Sari la conținut

Scorpa T-ride


Postări Recomandate

Sunt f hotarat sa-mi iau.

 

400 exc meu e prea mare pt mine.

 

E cineva in Romania care are una? As vrea sa vad cum stau pe ea.

 

aveti ideea care e cea mai rapida si usoare metoda sa achizitionez una?

 

 

mersi

 

Au Andreiqn si Somoene Else.

Gandeste-te bine inainte ce faci cu piesele si consumabilele. ca degeaba ai un motor misto dar te uizi la el o luna dupa prima tranta tzeapana.

Si mergi neaparat cu ea inainte sa o iei. Eu stiu 3 enduristi buni care au mers cu ea in franta si nu le-a placut. Trebuie sa ti se potriveasca ca stil de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce nu a observat nimeni la motocicleta asta este faptul ca are SCARI PTR PASAGERRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!! :rock: si acum vine intrebarea exista trial in doi?

sau este trial tandem :blbl:),as vrea sa vad doi insi mergand peste busteni si urcand pantele acelea din reclama......daca o vad si pe asta inseamna ca am vazut totul. deci scorpa-t-ride o motocicleta ptr familia ta,poti urca pe munte cu sotia si de ce nu si cu soacra putin inghesuita pe rezervor.distractie placuta

 

ce nu a observat nimeni la motocicleta asta este faptul ca are SCARI PTR PASAGERRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!! :rock: si acum vine intrebarea exista trial in doi?

sau este trial tandem :P),as vrea sa vad doi insi mergand peste busteni si urcand pantele acelea din reclama......daca o vad si pe asta inseamna ca am vazut totul. deci scorpa-t-ride o motocicleta ptr familia ta,poti urca pe munte cu sotia si de ce nu si cu soacra putin inghesuita pe rezervor.distractie placuta

post-18675-1223331909_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au Andreiqn si Somoene Else.

Gandeste-te bine inainte ce faci cu piesele si consumabilele. ca degeaba ai un motor misto dar te uizi la el o luna dupa prima tranta tzeapana.

 

 

motorul este de yamaha wr250f, aici sigur nu sunt probleme cu piesele, scorpa chiar daca este o firma mica este o firma serioasa care produce de ceva vreme motociclete de trial si s-au dovedit a fi fiabile.

 

Si mergi neaparat cu ea inainte sa o iei. Eu stiu 3 enduristi buni care au mers cu ea in franta si nu le-a placut. Trebuie sa ti se potriveasca ca stil de mers.

 

daca enduristii care au probat-o nu s-au mai urcat pana acum pe un trial cu siguranta li s-a parut ciudata, este cu totul altceva, alta pozitie pe mobra, alta etajare a cutiei, alta dispozitie a comenzilor si in final alt stil de pilotaj.

 

 

@cetateanulx, are scarite si chit de lumini pentru ca se inscrie in circulatie, nici eu nu prea vad sa mergi cu pasager pe asa bicicleta.

 

PS: daca se ofera vre-unul din posesori :rock: si eu as vrea sa vad ce face scorpa t-ride-ul!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorul este de yamaha wr250f, aici sigur nu sunt probleme cu piesele, scorpa chiar daca este o firma mica este o firma serioasa care produce de ceva vreme motociclete de trial si s-au dovedit a fi fiabile.

daca enduristii care au probat-o nu s-au mai urcat pana acum pe un trial cu siguranta li s-a parut ciudata, este cu totul altceva, alta pozitie pe mobra, alta etajare a cutiei, alta dispozitie a comenzilor si in final alt stil de pilotaj.

 

motorul e ultima grija la orice motocicleta de generatie noua. Toate merg beton cat sunt noi.

2 dintre cei 3 aveau deja si trialuri la ora aia. Asta am zis si eu - e foarte diferita de 400-le cu care compara omu. De-aia e foarte important sa incerce inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu a observat nimeni la motocicleta asta este faptul ca are SCARI PTR PASAGERRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!! :rock: si acum vine intrebarea exista trial in doi?

sau este trial tandem :rock:),as vrea sa vad doi insi mergand peste busteni si urcand pantele acelea din reclama......daca o vad si pe asta inseamna ca am vazut totul. deci scorpa-t-ride o motocicleta ptr familia ta,poti urca pe munte cu sotia si de ce nu si cu soacra putin inghesuita pe rezervor.distractie placuta

eu astept sa apara scorpa cu atas sa pot pune in el si un butoias de bere ca ar prinde bine la setea din padure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt f hotarat sa-mi iau.

 

400 exc meu e prea mare pt mine.

 

E cineva in Romania care are una? As vrea sa vad cum stau pe ea.

 

aveti ideea care e cea mai rapida si usoare metoda sa achizitionez una?

