Sari la conținut

Postări Recomandate

'neata la tot poporu' cari este cafegiu ca si mine...nu conteaza de-i lunga, groasa sau de-i neagra, totu-i sa aibe doua roti :)

 

pentru azi mi-am propus sa tai capitala-n lung si-n lat ca sa-mi reincarc butelia cu Argon si sa-mi iau un electrod pentru TIG diferit de cel pe care-l folosesc acum, unul care sa nu ma mai lase fara dinti in gura ori de cate ori il ascut pe polizor; fratili Redneck Welder m-a luminat ca-mi "foot" (nu "inch") cate o radiografie Fukushima style ori de cate ori il plimb pe piatra de ascutit si ca nu-i in regula sa tragi pe nas asa ceva. Ce minte bolnava a nascocit asemenea dracovenie pentru consumul public? Sigur o fi acelasi daca nu cumva ruda farmacistului dement care a inventat cel mai puternic antimigrenic de pe piata noastra, medicament care are o lista atat de lunga de efecte secundare incat te lasa durerea de cap instantaneu numa' citind-o, cu simptome printre care la loc de cinste se numara, printre alte dragalasenii, si sangerarile anale (!!!). Cine dracu' vrea asa ceva? Daca esti sudor de profesie si te doare capu' de numa numa, te repezi la farmacie, iei un hap d'ala diabolic si nu numai ca-ti inghiti dantura in timp ce-ti scuturi claiele de par de pe umeri, dar te mai alegi si c-o mandrete de sangerare anala. :) Asta da scenariu horror. Hai sa traim, noi sa fim sanatosi!

Azi termin de sudat seaua, inventez intariturile, suportul de semnale-spate, stopuri si numar de inmatriculare si...astept sa fie vopsite. Dupa, transform atelierul in vopsitorie si ma concentrez pe motorul mobrei.

 

Hai ca ne auzim mai tarziu. Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Banzay prietente, cumva ai semighidoanele din poza 2? Si din intamplare sunt pe 41 mm? Ca eu am nevoie de asa ceva, eventual dau la schimb unele mai inalte precum cele din poza 1! :D

Nu am pisica, am exact ca alea din prima poza, dar ma gandeam si eu la unele din astea scurte. Vezi pe ebay.co.uk, se gasesc o gramada de chilipiruri si vorbeste cu garcya, iesi mult mai bine ca la fomistii de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare domnilor,

 

Prima parte a zilei am petrecut-o incarcand butelia cu Argon si cumparand diverse accesorii pentru TIG, lucruri care m-au tinut departe de treaba pana pe la orele 13... Apoi, odata intors la atelier mi-am suflecat manecile vartos si m-am apucat sa sudez la sea. Dintr-o eroare de executie, baietii care mi-au croit-o au uitat sa-i faca terminatia coditei si iaca cum m-am trezit ca mesteresc de zor la ea s-o dau gata in timp util...ei bine, toata codita seii a fost reconstruita cu ajutorul TIG-ului, picatura cu picatura de material topit in straturi...apoi slefuita, apoi completata...iar slefuita...iar completata pana m-am umplut de span in chiloti...iar pan' la capat n-a iesit rau deloc...Darian o s-o imbrace in burete si piele si locul crimei o sa dispara pe vecie... Apoi i-am dat gauri pentru a-i potrivi tampoanele de cauciuc de la fosta sea, m-am dumirit cum fac prinderile de cadru si...la naiba...mi-am dat seama ca seaua nu-i terminata pentru ca-i lipseste un "caus" in partea din fata, loc in care se prinde tank-ul de cadru...daca nu-i fac acel "caus" buretele n-o sa poata acoperi zona aia si ma voi alege c-un gauroi in sea, exact in dreptul "suicide stick-ului", ca sa ma exprim mai formal... :) ... Deci, maine "back to the basics". Sper sa nu-mi ia prea mult ca deja mi-a cam ajuns. Tot maine mi-am propus sa dau niste contrasuduri fine urechilor de pe cadru ca sa ma asigur ca totu-i facut cu simtul raspunderii si o sa-i dau bataie cu alte cateva mici detalii la dansa, la sea...Caut niste tampoane din cauciuc antivibratii, blocuri cu o parte adeziva (de preferinta) si n-am idee de unde sa iau asa ceva. Apoi m-ar mai interesa niste straifuri subtiri de spuma sau cauciuc, tot asa, c-o banda adeziva pentru a feri contraaripa de vibratii...numa' prostii, nimic serios...am gasit ceva pe net si am comandat dar pana vin alea sper sa fiu gata deja.

