Sari la conținut

Tapitat Sei Moto


ionel72
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 Un metru pătrat de mușama costa cam 30 de lei, aici trebuie cam juma de metru pătrat, se mai adaugă niște folie transparentă, niște ață plus ceva capse, hai cu larghețe să zice un total de 20-25 de lei materialele.

Restul e manopera ?

Folosiți cumva piele Kobe ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa zic si eu legat de preturi. Acum vreo luna sau doua am platit 200 lei pentru o sa de Piaggio Liberty de un singur loc. Din ce apare in poze pare lucru de calitate.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, taong_mapagbiro a spus:

La pretul asta ...te apuci matale si faci ...si-ti trimit si eu 2 sei !  ..daca nu poti ...atunci platesti si aia e ! 

Daca e prea scump ...se cerne singur ...dar cam pe aici sunt preturile  :)

 

Dacă ești oaie te lași tuns până la piele ! ...în ultimul timp au cam apărut „neprețuiți” cu tupeu care merg  pe principiul „cam pe aici sunt prețurile” .

Păi cum să dai atât pentru o cusătură și aplicarea câtorva capse ?! care-i „arta”, care-i meșteșugul ăla nemaipomenit ?! ...chiar și un copil căruia îi arăți de vreo două ori poate să o facă!

Eu muncesc pentru banii mei și nu vreau să mă las tuns așa ușor.

Așa ca exemplu, acum un an am fost la un meseriaș bătrân să-mi schimbe mușamaua la o șa dublă. Știi cât mi-a cerut ? 60 de lei ! I-am dat o sută cu tot dragul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mari carențe în educația primară, reacționezi exact ca un golănaș din acela crescut în spatele blocurilor cu cheia legată de gât...normal să ai repulsie față de bunul simț !

Dacă zici că un cârpaci care schimbă mușamaua la o șa are nevoie de know - how atunci înțeleg ce-i în capul tău, de aia a ajuns orice frizer cu un curs amărât să se intituleze cu emfază hair stylist, cerând prețuri de nivelul maeștrilor parizieni !

PS Așa ca referință, o șa second de BMWR1150RT în stare foarte bună costă între 50 și 95 de euro, de ce să nu dau atunci 50 de euro pe o mușama ?! :)

https://www.boonstraparts.com/en/parts/mke=bmw/mdl=r+1150+rt+r1150rt/prt=seat-front

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, oldgeorge59 a spus:

 

 Un metru pătrat de mușama costa cam 30 de lei, aici trebuie cam juma de metru pătrat, se mai adaugă niște folie transparentă, niște ață plus ceva capse, hai cu larghețe să zice un total de 20-25 de lei materialele.

Restul e manopera ?

Folosiți cumva piele Kobe ?!

Materialul pe care il folosim noi nu este musama,este un material special pentru exterior,tratat anti UV,anti mucegai si rezistent la frecare indelungata.

Pretul materialului este de 100 lei metrul.Capsele sant de inox,cred ca stii cat costa un blister de capse?Daca vrei musama pe saua ta probabil ca poti sa o faci cu 150 lei dar atat tine si asa va arata ,,musama"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Un lucru de calitate costa! 

Este simplu.

Și materialele sunt speciale, nu poți pune mușama sau alte prostii pe o șa moto! 

 

@ionel72, cât costa în mare șaua dubla la un GTR 1400?

Mă interesează să fie mai confortabilă decât acum, o parte cu material carbon etc. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau să intru în polemici, o spun de la început.

Acum doi ani am decis să îmbunătățesc confortul, așa că am mers la o firmă care se ocupă cu tapițerii auto. Mi-au zis că, pentru ce vreau eu, nu au buretele respectiv. Am făcut cercetări și am găsit o firmă. Pentru cca 1 mp de burete de 3 cm și densitate 65% am platit 25 lei. Mai mult a durat să îmi facă factura.

