Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

 

Teoria Scărițelor Pasagerului

 

Scărițele pasagerului de la Simson sunt la fel ca ale MZ-ului, făcute fiind în acelaÂşi atelier de fierărie cu care fabricile de motociclete din DDR aveau contract.

MaeÂştrii ai prelucrării tablelor (totul e făcut din tablă), foÂştii producători de potcoave pentru caii Wehrmacht-ului, au făcut niÂşte scărițe durabile care se pot recondiționa exemplar, astfel:

1. Se descompun în factori primi Âşi se ia la perie fiecare piesă. Pentru a nu ne beli degetele cu peria vom purta mănuÂşi, iar piesele mici le vom prinde într-o menghină mică. Bavurile rezultate în urma îndelungatei utilizări se vor pili cu pila.

2. Găurile ovalizate de 8 mm din suportul scărițelor se vor majora la 9 mm Âşi se vor executa alte axe conforme cu noile gume, precum Âşi bolțuri noi Âşi Âşaibe de 9 mm.

 

3. Se dau la galvanizat o dată.

4. Se mai râcâie rugina pe unde n-a prins galvanul Âşi se mai dau la galvanizat încă o dată.

 

5. Se montează cu atenție.

 

6. Lungimea axelor se va executa mai mică decât lungimea gumelor aÂşa încât, când strângem gumele cu Âşuruburile din capăt, ele să exercite o anumită presiune pe tabla care blochează, ca să nu flencăne în mers.

-un batran la copii spune...

meseria mea, cui ramane... :ok: ceva de invatat.

 

Băieți, culcarea că-i târziu! Mai e și mâine o zi.

 

Noapte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

radarurile sa le ia altii noi depasim mobrele atata tot in rest nimic

 

Câtă copilărie și cu Mobrele astea. Ce-om avea cu ele săracele, că nici măcar nu sunt motociclete, se conduc fără permis ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de o rezolvare a unei piese comune a celor doua tipuri.deranjeaza treaba asta?mi-e indiferent unde se discuta.mie unul NU imi plac cum stau,tu insa,mai gandestete-te daca vrei sa le tai.

 

 

Nu deranjează deloc, Âştiu exact piesele comune, iar de tăiat nu am ce să tai.

Eu le-am comandat in Germania si au venit aÂşa cum sunt originale, numai ca putin cam deficitar la sistemul de blocare. Aici se va interveni puțin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am rupt de la gură Âşi am "stricat" o tijă de frână de MZ din inox, i-am tăiat capătul la 90 grade, am dat filet M6 Âşi am făcut din ea una pentru Simson.

 

 

ce viteza a prins topicul mz.merita toate laudele :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suntem sau nu in grafic ?

eu zic ca stam suficient de bine.le putem depasi linistiti mobrele dar sunt de pareresa mergem cu aceasi viteza sau un pic mai mare ca sa nu ne prinda mobrele din urma :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la postari :

......... ca sa fiu rautacios..........conteaza ?!.........oricum pe ultimile pagini unele din posturi sunt fara valoare, doar la numar, umplutura....si ce scop ...sa ajungeti sectiunea Mobra. Si eu care laudam "coltul comunuistelor" , adica printre cele mai tehnice colturi ale forumului.

Sunt multe chesti faine....dar si ,... sau lasa !

Pa ! :burnout:

na, ca v-am ridicat si eu scorul. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ratat oferta lui edikv asa ca o sa dau anunt aici,.,, cumpar roata mz 125 spate. (roata sa fie buna,ne;ovalizata si butucul de asemenea sa fie bun)... dur'aluminiu.... sau ofer la schimb , o pereche din fier....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe ultimile pagini unele din posturi sunt fara valoare, doar la numar, umplutura....

Luptăm cu aceleaÂşi arme. La ei te-ai uitat?

 

Cine a început?

 

putem depasi linistiti mobrele dar sunt de pareresa mergem cu aceasi viteza sau un pic mai mare ca sa nu ne prinda mobrele din urma :cheers:

 

N-au nici o Âşansă. De treaba asta mă ocup exclusiv eu. În momentul acela mă apuc de RT 125.

 

Ăsta e postul 1998. Cine pune postul 2000 are o bere de la mine, sau o țuică.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la postari :

......... ca sa fiu rautacios..........conteaza ?!.........oricum pe ultimile pagini unele din posturi sunt fara valoare, doar la numar, umplutura....si ce scop ...sa ajungeti sectiunea Mobra. Si eu care laudam "coltul comunuistelor" , adica printre cele mai tehnice colturi ale forumului.

