Sari la conținut

Honda Cb450s


cs-marius-b
 Share

Postări Recomandate

Baterie Saito pe 12 amp., 90 ron, semeringurile aprox. 40 ron, uleiul încă nu Âştiu, până-n 15 euri.Toate din catalog Louis.

Multam fain, numai bine :bigstar:

Te salut :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

anul trecut in vara am dat intro groapa si apoi imi curgea ulei pe la semeringuri.am schimbat doar uleiul cu unul hidraulic[ce am gasit mai bun] si a mers.am cumbarat ulei 30 lei litru MOBIL[sPUNETIM DACA E SCUMP SAU NU],FILTRU 28, SI BUJI10 LEI BUC.MAM FACUT TOBE NOI,[ACAS ].EU O DAU LA UN PRIETEN. E PREA MICA PT MINE VREAU O AFRICA SAU TRANSALP.PANA ATUNCI A TIN IN CASA :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut in vara am dat intro groapa si apoi imi curgea ulei pe la semeringuri.am schimbat doar uleiul cu unul hidraulic[ce am gasit mai bun] si a mers.am cumbarat ulei 30 lei litru MOBIL[sPUNETIM DACA E SCUMP SAU NU],FILTRU 28, SI BUJI10 LEI BUC.MAM FACUT TOBE NOI,[ACAS ].EU O DAU LA UN PRIETEN. E PREA MICA PT MINE VREAU O AFRICA SAU TRANSALP.PANA ATUNCI A TIN IN CASA :kiss:

Salut Marius, eu am dat pe litrul de ulei Mobil 1, 10W-40, am dat 24 lei, filtrul de ulei a costat tot 24 lei, iar pe o bujie am dat 13 lei.

Parerea mea e ca nu a costat extraordinar de mult, se merita :hug:

Te salut, numai bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN FINE 2 LEI IN PLUS NU PREA CONTEAZA.MA BUCUR CA AM CU CINE SCHIMBA PARERI DESPRE MOTORETE,IN FINE LUNI MA DUC DUPA TOBE,LEAM TRIMIS LA TIMISOARA SA LE VOPSESC ELECTROSTATIC[sPER CA O SA TINA].POATE PE VIITOR UN LANT NOU SI GATA.VA SALUT ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

SALUT BAETZI.CE SA VA SPUN EU AM VANDUT MINZU ACU O SAPTAMANA.VA SALUT SI ASFALT USCAT :cheers:

Salut Marius, ma bucur ca ai reusit sa vinzi CB-ul, sper sa ai bafta in achizitionarea noii tale motociclete ( probabil Transalp, cum iti doreai ) si sa parcurgi cati mai multi kilometrii cu ea, fara incidente :wave:

Te salut cu respect si iti doresc numai bine :D

Sper sa mai vorbim, sau de ce nu sa ne intalnim la vreo intrunire anul acesta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baterie Saito pe 12 amp., 90 ron, semeringurile aprox. 40 ron, uleiul încă nu Âştiu, până-n 15 euri.Toate din catalog Louis.

 

 

Cand schimbi semeringurile, schimbi si uleiul??

 

Ieftina bateria, super pret chiar. Eu m-am decis sa iau una din tara, tot pe la 90 ron bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Da, trebuie, pt. că uleiul vechi îÂşi pierde proprietățile, la motoare mai vechi ar trebui ceva mai gros,15-20W, pt .că nici arcurile nu mai sunt la prima tinerețe.Am găsit în Arad Silkolene la 37 RON sau Putoline la 42RON.

Scuze pt. absența de pe topic, pur Âşi simplu am uitat de el, mă uit doar la vânzări, unde e pace Âşi liniÂşte :(

Apropo, caut un Dominator sau Tenere la schimb cu diferență...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am schimbat si eu semeringurile si vreau sa schimb si garniturile anti-praf, dar nu stiu care cod sa comand din catalogul de la louis pagina 1033 in colt dreapta jos. Ma puteti ajuta cu un cod ?

