Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

o sa pun poza maine ca am acym trebuie sa plec la munca...are piston de trabant ....eu am inceput o lucrare vroiam sa il fac de deal dar nu am mai avut timp...


» Post actualizat in 15 Nov 2014 11:47

salut...am revenit cu pozele motor,roti aproape noi p 18 ! preturile le faceti voi ! PM ! multumesc ! :hug:

post-58610-0-13064300-1416051922_thumb.jpg

post-58610-0-80062600-1416051945_thumb.jpg

post-58610-0-68101500-1416051980_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

help :)

am am dejantat aseara rotile, urmeaza sa le despitez/curat etc (gasesc undeva cheie de spite pt rt, sau merge cu cheie fixa de 6?), si am descoperit la butucul spate un "umar rupt".

intrebarea mea este: se mai poate folosi butucul (spate) sau trebuie sa caut altul?

post-43929-0-36620800-1416301649_thumb.jpg

Editat de raduprint01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

help :)

am am dejantat aseara rotile, urmeaza sa le despitez/curat etc (gasesc undeva cheie de spite pt rt, sau merge cu cheie fixa de 6?), si am descoperit la butucul spate un "umar rupt".

intrebarea mea este: se mai poate folosi butucul (spate) sau trebuie sa caut altul?

Eu am cumparat de la un magazin de biciclete o cheie universala pt spite rotunda (7 lei), pentru mai multe grosimi de spite, cred ca gasesti si la tarabe la rusi, iar inainte de a desface spitele am dat cu spray degripant si la janta si la spita, apoi am pus niste cauciuc de camera pe falcile unui patent, am tras pana s-au miscat niplurile si am continuat cu cheia sau surubelnita. De butuc nu stiu ce sa-ti spun.....spor la treaba

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda va merge cam 20 de metrii mai mult nu,bucata rupta ii defapt un "opritor"pt pinion,nu lasa sa intre pinionul in interiorul butucului si il tine pe aceeasi axa cu pinionul cutiei de viteze.Imagineaza ti ce va fi daca nu vei avea acel "opritor" in butucul rotii,pinionul va intra in interiorul butucului iar zalele lantului nu vor calca "drept" pe dantura pinionului.La prima vedere nu ii vei da importanta dar dupa vreo doua plimbari mai lungi vei constata ca o sa ai uzura la pinioane si lant,plus ca o sa frece pinionul rotii spate in interiorul carcasei pinionului.


» Post actualizat in 20 Nov 2014 20:51

Merge si asa cu bucata rupta :)

 

Daca vrei , duci la sudor sa incarce cu sudura ...

apoi du te la strungar sa rectifice ce a mesterit sudorul,nu va tine "carpeala"in concluzie acel butuc va trebui inlocuit cu un butuc in stare buna din toate punctele de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam amandorura de raspunsuri.

tind totusi sa cred ca nu ar trebui sa fie chiar asa grav si sa mearga, cum zice si fishy86, nu pare a fi opritor de adancime, si mai sunt inca 2 intacte pe circumferinta...

da piese, piese unde gasesc? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a inteles din poza care "umar" e rupt si m-am gandit ca e vorba de zona unde este surubelnita. Adica gaura de la spita !

 

Acuma ca am vazut care e defapt problema , da , acel butuc trebuie schimbat .

 

ps: am eu butuc de rt-u ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine domnilor, voi incerca sa fiu mai precis pe viitor :)

fishy, poate imi lasi un pm cu numarul tau, ca de primit nu mai poti primi... asa, ca de la clujan la clujan


» Post actualizat in 25 Nov 2014 15:27

am cumparat de la colegul de forum bogdan_ionut roata spate cu butucul bun, sa nu mai am emotii, platou frana fata, la 1/3 din pretul cerut de o firma de sudura pentru reparatia celui pe care il am spart si 2 embleme de rezervor, ca si alea imi lipseau. Ii multumesc cu aceasta ocazie pentru piese. Caut in continuare ghidon, maneta ambreiaj si far, si vedem ce mai apare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

vreau sa refac aceste generatoare si am o nelamurile: la unul ies de la bobine 3 fire, iar la celalalt care are bobina de rezistenta 2 fire.

spuneti-mi care ar fi diferenta functionala, se poate monta sau trebuie bobina de rezistenta si la cel cu 3 fire ? multumesc

 

post-12587-0-67703600-1417972022_thumb.jpgpost-12587-0-65961100-1417972081_thumb.jpgpost-12587-0-97495100-1417972095_thumb.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu 3 fire este o improvizatie nu stiu cat de functionala... Acea bobinuta este facuta din nichelina si are un rol de filtru ce se monteaza intre peria colectoare plus si capatul de la infasurarea statorului. Original este cu bobinuta. Daca vei monta un releu de incarcare electronic, nu vei mai avea nevoie de acea bobinuta, ceea ce iti si recomand. Face treaba buna, si pana acum doar un singur releu mecanic pe 6v am vazut sa mearga impecabil...si am vazut multe... dar din pacate l-am ars anul acesta , impreuna cu restul instalatiei de incarcare pt ca nu am fost suficient de inteligent sa pun si eu o siguranta in sistem :baldy: . Daca vei monta un releu de trabant nici atunci nu vei avea nevoie de bobinuta pt ca releul de trabant o are integrata. Mult succes.

