Sari la conținut

24-25 Nov. Cer Senin, In Jur De 10 Grade... Deci Balcik.


dabix
 Share

Postări Recomandate

Prognoza meteo ne spune ca vremea sa incalzeste si in week-end va fi cer senin.

Asa ca Fratilor haideti la Balcik.

Plecare Simbata dimineata ora 9:00 AM

locatie: Benzinaria Petrom de la iesirea din bucuresti, inainte de intrarea in Jilava.

Intoarcere Duminica, cind putem.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As dori ca cei care au mai fost acolo si s-au cazat avantajos, sa ne ajute cu cateva informatii.

 

O idee despre statiunea in sine , atractiile ei si preturile la cazare :

 

http://www.balcic.net/foto.html

 

O idee de trasee de dus si retur, pe harti fiind prezenti si nr. de km :

 

post-7245-1195543127_thumb.jpgpost-7245-1195543138_thumb.jpg

 

Buget aproximativ ( RON ) : 350 RON

Benzina - 150

Cazare - 100/camera ( unde pot intra 2 oameni )

Mancare - 100

Nu stiu cat costa intrarea in Castel si la Gradina Botanica, deci ar trebui luata in calcul si o mica rezerva de bani extra

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am putea seara ajunge in Ro. Calculul timpului cu distantele si vamile. Ce mai cer bulgarii?

 

Daca moto e in regula, nu cer decat buletinul ( noi nici castile din cap nu le-am mai dat jos ultimele dati ) . Daca vad numere rosii , te intorc din drum, daca ai probleme ( moto accidentata, numere indoite... ) te iau la bani marunti.

 

Ca sa fii ok din toate punctele de vedere e bine sa ai la tine :

- C.I. valabil

- Talon + procura ( daca e nevoie )

- Carte verde

- Permis conducere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori ca cei care au mai fost acolo si s-au cazat avantajos, sa ne ajute cu cateva informatii.

 

O idee despre statiunea in sine , atractiile ei si preturile la cazare :

 

http://www.balcic.net/foto.html

 

O idee de trasee de dus si retur, pe harti fiind prezenti si nr. de km :

 

post-7245-1195543127_thumb.jpgpost-7245-1195543138_thumb.jpg

 

Buget aproximativ ( RON ) : 350 RON

Benzina - 150

Cazare - 100/camera ( unde pot intra 2 oameni )

Mancare - 100

Nu stiu cat costa intrarea in Castel si la Gradina Botanica, deci ar trebui luata in calcul si o mica rezerva de bani extra

 

Eu am fost de 1 mai.

Cazarea e in jur de 20 de euro, la pensiune de 3 stele.

Statiunea e mica, nu-s cine stie ce atractii, dar are un farmec al ei. E ideala de vazut in 2 zile de wkdn.

Intrarea la castel include si gradina botanica era in mai 7 Euro parca. Rezervati 2-3 ore pt vizitare ca sa va tihneasca :cheers:

Majoritatea tavernelor sunt pe faleza, orasul in rest e mai "rezidential".

Un pont de cazare : Pe faleza e un complex de vilute (1-2 camere) asezate sub o colina, foarte cochete. Nu mai tin minte cum se numeste complexu, da il gasiti pe net. Probabil trebuie rezervare. Oricum sunt foarte simpatice, data viitoare cand ajung acolo stau.

 

Drumul pana acolo e foarte ok, liber si fara surprize, mai putin bucata intre varna si blacic care e cam cu gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 Eur Traditia! :cheers:

Mie nu mi-a cerut nimeni 5 Euro. Anul asta am trecut granita cam de 5-6 ori. O singura data mi-au cerut sa-mi dau casca jos de pe cap.

 

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 10:40 -------------</small><br/>

Am putea seara ajunge in Ro. Calculul timpului cu distantele si vamile. Ce mai cer bulgarii?

Vizavi de timp... Nu stiu ce sa spun. Avind in vedere ca e destul de frig, cred ca se vor face mai multe opriri.

Calculele exacte le facem vineri cind vedem in mare citi suntem.

 

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 10:42 -------------</small><br/>

Eu am fost de 1 mai.

Cazarea e in jur de 20 de euro, la pensiune de 3 stele.