 

http://www.louis.de/_105782d221ce25762b28c...08/pdf/1033.pdf

Editat de bogdano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut radu.eu am luat tenere660,ce sati spun face mult racirea pe lichid,mere de rupe,in rest e ok.domi e mai mic,racire aer[vara nui prea place]e mai brutal dar nu aleargaca tenere.iti recomand tenere.salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat si eu semeringurile si vreau sa schimb si garniturile anti-praf, dar nu stiu care cod sa comand din catalogul de la louis pagina 1033 in colt dreapta jos. Ma puteti ajuta cu un cod ?

 

http://www.louis.de/_105782d221ce25762b28c...08/pdf/1033.pdf

 

 

Dupa Louis, nici unul nu e bun. Intrebarea e tu nu ai ca la Cb400N, dust seals de-alea mari, ca un trunchi de con!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, nu-s la fel. caut sa vad daca gasesc ceva pe ebay si las link.

 

ps: fac si eu poza la mine sa vezi diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
salut radu.eu am luat tenere660,ce sati spun face mult racirea pe lichid,mere de rupe,in rest e ok.domi e mai mic,racire aer[vara nui prea place]e mai brutal dar nu aleargaca tenere.iti recomand tenere.salut

Mulțam de sfat, dacă nu reuÂşesc să o dau, îi pun un parbriz Âşi un top case mai mare Âşi la drum!

Întrebare: cu consumul cum stați?La mine 5 afară, 7 în oraÂş, poate trebuie să curăț/sincronizez carburile, nu Âştiu.De mers, merge bine.

 

Nu stiu cum sunt la CB400N dar atasez niste poze , in prima se vede profilu si in a doua "stricaciunea"

 

post-19248-1209800743_thumb.jpg

 

post-19248-1209800581_thumb.jpg

Am catalogul Louis pe 2008 Âşi în josul paginii 1033 sunt aceste semeringuri-"staubkappen", dar sunt date pe dimensiuni Âşi nu prea înțeleg.Dacă îți comanzi semeringurile de furcă, cere-le Âşi pe cele de praf Âşi se rezolvă.Eu lu-am luat doar pe cele interioare.

 

Să înțeleg că avem cele mai fiabile mobre? :)

Nimeni nu are probleme cu ele?

Hai că zic eu una:a mea cam bea ulei-cam la 1000 km. bag 150-200 ml.E normal?E mult?Fum nu scoate, motorul e curat.A doua ,consumul-cam 5 afară Âşi cam 7 în oraÂş...mi se pare un pic mult la cm. cubi Âşi puterea ei.Precizez că motorul sună bine Âşi trage sănătos.AÂş vrea să desfac Âşi să curăț carburile, dar văd că nu apuc ziua aia,deocamdată am băgat niÂşte soluție de poponeataățat carburi de la peco-

 

Âşi motorul merge mult mai liniÂştit Âşi mai liniar.(scuze, am apăsat tasta ENTER Âşi am postat incomplet).

Dacă aveți probleme mai ziceți Âşi voi, dacă nu, felicitări! :laugh:

ÂŞi o poză cu noi...

Haideți, mai postați Âşi voi!Pa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anormal atata ulei. La masini in carti scrie ca poate consuma pama pe la 100 ml la 1000 km, asta la motoare mari, de peste 1600 cmc.

Il pierzi pe undeva sau chiar ti-l consuma si nu se vede.

Primul vinovat, la consumuri mici, sunt semeringurile de la supape!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam de sfat, dacă nu reuÂşesc să o dau, îi pun un parbriz Âşi un top case mai mare Âşi la drum!

Întrebare: cu consumul cum stați?La mine 5 afară, 7 în oraÂş, poate trebuie să curăț/sincronizez carburile, nu Âştiu.De mers, merge bine.

 

 

Am catalogul Louis pe 2008 Âşi în josul paginii 1033 sunt aceste semeringuri-"staubkappen", dar sunt date pe dimensiuni Âşi nu prea înțeleg.Dacă îți comanzi semeringurile de furcă, cere-le Âşi pe cele de praf Âşi se rezolvă.Eu lu-am luat doar pe cele interioare.

 

Să înțeleg că avem cele mai fiabile mobre? :laugh:

Nimeni nu are probleme cu ele?