Nenea respectiv mi-a făcut fața, cusută după modelul original, lipit buretele, capsat. 100 lei. E un material folosit la moto de enduro (nu aluneci, nu intră apa). Am fost mulțumit. Ulterior am desfăcut șaua și am "polizat" unele zone, să încapă mâinile pasagerei pe manere, iar eu să nu stau așa crăcit. Capsele le-am bătut cu pistol pneumatic. A ieșit bine. Confortul e mult îmbunătățit, nu am pretenții de aspect brodat sau alte minuni. Dacă vreau să schimb mușamaua, mă rezolvă nenea rapid. Mă rog, doamna de la masina de cusut, că ea taie și coase. Șaua e mare, dintr-o singură bucată, cusături doar pe o porțiune. Am putut să o prind înapoi fără probleme.

 

Acum am văzut că e topic cu biznis, se poate șterge dacă deranjează. Credeam că e pentru sfaturi și păreri (sunt pe mobil).

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 17 minute, Lucian_M a spus:

Mi-au zis că, pentru ce vreau eu, nu au buretele respectiv. Am făcut cercetări și am găsit o firmă. Pentru cca 1 mp de burete de 3 cm și densitate 65% am platit 25 lei. Mai mult a durat să îmi facă factura.

Nenea respectiv mi-a făcut fața, cusută după modelul original, lipit buretele, capsat. 100 lei. E un material folosit la moto de enduro (nu aluneci, nu intră apa). Am fost mulțumit. Ulterior am desfăcut șaua și am "polizat" unele zone, să încapă mâinile pasagerei pe manere, iar eu să nu stau așa crăcit. Capsele le-am bătut cu pistol pneumatic. A ieșit bine. Confortul e mult îmbunătățit, nu am pretenții de aspect brodat sau alte minuni.

Multi - printre care si eu - nu avem timp de umblat si cautat acul in carul cu fan dupa materiale, apoi dus la unul / altul care sa imi carpeasca saua. In plus, sa o mai si desfac dupa aia! Cum ar veni, te-a costat 100 ron, la care ai adaugat drumurile, benzina, curierul si timpul pierdut, ce ai castigat?

Eu sunt adeptul lucrului bine facut, de un profesionist care asta stie sa faca, lucru care sa arate bine, sa fie rezistent, cu garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut două drumuri în oraș, oricum aveam treabă. Timp pierdut- nici două ore.

125 lei materiale + manoperă. Hai, două drumuri, adică 160 km, vreo 40-50 lei motorină. Oricum aveam treabă (luat materiale de construcții, diverse alte chestii), deci nu pun drumul, zic că am mers la cofetărie. Șaua se prezintă și acum foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, oldgeorge59 a spus:

 Un metru pătrat de mușama costa cam 30 de lei, aici trebuie cam juma de metru pătrat, se mai adaugă niște folie transparentă, niște ață plus ceva capse, hai cu larghețe să zice un total de 20-25 de lei materialele.

Restul e manopera ?

Folosiți cumva piele Kobe ?!

 

cum ar fi ca de maine sa muncesti pe jumatate din salariu ca vine unu si zice ca el face munca ta mai ieftin? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti partea frumoasa in capitalism? Cerere si oferta. Exista cerere? Se vinde. Nu? Isi ia jucăriile și pleacă. Face treaba prost? La fel. Ti-o poti face singur? În cele mai multe din cazuri da. Iese mai bine decat daca ar fi făcută de o profesionistă? (Persoană da?) Probabil ca nu, din prima. Asta nu inseamna ca nu sunt persoane care au plăcerea si timpul să își facă singure saua alte chestii la motor dar exista si altele care nu au îndemânare, timp sau cunostine. Si pentru asta exista mastercard.

Suferim de..scump halatul domne, scump. In partea ailaltă era mai ieftin.

 

Si cred ca te vizitez curând...ca si-au gasit niste mâțe loc de ascuțit ghearele ..si nu numai.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Simplu,cine vrea calitate și materiale bune plătește,cine nu vrea să plătească der ii place ce vede aici pe topic,incepe sa comenteze de preț. Sfat pentru meșter:.  pune prețul dorit de tine pentru munca ta ,nu da explicații la tot prostul care compara o mușama cu materialele astea. Mergi înainte ,oricum ai preturi mici comparativ cu ce oferi. Momentan ,vad cele mai bune materiale și servicii aici pe topicul tau,bafta.

