Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Chiar asa , vreau si eu sa schimb gumele si nu stiu cat de mari as putea sa pun ca in carte scrie 110/70-17M/C si 130/70-17M/C..........se pot pune mai mari???

mersi fain

respecta marimile din carte, vor fi schimbari de aspect dar si de comportament daca le schimbi......si nu in bine...nu intotdeauna mare inseamna si bun :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am schimbat ambele furtune de benzina de pe tanc. Nu am gasit originale GS si am pus de dacie. Aceste sunt cu interiorul mai mic. Adica peretele este mai gros. Intrebare: Imi influenteaza cu ceva motorul? Parca ajung mai greu la 180. Multumesc pt ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care esti cu geseu la romano americana? B 98 ZEU parca

 

Si eu am ochit doua GS500F alb-albastre : unul in fata la Petrom pe Dorobanti si unul pe Prelungirea Ghencea(suntem vecini :friends: )...Se recunoaste careva? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.Sunt un fericit posesor de Suzuki GS 500,91 primul meu motor, e superr.Imi poate explica cineva cum sa blochez ghidonul pentru ca nu am reusit. :cheers: . Multumesc. Danut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

virezi stanga maxim si intorci cheia spre stanga si apoi scoti.. cred ca acolo scrie lock.. sau asa ceva aaah si poate tre sa si apesi putin de cheie nu stiu exact ca folosesc rar blocarea

descarca manualul de pe ceva site unde a fost incarcat.. s-a duscutat cu vro 10 pag in urma

daca dai de cheie pana pe pozitia P atunci se aprind luminile de pozitie (si poti scoate si cheia) assta e bun pe timp de noapte daca o lasi undeva

Editat de Attila_the_Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

virezi stanga maxim si intorci cheia spre stanga si apoi scoti.. cred ca acolo scrie lock.. sau asa ceva aaah si poate tre sa si apesi putin de cheie nu stiu exact ca folosesc rar blocarea

descarca manualul de pe ceva site unde a fost incarcat.. s-a duscutat cu vro 10 pag in urma

daca dai de cheie pana pe pozitia P atunci se aprind luminile de pozitie (si poti scoate si cheia) assta e bun pe timp de noapte daca o lasi undeva

 

 

 

mersi mult am reusit,intradevar a trebuit sa fiu putin mai "dur" cu cheia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.. revin si eu cu o intrebare. Daca a schimbat cineva si cunoaste despre segmentii de piston. Cand ii cumperi, pachetul original de la Suzuki are setul pentru ambele pistoane sau doar pentru unul? Am tot intrebat la vanzatori si nu mi-a raspuns nimeni inca. Altceva decat preturi nu stiu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti XXXXL. Cine stie ce animal de motocicleta iti iei peste ceva timp si trebuie sa schimbi din nou husa. In plus, una mai larga se pune si se scoate de pe moto mai repede. Been there, done that.

 

Piratule, nu ma ajuti :) Daca e prea mare o unfla vantul pe sus si nu e bine iar daca e sa-mi iau alta motocicleta si sa nu se potriveasca marimea, ata ete, iau alta. :bigstar: Deci, o marime...? Anybody? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piratule, nu ma ajuti :) Daca e prea mare o unfla vantul pe sus si nu e bine iar daca e sa-mi iau alta motocicleta si sa nu se potriveasca marimea, ata ete, iau alta. :bigstar: Deci, o marime...? Anybody? :cheers:

 

Salut, pentru GS500F merge XXXL de la LOUIS intra cam la fix(trebuie sa pliezi oginzile) si ar merge si XXXXL cum spune Piratul ca nu are cum s-o umfle vantul...Parerea mea este sa iei cea mai mare masura ca husele se mai rup daca intra prea la fix.

 

Bafta

 

Intrebare: Pe la ce turatii schimbati vitezele la GS?...eu schimb intre 5000 si 6000 ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam pe acolo schimbi. dc vrei sa urci mai mult in viteza schimbi pe rosu. dar eu unul nu ma uit la turometru, schimb cand simt motorul ca cere. in fix o luna recuperez permisul si ne dam!!!!!

nu prea va vad cu chef de intalneala asa ca voi organiza o iesire la munte / mare de GS'isti. sunt asteptati toti, si cei din alte orase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor!!!

 

 

Fratilor, ziceti-mi si mie de unde pot sa iau piesa asta, ca baietii pe forum nu prea au.

Stie cineva un magazin cu piese mai multe de GS-uri mai vechiute ('94)? Imi trebe neaparat - noua, SH, nu conteaza.

 

Mersi mult.

 

Emi

post-21653-1213697523_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor!!!

 

 

Fratilor, ziceti-mi si mie de unde pot sa iau piesa asta, ca baietii pe forum nu prea au.

Stie cineva un magazin cu piese mai multe de GS-uri mai vechiute ('94)? Imi trebe neaparat - noua, SH, nu conteaza.

 

Mersi mult.

