Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

sa-mi dau si eu cu parerea ... ca inginer mecanic nu sunt.

O sa trebuiasca reglata carburatia daca-i modifici evacuarea (alt model de toba fie mai mare, fie mai mica) in rest ... :rolleyes:

Eu mi-am pus doua tobe goale fara sa-i reglez carburatia si-mi da rateuri pe frana de motor.

 

adica trebuie reglat aerul la carburatoare sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare GS-isti,

 

Am doua vesti, una buna si una mai putin buna :laugh:.

O sa incep cu a doua: imi vand GS-ul :|. Nu o fac ca sa tradez si sa trec la altceva (salut nk155 :P), doar o sa iau o mica pauza de la motociclism.

 

Vestea buna e ca am diverse goodies pentru voi :rolleyes: :

- genti laterale

- manusi de vara madhead

- manusi de iarna CafeRacer

- casca Caberg

- ceasuri de sincronizare

- tester compresie

- genunchere - doua perechi

- armura super shield

 

Si mai sunt cateva de care nu imi amintesc acum :D. O sa revin cu mai multe detalii si cu poze in curand.

a! toate de mai sus sunt in stare foarte buna; unele sunt chiar noi: tester de compresie folosit de exact 3 ori, iar ceasurile de sincronizare de doua ori.

Editat de arrakis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, a reusit cu el stock dar nu l'a ridicat f mult si nici nu a mers cine stie ce. o sa caut poza:)

iar dc pui foaie mare pe spate poti si mai mult, este un clip pe youtube,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare GS-isti,

 

Am doua vesti, una buna si una mai putin buna :D.

O sa incep cu a doua: imi vand GS-ul :|. Nu o fac ca sa tradez si sa trec la altceva (salut nk155 :)), doar o sa iau o mica pauza de la motociclism.

 

Vestea buna e ca am diverse goodies pentru voi :peace: :

- genti laterale

- manusi de vara madhead

- manusi de iarna CafeRacer

- casca Caberg

- ceasuri de sincronizare

- tester compresie

- genunchere - doua perechi

- armura super shield

 

Si mai sunt cateva de care nu imi amintesc acum :P. O sa revin cu mai multe detalii si cu poze in curand.

a! toate de mai sus sunt in stare foarte buna; unele sunt chiar noi: tester de compresie folosit de exact 3 ori, iar ceasurile de sincronizare de doua ori.

 

 

 

salut,m-ar interesa manusile de iarna si cu scutul+genunchiere....zi-mi un pret te rosg.astept un PM

Editat de Remus20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceasurile si testerul de compresie sunt rezervate.

Iar pentru armura, genunchere, manusi si genti laterale discut deja cu doi baieti. Deh, s-au miscat mai repede..

O sa anunt maine ce mai e disponibil din lista.

Momentan raman asa:

- Casca Caberg - marimea S ~ 60 euro.

- Scut Super Shield ~ 40 euro.

- Geaca Outdoor cu protectii umeri si coate (pentru fete) ~ 70 euro (a fost 400 ron noua). Aici se vindea varianta fara protectii.

Scutul si geaca le-a purtat prietena de cateva ori si sunt practic noi (au mai putin de 2000 km, majoritatea facuti in 4 iesiri de un week-end - ceva mai lungi).

 

post-38382-1272351767_thumb.jpg post-38382-1272351776_thumb.jpg post-38382-1272351783_thumb.jpg post-38382-1272351797_thumb.jpgpost-38382-1272351819_thumb.jpgpost-38382-1272352243_thumb.jpg post-38382-1272352259_thumb.jpg post-38382-1272352265_thumb.jpg post-38382-1272352272_thumb.jpg post-38382-1272354028_thumb.jpg post-38382-1272354040_thumb.jpg post-38382-1272354048_thumb.jpg

 

Si haideti sa discutam pe private ca sa nu facem spam aici.

Nu vreau sa intrerup discutia despre wheelie pe GS :peace: .

Editat de arrakis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baieti,voi ce ulei bagati in motoarele voastre? ce tip de ulei?