La 14.03.2020 la 0:25, oldgeorge59 a spus:

Ai mari carențe în educația primară, reacționezi exact ca un golănaș din acela crescut în spatele blocurilor cu cheia legată de gât...normal să ai repulsie față de bunul simț !

Dacă zici că un cârpaci care schimbă mușamaua la o șa are nevoie de know - how atunci înțeleg ce-i în capul tău, de aia a ajuns orice frizer cu un curs amărât să se intituleze cu emfază hair stylist, cerând prețuri de nivelul maeștrilor parizieni !

PS Așa ca referință, o șa second de BMWR1150RT în stare foarte bună costă între 50 și 95 de euro, de ce să nu dau atunci 50 de euro pe o mușama ?! :)

https://www.boonstraparts.com/en/parts/mke=bmw/mdl=r+1150+rt+r1150rt/prt=seat-front

Prietene,am făcut și câteva sute de sei pe an,multe chiar de la 0,timp de 7 ani, și am tuns și sute de oameni pe luna,timp de 4 ani, oameni cu pretenții și bani. Apari tu mai deștept sa spui că oi fi fost și cârpaci și poate cioban,frizer la oi. Și mai vorbești de 7 ani de acasă. Și  ca fi convins că nu toti sunt prosti care fac meseriile astea,afla că am liceu de arhitectură și facultate de design terminate. Și dacă am fost frizer și tapițer e problema mea,ambele necesita talent. Nu totul se cârpește așa cum merita oamenii ca tine. 

Și ca sa faci ce face omul asta e nevoie de talent,și multă muncă. Materialele bune se găsesc greu,la fel și oamenii care sa le merite.

Sper că într-o bună zi și omul asta să ajungă să facă serie,poate colaborare cu o firma cum am făcut și eu ,și să scape de voi cei nemulțumiți și cu pretenții europene,și comentarii de rahat.  Nu mai stricați munca altora,daca sunteți prost informați,zgârciți,nu știți să apreciați calitatea și un material bun. Mergeți la mosul din colț ,care face cu  50 lei in 10 minute. Așa va arăta,așa și meritați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau șei la care lucram 20 ore. Cu modificări majore,ținând cont de toate dorințele clientului. La final ,pentru toată treabă ,lucru în 2 persoane cu spatiu închiriat,200 e/luna,primeam 4-500 lei. Sau auzeam de la alți,că ce am făcut ,mare lucru, i-am tras o învelitoare peste. Încet încet ajungi la concluzia că nu merită efortul. Și în România daca nu e de piele naturala și de aur, e rahat,mușama. Nu mai contează că materialul folosit era 120 lei m, piele naturala găseam cu 60.  N-ai cu cine. Acuma colaborez cu o firma care vinde in germania și Franța,in 4 ani am făcut mii de repere, fara nici un comentariu. Aia sunt mulțumiți, și nici măcar nu se folosesc materiale mai scumpe de 40 lei m. Așa am scăpat de nervi, și caractere de 2 bani. Evident,majoritatea au fost multumiti și găseai și aici in Ro oameni care au meritat efortul. Dar cei puțini bătuți în cap te termina cu nervii, nu mai zic de reduceri de preț sub amenințarea de reclama proastă,șei refăcute pentru că le-au ars cu țigara, distrus prin legat chingi pe ele, tăiate cu tot felul de rahaturi ascutite. Dar le-am refăcut că așa eram eu băiat fain. Și acuma sunt înjurat pe alte topicuri, fix de multi din ei. Că așa e ,când nu mai au nevoie ,și nu mai prestezi servicii. Uita când se rugau să îi programez și pe ei pe undeva,și lucram și duminică și noaptea ca sa aibă toți șaua gata pentru concediu. Asta e Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu stiu de ce trebuie sa va justificati atat. Cine nu a produs ceva asemanator, nu are de unde sa stie cata munca este si ce presupune operatiunea. Apoi, oameni sunt de toate felurile, peste tot. Cine vrea cumpara, cine nu, cauta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, l.u.v a spus:

Nu stiu de ce trebuie sa va justificati atat. Cine nu a produs ceva asemanator, nu are de unde sa stie cata munca este si ce presupune operatiunea. Apoi, oameni sunt de toate felurile, peste tot. Cine vrea cumpara, cine nu, cauta.

Exact. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...