Sari la conținut

Scoala Soferi...


Profy_X
 Share

Postări Recomandate

pe bandit de 400

Scoala de soferi pe mobra de 400? :D :cheers: parerea mea. Poate gresesc..........

 

Asfalt uscat!!!

 

 

Mie sincer nu mie pare deloc exagerat. GS-ul de 500 e una din motoarele preferate ale scolilor de soferi din alte tari, iar din cate stiu eu, in Japonia majoritatea scolilor au Bandit de 400 cc (posibil sa am eu informatii eronate). Bineinteles, sunt limitate, la fel cum baniesc ca e si cel de la AutoStart. Ramane de vazut :wave: cat de curand. Eu personal sunt mai mult decat incantata ca am posibilitatea sa fac scoala pe un motor f apropiat de ce vreau sa-mi cumpar, cu putin noroc, la sfarsitul anului , si anume Gs 500 :D :D . Din perspectiva mea, si a altor multi incepatori la care la sta gandul la GS, e mult mai avantajos, ca nu mai zic de sigur, sa treci de la un Bandit de 400cc la un GS, decat de la un chopperas de 125cc la un GS. Parerea mea :cheers:

 

Numa bine.

Editat de Caly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti si categ.B?

si cat se mai adauga pt asta?

mersi mult, asfalt uscat everyone!!

Salut....

 

Da, avem si categoria B - 820 ron pt studenti

Am inceput cursurile pt cat A , dar dupa cum se vede sun conditionat de timpul de afara , cum nu mai ninge sau nu mai ploua ies . Sper ca pe vineri sa fie vreme buna , sunt la sala de la 12 la 18.

Si pe bandit de 400 ... de ce sa fie exagerat, e cazul sa treaca si clujull la un alt nivel , in ceea ce priveste instruirea practica pt. categoria A.... NU?

 

Asfalt uscat si atentie la gropi si linia de tranvai :wave:

 

--- Mesaj completat în 05 Mar 2008 10:47 -------------

pe bandit de 400

Scoala de soferi pe mobra de 400? :cheers: :cheers: parerea mea. Poate gresesc..........

 

Asfalt uscat!!!

Intentionez sa achizitionez prin aprilie , mai si un DR 650, tot pt scoala pt cei care vor enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400 nu este deloc exagerat, cum zicea si domsoara mai devreme, prin vest se practica scoala si pe astfel de motoare. si sunt sigur ca vor fi multi doritori pt invatat pe fierul mai greu. poate astfel vor fi mai constienti cand isi cumpara supersport de 600 chiar dupa luarea in receptie a permisului.

 

 

cu DR-ul se vor face iesiri cu scoala in natura? poate ma mai inscriu odata atunci :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400 nu este deloc exagerat, cum zicea si domsoara mai devreme, prin vest se practica scoala si pe astfel de motoare. si sunt sigur ca vor fi multi doritori pt invatat pe fierul mai greu. poate astfel vor fi mai constienti cand isi cumpara supersport de 600 chiar dupa luarea in receptie a permisului.

cu DR-ul se vor face iesiri cu scoala in natura? poate ma mai inscriu odata atunci :cheers:

Din pacate nu fac iesiri cu motoru, dar dupa ce obtii permisul pt categoria A alg un traseu (viraje , trafic ....) si iti mai arat una alta ce in timpul scolarizari nu pot :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut banditu de 400 a lui razvan, si pot sa spun ca l-am si incercat un pic. Motoru nu ii deloc greu, pozitia de condus ii ok, si cred ca "elevi" nu o sa aiba nici o dificultate la condus prin poligon (asta pt cei care s-au mai dat pe motor/scooter, restu care nu au avut tangenta cu motoare, cred ca o sa ai mult de munca cu ei razvane)

@ Caly, in Ger, Aut, Elvetia, Bel, Hol, si tarile nordice se lucreaza aprox cu 3 motociclete la o singur scoala, si acestea sunt deregula BMW, pt ca fiabilitaea este foarte importanta in acest domeniu. In Vest se face scoala total diferit fata de RO, si consta bineinteles de 10 ori mai mult (1000-1200 Euro). Se incepe cu poligonul care se face pe BMW Gs 650, dupa care orasu se face cu BMW de 800, iar autostrada si examenu cu politia se face pe BMW de 1200.

Ca si numar de ore se fac minim 30 pana la 50, iar permisu de cat A are 3 nivele (Germania si Austria), ca si incepator ai voie 34 cai, dupa 2 experienta si un test 98 cai, iar dupa inca 2 ani si test peste 98 cai.

Despre celelate tari nu am informatie exacta cum se procedeaza.

 

Asfalt curat, si pt elevi scolilor de soferi, mult succes la exameni si gas cat mai putin pe sosea :D

 

P.S. nu peste mult timp si in RO o sa se faca scola pt cat A asemanator cu tarile uniunii europene, adica oras si unde va fi posibil autostrada.

