Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

Tot sistemul de asigurari este bagat in tot felul de inginerii financiare!Lua-ti la bani marunti toti miros a rahat!

Adamescu(Astra) este cunoscut ca mare sifonar de bani si cotizant la partide!Prieten cu toata lumea,politica,servicii,ochi verzi,caprui,etc!

Miroase a faliment anuntat si teren pregatit sa preia statul datoriile si ingineriile sacalului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din cate stiu societatile de asigurare sunt obligate sa se reasigure la alte societati similare, deci in cazul unui faliment tot s-ar despagubi.

Problema la ei ca si la altii tin de ingineriile lor: culpa comuna sau te suspecteaza de frauda etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Ce am gasit online pentru CASCO: http://www.astraonline.ro/conditii/Conditii_contractuale_IdealCasco_Online.pdf

CAP. 15 ÎNCETAREA, DENUNŢAREA ŞI REZILIEREA POLIŢEI
15.4. Contractul de asigurare poate înceta prin denunţare unilaterală de către una din părţile contractante, cu notificarea prealabilă a celeilalte părţi, care trebuie făcută cu cel puţin 20 de zile calendaristice înainte de denunţare.
15.5. În cazul denunţării/rezilierii Poliţei:
[..]
b ) dacă nu s-au acordat despăgubiri ori nu s-au produs evenimente pentru care urmează a se acorda despăgubiri Asiguratului i se restituie, proporţional, partea din prima de asigurare plătită, corespunzătoare perioade cuprinse între data încetării Poliţei şi data expirării perioadei asigurate înscrise în Poliţă; restituirea primei către Asigurat/Contractant se va face în termen de 15 zile calendaristice de la data încetării Contractului de asigurare;

 

Zilele astea le depun notificare de denuntare unilaterala. Mai sap pentru RCA.

 

 

din cate stiu societatile de asigurare sunt obligate sa se reasigure la alte societati similare, deci in cazul unui faliment tot s-ar despagubi.
Problema la ei ca si la altii tin de ingineriile lor: culpa comuna sau te suspecteaza de frauda etc.


Bineinteles ca e reasigurat, ASF mai menţionează că în primele nouă luni din 2013 Astra Asigurări a cedat în reasigurare aproximativ 30% din primele subscrise, respectiv 230 de milioane lei, iar 80% din reasigurare a fost realizată cu asigurătorul off-shore Panamerican Re din Insulele Cayman.

http://www.mediafax.ro/economic/asf-suspecteaza-astra-asigurari-ca-a-subestimat-daunele-cu-40-bnr-a-sesizat-dna-12041619

Editat de Diego
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salut,

 

Poveseta suna cam asa. Acum ~ 2 ani, la un semafor, un nene in varsta franeaza brusc in fata mea, eu nu mi`am luat suficienta distanta de franarare, si i`l acrosez in partea din dreapta spate, vina mea clar(shit happens), incident destul de minor la o viteza mica(~20 km/h). Ca si pagube pentru nenea cu masina: stop spate drapta spart, bara spate zgariata.. in mare. Facem amiabila, ii dau asigurarea(el avea casco) ca acum dupa tot timpul asta sa imi vina acasa chemare in instanta de la politie pentru a despagubi eu firma de asigurari unde avea el casco.(undeva la 4000 lei +dobanda). Intrebarea mea e de ce mi`am mai facut asigurare? Ce se intampla daca loveam un Ferrari? Ce ma sfatuiti sa fac? Pe 30 ar trebui sa fiu acolo... a mai trecut cineva prin asta?

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cele mai multe cazuri de cheama ca intervenient fortat nu ca reclamat, dar exact cum ti-a spus si colegul mai sus, atata timp cat ai avut asigurare si una valabila nu ai tu nici o treaba, ceva de genul am patit-o si eu acum 2 ani cand mam chinuit 6 luni sa scap de proces doar ca eu am fost intervenient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca el si-a facut asigurarea pe Casco al lui, atunci cei de la firma de asigurari Casco au dreptul sa iti ceara bani. Daca a facut reparatia pe RCA-ul tau, atunci nu platesti nimic.

In alta ordine de idei ... stop spate, bara spate ... 4000 de lei. Ce masina avea nenea ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@viorel_dumitru cred ca ai vrut sa spui "daca el si-a reparat masina pe casco al lui" cea ce si colegul a spus, au facut amiabila el si-a reparat masina pe casco iar firma de casco trb sa faca rost de bani de la firma de asigurari, ca pentru asta esti asigurat OBLIGATORIU, daca tot ti se cere bani de ce dracu mai platesti 1000 milioane la o asigurare pe jumatate de an ?? Ca sa fiu chemat in instanta sa platesc din buzunarul meu ? (pentru o persoana sub 30 ani atat este asigurarea la o masina cu motor de 1.6 cea mai ieftina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca chestia asta se cheama casco cu regres....cred

Pai stop si bara plus manopera...la reprezentanta=4000

Eu am avut bara de schimbat,parbriz si de indreptat bara fata 7000 lei.daca le cumperi tu iesi mai ieftin.in fine.

Nu stiu exact care e procedura dar cei de la casco vor cere banii de la asiguratorul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Asa cum spunea cineva mai sus....daca omul si-a facut reparatia folosind constatul amiabil (pe rca-ul tau) atunci nu ai pt ce sa primesti acasa hartie. Asadar aceasta ipoteza o exludem.

Folosind polita casco societatea care i-a platit reparatia masinii acum vrea sa-si recupereze paguba.

Poti sa-ti verifici istoricul daunelor RCA aici: http://www.asfromania.ro/index.php/consumatori/baza-de-date-cedam/interogare-istoric-daunalitate

Daca te regasesti acolo inseamna ca la un anumit moment polita ta a fost folosita. Daca nu....inseamna in mod sigur ca acel domn si-a folosit polita casco si nu RCA-ul tau.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit, daca ai avut casco valabil nu i problema. cum a zis si colegul mai sus esti chemat in instanta sa dovedesti lucrul. poti trimite o scrisoare de intampinare la judecatorie in care spui cum s a intamplat totul plus copie dupa RCA tau valabil. nu e necesar sa pierzi timpul cu birocratia. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Sper ca am gasit locul bun de postare desi e relativ vechi post-ul.

 

Relativ recent am incercat si eu sa-mi fac Casco la o motocicleta sh recent cumparata (Kawasaki ER-6n din 2007).

Am ramas suprins sa vad ca in caz de furt de exemplu (sau dauna totala, indiferent) imi acopera doar 1200 Euro (cand eu am dat aproape dublu pe ea). Recunosc, nu am factura ci doar contract de vanzare-cumparare. Dar totusi, de la vreo 6000 cat e noua cum dracu au facut astia calculele?

 

Intrebarea mea e relativ simpla, sa ma mai agit sa mai caut sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...