Sunt multe chesti faine....dar si ,... sau lasa !

Pa ! :burnout:

na, ca v-am ridicat si eu scorul. :bigstar:

 

Eu sunt in faza de suduri, rectificari si trimis piese la cromat. Deci nu am cu ce ma lauda momentan in montaj si imagini, dar va veni vremea in curand.

Iar cat despre partea cu "tehnica" sa nu mai vorbim. Nu prea vad decat cititori si comentatori de la "randul doi" in spate. Stiti la ce ma refer binenteles 67.gif.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara Gabi, omul in fond va ajuta! La fel cum o fac si io... si altii, chiar daca nu prea avem nimic de spus, concret si la obiect despre MZ. Si locul unde va aflati acum cu postarile ni se datoreaza si noua, astia incepind cu rindul doi... spre in spate! Vreti sa va ajutam tehnic? Nu cred ca este cazul, vad ca va descurcati de minune! Vreti sa nu mai postam aici si sa va lasam sa ramineti pe locul doi, dupa Mobre?! Daca asta vreti, va lasam sa dialogati agramat si sa dezbateti teme interesante, gen "lustruirea tijei de frina spate", cu poze explicite si tutorial, fara sa va mai incomodam. Credeam ca aici nu exista intrigi, si asa sper sa fie pe mai departe, sau macar mie asa mi-ar placea sa cred! Spor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara Gabi, omul in fond va ajuta! La fel cum o fac si io... si altii, chiar daca nu prea avem nimic de spus, concret si la obiect despre MZ. Si locul unde va aflati acum cu postarile ni se datoreaza si noua, astia incepind cu rindul doi... spre in spate! Vreti sa va ajutam tehnic? Nu cred ca este cazul, vad ca va descurcati de minune! Vreti sa nu mai postam aici si sa va lasam sa ramineti pe locul doi, dupa Mobre?! Daca asta vreti, va lasam sa dialogati agramat si sa dezbateti teme interesante, gen "lustruirea tijei de frina spate", cu poze explicite si tutorial, fara sa va mai incomodam. Credeam ca aici nu exista intrigi, si asa sper sa fie pe mai departe, sau macar mie asa mi-ar placea sa cred! Spor! :cheers:

 

Dar nu ma supar eu asa usor. Era doar o remarca cu privire la partea "tehnica" si tocmai ca putem discuta pur si simplu fara sa ne oblige nimeni sau sa ne traga cineva de maneca ca nu am respectat linia si tematica tehnica.

 

Oricine poate face orice remarca si asta ne bucura rolleyes.gif , iar cei ce au de facut observatii le poate face si pe PM.

Aici intram sa ne delectam, sa schimbam o parere si sa ne ajutam intre noi fara sa ne oblige cineva sa dezbatem anumite "tratate tehnice". ricky.gif( cum ar fi latimea anvelopei spate....)

 

post-28174-0-09054800-1322072791_thumb.jpg

 

 

 

PAREREA MEA .

 

 

 

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu ma supar eu asa usor. Era doar o remarca cu privire la partea "tehnica" si tocmai ca putem discuta pur si simplu fara sa ne oblige nimeni sau sa ne traga cineva de maneca ca nu am respectat linia si tematica tehnica.

 

Oricine poate face orice remarca si asta ne bucura rolleyes.gif , iar cei ce au de facut observatii le poate face si pe PM.

Aici intram sa ne delectam, sa schimbam o parere si sa ne ajutam intre noi fara sa ne oblige cineva sa dezbatem anumite "tratate tehnice". ricky.gif( cum ar fi latimea anvelopei spate....)

 

post-28174-0-09054800-1322072791_thumb.jpg

 

 

 

PAREREA MEA .

Ai dreptate cu latime,daca intra intre furci,chiar si fortata.

 

 

 

a, cu cauciuc cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi, uite de aia se intimpla tot felu' de nenorociri! Anvelopa rece, ceva uzura, viteza neadecvata anotimpului si carosabilului... si inevitabilul s-a produs! Uite la ea, saraca, in ce pozitie a ajuns! Si daca avea echipament cu protecii si casca in firea ei, legata sub barbie, acum avea chiloteii si sutienu' intregi, neatinse! RIP :rose:

Moarte conservarilor! :finger:

 

 

:crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...