Sari la conținut

Totul despre Casco si Full Casco


X-tremeRUN
 Share

Postări Recomandate

am si eu mai multe intrebari legate de casco la un scuter de 50

 

cam cat costa?

la ce firma e mai bine sa ma duc

 

scuterul vreau sa il iau sh, in caz de furt se plateste suma de pe contractul de vanzare -cumparare?

Editat de Mendex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pentru o estimare la un CASCO la mai multe firme de asigurari merge cat de cat siteu asta. Nu stiu sigur cat de exact e dar macar iti da o vaga idee.

Calculatoru se ia dupa valoarea asigurata nu dupa bunul asigurat deci o sa apara ceva schimbari cand ajungi la fatza locului.

 

http://www.asigur.com/casco-online.php

 

Am gasit un calculator si la omniasig bazat pe acealasi principii

 

http://www.omniasig.ro/new/calculator_casco.php

Editat de x_364
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( Salut,

 

Sunt abia intrat in aceasta comunitate (cea a scuteristilor) si as avea o intrebare, de fapt doua: imi trebuie neaparat RCA? si daca DA dc trebuie sa fie atat de mult (150 lei la 4 iunie 2007?) am obs ca ne incadreaza la categoria Motoare, ATV-uri etc... pt ce? :P

post-19523-1180971426_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat la Allianz Tiriac si au zis ca nu fac casco pt motoare. Unde as putea sa fac full casco? :scratch: imi trebuie urgent. Astept sfaturi pls

 

încearcă la ASIBAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

poate are cineva timpul si dispozitia necesara sa ne lumineze si pe noi cu exemple reale de full casco , de ex am un r6 an 2000 ,e impecabil (stiu ca nu conteaza) si as vrea sa ii fac casco! multumim anticipat... asibanul am inteles ca are ceva probleme ,sunt cam neseriosi ,cer mult... asa'i ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate are cineva timpul si dispozitia necesara sa ne lumineze si pe noi cu exemple reale de full casco , de ex am un r6 an 2000 ,e impecabil (stiu ca nu conteaza) si as vrea sa ii fac casco! multumim anticipat... asibanul am inteles ca are ceva probleme ,sunt cam neseriosi ,cer mult... asa'i ?!

 

Eu mi-am facut ieri casco la Asirom pentru o Honda CBR 600 F4 an 99,costa 462 E/an (fara furt,iar cu tot cu furt ar fi fost 562 E/an) plata in 10 rate,suma asigurata 4400 E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu am la ASTRA si au cerut 3,5%,sunt cei mai "ieftini" pe care i-am gasit

DA corect, cei mai ieftini insa eu acum m dat cu ei ca sa-mi faca dosar de dauna...iti dai seama cat o sa ma bat cu ei sa-mi dea si banii.... :bigstar: astra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si noi facem casco si rca ..

o sa fac putina reclama acum..sper sa nu se supere adminu pe noi...

si le facem la preturile cele mai mici pe piata..si lucram cu BCR asig pe rca si cu Unita pe casco..

si venim la voi acasa sau la serviciu...si le facem pe loc..in 10 min

 

http://www.rca-ieftin.com/tarife.php

 

intrati acilea si convingeti-va de preturi..

 

si nu..nu am intrat pe acest forum doar pt reclama...ci pt ca pot da o mana de ajutor celor de aci in privinta asigurarilor..care nu-s asa de ieftine...

si tineti minte societatile de asigurari nu sunt asociati de binefacere...

Editat de logan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si noi facem casco si rca ..

o sa fac putina reclama acum..sper sa nu se supere adminu pe noi...

si le facem la preturile cele mai mici pe piata..si lucram cu BCR asig pe rca si cu Unita pe casco..

si venim la voi acasa sau la serviciu...si le facem pe loc..in 10 min

 

http://www.rca-ieftin.com/tarife.php

 

intrati acilea si convingeti-va de preturi..

 

si nu..nu am intrat pe acest forum doar pt reclama...ci pt ca pot da o mana de ajutor celor de aci in privinta asigurarilor..care nu-s asa de ieftine...

si tineti minte societatile de asigurari nu sunt asociati de binefacere...

Ok, daca imi permiti cateva intrebari:

1. De ce RCA pe 6 luni este 75 RON si pe 12 luni este 157 RON ? Nu trebuia sa fie mai ieftin daca imi fac pe timp mai indelungat ?

2. Unde sunt valorile Casco pentru moto ?

3. Cum se calculeaza valoarea ? As dori sa vad pretul de la care se pleaca pentru a mea.

4. Care sunt fransizele in procente pentru dauna totala/furt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti raspund....

 

1 este mai scump deoarece se intra in anul urmator de asigurare...iar tarifele cresc de pe o luna pe alta cu 5-10 lei...sume stabilite de fiecare societate de aisgurare..nu de noi..din pacate..