post-70651-0-90258100-1360784197_thumb.jpg

post-70651-0-09825600-1360784225_thumb.jpg

Pozele nu sunt prea elocvente pentru ca le-am tras tarziu inainte de plecare insa maine dupa ce termin seaua o sa postez mai multe, sper ca mai graitoare. E marfa cand simti ca te apropii de ultima turnanta...si parca mi-e dor deja de inceputurile proiectului... :) Ramane de vazut

 

Numa bine, Fratilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Frate,

 

Pai...d'ala am comandat io de la engleji insa abia ce mi-au confirmat comanda. Maine ma suna sa-mi zica cat face transportu' si cand naiba ajunge buretu'...am luat mai mult si e un rahat de 2 lire si ceva rola de 3m. Cand ajunge iti dau un telefon si ne vedem...asta daca nu arde rau si atunci chiar nu stiu ce sa zic...eu n-am gasit blocuri de cauciuc sau spuma antivribratii pe nicaieri pe aici...doar in UK (din nou) si-n Hong Kong...arza-i-ar focu' pe ai nostri ca nu se orienteaza deloc...Ba, da' nimic nu gasesti pe aici? Ai nostri daca au, tac malc si asteapta sa vina clientu' dupa instinct...nu tu reclama, nu tu marketare pe pagini de profil...ma ia cu naduf cand vad ca numa' aia de afara au. Zici ca suntem batuti in cap, nu alta. Una-doua dau cu plasticu' numa' prin strainataturi... Te sun cand am un raspuns maine...

Numa bine



Frate Felina,

 

Stai c-am citit gresit...eu am comandat straifuri lungi, nu placi de 15x15...iarta-ma! am cautat un soi de chedere pentru izolat contraaripa si alte mici componente pe care nu le vreau sa vibreze pe cadru...O sa ma uit sa vad ce gasesc ca-mi trebe mai multe d'astea...



Na, uite-i p'astia...au de toate si-mi sare mustaru de nervi http://www.martins-rubber.co.uk/products/anti-vibration.html



Update:

 

De la astia am cumparat twist grip-ul...au niste chestii misto rau de tot. Unele piperate, altele insa ok ca pret pe langa altii, chiar si din RO... http://www.venhill.co.uk/Home

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

daca-i din mai multe iti dau eu, nu-i bai. Aduc mai multe role de 3m la o latime de 20 sau 30 mm...nu mai stiu exact...iti dau o rola si-ti faci de cap cu ea

 

Ne auzim cand stiu mai multe despre cand vin

 

Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Mea culpa! Recunosc c-as mai fi stat sa termin seaua aia da' maine-i Valentine's Day, ce mama ma-sii, si daca nu ma conformez nu stiu cat timp mai raman eu insurat. Oh, the Humanity!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ouch!...Stai asea sa-mi scot cutitul infipt miseleste intre omoplati... Las' ca-ti ia si tie mintile una si apoi o sa vezi cum e sa fii insurat...:) Acu' ce-ti pasa? Ti se falfaie!...Mai vorbim noi peste cinci ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OF:

@GoodKat: bancu e inspirat din fapte reale?

@EssadBey: vezi daca te-ai grabit. iti faci acuma mandra perfecta. Si cand tipa la tine o sa o rogi sa mai tipe. De restu ce sa mai vb. Nu e capricioasa, doar ca tre sa o mangai din cand in cand si sa ii mai dai si ei de-ale gurii. :crack:

OT: pt ca iubiti femei cu inima de fier na de va mai clatiti ochii

https://vimeo.com/45921081

https://vimeo.com/53129614

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca solutie de urgenta, pentru acele stripe-uri de cauciuc cu o parte adeziva, poti sa folosesti purfix. Nu cel de burete ordinar... Exista la magazinele de bricolaj, mai mari sau mai mici, din acela de cauciuc, care se pune la usile de metal. Are un adeziv foarte bun si profile diferite: "P", "D", "U", poate sa fie simplu sau dublu lat. ;)

Bafta!

