Sari la conținut

Ulei De Transmisie Pentru Scuter


Septimius
 Share

Postări Recomandate

La scuterele chinezesti (gen gopop) nu conteaza cat ulei pun in cutia de transmisie ? Ca am fost la revizie si a pus pana cand a dat pedinafara si a pus surubul, nu are aeresire ceva gaura de prea plin ? Ciudat, fata de alte scutere, e inchis ermetic :)

 

P.S. Scuze ca am redeschis un topic vechi dar nu am vrut sa deschid altul. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pune pana da pe dinafara putin apoi surplusul care se scurge se sterge si se pune inapoi surubul, aerisire pentru ce ca nu e sistem hidraulic sa ii faci aerisire :)

 

Nu chiar aerisire dar la alte scutere are o gaura in spate cu un furtunas care se scurge daca e prea plin, astea chinezesti nare, e ciudat, oricum ma mai duc la revizie la 1000 km sa imi scoata limitarea si dupaia cred ca singur. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"astea chinezesti nare"

 

:)

 

era o logica pe-aici...ca cica normal nu trebuie sa inunzi acolo, pinioanele se stropesc unele pe altele, si daca le scufunzi iti merge mai naspa. Oricum ideea e sa pui ca in carte, nu plin, sau dupa ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey, gaura aia de umple e pusa la un anumit nivel cu un scop, ca sa nu poti pune prea mult (decat daca umpli bauia cu scuterul culcat). Asa ca atunci cand iese ulei pe acolo e destul.

:) :P

 

 

le : nu arata semnul ok ....

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de transmisie se schimba la primii 300km (scuterul e in rodaj si mai lasa span in ulei) . Dupa asta poti sa nu-l mai schimbi deloc. Merge zeci de mii de kilometrii fara sa schimbi uleiul de transmisie.

 

Uleiul de motor eu l-am schimbat la 2500km. Dar de acum incolo il voi schimba la fiecare 3000km (ochiometric ca, cablul de kilometraj s-a rupt de mult) :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einstein nu stiu, dar la mine nu se umple pana la gaura cand pun cat scrie pe carte...si la mine nu e pusa de-aia pentru ca oricum am supraplin.

nici la mine nu se umple pina la gaura...eu bag cu siringa acolo cat scrie pe carter 110 ml...nici mai mult nici mai putin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

L-am schimbat gata

Am gasit niste ulei p'acasa de cand lucram pe camion

75w80 este

Nu scrie in romana dar stiu cand l-am cump. mi-au zis ca este pentru conditii grele de functionare

Este mai subtire decat ala de transmisie obisnuit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...