 

Motul - 10W40 - 5100; schimbat pana in 5000km.

A mers perfect cu asta si nici nu m-a ars la portofel.

In plus, pentru un motor cu design din 89 si foarte putine modificari de atunci, nu prea sunt motive sa-i pui ulei exagerat de scump.

 

Dar, ca sa nu intram in taramul gri al dezbaterilor nesfarsite :peace:, ai putea sa cauti si prin paginile mai vechi; parca s-a mai discutat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul - 10W40 - 5100; schimbat pana in 5000km.

A mers perfect cu asta si nici nu m-a ars la portofel.

In plus, pentru un motor cu design din 89 si foarte putine modificari de atunci, nu prea sunt motive sa-i pui ulei exagerat de scump.

 

Dar, ca sa nu intram in taramul gri al dezbaterilor nesfarsite :D, ai putea sa cauti si prin paginile mai vechi; parca s-a mai discutat.

hahahahhaha ... te bagi si tu ca musca-n ... fostule GS-ist...ar trebui sa te stergem din lista de GS-isti, sa-ti dam ignore :P

 

@ Remus20 - are dreptate d-nu cu uleiul... insa abereaza cu cititul mai in urma sa cauti ... sunt 5310 post-uri pana acum, o sa-ti ia vreo 2 ani sa ajungi sa gasesti ce tip de ulei sa pui, ce faci pana atunci? stai pe bara? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi poate da careva niste date tehnice/masuratori la discul spate? Vreau sa stiu daca merge pus si pe Vx.

Ma intereseaza diametrul gaurii centrale, nr de prezoane in care se prinde si distanta intre gaurile de prindere.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

date tehnice/masuratori la discul spate

 

 

am si citat ce a zis omu... sunt varza cu capu vad.

 

dar daca tot am pus poza, sa o lasam... cu pinionul spate .. :peace:

Rear Sprocket: 39 tooth

http://cgi.stanford.edu/~sanjayd/gs500/Upgrades/Sprocket

gs500F_rear_jtr823.jpg

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahahahhaha ... te bagi si tu ca musca-n ... fostule GS-ist...ar trebui sa te stergem din lista de GS-isti, sa-ti dam ignore :P

 

@ Remus20 - are dreptate d-nu cu uleiul... insa abereaza cu cititul mai in urma sa cauti ... sunt 5310 post-uri pana acum, o sa-ti ia vreo 2 ani sa ajungi sa gasesti ce tip de ulei sa pui, ce faci pana atunci? stai pe bara? :D

 

Ieri te ofereai sa ma iei ca pasager cand mi se face dor de motociclism, iar azi zici ca imi dai ignore.. :peace:

Tehnic inca sunt GS-ist, inca nu am dat motorul :P

 

Incercam sa il salvez pe om de replici mai acide cum au primit altii care au intrebat de chestii mai mediatizate.

Si nu trebuie citite toate posturile pt ca exista un buton de search. Eventual, dupa ce se documenteaza poate sa intrebe ceva mai clar: X vs. Y, de ce X si nu Y etc.

Daca tot veni vorba, parca a facut Pentaurus un rezumat (sper sa nu ma insel).

Si daca tot esti "super membru" poate vorbesti cu moderatorii sa introduca un pool unde putem sa dam cu bifa sau sa introducem un fel de "common knowledge/best practice" despre GS500. Asa i-am ajuta pe incepatori cu informatiile de baza.

Mesaj completat

post-38382-1272351767_thumb.jpg post-38382-1272351776_thumb.jpg post-38382-1272351783_thumb.jpg post-38382-1272351797_thumb.jpgpost-38382-1272351819_thumb.jpgpost-38382-1272352243_thumb.jpg post-38382-1272352259_thumb.jpg post-38382-1272352265_thumb.jpg post-38382-1272352272_thumb.jpg post-38382-1272354028_thumb.jpg post-38382-1272354040_thumb.jpg post-38382-1272354048_thumb.jpg

post-38382-1272451193_thumb.jpg post-38382-1272451213_thumb.jpg post-38382-1272451239_thumb.jpg post-38382-1272451255_thumb.jpg post-38382-1272451271_thumb.jpg post-38382-1272451301_thumb.jpg

 

Si haideti sa discutam pe private ca sa nu facem spam aici.

