Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

salutare.... fratilor, mi`am desfacut baia de ulei, ca sa arunc o privire...sperand sa vad arborele....dupa ce am dat joc capacul, in capac plin de pilitura si "foite" metalice si....cel mai rau...un surub (evident stramb).....m`am uitat putin pe net....pare a fi un surub de la capacul de la biela ( ceva mecanic foarte bun a umblat la el si l`a strans destul de bine) mai departe nu am reusit sa ajung...se pare ca ar trebui sa dau motorul jos si sa`l intorc....deoarece urmatorul capac (pt a ajunge la arbore si al biele) e si peste cutia de viteze......si din cate am vazut in manual....motorul trebuie pozitionat invers si apoi desfacut capacul respectiv...si doar asa ai acces la arbore si la pinioanele din cutia de viteze, ele fiind fixate cu acest capac. Cel mai probabil cuzinetii sunt varza si probabil si biela.....sper ca arborele sa nu fi patit nimic... :|

 

ceva pareri....sfaturi.... ar fi bine-venite din partea voastra, a celor care se pricep la mecanica

 

are cineva idee cam cat m`ar costa respectivele piese?

:(

 

va salut !


» Post actualizat in 25 May 2015 20:33

bun...pana la urma, ajutat de un prieten, l`am desfacut tot... la prima vedere... o pereche de cuzineti topita....de la biela din dreapta....

cel mai probabil am nevoie si de o biela noua.......partea de sus a motorului nu e afectata....am compresie....totul e ok...

 

acum as fi foarte recunoscator daca cine m`ar putea ajuta cu ceva informatii...gen... unde as gasi piese ....sau...daca stie cineva un motor la un pret acceptabil de prin dezmembrari....

 

merci :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pare in regula, dar nu ma bazez pe asta.....as dori sa cumpar un arbore cu tot cu biele.....e singura solutie viabila...

 

are cineva de vanzre? sau stie cineva unde as gasi? sau...cumpar tot motorul....ofer pana la 150 e

 

va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am nevoie de un releu de incarcare pt GS-ul meu, am gasit ceva ieftin pe net: http://www.bashanmotor.ro/piese-atv/piese-electrice-4/releu-incarcare22/releu-incarcare-5fire

 

Imi poate spune cineva daca ar fi OK?

Din pacate nu imi permit sa cumpar unul original nou si cu second hand am mai patit-o, nu incarca corect.

 

Multumesc! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, se poate cu A2 fara probleme. Intrebarea ta nu are raspuns. Mobra ideala e aia care iti place si care iti permite carnetul+buzunarul. GS500 e doar una destul de recomandata incepatorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

In caz ca se intreba cineva care e diferenta intre gs500 25kw cu restrictie si gs500 35kw fara

piesa este cea care prinde carburatoarele de motor...

 

WP_20150701_18_34_14_Pro.jpg

Editat de skeala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am un bec de-asta http://www.aliexpress.com/snapshot/6728775102.html?orderId=67808436715577 si nu gasesc un loc unde sa-l montez. Idei? ma gandeam sa il pun exact pe aripa fata, pe placa de metal din furci, dar credeti ca ar fi ok sa o gauresc pe-aia, sau e un element de rigidizare intre furci si n-ar fi bine...? Ce ziceti?

 


» Post actualizat in 10 Jul 2015 11:37

Salut,

Vreun cablu de ambreiaj ai disponibil?

Ia kit de reparatie cabluri de la kronau, e 25 RON, am luat eu ieri. Recomand sa fie nelipsit un kit de-asta la drum lung

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia kit de reparatie cabluri de la kronau, e 25 RON, am luat eu ieri. Recomand sa fie nelipsit un kit de-asta la drum lung

Salut, am sa incerc sa vad la ei, totusi nu prea am incredere, sa vad cum arata mai intai daca rezista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. De curand am achizitionat un al 2-lea gs , insa am o problema la el , cand este motorul rece sta la relanti si se aud niste batai , tacheti posibil , dar cand se incalzeste nu mai sta la relantii , urca de nebun la 5k ture .... are cineva vre-o idee de la ce ar fii ?.. posibil ambreajul de vina ? ...P.s dezemebrez suzuki gs500e 92 :D Am toate piesele disponibile !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor. De curand am achizitionat un al 2-lea gs , insa am o problema la el , cand este motorul rece sta la relanti si se aud niste batai , tacheti posibil , dar cand se incalzeste nu mai sta la relantii , urca de nebun la 5k ture .... are cineva vre-o idee de la ce ar fii ?.. posibil ambreajul de vina ? ...P.s dezemebrez suzuki gs500e 92 :D Am toate piesele disponibil e !!!

Salut crash bar ai?as avea eu nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am crash-barr si toate piesele disponibile . Contact 0761138182 , Cristi.

 

Dacro le-am verificat , inchid bine , merg bine , in schimb pastilele nu prea imi place cum sunt asezate , posibil de la ele sa se auda acel tacanit de la relanti ? , am incercat sa le masor dar nu am leva( sau cum so numii ) mai subtire de 0,8 si nu intra aia in nici o pastila ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da o fuga la bulgari daca nu mai ai :)

. Acum ma duc . Lasand gluma la o parte era vorba de lera. Daca stie cineva un magazin de unde se pot procura acele lere , de respectiv 0.3-0.4-0.5 ? Multumesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...