Sari la conținut

Scuterist Tavalit - Bucuresti - Delea Noua - Video 29.11.2007


Ikarus
 Share

Postări Recomandate

Inregistrarea este de pe o camera de supraveghere a unei firme de securitate.

Intersectia din poza e Delea Veche cu Matei Basarab, chiar inainte de Calea Calarasilor.

 

Omul pare ok, nu s-a izbit de nimic, nu s-a tavalit prea mult.

 

Uitandu-ma de mai multe ori la film, inclin sa cred ca scuteristul o cam frigea si s-a speriat de masina care vira la stanga (care a cam fortat manevra) si incercand sa evite a agatat dubita alba.

 

Voi ce ziceti?

 

Daca mai exista vre-un topic despre asta, admini, do your thing :finger:

 

_iBhyPSTcJ8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic k oricare dintre noi ar fi fost in situatia aia ar fi "tras putin dreapta" pentru a evita o eventuala lovitura frontala. Timpitu' care venea de pe contrasens cu conserva incepuse manevra de virare la stinga fara nici un dubiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da duba aia cat intra in intersectzie ? se mai si opreste ca sa se asigure pe trecerea de pietoni?

 

Asta e Romania, conservarii nu sunt obisnuitzi cu noi motociclisti in trafic, uita sa mai dea prioritate, uita sa mai franeze, uita multe.....

Editat de sil3nt_control
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa iau apararea nimanui, va spun cum privesc eu problema:

principalul vinovat e statul, si organele competente

deoarece in bucuresti ai vizibilitate in curbe fix 1 metru.

asta se trage de la lipsa locurilor de parcare.

apoi, nerespectarea regulilor de circulatie. si asta e o problema foarte grava, cred ca ati vazut cu totii masninile parcate in curbe, cate 3-4.. pe interzis, si te miri unde mai opreste Gigel masina cand vine si vrea sa'si vada metzanu' pe geam cand asculta o opera semnata Guta, dupa cateva paharele.. (aici intra si lenenea, pentru ca .. daca i'a luat ta'su mertzan, de ce sa mai mearga el 50-100 de metri pe jos si sa parcheze intr'un loc mai ferit?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterica si-o ia la faza asta. duba venea din dr si avea prioritate. ala cu audi nu poate fi tras la rasp pentru ca nu s-a lovit scuteru de el. Scuterica a intrat in intersectie moolt prea repede

 

Poate ar fi o idee buna sa citeasca regulamentu inainte sa ii dea gaz scuterului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e pwla..Ala cu scuteru vine cu vreo 40-45,ala trege stanga de volan fara nici o ezitare(deci pun pariu ca nu s-a uitat in fata)iar ala cu scuteru doar nu o fi prost sa se infiga in ala,normal ca a incercat sa evite accidentul si a agatat duba,iar scuteru are prioritate..uitate mai bine..e altceva ca a cazut evitand ceva mai grav..Nu neaparat cine merge cu scuteru nu stie sa mearga !tineti minte asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuterica si-o ia la faza asta. duba venea din dr si avea prioritate. ala cu audi nu poate fi tras la rasp pentru ca nu s-a lovit scuteru de el. Scuterica a intrat in intersectie moolt prea repede

 

Poate ar fi o idee buna sa citeasca regulamentu inainte sa ii dea gaz scuterului.

 

In caz ca nu ai observat, duba s-a oprit sa dea prioritate !!! A mai trecut o masina din directia scuterului prin fata dubei si nu a oprit, deci duba avea cedeaza trecerea sau stop. Eu nu stiu ce regulament ai citit tu de ai tras concluzia asta :kick: !!! Sau ptr. scuteristi e alt regulament :crack: ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e pwla..Ala cu scuteru vine cu vreo 40-45,ala trege stanga de volan fara nici o ezitare(deci pun pariu ca nu s-a uitat in fata)iar ala cu scuteru doar nu o fi prost sa se infiga in ala,normal ca a incercat sa evite accidentul si a agatat duba,iar scuteru are prioritate..uitate mai bine..e altceva ca a cazut evitand ceva mai grav..Nu neaparat cine merge cu scuteru nu stie sa mearga !tineti minte asta!

sunt de aceasi parere. aproape sigur asta a fost. scuter-ist tavalit nevinovat in incercarea de a-si salva viata. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator lznicu

Eu lucrez in zona si stiu intersectia bine, din pacate e o intersectie periculoasa si foarte tranzitata, duba respectiva a oprit la semafor (daca nu ar merge semaf ar avea prioritate). Problema scuteristului (era un pustan, am fost pe acolo dupa accident) a fost ca a intrat cu viteza prea mare in intersectia aia care v-am spus este f periculoasa, eu trec in fiecare zi prin ea si pe scuter si pe 4 roti.

 

Conservarilor care dupa cum vedeti si in imagini nu au oprit sa vada daca a patit ceva baiatul le urez multa m...e pe 2008. Din ce am vazut eu atunci baiatul nu a avut nimic dar era cam socat. By the way, conducatorul auto era o dama.

Editat de lznicu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aia fratilor trebuie introdus in legislatie termenul de AUTOR MORAL al accidentului...dupa mine cel care a facut stanga rapid fara sa se asigure ca mai vine cineva este autorul moral al accidentului...scuteristul din pacate avea si el ceva viteza ,nu trebuie sa intri cu viteza in intersectii,chiar daca sunt semaforizate....din pacate nu stim semnele de circulatie care sunt in intersectie ca sa ne facem o idee mai buna...si dorinta mea ca sa nu avem evenimente rutiere in 2008 sa se aplice la toata lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul cu scuterul din punct de vedere legal este in totalitate vinovat de accident.desi se vede ca de fapt e vina aluia cu masina gri,pacat,o iei in freza si mai si platesti pentru ca ai vrut sa eviti un idiot,daca ar fi avut viteza mai mica cred ca lua din plin masina gri in brate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...