Editat de sharky_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare sa fie improvizatie ?, l-am luat din Germania si am mai gasit la ei pe forum ....trebuie sa desfac firele sa vad ce corespondent are al 3-lea capat de fir

 

post-12587-0-90796100-1417981765_thumb.jpgpost-12587-0-13950400-1417981771_thumb.jpg

Editat de BLACK SPIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poza ce ai pus-o tu este un aftermarket recent nicidecum din anii 60. Probabil baietii destepti au gasit o solutie constructiva sa introduca in interior echivalentul infasurarii de nichelina dar de dimensiuni mai reduse.Pana acum nu am gasit vreun dinam de MZ ca cel din poza ta cu 3 fire din aceasta cauza am zis ca ar fi o improvizatie. Iti urez succes in elucidarea misterului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poza ce ai pus-o tu este un aftermarket recent nicidecum din anii 60. Probabil baietii destepti au gasit o solutie constructiva sa introduca in interior echivalentul infasurarii de nichelina dar de dimensiuni mai reduse.

ii posibil.....o sa masor corespondenta firelor.....

» Post actualizat in 09 Dec 2014 17:14

Am comparat dinamul cu trei fire la stator cu alte 4 dinamuri cu infasurari de nichelina (anii 62,63,65,67)si se pare ca este o alta solutie constructiva cu acea nichelina incorporata in ultima bobina din stator deoarece oricum ai masura cele 3 capete sunt la comun. Placuta de pe el arata ca e chiar din 1960 luna 1 (la fel si rotorul 1960 luna 3) si ma gandesc ca nu schimba nimeni placuta mai ales ca niturile sunt sub bobine a caror suruburi sunt stemuite. Sunt curios daca o sa functioneze corect, dar pana atunci mai este putin, o sa va tin la "curent" de 6V... :peace:

» Post actualizat in 09 Dec 2014 17:59

ii posibil.....o sa masor corespondenta firelor.....

» Post actualizat in 09 Dec 2014 17:14

Am comparat dinamul cu trei fire la stator cu alte 4 dinamuri cu infasurari de nichelina (anii 62,63,65,67)si se pare ca este o alta solutie constructiva cu acea nichelina incorporata in ultima bobina din stator deoarece oricum ai masura cele 3 capete sunt la comun dar nu la masa. Placuta de pe el arata ca e chiar din 1960 luna 1 (la fel si rotorul 1960 luna 3) si ma gandesc ca nu schimba nimeni placuta mai ales ca niturile sunt sub bobine a caror suruburi sunt stemuite. Sunt curios daca o sa functioneze corect, dar pana atunci mai este putin, o sa va tin la "curent" de 6V... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

la multi ani tuturor !!!! sper sa nu supar pe nimeni daca pun ceva la vanzare aici nu am mai intrat de mult si nu mai stiu cu se selecteaza corect. am avut si eu cateva mz-uri si dintre care mi-au ramas piese pe care as vrea sa le vand pentru ca ar fi pacat sa le duc la fier vechi eu le-am cumparat si am umblat mult dupa ele ca sa le am .. am urmatoarele; 2roti fata spate pe 18 cu cauciucuri noi fara crapaturi erau rezerve,3 pereghi de cartere dintre care la unu ii lipseste aprinderea cilindru +chiuloasa si ambielaju in rest este ok fara furci tocite cutia functioneaza perfectsi alte cuti de viteze , am 2 aprinderi de minsk rotor si stator dintre care una nu mai da curet pe borna care vine la fise si as mai cateva ambreiaje falci de ambielaje biele si fusele telescoape spate va multumes preturile le facem impreuna si sper sa nu deranjez cu anuntul stima si respect!!! 0732573820 0753452404 george


» Post actualizat in 04 Jan 2015 10:20

la multi ani tuturor !!!! sper sa nu supar pe nimeni daca pun ceva la vanzare aici nu am mai intrat de mult si nu mai stiu cu se selecteaza corect. am avut si eu cateva mz-uri si dintre care mi-au ramas piese pe care as vrea sa le vand pentru ca ar fi pacat sa le duc la fier vechi eu le-am cumparat si am umblat mult dupa ele ca sa le am .. am urmatoarele; 2roti fata spate pe 18 cu cauciucuri noi fara crapaturi dintre care si uana pe 16 de fata si o toba de mz 125 erau rezerve,3 pereghi de cartere dintre care la unu ii lipseste aprinderea cilindru +chiuloasa si ambielaju in rest este ok fara furci tocite cutia functioneaza perfect si alte cuti de viteze , am 2 aprinderi de minsk rotor si stator dintre care una nu mai da curet pe borna care vine la fise si as mai avea cateva ambreiaje falci de ambielaje biele si fusele telescoape spate bolturi de pistoane noi 16/0 si un bolt de ambielaj de jos dar nu mai am coroana noua la boltul de jos si un carburator tot de mz es cel vechi cu pahar mare o sa incerc sa pun poze cu cele enumerate va multumes preturile le facem impreuna si sper sa nu deranjez cu anuntul stima si respect!!! 0732573820 0753452404 george

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...