Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

Salut,

1. Indiferent ca ai factura sau nu, motocicleta o sa fie evaluata de fiecare societate in parte in functie de propriile criterii. Nefiind noua, poti sa ai factura pe si pe 5000 euro, pentru ca nu se ia in calcul.

2. Daca nu esti multumit de suma asigurata (valoarea motocicletei) poti sa ceri o oferta si la alt asigurator.

3. Daca acum nu-ti faci, la anul probabil ca nu o sa mai poti face asigurare casco nici sa vrei. Nu stiu la ce data a fost inmatriculata pentru prima data motocicleta, insa daca spui ca este din 2007 esti cam la limita. Spun asta pt ca unele societati nu preiau in asigurare vehicule mai vechi de 8 ani. Trebuie sa te interesezi si de acest aspect.

 

Spor la cautare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma bate gandul sa imi iau un DL650 de nou (~7.5k euro), pentru ceva tourin prin Europa. Eram curios cam la cat s-ar duce CASCO, pentru ca nu pot face calcule fara seria de sasiu. Cel mai mult ma intereseaza pentru furt, mai putin pentru daune rutiere. Ati facut CASCO pe motoare asemanatoare? Daca da, cat v-a costat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La F800 am poliță CASCO, specială pentru moto, de la Groupama, se numeste CASCO Gradual, Moto Anotimpuri. Prima anuala e 528 euro, platibila in 6 rate.

Acoperirea este completa pe trei anotimpuri (martie-noiembrie), iar perioada decembrie-februarie se consideră ”off-season”, deci mobra stă în garaj, fiind acoperită de asigurare pentru daune produse în garaj (furt, căderi de corpuri pe ea, incendiu, apă, loviri, etc., care nu sunt produse în timpul utilizării motocicletei).

 

Nasoală e valoarea de despăgubire la daună totală sau furt, de doar 7.245 euro, deși mobra avea doi ani și 8000 km la bord, iar prețul din factură e de 11.000 euro. Dar decât nimic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit ofertă de vreo 500-600 de euro pe an de la Groupama la valoare de 3000 și un pic de euro. Era pentru tot anul, pentru că ei au un sistem atât de bine pus la punct că pentru perioada redusă era același preț. Nu mi-au mai răspuns la emailuri după câteva întrebări.

 

Deci, sper să dea faliment...

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu Casco a costat un pic sub 5% din valoarea motorului nou (motor 5500, polita 258). Asta a fost in 2014. Cand a fost de refacut valoarea motorului era de 4450, polita a costat 225 EURO. Distractia e ca initial brokerul pusese 3000 km cand a iesit pretul asta, dar cand am pus valoarea reala (13-14k) pretul nu s-a modificat.

 

Polita e la Groupama, tot varianta Moto Anotimpuri pomenita de colegul mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Buna ziua tuturor! Ultima data cand am cautat cat mai costa un casco, era acum 5 ani cand am cumparat primul motor. Acu’ am una noua ( si cu numere rosii momentan ) si ma arde foarte tare curiozitatea cam ce preturi mai sunt. Avand numerele rosii nu ma lasa sa imi calculez singur. Voi aveti casco? Cam cat ati platit pentru el? Merci frumos si o zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Pentru Casco poti plati < 5%. Depinde foarte mult de tipul motocicletei, daca platesti integral sau rate, daca ai protectii. Cel mai bine te convingi facand o simulare la un broker. Ti-am PM cu niste cifre exacte din cazul meu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Aveti idee cam cat ar costa CASCO pentru motor nou ~ 7500 EUR? Incepator, 30 de ani. 

Din mesajul de mai sus (exagerat, rau) nu imi fac sperante sa fie mai putin de 1000 EUR ceea ce mi se pare cam mult... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ionutpm a spus:

Aveti idee cam cat ar costa CASCO pentru motor nou ~ 7500 EUR? Incepator, 30 de ani. 

Din mesajul de mai sus (exagerat, rau) nu imi fac sperante sa fie mai putin de 1000 EUR ceea ce mi se pare cam mult... 

Slabe sanse sa gasesti o companiei care sa-ti faca o oferta de bun simt. De fapt, in primul rand nu o sa gasesti asiguratorul care sa-ti faca o oferta, pentru ca toti se feresc de asa ceva, riscul fiind mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco
  • 5 months later...

Eu am primit oferta de 741 euro (cu plata in 4 rate, daca alegeam plata integrala era ceva mai ieftin) Groupama 4 anotimpuri fara fransiza pt un KTM 1290 Sas evaluat la 18400 euro. Vine undeva la 4% din valoarea motorului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa am vreo reducere. Iar oferta casco am cerut-o si am primit-o direct de la Groupama. Intr-un final am ales varianta Anotimpuri cu plata integrala si fansiza de 100 de euro, ceea ce a redus costul politei la 600 de euro/an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...