 

2,3,4,...de la un timp, mai cam toate societatile se feresc a mai face casco pt motoare..de ce? rata daunei este foarte mare...si la un accident de regula la un motor se cam duce jumate din el la stricaciuni....plus ca se ajunge foarte usor la dauna totala..si nu le convine sa plateasca asa mult....

plus de asta is scumpe pt ca riscurile de producere a accidentului la un motor is mult mai mari decat la o masina...

 

din ultimile informatii se mai fac la asiban..

Editat de logan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

din experienta prietenilor mei am dedus urmatoarele:

1- ai grija de motor sa nu-l spargi din vina ta,daca te busesc altii plateste rca ul lor- destul de putin

2- cind e vorba de platit vin 1001 de factori,ca sa te fenteze si sa plateasca cit mai putin

 

un prieten shadow 750 a fost impins de un nepriceput cu hayabusha ,la o manifestare, asibanul a "constatat"

ca esapamentul "slefuit"esta perfect functional,capacul dreapta al motorului,gaurit ,se poate suda(?????)

oglinda custom zgiriata are sticla intacta,deci poti vedea,aripa spate se poate indrepta, etc, la urma au platit dupa 3 luni ,12 000 000vechi ,si aia cu complicatii,facturi ,pagubele reale fiind putin peste 1000euro

si in caz de casco poti constata subit,ca in caz de problema, datorita citorva factori"de origine extraterestra"

motorului tau i-a scazut brusc valoarea,si ca daca ajungi sa-ti plateasca primesti mult mai putin decit te astepti

, exenplu concret :ai asigurat motoru pt suma x ,dar asiguratorul spune ca ai facut 1500 km cu motorul, si nu mai valoreaza atit (???????)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai sa vezi alta ..la bcr rca e in felul urmator daca ai avut timp de un an la ei ai reducere de 5% daca in schimb ai avut o dauna in acel an...adica ai lovit pe cineva se majoreaza cu 40%...si complectezi si o declaratie pe propia raspudere..

n-are cineva nevoie de un angajat? mie lehamite de asigurari....:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

stai sa vezi alta ..la bcr rca e in felul urmator daca ai avut timp de un an la ei ai reducere de 5% daca in schimb ai avut o dauna in acel an...adica ai lovit pe cineva se majoreaza cu 40%...si complectezi si o declaratie pe propia raspudere..

n-are cineva nevoie de un angajat? mie lehamite de asigurari....:)

 

pai cine e nebun sa mai faca tot la ei la tarife majorate cu 40%? sau daca te duci la altii esti in baza de date ca daunator si te taxeaza si aia?

 

pana la urma, CASCO face doar asiban?

 

cine stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

deci ...imi poate zice si mie pt scuter de 100 cc ce firma face Casco si la care ar fi mai avantajos? app sa nu considerati ca dak i scuter i o drujba:))) ca asta sigur nu i:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

CASCO la motociclete face si S.C. FATA ASIGURARI S.A. GRUPUL GENERALI SI ARE PRETURI IMBATABILE

 

INFORMATII TEL: 021-2300041 FAX: 021-2300047

 

SI PENTRU OFERTE COPIE CARTEA MOTO PE PM SI VA RASPUND IN LIMITA TIMPULUI DISPONIBIL

 

:wink:

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sa dau un anunt pt cei din valea jiului....asigurare casco nu face decat aliantz tiriac dar trebuie sa iti fie aprobat dosarul de la bucuresti. Problema este ca am incercat si mi-a fost refuzat...pe motivul ca nu mai am masina cu RCA SI CASCO si casa la ei asigurate pt un an cel putin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asiguratorul il asigura pe cel din talon ( persoana fizica sau perosna juridica - firma )... deci nu e nicio problema daca in talon e trecut spre exemplu tatal tau, iar tu faci accident cu moto/auto. tu poti fi trecut la utilizator. insa daca tu esti proprietarul si vrei sa-ti faci casco la allianz o sa te coste destul de mult pentru ca ei au un coeficient de risc ridicat pentru persoanele cu varsta mica si acesta se aplica in functie de vechimea detinerii permisului. cu cat ai mai multa experienta la volan ( in ani ) cu atat e mai ieftin. si mai exista si problema fransizei ( partea deductibila din asigurare pe care clientul se obliga sa o achite de fiecare data cand foloseste polita ) adica daca tu o scapi si reparatia costa 200 de euro si ai fransiza de 100 de euro, tu dai 100 si firma da diferenta :friends: ... iti spun toate astea pentru ca am fost agent al firmei Allianz un an si acum lucrez cu un broker, e mai avantajos :friends:

Editat de adi.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate face Casco, rca persoanelor care nu au vartsa de 18 ani. dc motorul este inmatriculat pe numele tatalui tau el poate face asigurare. insa. in caz de accident te duci la ei ... iti va scadea din valoarea primei de asigurare pe motiv ca esti mai mic, lipsit de experienta + alte chestii. dar oricum, tot e bine. si e chiar ok sa nu fie deloc franziza. costa ceva mai mult asigurarea dar esti mai ok. hai sa auzim de bine:)

 

App. dc vrea cineva asigurari, Rca, Casco ... un p.m. si se rezolva:) :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Totul despre Casco si Full Casco

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...