 

Update lista:

- Casca Caberg - marimea S ~ 60 euro.

- Scut Super Shield ~ 40 euro.

- Geaca Outdoor cu protectii umeri si coate (pentru fete) ~ 70 euro (a fost 400 ron noua). Aici se vindea varianta fara protectii.

Scutul si geaca le-a purtat prietena de cateva ori si sunt practic noi (au mai putin de 2000 km, majoritatea facuti in 4 iesiri de un week-end - ceva mai lungi).

- Armura ~ 50 euro (marimea parca e M - eu am 1.65 si-s mai plinut asa :) - imi vine un pic mai mare).

- manusi de vara madhead ~ 8 euro.

- manusi de iarna CafeRacer ~ 10 euro.

- tankbag ~ 8 euro (e incapator, are un fermoar care ii permite sa isi dubleze capacitatea).

 

Preturile le-am pus la jumatate fata de pretul nou gasit pe net. Daca nu va convine ceva, putem sa negociem.

Si foarte important: pentru ca timpul nu imi permite sa ma incurc cu posta/trimis colet - prefer sa le dau in Bucuresti. (scuze ca am uitat sa mentionez asta de la inceput).

Mesaj completat

- genunchere - o pereche ~ 10 euro (la fel, purtate de prietena de cateva ori - arata ca noi).

Editat de arrakis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stiti cumva un service in Bucuresti unde pot sa imi schimbe anvelopele si sa imi echilibreze rotile fara sa fiu nevoit sa vin cu rotile gata demontate de pe motor? Adica sa se ocupe ei de toata operatiunea....

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stiti cumva un service in Bucuresti unde pot sa imi schimbe anvelopele si sa imi echilibreze rotile fara sa fiu nevoit sa vin cu rotile gata demontate de pe motor? Adica sa se ocupe ei de toata operatiunea....

 

Multumesc,

 

MyMoto, Soseaua Viilor. Eu acolo le-am schimbat anul trecut.

~1h, ~120 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Aveti idee care din urmatoarele capete de ghidon se prind direct prin insurubare, adica nu e nevoie sa se prinda de vreun filet sudat pe interiorul ghidonului? Mda, sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.

 

coduri Louis:

10005300

10005349

10005347

10005345

10005351

10005371

10005354

 

Si care din ele se potrivesc la GS?

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capetele ghidonului arata ca in poza de mai jos (sper sa se vada ok). Ideea e ca nu au nimic montat pe dinauntru. Deci, se potrivesc?

 

da, pt ca in pachetul pe care ti l-am recomnadat vin si dopurile pe care le bagi in ghidon. da un semn daca iti plac altele ca le analizam pe alea si iti zic daca imi mai trebuie ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: cat trebuie sa incarce in mod normal un releu, in ce parametrii? la mine incarca aprox intre 13 V si 14,4 V. e mult? trebuie schimbat releul? mi-a spus cineva ca daca incarca prea mult si merg cu el asa imi strica si bateria si poate sa imi arda si cdi-ul. dar totusi ar vrea parerea unui posesor, poate asa incarca el, habar n-am :)

 

merci anticipat pt raspuns :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: cat trebuie sa incarce in mod normal un releu, in ce parametrii? la mine incarca aprox intre 13 V si 14,4 V. e mult? trebuie schimbat releul? mi-a spus cineva ca daca incarca prea mult si merg cu el asa imi strica si bateria si poate sa imi arda si cdi-ul. dar totusi ar vrea parerea unui posesor, poate asa incarca el, habar n-am :laugh:

 

Cu motorul turat la 3.500 rpm, ar trebui sa ai o tensiune masurata la bornele bateriei cuprinsa intre 13,7 V si 14,4 V. Daca tensiunea este mai mica, bateria nu este incarcata suficient, iar daca este mai mare, bateria va fierbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...