Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut .Asi avea nevoie de niste sfaturi,ma gandesc sa imi cumpar o motocicleta ne inmatriculata in ro.

M-ar interesa ce acte trebuie sa aiba motocicleta si ce costuri implica inmatricularea, fata de costurile uneia deja inmatriculate.

MErsi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut .Asi avea nevoie de niste sfaturi,ma gandesc sa imi cumpar o motocicleta ne inmatriculata in ro.

M-ar interesa ce acte trebuie sa aiba motocicleta si ce costuri implica inmatricularea, fata de costurile uneia deja inmatriculate.

MErsi.

 

Salut ! Ai nevoie de cartea de identitate a motocicletei ( aceea cu multe chenare verzi ... o sa o recunosti cand o vezi) si kauffertrakt (daca nu ma insel ... ) acesta din urma fiind contractul de vanzare-cumparare dintre tine si el . Apoi dupa ce o aduci in Romania trebuie sa mergi la un notar sa iti faca traducere la acte , si apoi contract de vanzare - cumparare iarasi intre tine si el dar de aceasta data in varianta romaneasca , fisa de inmatriculare si cerere de inmatriculare . Ai de platit taxa de certificat de inmatriculare si taxa de inmatriculare ( 37 lei la CEC si 52 lei la primarie in Sibiu la ghiseul 6) si la fisc pe raza localitatii in care te afli taxa verde care nu stiu daca se mai plateste sau nu ... la motociclete . Apoi trebuie sa-ti faci programare la RAR pentru ca sa-ti scoata cartea de identitate a motocicletei (varianta RO) iar apoi la SRPCIV acolo langa permise sa mergi sa-ti scoti numerele .

 

 

Dar ar fi bine sa mai astepti si alte opinii ... pentru ca s-ar putea sa mai fie si alte informatii pe care nu le stiu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pt ajutor.....am inteles ca au stand de franare.......ce uameni

au pe dracu'! baga "betze in roate" (in loc de frane :crack: )ca la altceva nu se pricep

 

cine poate sa ma ajute ...unde pot face itp- ul in sibiu ??

 

La sigemo unde faceam inainte nu se mai poate .

numai RAR cu programare facuta cel putin cu o zi inainte, telefonic sau... atentie!!!... de pe net

96lei

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Ai nevoie de cartea de identitate a motocicletei ( aceea cu multe chenare verzi ... o sa o recunosti cand o vezi) si kauffertrakt (daca nu ma insel ... ) acesta din urma fiind contractul de vanzare-cumparare dintre tine si el . Apoi dupa ce o aduci in Romania trebuie sa mergi la un notar sa iti faca traducere la acte , si apoi contract de vanzare - cumparare iarasi intre tine si el dar de aceasta data in varianta romaneasca , fisa de inmatriculare si cerere de inmatriculare . Ai de platit taxa de certificat de inmatriculare si taxa de inmatriculare ( 37 lei la CEC si 52 lei la primarie in Sibiu la ghiseul 6) si la fisc pe raza localitatii in care te afli taxa verde care nu stiu daca se mai plateste sau nu ... la motociclete . Apoi trebuie sa-ti faci programare la RAR pentru ca sa-ti scoata cartea de identitate a motocicletei (varianta RO) iar apoi la SRPCIV acolo langa permise sa mergi sa-ti scoti numerele .

 

 

Dar ar fi bine sa mai astepti si alte opinii ... pentru ca s-ar putea sa mai fie si alte informatii pe care nu le stiu ...

taxele rar pt identificare+itp sunt mai mari decat toate elea de la prefectura/"politie" la un loc... o poti intreba pe aia care face programarea telefonica la rar... asigurare...

Una peste alta cred ca ai nevoie de 2 zile libere si vreo 5-600 lei, asta pana nu se hotaraste boc/poc sa bage taxa de prima inmatriculare.

La mine au comentat putin garcea pt ca avem "promisiune de vanzare" italieneasca si nu contract de vanzare ... bine erau 5 randuri scoase la imprimanta unui vanzator de mobre sh

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare .

 

Ma poate ajuta cineva cu o remorca sa transport un atv pe weekend ?

Am nevoie de vineri pana duminca si dimensiunea sa fie mai mare de 2x1 .

 

 

Florin.

SAlUT uite nr. de tel a unui prieten are remorca poate ai inca nevoie , 0756660305 Ionica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Imi puteti spune care sunt conditiile carosabilului in portiunea dintre localitatile Talmaciu si Obarsia Lotrului ? De asemeni, daca merita sa merg pe aceasta varianta dpdv al peisajului, sau e doar padure pe langa drum.

 

 

Motocicleta, un Transalp ; plecare peste o saptamana http://maps.google.co.uk/maps?saddr=Brasov,+Romania&daddr=DJ105J+to:45.60046,23.98073+to:DJ664A&hl=en&ll=45.485169,23.854065&spn=0.750989,1.234589&sll=45.625563,23.90625&sspn=0.749115,1.234589&geocode=FWOmuAIdMMqGASnxFKIqhluzQDEPHjlU7_L1bA%3BFThHugIdjDR1AQ%3BFczOtwIduuptASljrXqGolFMRzFc5vcwYJFpiw%3BFZ99swIdPJ5iAQ&vpsrc=6&mra=dpe&mrsp=2&sz=10&via=2&t=h&z=10

 

Multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Pt. peisaj merita cu siguranta, desi din ce retin eu...cam 80% din lungimea lui e padure pe langa drum. daca te astepti la creste cu privelisti foarte faine, te astepti degeaba.

 

Drumul e macadam si pamant, asfalt ai doar pana la Sadu si apoi asfalt spart pana la Rau Sadului.

Transalpul merge linistit pe acolo....depinde acum de ce cauciucuri ai, de experienta si de bagaje.

Deocamdata e uscat drumul, pt. ca nu a plouat de ceva vreme dar daca pana atunci ploua s-ar putea sa se formeze noroi pe unele zone.

Eu zic sa-ti calculezi o viteza medie de 30 km, ca sa ai un drum fara peripetii.

 

Am fost de 2 ori anul asta pe drumul respectiv, mie mi s-a parut chiar ok, fatza de altele pe care am fost, desi eu prefer drumuri un pic mai grele.

Dar fiecare cu gusturile si preferintele lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare

 

gazduiesc pe perioada ierni moto in conditii exceptionale , min. 15 grade , loc uscat si cu verdeatza de unde o fugit tristetea.Pret: 1 lada bere/luna. Pret vizitare : 1 bere

 

Florin

interesanta oferta!!!....sa stii ca ma bag!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca imi voi petrece urmatoarele 2 luni in Sibiu as avea nevoie de niste sfaturi utile.Baruri de bikeri,locuri placute si sfaturi pentru a nu ma plictisi in acest superb oras.Mentionez ca este orasul meu de suflet pt ca aici am facut scoala ,dar sau schimbat multe in ultimii 15 ani.Erau organizate inainte aici intalniri moto de anvergura,aici am vazut prima motocicleta Hayabusa,anul trecut am participat si la o intalnire a posesorilor de aceasta marca.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Google:

1. http://www.location-...=Sibiu=

2. http://cemerita.ro/u...impul-in-sibiu/ + comentariile (vad ca e mai mult pentru sport...de-ala adevarat, nu de care cauti tu :D)

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...