Editat de Haotika
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara domnilor cafegii,

 

Aproape c-am terminat seaua; am tuns, spalat, coafat, si stropsit cu gel partea de sus a seii iar pentru maine am de montat prinderile. Greu, domle', greu!. Greu cu creatia...Mai un baros, mai un deget strivit, mai un flex si asa mai departe...si trece timpul asta de numa', numa'. Si cand ti-e si tie Lumea asta mai draga, tar telefonu' "sa nu uiti s-o iei pe aia mica de la scoala pentru ca la 7 mergem la teatru"... Teatru-mi trebuie mie acu cand ard in focurile creatiei??? Inghit in sec, las sculele jos si ma spal de zor...am un gust de metal in gura inca de ieri si nu mai trece cu nimic, indiferent cu ce m-as spala pe dinti...nu cred ca trec printr-un detector de metale in aeroport fara sa-mi pun in cap toata brigada antitero :) Noroc ca nu merg la teatru peste hotare.

Iaca ce mi-a iesit azi din maini...

post-70651-0-57804100-1360856792_thumb.jpg

post-70651-0-12912000-1360856781_thumb.jpg

post-70651-0-37496900-1360856812_thumb.jpg

Sper ca Redneck Welder sa nu ma pice la examenul de sudura pentru ca abia acu' incep sa ma deprind si eu cu TIG-ul si promit ca o sa ma straduiesc mai mult pe viitor...poate iau un 5 la teza si trec...:)

 

N-am gasit pe nicaieri blocuri antivibratie din cauciuc...Sper sa gasesc pe la 3M daca dau de un furnizor dotat cu marfa pe stoc.

 

Pe mai tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hihihi, sper ca te pricepi mai bine cu flexu :)

 

mai ai pana la 5, mai creste amperaju ~10% si mai putin adaos. (pui mult trebuie sa dai mult cu flexu :)

si curata marginile ~2cm cu un disc lamelar inainte sa te apuci sa sudezi, tabla e acoperita de un strat de oxid

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hauleu!!!

 

Sa traiti Dom' Profesor, pot trece c-o sacosica pe la Dvs, pe la Cancelarie? Poate ma treceti si pe mine ca na, am aproape 40 si inca n-am termenat scoala generala... :) E chiar asa de rau??? Bucuresti. Afara ploua si bate vantu'. Sudura rezista. Da' chiar e teapana!..Am inteles; nu merge cu sacosa...bine, maresc amperaju cu 10%... Sa Traiti Dom' Sef!!! Asa o sa fac! Ay Ay Skipper: curat marginea cu flexul 2cm...hmmm...food for thought...iar nu dorm la noapte

Editat de EssadBey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ay mamasita!.. Que es esso? Dios creo a los extraterrestres? Nunca voy olvidarte esso imagen!!! No puedo creer! Esse hombre nero era su padre...gata! m-ai omorat in mod oficial! toarna benzina pe mine si da-mi foc, nu-mi mai pasa...iar nu dorm la noapte, asta e sigur. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna cafegii, sint nou in domeniu si mai nou proaspat posesor de Thunderbird Legend.

Studiez intens problema si am planuri mari, orice sfat si indrumare e bine venita.

Am postat pe alt topic la chopperisti si chiar ma intrebam, chiar nu e nici un posesor de Hinckley clasic in Bucuresti ?

Mi-ar face mare placere sa bem o cafea odata si sa ne cunoastem personal .

Xtima,

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un far gen LSL Clubman pe unde as putea gasi si eu, ceva asemanator ca forma si diametrul sticlei? :)

http://jenksbolts.motoevolution.co.uk/bolts/images/730KL02SW%20mLi.jpg

 

Cumva am mai intrebat o data acelasi lucru sau eram pe alt topic? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna cafegii, sint nou in domeniu si mai nou proaspat posesor de Thunderbird Legend.