 

 

mersi

 

o am pe stoc sunt importaor oficial pe romania suna pe colegu meu pt ca eu sunt momentan plecat din tara 0788 220088

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles de la cobo ca a luat-o, sincer... abia astept sa o vad/incerc si eu, tare curios sunt... ;)

 

aaaaa, acu fac legatura - cobo de pe forum = cobo de la bz ;) 400 lui e cel pe care-l alergi tu :)

sa o stapaneasca sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saptamana acesta vine una si la Arad , un prieten si-a achizitionat una ucata Scorpa T-Ride , sunt foarte curios de cum merge , in weekend ma bag la un ride test , nu prea pot sa-l compar cu 525 EXC ,dar m-ati facut curios de aceasta motoreta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata ! in seara asta a ajuns SCORPA la Arad !

in comparatie cu SX-ul meu 525 este Piagio Si sau Ciao!

sa vedem maine ce stie sa faca pe deal,ca pe asfalt este 'parfum' !

revenim cu impresii si poze !

Si sa vedem cat tine !

pare cam fragila !

doar pare fragila .pana la proba contrarie !

 

stiati ca este tubeless ???

Editat de SorinAR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare cam fragila !

doar pare fragila .pana la proba contrarie !

 

nu te astepta sa fie la fel de rezistenta la trante ca si KTM-ul. Cum crezi ca au ajuns la greutatea aia - mai putin aici, mai subtire dincoace ...

daca ai grija de ea sigur o sa te distrezi

Baga impresii dupa prima plimbare! Si poze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la un Ride Test cu Scorpa, ce pot sa spun ca este o jucarie , foarte usoara ideala pt motociclisti de pana la max. 80 kg si inaltime de max. 1,75 m , eu aratam caragios pe ea la 1,87 si cu cele 110 kg. in schimb ce mi-as dorii de la acest motor sunt categoric suspensiile , am facut mai multe ture pe aceeasi portiune de teren cu multa piatra, vreau sa va spun ca nu simti nimic ,nici macar o vibratie , efectiv parca ar fii pe perna de aer motoreta , dupa care am luat si exc-ul meu la o tura pe aceeasi bucata de teren abia atunci am vazut care este diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greutatea redusa si centru de greutate jos mi-a placut mult la motocicleta, in sensul in care pe loc poti sa o inclini mult fara sa o scapi. Poate ii o idee joasa(sau doar mi s-a parut la cei 178cm ai mei) da pe urcari ii dementiala motocicleta si se simte si dupa cum ii reglata ca e genul de motocicleta foarte buna pe carari inguste si mai tehnice unde manevrabilitatea ii punctul forte, nu viteza.

Si da, suspensile is iara foarte faine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:disappointed: am gasit acest comentariu pe site-ul scorpa ( http://www.scorpa.fr/forum_scorpa.php?referer=index.php?c=4 )

 

 

"PostĂŠ le: Mar Sep 09, 2008 11:00 pm Sujet du message: RĂŠpondre en citant

 

Bon courage, pour moi ça Êtait l'enfer pour la vendre !!

Personne en veut même avec une reprise d'une KTM neuve; c'est pour dire.

A force, j'ai rĂŠussi avec une dĂŠcĂ´te de + de 30 % du neuf, c'est à dire à 4700 euros.

En reprenant une 250 EXCF d'occase.

Pourtant ma T-ride ĂŠtait de 02/2008.

C'est une bonne machine quand tout marche mais sa fiabilitĂŠ est ĂŠpouvantable (succession de pannes incroyables en ĂŠlectricitĂŠ).

Sinon gardes là tant qu'il y a de la garantie si tu ne peux la vendre.

Un motard abusĂŠ !!"

 

omul se plange de problemele electrice . . .

 

cei care au aceasta motocicleta, ati avut pana acum asemenea probleme ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am gasit acest comentariu pe site-ul scorpa ( http://www.scorpa.fr/forum_scorpa.php?referer=index.php?c=4 )

 

 

"PostĂŠ le: Mar Sep 09, 2008 11:00 pm Sujet du message: RĂŠpondre en citant

 

Bon courage, pour moi ça Êtait l'enfer pour la vendre !!

Personne en veut même avec une reprise d'une KTM neuve; c'est pour dire.

A force, j'ai rĂŠussi avec une dĂŠcĂ´te de + de 30 % du neuf, c'est à dire à 4700 euros.

En reprenant une 250 EXCF d'occase.

Pourtant ma T-ride ĂŠtait de 02/2008.

C'est une bonne machine quand tout marche mais sa fiabilitĂŠ est ĂŠpouvantable (succession de pannes incroyables en ĂŠlectricitĂŠ).

Sinon gardes là tant qu'il y a de la garantie si tu ne peux la vendre.