Hai că zic eu una:a mea cam bea ulei-cam la 1000 km. bag 150-200 ml.E normal?E mult?Fum nu scoate, motorul e curat.A doua ,consumul-cam 5 afară Âşi cam 7 în oraÂş...mi se pare un pic mult la cm. cubi Âşi puterea ei.Precizez că motorul sună bine Âşi trage sănătos.AÂş vrea să desfac Âşi să curăț carburile, dar văd că nu apuc ziua aia,deocamdată am băgat niÂşte soluție de poponeataățat carburi de la peco-

 

Âşi motorul merge mult mai liniÂştit Âşi mai liniar.(scuze, am apăsat tasta ENTER Âşi am postat incomplet).

Dacă aveți probleme mai ziceți Âşi voi, dacă nu, felicitări! :laugh:

ÂŞi o poză cu noi...

Haideți, mai postați Âşi voi!Pa!

Salutare Radu, CB-ul meu are un consum de 3,5 - 4 la suta, i l-am calculat de mai multe ori si nu a sarit niciodata de 4

Iar cu ''papatul'' uleiului, ce sa zic am facut de Pasti o tura pe la manastirile din nordul Moldovei si Bucovina, au fost in total vreo 1400 de km si la intoarcere am masurat cantitatea uleuilui si e totul ok, nu am fost nevoit sa mai adaug ulei.

Motorul il am de o jumatate de an, am parcurs cu el pana acum aproape 6000 de km fara sa am vreo problema cu el, merge si trage excelent; pot spune ca e un motor foarte fiabil.

Uleiul pe care il folosesc e de la Mobil 1, 10W-40, e un ulei destul de bun si il schimb cam la 4000-4500 de km, nu mai mult

Va salut cu respect, sa auzim numai de bine ;)

 

Anormal atata ulei. La masini in carti scrie ca poate consuma pama pe la 100 ml la 1000 km, asta la motoare mari, de peste 1600 cmc.

Il pierzi pe undeva sau chiar ti-l consuma si nu se vede.

Primul vinovat, la consumuri mici, sunt semeringurile de la supape!

;)

post-25487-1210956345_thumb.jpg

Editat de Rocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al tău nu e cumva varianta de 27 cp.?

Vreau Âşi eu consum de ăsta! ;)

TotuÂşi va trebui să desfac carburile...

Oricum, mâine fac un drum de Moneasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al tău nu e cumva varianta de 27 cp.?

Vreau Âşi eu consum de ăsta! ;)

TotuÂşi va trebui să desfac carburile...

Oricum, mâine fac un drum de Moneasa.

Salut, in cartea CB-ului meu scrie ca are 32 de kw (adica vreo 46 cai, cred) si e varianta fabricata in oct. 1989

E foarte bine ca desfaci si cureti carburatoarele, ca sigur o sa simti o oarecare diferenta dupa ce le desfaci

Noroc ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intrebai de cb-ul meu, da, e intr-adevar de 32kW adica cai.

 

Consumul meu e inca pe la 6 si un pic ... mai am de reglat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi, cum vine asta, că nu pricep:unele iau 4,altele iau 6 Âşi toate sunt la 44 cp.(32 kw) ;)

Off topic:m-a prins azi o furtună cu grindină Âşi ploaie, de-am crezut că nu mai scapăm(me&my wife).Cu toate că aveam echipamentul complet, cam în 5 min. făceam baie în haine.Cu grindina e mai nasol, vorba aia:"un fleac, m-au ciuruit!"-"nu Âştiam că doare atât". ;)

În rest mobra Âşi-a făcut datoria Âşi ne-a adus acasă întregi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre timp mi-am dus motorul la schimbul de semeringuri la furca...asa ca am cautat pe net cum arata dust seals la cb.

post-18065-1211270102_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una-alta, zi-ne la ce te uiti ... pana cand nu-ti iei alt motor, chiar si ex cb450 ... tot aici stai :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se-ntreabă, nu se spune! :rolleyes

Sper să-mi iasă figura c-un Diversion :lol:

 

ÂŞi mi-a ieÂşit!!! :lol:

Diversion din 93 ROÂŞIE la 32000 km.,azi i-am pus numere roÂşii Âşi m-am dat cu el-altă viață!

Salutări Âşi numai bine!

S-aveți grijă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...