Studiez intens problema si am planuri mari, orice sfat si indrumare e bine venita.

 

Bine ai venit printre noi si felicitari pentru gusturile alese... :) Unui Cafe ii sade bine cand are pe dansul scris cu litere mari Triumph caci, deh, are un pedegree bun...da' nici cu japonezele nu mi-e prea rusine pentru ca prin ele s-a nascut o noua specie de motocicleta si anume cea de supermoto. Ironic e ca acum "cafegii" din intreaga lume aduc omagii perioadei de glorie a gonetei nebune intre cafenele folosindu-se tocmai de platformele care s-au facut vinovate de "macelul" industriei moto britanice...Daca nici asta nu-i Justitie Poetica atunci nu stiu care mai e.

 

Daca-i Triumph e greu s-o dai rasol. Ai optiuni cacalau pe piata UK si SUA iar de piese pentru dansa bani sa ai ca de rest n-ai de ce sa te ingrijesti.

De beut un cafecito, oricand... Dam o strigare pe pagina si ne scoatem mobrele la plimbare, la soare, la un cico, cu totii ca sa socializam si noi cum trebuie...Aici cu totii suntem Frati insa putini dintre noi ne-am si vazut la fata. :)

 

Numa bine

 

Un far gen LSL Clubman pe unde as putea gasi si eu, ceva asemanator ca forma si diametrul sticlei? :)

http://jenksbolts.motoevolution.co.uk/bolts/images/730KL02SW%20mLi.jpg

 

Cumva am mai intrebat o data acelasi lucru sau eram pe alt topic? :D

Konbanwa Adidas,

 

:) Tot aici ai postat intrebarea despre far...eu am ceva in genul ala insa are prinderea pe un singur surub dedesubt si a fost cumparat de la nemti. M-a costat in jur de 60 euro si e negru mat ca-n poza. Vrei sa ma interesez la Munchen de unul?

 

Un far gen LSL Clubman pe unde as putea gasi si eu, ceva asemanator ca forma si diametrul sticlei? :)

http://jenksbolts.motoevolution.co.uk/bolts/images/730KL02SW%20mLi.jpg

 

Cumva am mai intrebat o data acelasi lucru sau eram pe alt topic? :D

http://triumph-online.co.uk/brit-style-clubman-cafe-racer-headlight-black-blackblack-bezel-19517-p.asp L-am gasit! Asta e, nu?

 

Neata,

 

Mi-a mai revenit sufletul dupa ce m-a trantit la examenu' de sudura Profu' Redneck Welder (sa traiesti Master!). M-a ambitionat sa incerc mai mult, mai bine, mai sus, mai tare, mai mare, mai groasa si cu amperaju' cat mai ridicat :) Nu dezarmam ci ne aruncam ca turbatii in valtoarea bataliei acolo unde prafu' de pe maidan e mai ridicat ca sa aratam ca nu ne temem de provocari. Azi pun in picioare papucii aia de soi ales Xian-Xian, trelingu' de intalniri ala albu' transparent din fash, tricou'-mulaciune negru inscriptionat "Versaise" cu auriu pe piept, ochelarii mei belea Dyor, umplu buzunarele cu seminte, intr-unu' cu sare si-ntr-altu' fara sare (depinde de starea sufleteasca in care ma aflu), iau cu doua maini cruciulita mea de aur de 400 gr. care sta deasupra patului pe care o sarut ca inainte de batalie si o atarn patruns la gat, retusez ansamblul c-un aer multumit si cu nitel de gel si ies in mahala sa-mi sparg dujmanu'... ori termin seaua azi ori...luni sau marti :)

 

Pe mai tarziu

Editat de EssadBey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bine ai venit printre noi si felicitari pentru gusturile alese... :) Unui Cafe ii sade bine cand are pe dansul scris cu litere mari Triumph caci, deh, are un pedegree bun...da' nici cu japonezele nu mi-e prea rusine pentru ca prin ele s-a nascut o noua specie de motocicleta si anume cea de supermoto. Ironic e ca acum "cafegii" din intreaga lume aduc omagii perioadei de glorie a gonetei nebune intre cafenele folosindu-se tocmai de platformele care s-au facut vinovate de "macelul" industriei moto britanice...Daca nici asta nu-i Justitie Poetica atunci nu stiu care mai e.