 

Emi

piesa de care zici cred ca este impreuna cu pompa si rezervor frana.. ca sa o cumperi este o investitie cam mare.. eu zic sa te duci la un mecanic, strungar si sa iti faca alt filet si polizat la nivel, zic eu ca iese stas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Am mers cu GS-ul un pic mai dur in ultimele zile asa pe la 8000 - 10000 ture. ieri m-am uitat la ulei si cam lipseste. Daca imi papa uleiul micutul GS, cam ce pot sa fac? Varianta cu : vinde-l si ia-ti altul nu ma tenteaza:) Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Am mers cu GS-ul un pic mai dur in ultimele zile asa pe la 8000 - 10000 ture. ieri m-am uitat la ulei si cam lipseste. Daca imi papa uleiul micutul GS, cam ce pot sa fac? Varianta cu : vinde-l si ia-ti altul nu ma tenteaza:) Multumesc.

cam ceea ce incerc si eu.. schimbi segmentii.. inca nu am primit raspuns la intrebarea, daca primesc pentru ambele pistoane sau doar unul cand cumpar o cutie de segmenti :D. Mai astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam pe acolo schimbi. dc vrei sa urci mai mult in viteza schimbi pe rosu. dar eu unul nu ma uit la turometru, schimb cand simt motorul ca cere. in fix o luna recuperez permisul si ne dam!!!!!

nu prea va vad cu chef de intalneala asa ca voi organiza o iesire la munte / mare de GS'isti. sunt asteptati toti, si cei din alte orase.

 

i'm in

 

ar fi tare o plimbare pe siriu :blink:

care se baga?eu am fost weekendul trecut si a meritat din plin :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreun maestru ne poate ajuta la intrebarea de mai sus?

daca ai cum sa treci pe la un mecanic moto sau auto, sa iti verifice compresia, ar fi o chestie.. eu am aflat ca ar fi cazul sa schimb segmentii dupa ce am constatat ca papa ulei si nu am nici compresie buna.. doua lucruri care au indicat problema imediat.. daca doar nu aveam compresie, ziceam ca ar fi supapele, dar asa, imi papa si ulei... clarisimo

 

LE: Daca nu primesc raspuns, dau comanda si ma conving singur cred pana la urma daca primesc segmentii in numarul care am nevoie in o cutie

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne spui si noua cat au costat. Eu i-am scos pe ai mei si nu am mai stiut sa ii pun la loc pe aceeasi pozitie, si acuma scoate fum rau de tot.

am primit o oferta 180 Ron, cu totul(taxe, ei, etc) din japonica, termen 20 de zile.

astept sa vad si de la nemti ce preturi. termenul este acelasi.

 

In legatura cu montarea, trebuie sa fie fantele la 120 grade una fata de cealalta. Mai este problema punerii si in ordinea locasurilor care trebuie, cu segmentul de foc primul, cel de compresie al doilea si segmentul raclor al treilea(de ungere), asta numarand din capul pistonului spre fusta lui. Ce spui tu ca ti se intampla inseamna punere in linie a segmentilor. Singura solutie este demontarea motorului pentru rectificare, daca intr-adevar stii sigur ca nu i-ai pus bine.

 

Problema mea este momentan daca acei 180 Ron cuprind segmentii pentru ambele pistoane sau doar unul. Pentru doua, sa zic ca imi convine, dar doar pentru unul, mai bine pun aditiv in ulei pentru marirea compresiei la fiecare schimb.

 

Imi pare rau cand vad posturi in care un motociclist are nevoie de ajutor si este departe de C-ta, si nu il pot ajuta efectiv in o problema.. Ajut si eu macar cu vorba, daca nu cu fapta :D

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Am mers cu GS-ul un pic mai dur in ultimele zile asa pe la 8000 - 10000 ture. ieri m-am uitat la ulei si cam lipseste. Daca imi papa uleiul micutul GS, cam ce pot sa fac? Varianta cu : vinde-l si ia-ti altul nu ma tenteaza:) Multumesc.

 

 

Salut treaba cu papat ulei se poate explica si prin turatia mare sau sau mai ales prin uleiul pe care il folosesti.Am un prieten care avea Castrol in GS si papa destul de mult chiar daca nu-l forja. A schimbat apoi filtru si ulei Motul 10w40 full sint si a observat ca nu mai scade nivelul asa te tare.El pierdea cam 200 ml la fiecare 1000-1500 km.

Parerea mea e sa schimi uleiul cu unul full sintetic mai bunicel dar daca la tine se pierde mai mult de 2-300 ml e posibil sa fie segmentii si ar trebui schimbati!

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur nu i-am pus bine... i-am scos, masurat, si pus inapoi. Acum de unde imi dau seama cum sa ii aliniez? In fuctie de ce se aliniaza? Ok fantele le pun la 120 grade, dar restul?? La segmentul de foc in ce directie se pune fanta? Aliniata fata de ce? Sau o pun cum imi vine..

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...