 

Interesant. Si bine de stiut !!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut banditu de 400 a lui razvan, si pot sa spun ca l-am si incercat un pic. Motoru nu ii deloc greu, pozitia de condus ii ok, si cred ca "elevi" nu o sa aiba nici o dificultate la condus prin poligon (asta pt cei care s-au mai dat pe motor/scooter, restu care nu au avut tangenta cu motoare, cred ca o sa ai mult de munca cu ei razvane)

@ Caly, in Ger, Aut, Elvetia, Bel, Hol, si tarile nordice se lucreaza aprox cu 3 motociclete la o singur scoala, si acestea sunt deregula BMW, pt ca fiabilitaea este foarte importanta in acest domeniu. In Vest se face scoala total diferit fata de RO, si consta bineinteles de 10 ori mai mult (1000-1200 Euro). Se incepe cu poligonul care se face pe BMW Gs 650, dupa care orasu se face cu BMW de 800, iar autostrada si examenu cu politia se face pe BMW de 1200.

Ca si numar de ore se fac minim 30 pana la 50, iar permisu de cat A are 3 nivele (Germania si Austria), ca si incepator ai voie 34 cai, dupa 2 experienta si un test 98 cai, iar dupa inca 2 ani si test peste 98 cai.

Despre celelate tari nu am informatie exacta cum se procedeaza.

 

Asfalt curat, si pt elevi scolilor de soferi, mult succes la exameni si gas cat mai putin pe sosea :crack:

 

P.S. nu peste mult timp si in RO o sa se faca scola pt cat A asemanator cu tarile uniunii europene, adica oras si unde va fi posibil autostrada.

 

Sa fim realisti ....mai este mult pana atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 12 years later...
La 08.01.2008 la 20:29, cuki a spus:

la ALFA ii 280 RON...cred ca gasesti si mai ieftine da nu cred ca diferenta ii foarte mare...mai mult de 30-40 lei nu cred ca ii.

 

La 08.01.2008 la 21:00, spartacus a spus:

la Tura la Horea ti-l poti face cu 150ron.

 

La 09.01.2008 la 8:42, AlexRap a spus:

La Auto Start in manastur ( langa siera ) am facut eu scoala vara trecuta o sa iti place instructoru destul de exigent. Si dupa ce termini scoala moto o sa sti destule sa te duci direct in trafic fara emotii. Cam 150-160 de lei am platit eu scoala + analize medicale ( 60 lei ) test psihologic ( 20 lei ) si taxele la politie ( taxa de examinare cam 5 lei , taxa permis aprox 50 ) de la scoala te trimit ei unde sa faci analizele si testul psihologic .

 

La 16.01.2008 la 23:41, lake_of_tears a spus:

recomand austostart... p instructor il cheama razvan... super de treaba... shcoala o fost 180 ron, psiho 30, analizele 60 parca... mai ii motoru la examen, 20, shi, daca e sa le zicem p toate, taxa sala d examen 10, taxa de permis vreo 45, cazier vreo 5, plus contravaloare examen categ. A 4 ron... cam astea's... motoru ii excelent, gilera coguar d 125... la auto tudor ii rebelu ala d 250, da daca eshti un pic mai inalt, dai cu genunchii shi stai al dracu de incomod... de minsku de la alfa nu mai are rost sa vorbesc... mai au totushi un daelim care se comporta bine, se invatza ushor... shi la formula d mai este un first bike, da-i jalnic... oricum razvan o zis ca vrea sa aduca ceva suzuki de 400... cum crede fiecare, da ala zic ca-i cel mai bun instructor din cluj...

 

 

Salutare colegi,

 

Ce scoli de soferi/instructori auto mai recomandati pentru categoria A in Cluj? Am obtinut A1 acum 8 ani si e momentul pentru A. Am si categoria B si conduc masina zilnic. M-ar interesa o scoala de soferi care sa imi permita sa dau skip la orele de legislatie pentru ca nu am timp fizic sa ma duc sa fac legislatie acolo. Prefer sa ma pregatesc singur si ma duc o data sa dau un chestionar daca chiar e nevoie sa mi se "verifice cunostintele" pentru a putea incepe orele practice. Daca stiti si ce motocicleta are scoala pe care o recomandati, scrieti si asta. M-ar interesa in ideea in care daca tot dau ~2000 lei pe scoala de soferi (de 10-12 ori mai mult decat acum 13 ani !?!?!) ma astept sa fie o motocicleta decenta care macar sa ma obisnuiasca cu categoria de greutate pe care urmeaza sa ma urc. Ca astea de 125cc de 150 kg le cam stiu, am acelasi yzf125 de 8 ani si n-as vrea sa fac pe ceva asemanator dpdv al greutatii, ca puterea nu conteaza la facut S-uri in poligon.

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...