 

Daca-i Triumph e greu s-o dai rasol. Ai optiuni cacalau pe piata UK si SUA iar de piese pentru dansa bani sa ai ca de rest n-ai de ce sa te ingrijesti.

De beut un cafecito, oricand... Dam o strigare pe pagina si ne scoatem mobrele la plimbare, la soare, la un cico, cu totii ca sa socializam si noi cum trebuie...Aici cu totii suntem Frati insa putini dintre noi ne-am si vazut la fata. :)

 

multumiri de raspuns, exista deci si alti posesori de Triumph classic in grup ?

 

 

 

multumiri de raspuns, exista deci si alti posesori de Triumph classic in grup ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Mi-am ridicat pachetul cu sigurante achizitionate din USA de la Eastern Beaver Company si am descoperit ca numele firmei e justificat doar pe jumatate; e "eastern" intr-adevar, da' poate doar fata de Romania, ca de USA e muult mai "western"...atat de western incat are un iz puternic de sushi, sau cel putin asa mi-a comunicat vamesul care m-a taxat cu 100 de Roni pentru coletu' din Japonia, bani pe care i-am platit fara sa cartesc nedumerit si curios sa aflu ce naiba am primit. L-am deschis, erau sigurantele, am ridicat din umeri si am plecat...cu motorul! Yeah! Ce misto a fost azi! M-am fatait cu el pe cel mai lung si intortocheat traseu doar pentru a ma pacali ca deja e primavara.

 

M-am apucat de sea si am mai sudat putin la ea urmand sfaturile lui Redneck Welder si a avut dreptate; amperii odata mariti cu 10% au facut o treaba mai buna insa cand am terminat cu seaua am descoperit ca se torsionase tabla la unul din capete asa ca mai bine de doua ore am tot ciocanit la ea pana am detensionat-o. Cum naiba se sudeaza o tabla de 1,5mm fara s-o deformezi? Ca s-o dreg a trebuit sa-i trosnesc doua puncte de sudura pe care o sa le refac la final.

 

Am incheiat contraaripa si e gata de chituit si vopsit. Tot azi am gandit si desenat piesele cu ajutorul carora voi prinde semnalele si stopurile iar luni sunt gata, odata cu seaua Insha'Allah!

 

Pe mai tarziu

post-70651-0-12277300-1360954749_thumb.jpg

post-70651-0-31370500-1360954780_thumb.jpg

post-70651-0-52022800-1360954814_thumb.jpg

post-70651-0-95140900-1360954838_thumb.jpg

post-70651-0-23342000-1360954866_thumb.jpg

post-70651-0-17542800-1360954892_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice! Ma bucur ca iti merge bine! Si eu am cam pus-o pe pozitie, am montat niste plastice pe spate, am terminat de vopsit tot cadrul, inclusiv partea care se demonta, am facut schimbul de ulei si filtru. Chestia e ca am dat peste surubul care tinea masa pe motor si interesant e ca e f lung si nu iese din cauza cilindrului, asa ca ramane masa originala, cu cablul un pic topit exteriorul (asta era motivul pt care am umblat acolo) si am tras 2 tuburi termocontractile deasupra. In plus, am gasit un fir (din 5) intrerupt de la senzorul hall (parca asa ii zice), il rezolv maine. Ca de obicei treaba pe fuga, radeau colegii de mine ca munceam la camasa si pantaloni de stofa la motor :alcy: Maine sper sa montez toata electrica pe pozitie, senzori, relee, etc. Cand sunt acasa zic ca il modific, cand il vad la fata locului(am si 2 poze langa locul unde lucrez la el, una cu un cb750 cafe si una cu vf-ul original), ma cam uit la el si zic sa il fac original...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

I feel you man! Si eu lucrez numai in hainele de strada pentru ca n-am timp de pierdut cu schimbatul in salopeta. Te invidiez ca te poti ocupa si de matzaraiele mobrei...eu urasc partea electrica pentru ca pur si simplu n-o pricep si mi-e frica sa nu dau foc naibii motocicletei tocma' dupa ce am terminat de montat piesele noi pe dansa. Ideea mea revolutionara e sa intind firele aproximativ cum au fost, sa identific toate mufele cu functiile lor apoi sa le mut dupa caz, dupa ce tai izolatia si scurtez firele....eventual inlocuit si mufele daca sunt nasoale. Asta e planul...de aici si pana la realizare e drum lung si cale nebatatorita. Da' deloc!