Un motard abusĂŠ !!"

 

omul se plange de problemele electrice . . .

 

cei care au aceasta motocicleta, ati avut pana acum asemenea probleme ?

 

 

ce pot eu sa-ti spuneste ca eu am una de drivetest si o incercat-o multi.... nu are nci o problema.....

in fine orcand se pot intmpla probleme da asta nu e cazul sa generalizam...

 

:) am gasit acest comentariu pe site-ul scorpa ( http://www.scorpa.fr/forum_scorpa.php?referer=index.php?c=4 )

 

 

"PostĂŠ le: Mar Sep 09, 2008 11:00 pm Sujet du message: RĂŠpondre en citant

 

Bon courage, pour moi ça Êtait l'enfer pour la vendre !!

Personne en veut même avec une reprise d'une KTM neuve; c'est pour dire.

A force, j'ai rĂŠussi avec une dĂŠcĂ´te de + de 30 % du neuf, c'est à dire à 4700 euros.

En reprenant une 250 EXCF d'occase.

Pourtant ma T-ride ĂŠtait de 02/2008.

C'est une bonne machine quand tout marche mais sa fiabilitĂŠ est ĂŠpouvantable (succession de pannes incroyables en ĂŠlectricitĂŠ).

Sinon gardes là tant qu'il y a de la garantie si tu ne peux la vendre.

Un motard abusĂŠ !!"

 

omul se plange de problemele electrice . . .

 

cei care au aceasta motocicleta, ati avut pana acum asemenea probleme ?

 

 

ce pot eu sa-ti spuneste ca eu am una de drivetest si o incercat-o multi.... nu are nci o problema.....

in fine orcand se pot intmpla probleme da asta nu e cazul sa generalizam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te astepta sa fie la fel de rezistenta la trante ca si KTM-ul.

 

Am mers o mica tura cu Scorpa lui Cobo.Aparent fragila datorita faptului ca este foarte ingusta. Radiatorul nu se poate sparge deparece este incadrat de cadrul motocicletei, parca e proiectata pentru luptele cu stancile. In rest este extrem de manevrabila si foarte usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers o mica tura cu Scorpa lui Cobo.Aparent fragila datorita faptului ca este foarte ingusta. Radiatorul nu se poate sparge deparece este incadrat de cadrul motocicletei, parca e proiectata pentru luptele cu stancile. In rest este extrem de manevrabila si foarte usoara.

 

ai uitat sa spui ca nu fierbe ca are electroventilator de fabrica si de toba care nu o mai are lateral si pe care nu ai cum s-o mai rupi sau s-o indoi.....

de asemenea scut adevarat de serie la motor.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intentionez sa am cam orice piesa pe stoc.... si cel mai tarziu max in 5 zile sa am piese care nu sunt uzuale...

AÂşa da, e bine! :rusinica:

Combinat cu ceva drive tests nu văd niciun impediment să nu se vândă în draci ... singurul element ce va trebui clarificat (in timp) este fiabilitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io vreau un test drive!

 

de fiabilitate eu unul nu ma indoiesc. disponibilitatea pieselor (scorpa) daca-i ok atunci chiar nu vad o alta problema.

 

ps: eu imi aduc piese de honda-montesa din franta si ajung in 10 zile, e rezonabil!!!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ... andreigin, se poate face drive test la Sibiu? Sambata? Duminica? eventual vineri mai tarziu?

Intreb de principiu, cand mai ajung aproape de Sibiu as face un drive-test (numai in weekend).

 

Din ce vad eu vine cu gume de trial deci pentru (hard) enduro acestea trebuie schimbate.

La fel, handguardurile sunt destul de slabe in dotarea de serie, deci trebuie ceva mai serios.

Scut metalic protectie motor are in dotarea de serie?

Deasemenea nu gasesc niciunde (oficial) greutatea motocicletei. Cat este, real?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant ... andreigin, se poate face drive test la Sibiu? Sambata? Duminica? eventual vineri mai tarziu?

Intreb de principiu, cand mai ajung aproape de Sibiu as face un drive-test (numai in weekend).

 

Din ce vad eu vine cu gume de trial deci pentru (hard) enduro acestea trebuie schimbate.

La fel, handguardurile sunt destul de slabe in dotarea de serie, deci trebuie ceva mai serios.

Scut metalic protectie motor are in dotarea de serie?

Deasemenea nu gasesc niciunde (oficial) greutatea motocicletei. Cat este, real?

 

are scut de serie handguard ofer eu gratis profesionale ( cu aluminiu)

greutatea astept sa va dati voi cu parerea...... aprox 90 kg.....

nici o problema sunati si rezolvam un drive test !!!!!

 

0724 220088

Editat de andreigin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...