demonstreze si sustine pentru a putea purta un patch. Ei isi dau seama ca, emblema/culorile unui club sunt pazite cu strictete si procesul de a deveni membru este lung si dificil. Ei respecta purtatorii de patch pentru ceea ce au realizat fiind in stare sa castige si sa pastreze patch-ul pe care-l poarta. Acesta este respectul nascut din recunoasterea dedicarii si indeplinirii. MC âul se lupta pentru respect din acest motiv. Persoanele din afara comunitatii de motociclisti cunosc mai putin aceste lucruri. Insa, acest segment al societatii este, de departe, cel mai mare, si prin urmare reprezinta o piata mai mare pentru orice activitati de strangere de fonduri pe care grupul le poate intreprinde. El sta sa motiveze ca este important sa cultivi o relatie cu acesti oameni, si a fi perceput de ei drept motociclist murdar nu este avantajos pentru grup. Asadar, ei se vor comporta ca niste cetateni exemplari in toate privintele... vecini buni cum s-ar spune. Scopul este acela de a fi mai de graba admirat de publicul larg, decat stiut de frica. Un club serios, prin toti membrii si oaspetii lui, se vor purta, in public, intr-o maniera profesionala inalta.

 

Culorile Clubului

 

Publicul larg nu face distinctie intre diverse culori de club. In multe cazuri, ei nu pot face diferenta: pentru ei suntem doar motociclisti murdari. Daca un club produce o problema ce lezeaza sectorul public, identitatea clubului ofensator este fie onfundata,

fie ignorata si vina pica pe toate cluburile. Publicul larg nu face distinctie intre un M.C. si un R.C. (Riding Club), asadar FIECARE trebuie sa fie constient ca nu conteaza daca este intr-un M.C. si R.C. sau un rider independent, actiunile lor se reflecta asupra intregii comunitati de motociclism. Cluburile MC tind sa se autoguverneze pentru a evita aceste incidente.

 

Participarea

 

Un purtator de patch nu va discuta nici una dintre treburile clubului, indiferent daca este vorba despre numerele membrilor, proiectele clubului sau oricare informatie personala a membrilor, cu nimeni din afara clubului. Ei inteleg ca sunt purtatori de patch 24 de ore pe zi indiferent daca-si poarta sau nu culorile.Tot ce spun sau fac, in public, poate afecta clubul. De asemenea, ei inteleg ca daca intrec masura, pot fi propusi spre excludere dintr-un club, pentru binele lor si al clubului. A purta patch-ul este mai mult decat a te intruni si a petrece momente frumoase. Mai inseamna si

a te intruni pentru celalalte momente. Constituie multa munca. Este implicarea lor intr-un stil de viata in care nu cauti modalitati de a fi ajutat de fratii si surorile din club, ci modalitati prin care tu ii pot ajuta pe ei, pe fratii si surorile lor. Ei cauta intotdeuna sa dea, decat sa primeasca. Toate aceste idei pot parea foarte idealiste, si in unele cazuri numai asta sunt. Dar este un ideal la care toate cluburile tind in

principiu, si in practica.

 

Intodeauna sa fi constient de "Regula de Aur" a conduitei, cand calatoresti prin diverse cercuri ale cluburilor: Daca respecti, o sa fi respectat. Daca te porti nerespectuos, atunci vei fi tratat in acelasi mod.

 

Niveluri de Implicare

 

Cand cineva isi castiga patch-ul, nu inseamna ca el sau ea si-a atins scopul suprem si din acest punct inainte tot ce trebuiau sa faca pentru club s-a sfarsit Trecand de la oaspete si testare la purtator de patch nu este echivalent cu a urca de la baza la varf, ci mai degraba urcatul constant a unei pante, devenind, in timp, un frate sau o sora cat mai puternic(a) si implicat(a). Etapa de proba a unei persoane si mai tarziu obtinere patchului sunt doar niste recunoasteri a ceea ce a reusit sa demonstreze

de-a lungul timpului. In felul acesta, cu cat purtatorul de patch are mai multe vechime si experienta in club, cu atat mai mult trebuie sa fie frate sau sora pentru toti.

 

Scopul Testarilor si Prospectarilor

 

Partea de testare nu este o initiere, in sensul celor din fratii. In schimb, este o perioada de timp in care persoana respectiva se poarta cu respectul cerut pentru a purta patch-ul. Este o perioada in care:

 

Atitudinea este conditionata astfel incat el/ea sa afiseze un simt al raspunderii si respectului fata de purtatorii de patch din club, fara de care ei n-or sa

invete simtul respectului fata de un grup. El/ ea este educat(a) in bazele protocolului si etichetei M.C.-ului. Lui/ei ii este dat timpul necesar insusirii obiceiurilor ce stau la baza unei bune securitati si comunicari. A se obisnui cu participarea si a avea incredere in judecata celor care deja poarta patch-ul, cei care le vor fi intr-o zi frati si surori. Aceasta lista poate sa continue, dar aici se vrea demonstrarea faptului ca perioada de proba are obiective bine definite si ca acea persoana nu va avansa nicaieri, in club, daca el/ea nu este constient(a) de acestea. Este imposibil sa faci o

lista de bifat, cu lucrurile care se asteapta de la o persoana valabila in toate cazurile. Nu exista o formula a succesului, dar cheia este ATITUDINEA SI RESPECTUL. Toate celalalte se invata in timp, dar atitudinea unei persoane vine din inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Levithane, ai de la mine un set de comenzi avansate pentru motorul tau pentru traducerea asta si pentru ca le meriti. Mai vorbim, tine-o tot asa! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello nightangel ...

am shi eu o intrebare ... crezi ca e vreo problema daca imi pun pe rezervor ...stema de la hells angels shi scrisul hells angels dar fara sa scrie nimic ..la locul unde vine chapterul ? binenteles fara a fi membru ... ii supara pe cei din club chestia ...sau o considera bine venita ca shi reclama... astept un raspuns ...ca tocmai sunt la vopsit

thx basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...