Man, tu te apropii de final dupa cum se arata istorisirea ta! Ce a mai ramas de facut la tine? Ai seaua, poate semighidoanele si...alte cateva nimicuri, ca de gros te-ai ocupat deja. Mi-am adus aminte de un prieten care are vopsitorie auto, conventionala, nu electrostatica si ma gandesc sa duc mobreta la el...cel putin o sa am controlul calitatii si al numarului de piese care se vopsesc fara ca ele sa se piarda pe traseu, asa cum a patit fratele nostru care si-a vopsit bijuteria la Motosoft; unde mai pui ca Darian mi-a zis ca bulangiul de vopsitor l-a mai si umplut de respect pe clientul patit, aici pe forum, asa, mai romaneste, ca doar clientu-i de vina, bata-l-ar Domnu' de nesimtit ca dupa ce i-a dat bani mai are si pretentii sa i se vopseasca bine carenele.

Acu o juma de ora mi-am luat burdufurile de pe furca sau cum naiba le zice, niste panza de invelit teava de esapament cu insertii din titan si o vopsea termica rosie ca irlandezele expuse la soare in Grecia si m-am oprit pentru ca finantele mele zac epuizate la podea cu limbile scoase. Pana mea, mi s-a-nmuiat cardu' de la atatea plati afara, una mai rotunda si mai rubiconda ca alta si sincer, nu ma asteptam sa fie un sport atat de costisitor insa daca am apucat sa baletez, apoi baletez pana "canta doamna cea grasa". Ar mai fi cate ceva de luat insa imping termenul achizitiilor pana mai intr-o Joi... Mai pune si matalica niste poze ca sa ne desfatam si noi cu nuduri orientale. Na, a mea e pozata numa sub fuste dupa cum vezi...:)

bafta cu proiectul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu prea am stat de poze, a intrat mizeria cu tot cu manusi, si deabia am facut una neclara cu telefonul. Maine iau camera si vedem daca iese ceva :)

 

Eu mai am de facut...destule. Chiar daca 90% arata ca in ultima poza pusa de mine, ce am facut nu prea se vede, insa am inaintat cu proiectul. Am prins si amortizorul spate si si-a schimbat un pic alara, s-a mai micsorat garda la sol un pic, am scos cricul central ca ma incomoda in cel mai enervant mod (asa pot sa imi reglez si eu schimbatorul calumea). Am pierdut ieri ceva timp cu amarata de roata fata, nu intra si nu intra, nervi, oboseala. Asa ca am luat o pauza de un sandwich pe la 2 si cand esti linistit se pare ca iti vin idei si am rezolvat-o, incurcasem 2 distantiere. Seaua trebuie sa o retapitez si remodelez. Darian ar fi alegerea cea mai buna, mai ales ca am mai lucrat si am fost multumit, insa am vaga impresie ca e cam ocupat :) Astept sa am si tdm-ul gata sa am cu ce ma da si dupa trimit si saua. Dupa sa, vreau sa trag o electroliza la rezervor. Dupa, trebuie vopsit. Asta daca ma decid sa o fac 'shiny'. Daca nu, ii trag niste smirghel fin cat sa o matuiesc un pic si sa imi ramana niste urme. Trebuie sa mai montez carburatoarele, sa iau niste oringuri amarate, dar nu stiu cum se face ca in timpul zilei nu ajung in zona aia, ci ajung numai dupa ce se da stingerea. Trebuie sa mai ridic de la garaj o gramada de piese...printre care si semighidoanele mentionate de tine, niste chei, inclusiv cheia pt. strans surubul triplei de la furca.