Statiunea e mica, nu-s cine stie ce atractii, dar are un farmec al ei. E ideala de vazut in 2 zile de wkdn.

Intrarea la castel include si gradina botanica era in mai 7 Euro parca. Rezervati 2-3 ore pt vizitare ca sa va tihneasca :lol:

Majoritatea tavernelor sunt pe faleza, orasul in rest e mai "rezidential".

Un pont de cazare : Pe faleza e un complex de vilute (1-2 camere) asezate sub o colina, foarte cochete. Nu mai tin minte cum se numeste complexu, da il gasiti pe net. Probabil trebuie rezervare. Oricum sunt foarte simpatice, data viitoare cand ajung acolo stau.

 

Drumul pana acolo e foarte ok, liber si fara surprize, mai putin bucata intre varna si blacic care e cam cu gropi.

 

 

Merg pe ideea sa nu facem rezervare. Am fost si eu pe 1 mai, si daca imi aduc bine aminte, ne-au cerut mai mult decit trebuia. Iar locuri libere gaseai peste tot. Deci, propun sa facem cazarea la fata locului.

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 10:45 -------------</small><br/>

Cred ca bani de banzina si 150 RON ajung.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

 

Traseul cel mai scurt este prin Russe, autostrada lor, Varna, Blacik. Aprox 300 km

Este si cel mai usor intrucat dupa Russe e un drum superb pustiu ( dabix stie ca a fost pe acolo)

 

Vedeti ca s-ar putea sa gasiti multe vile/ restuarante inchise este extra extra sezon

 

 

La vama nu se plateste nimic, dar daca voi stati la coada si achitati benevol 5 euro nu vi-i refuza nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

 

Traseul cel mai scurt este prin Russe, autostrada lor, Varna, Blacik. Aprox 300 km

Este si cel mai usor intrucat dupa Russe e un drum superb pustiu ( dabix stie ca a fost pe acolo)

 

Vedeti ca s-ar putea sa gasiti multe vile/ restuarante inchise este extra extra sezon

La vama nu se plateste nimic, dar daca voi stati la coada si achitati benevol 5 euro nu vi-i refuza nimeni.

 

 

Ca sa fim mai precisi, e o taxa de pod de 2 euro pentru motociclete pe lista aia a lor, dar nimeni nu iti cere bani. Eu am trecut de cateva ori podul anul trecut doar cu "добре вечер" si o privire admirativa la motoare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

beii...mi e dor de Bg..

si de ferma de midii - sper doar s anu fie inchisa

 

as merge si eu .dar vad ca numai "vaci " vin :lol: , slr ul ar fi cam in minoritate.

uff. ro si caty..sa nu va mai vad , niste uraciosi, cand nu pot eu atunci iesiti si voi :D

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concret, pana acum suntem 3 motoare : Busa, Fazer si un BMW R 1100 GS.

 

Daca sunt ceva sfaturi viz-a-viz de locuri de cazare sau de papat in Balcic, le primim cu placere.

Personal as fi tentata de o unitate de cazare cu piscina de interior, chiar mi-as dori sa innot un pic dupa cei 300 km parcursi. Am incercat sa caut ceva pe net dar pana acum fara sansa de reusita. Daca stiti ceva, dau o bere . :cheers:

 

Vitezele vor fi adaptate functie de vreme/ tipul motocicletelor/ participanti. Si asta se va stabili de comun acord la locul de intalnire, dupa ce ne vom strange cu totii.

 

Asteptam participanti hotarati ! :lol:

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca idee- puteam avea"piscina" incalzit la Sf Elena, unde sunt in aer liber si sunt de mare efect.

nu sa si doarmim in ele, evident

hai ca incet incet ma "prinde" evenimentul

 

conserva "este"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost azi-vară, e altceva cand faci o baie. Dovada aici

