Sari la conținut

Tapitat Sei Moto


ionel72
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 13.03.2020 at 23:24, oldgeorge59 said:

 Un metru pătrat de mușama costa cam 30 de lei, aici trebuie cam juma de metru pătrat, se mai adaugă niște folie transparentă, niște ață plus ceva capse, hai cu larghețe să zice un total de 20-25 de lei materialele.

Restul e manopera ?

Folosiți cumva piele Kobe ?!

Eu am dat acu 4 ani 70 de lei pe metru liniar de material pentru retapitat si am pierdut juma de zi sa dau jos "musamaua" veche si sa o pun pe aia noua. Deci, cum facem sa iti dam noi 70 ron sa ne retapitezi si noua seile ? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, moto_dan a spus:

Și în România daca nu e de piele naturala și de aur, e rahat,mușama.

Salut!

 

Chiar eram curios sa stiu daca aceasta lucrare poate fi executata si cu piele naturala.

 

Sunt multi pe aici care au ceva impotriva pielii. N-am inteles niciodata treaba asta. Da, exista materiale noi cu performante superioare pielii, probabil sunt si mai scumpe. In functie de scopul lucrarii, materialele recomandate sunt diferite.

 

Daca era vreun material textil ordinar superior pielii, era folosit in MotoGP. Daca pielea era potrivita in orice situatie, atunci vestele antiglont ar fi fost facute din piele, nu din kevlar (i.e. ma refer la partea textila, nu la placile ceramice).

 

Personal, prefer pielea. In cazul seilor de motocicleta, pielea necesita tratament special datorita conditiilor de utilizare (apa, frecare, transpiratie, soare). Am banuiala ca un metru patrat de piele tratata corespunzator pentru a face fata intemperiilor costa mai mult decat materialele propuse in topic.

 

Oricum, buna initiativa! Iti doresc mult succes in afacere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa mi-a venit un client cu șaua  în brațe la atelier și a zis că el nu o poate face că nu are mașină de cusut și nu cumpără una pentru o singură sa. Că in rest se pricepe. S-a ridicat prietena mea de la mașina de cusut industriala,mai veche evident și l-au invitat să facă o cusătură daca tot se lauda. Nu uit nici acuma cum s-a lipit cu fata de mașina de cusut când a apăsat pedala la maxim și l-a tras cu tot cu material. Părea ușor când se uita și se laudă că și el poate. 

Acum 2 minute, CapnJackSparrow a spus:

Salut!

 

Chiar eram curios sa stiu daca aceasta lucrare poate fi executata si cu piele naturala.

 

Sunt multi pe aici care au ceva impotriva pielii. N-am inteles niciodata treaba asta. Da, exista materiale noi cu performante superioare pielii, probabil sunt si mai scumpe. In functie de scopul lucrarii, materialele recomandate sunt diferite.

 

Daca era vreun material textil ordinar superior pielii, era folosit in MotoGP. Daca pielea era potrivita in orice situatie, atunci vestele antiglont ar fi fost facute din piele, nu din kevlar (i.e. ma refer la partea textila, nu la placile ceramice).

 

Personal, prefer pielea. In cazul seilor de motocicleta, pielea necesita tratament special datorita conditiilor de utilizare (apa, frecare, transpiratie, soare). Am banuiala ca un metru patrat de piele tratata corespunzator pentru a face fata intemperiilor costa mai mult decat materialele propuse in topic.

 

Oricum, buna initiativa! Iti doresc mult succes in afacere!

Da,pielea naturala e mai rigida, se întinde greu și rămâne întinsă, rigiditatea ei nu oferă confort, de aia nu era ok pentru ce făceam eu in principal, șei confortabile. Din piele am făcut câteva,la care nu confortul era pretenția.  Și da cum spuneam,un roman neinformat și cu pretenții negândite ar zice și de vesta aia antiglonț din kevlar că dacă nu e de piele e un rahat. Că atâta îl duce capul ăla prost. 

Și ca sa vezi alt exemplu,am realizat niste măști de protecție pentru perioada asta,multe le-am donat polițiștilor din trafic,care deja purtau măști de unică folosință rupte de la spălări repetate. Le-am făcut din material din 3 straturi,forma ergonomica, contact perfect cu fata. Se pot spala etc. Și am auzit de la unul, care se crede mai deștept, cu nu prieten daca ii l pot numi : ba ,astea trebuia să le faci din bumbac ca alea sunt bune.  Că nu mai contează frate cum  filtrează materialul asta,și ce grosime și câte straturi, daca nu e bumbac nu e ce trebuie. 

Că s-au pus toate babele croitorese comuniste și au făcut măști alternative de protecție din bumbac,că na ,asta aveau pe stoc din producția lor de izmene și cearsafuri de pat. Și arată pe fata de parcă e un scutec. Da e bumbac,plm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine comenteza ca i mult sau putin, poate alege sa isi faca singur/sa apeleze la alti mesteri. Eu am deja 3 sei modificate, toate la acelasi mester. Si pretul e cam acelasi, desi discutam de 2017-2020. SI mereu am fost foarte multumit. Am 2 maini stangi, lipsa chef , indemanare, pricepere. Si nevoia de a face custom saua, conform piticilor mei pe creier. ASa ca dau banutii, si obtin ce vreau. IN tari spalate, acest serviciu costa de la 150 pana la 250 euro. eu am dat 550 lei. Cred ca i mai bine, comparand cu 250 euro, nu? nu va place nici asa, cumparati o sa aftermarket, sa vedeti cat costa! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și aia aftermarket după ce o despachetează ajunge la modificat,că nuce ce trebuie. Crede-ma, am primit destule, una costase 750 euro. Din 2 buc. Era tare ca lemnul. Făcută de americani. Nici nu a putut să o dea înapoi că cică asta nu era considerat un defect. Și multe altele de firme cunoscute făcute din fibra și cu izolație de e pereți din resturi de burete, pe post de parte soft. Da romanul încă mai crede in firmele străine,aftermarket cunoscute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa vorba pentru nimic.

Pentru initiatorul topicului: omule, fa-ti treaba cum poti mai bine, la ce preturi crezi ca-ti renteaza afacerea, in rest cainii latra, ursul trece.

Pentru potentialii clienti nemultumiti de pret: incercati in alta parte unde credeti ca este mai ieftin. Este o piata libera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, GoodKat a spus:

@ionel72 esti relativ in zona mea. Dupa ce trece mizeria asta, daca nu lucrezi acum, te bagi sa faci o sha daca eu vin cu baza? Trebuie sa o fac din fibra de sticla.

In afara de asta, vreau sa imi fac un 'sac' de batut panouri de metal pe el. un 30x30 cm sau ceva in zona asta din piele pe care sa il umplu cu nisip. Te bagi? :D

Mai lucram si saptamana viitoare pana pe miercuri. Dupa aceia de pe data de 27 aprilie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...