 

Si ca ziceam ca am facut schimbul de ulei, aveam si bateria incarcata asa ca am invartit putin motorul si vreau sa zic ca mi-a placut zgomotul ala infundat de motor mare care se invarte... Am avut noroc ca mare parte din ce trebuia facut la ea am facut si verificat pe parcursul anului trecut, sa aleg ce e mai bun dintre rezerve (mai am 2 roti, o furca, etrieri, lant, bascula, cate ceva pe la electrica etc) iar acum a ramas doar sa o 'golesc' de tot si sa iau cadrul la mana sa il verific si pe el iar acum urmeaza re-ansamblatul, uns cabluri, am reusit sa salvez lantul (tinut in motorina vreo 4 luni - s-au adunat niste mizerii pe fundul vasului...).

 

Acuma ce sa zic... de mic am fost asa. dezembram jucariile sa vad cum si de ce merg si dupa le ansamblam la loc (unele). Acum am crescut, au crescut si jucariile pe langa noi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Unii dintre noi sunt insurati omule! Pieri Satana, pieri!!! Ptui-ptui-ptui! Ia sa mai bat niste matanii...



Update la dupa-amiaza asta,


Surprinzator da' azi am primit ausweiss sa ma duc la atelier, propunere care a fost imbratisata cu urale, lacrimi si strangeri in brate afectuoase, manifestari primite cu zambete de intelegere de catre sotia mea, zana mea, frumoasa mea, printesa mea... :) na' c-am dat-o pe muzica hause...

Am ajuns la atelier si mi-am scos parleala cu varf si indesat: Am frezat cu flexul toate cele 15 "urechi" sudate pe cadru, am dat cate un punct de contrasudura fiecareia in parte, am sudat piulite pe 8 dintre ele pentru a putea desface si inchide la loc capacele laterale fara batai de cap, apoi m-am aruncat lacom pe foile din aluminiu pe care le aveam dosite prin atelier ca sa-mi confectionez prinderea semnalelor si suportul de stopuri si numar, piese pe care le-am confectionat in doua ore dupa desenele intocmite ieri. La incheiere am frezat toate micile defecte pe care le mai vedeam si de luni ma dedic in intregime seii! A fost o zi atat de misto ca-mi vine sa si trantesc un dans irlandez de zile mari!

post-70651-0-52094600-1361032582_thumb.jpg

post-70651-0-74001200-1361032609_thumb.jpg

post-70651-0-20049000-1361032638_thumb.jpg

post-70651-0-47388700-1361032667_thumb.jpg

post-70651-0-29385400-1361032696_thumb.jpg

 

Pe luni... Numa bine

 


Editat de EssadBey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Meserie stopurile!

Cred ca a fost ceva in aer astazi...si iubita mea a venit cu mine sa vada motocicletul, am primit si permisie de am lucrat pana acum si chiar am fost si invoit de la un botez de maine...deci surubarim in continuare :)

 

Azi am rezolvat firele alea dezlipite, le-am invelit frumos in banda termocontractibila sau cum ii zice, deci nu ar trebui sa mai am probleme acolo. Dupa, am reusit sa imi intind lucrurile pe jumatate din suprafata care imi era dedicata. Si uitandu-ma printre fiare, vad...etrierii si imi aduc aminte ca nu prea avea frane ultima oara. Ca sa vezi de ce, toate pistoanele blocate. Da' blocate mama lor de fiare. Cele din fata le-am deblocat cu ajutorul compresorului, chiar daca deabia merge, am scos pistoanele le-am curatat frumos si sunt functionale 100%. Spatele in schimb...deabia am deblocat un pistonas. Si asta din cauza compresorului stricat pe jumatate de dobitocii mei colegi si nu reuseam sa scot o presiune calumea. Sper ca il rezolv maine la garaj cu compresorul meu, imi iau si cheile sa strang piulita de la ghidon si ...ma indrept usor spre ultimele doua sute de metri. Ultima suta va fi carburatorul si filtrul de aer de cumparat.

 

Sa aveti spor la surubarit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...