/index.php?showtopic=123658

Din pacate nu stiu sa aiba vreun hotel piscina interioara, trebuie incercat hotelul cel nou si mare de deasupra Barului Hemingway (unde se si canta live in sezon). Nu mai stiu cum se numeste, e langa White House (unde am stat ultima data, in extra sezon-pt.ei (8 septembrie) cu 30 euro camera- f.frumos. Cel mai ieftin din statiune si aproape de faleza (in spatele hotelurilor de pe faleza) e Desi (la 15 euro camera, cred, era tot timpul full vara). Noi am stat la Jupiter(trei stele, tot confortul), langa Desi, cu 30 euro camera in varf de sezon! Super preturi. Acum cred ca puteti sa stati si la cel de deasupra restaurantului El Marinero (yamii...) Mistral-4 stele, cu super pret. Eu zic sa mergeti pana acolo, sa va opriti langa faleza si sa va alegeti, in septembrie se rugau de noi, erau goale toate, d-apai acum! :lol: . de mancat- la Hemingway mi-a placut cel mai mult si preturi corecte. Noi cred ca o lasam pt. la vara, acum am incerca ceva mai adecvat sezonului (mai aproape, ziua fiind scurta) gen Valea Lomului (rezervatie naturala, defileu), Manastirea Basarabov sau chiar Veliko Tarnovo (unde cred ca e mai bine acum decat vara, cand e f.cald) si unde sunt super peisaje si locuri de vizitat. Din pacate week-endul asta nu cred ca merg, dar week-endul viiitor, daca mai tine vremea poate mai dam o fuga o zi...asa ca daca vreti dati un semn. Bafta ! :cheers:

 

--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 15:18 -------------

ca idee- puteam avea"piscina" incalzit la Sf Elena, unde sunt in aer liber si sunt de mare efect.

nu sa si doarmim in ele, evident

hai ca incet incet ma "prinde" evenimentul

 

conserva "este"?

Ce hoteluri au piscine incalzite la Sf. Constantin si Elena ? E de retinut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Zuza avem ceva treaba prin CT weekendul asta...nu stim inca daca vom merge cu moto.

 

Daca mergem cu moto , ne putem intalni cu voi duminica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu ma intereseaza dar nu prea doresc sa toc intregul weekend in Bulgaria. Mai degaba mers pana acolo, pranz, uitat rapid in jur, plecat inapoi spre casa. Mai ales daca nu e piscina :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primiti cu voi si un transalp?

tinand cont ca sunt incepator...

Da. Poti sa vii. (sper cai numere permanente, ca altfel nu poti intra in Bulgaria.)

 

--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 15:52 -------------

Eu cu Zuza avem ceva treaba prin CT weekendul asta...nu stim inca daca vom merge cu moto.

 

Daca mergem cu moto , ne putem intalni cu voi duminica

Tinem legatura si poate ne intoarcem impreuna.

Editat de dabix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 15:18 -------------</small><br/>

Ce hoteluri au piscine incalzite la Sf. Constantin si Elena ? E de retinut...

 

nu stiu , dar cred ca tot ce i in jur foloseste apa termala

 

eu vorbeam de cele de afara, in aer liber, naturale, care sunt faine ca idee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa iau pe cineva pasager.

 

Si eu pot lua un(o) pasager(a), numai cu echipament. Locul din spate este f. generos si confortabil si voi merge regulamentar fara a depasi limitele de viteza impuse:

post-6592-1195568876_thumb.jpg

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Balcicul ramane cu siguranta obiectivul acestei excursii, dar am o mica propunere de facut: in loc sa dormim in Balcic sa dormim in Sf. Constantin si Elena. Oprim acolo , vedem care e starea acelor bazine termale, daca ni par ok , putem sa cautam cazare. Vizitam si Manastirea si ce mai gasim pe acolo, facem baie, innotam si seara bem bere si jucam table :cheers: .

A doua zi plecam spre Balcic , vedem Castelul si o luam usurel catre Vama Veche - Constanta - Bucuresti.

Cum va suna asta ? :D

 

PS - Multumim Alex si Sue pentru informatiile despre piscinele termale de care habar n-aveam :lol:

PS1- Care veniti si jucati table, ziceti , ca le bag la cutie ! :D

Editat de bubucaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahh ce as veni si eu, insa doua zile cu cazare acolo e cam mult pentru mine momentan(financiar vorbind). Daca propuneti alta destinatie cu intoarcere in aceiasi zi ma alatur grupului vostru. Imi pare rau ca nu pot, din cate am vazut sunteti de toata isprava, plus de asta vine si bubucaty care imi place cum merge si o admir.

Sunt cu ochii pe voi oricum, poate reusesc sa fac un efort. Voie buna! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...