Jump to content
Sign in to follow this  
iboboc

Turul Romaniei 2008

Recommended Posts

Cred ca orice pasionat de mersul cu moto isi doreste sa faca un tur al tarii. Unii chiar au reusit sa il faca, altii chiar l-au facut de mai multe ori, altii isi planuri iar altii doar viseaza.

Este o experienta nemaipomenita pentru ca avem o tara frumoasa, esti pe motor doar tu si prietenii tai, si stai pe drum cel putin o saptamana.

Se apropie sezonul 2008, asa ca primul lucru care il putem face e sa ne gandim la acest lucru. Insa a participa la un asemenea tur, a pleca o saptamana pe drumurile tarii presupune eforturi pentru unii destul de mari. Si se pune intrebarea: cine are puterea financiara, disponibilitatea si curajul de face aceasta calatorie?

Cati dintre noi poate lasa toate lucrurile in urma pentru o saptamana (munca, familie, etc), cine isi poate permite financiar si cati au curajul?

O alta problema e ca chiar si 6-7 zile nu ajung nici pe departe de a face turul tarii. Stateam cu harta in mana si ma uitam cat de frumoase zone avem in Romania, si nu ma puteam decide pe unde am putea merge, pentru ca sunt asa multe locuri de vizitat ca ar trebui 20-30 zile pentru a merge prin toata tara. Cu chiu cu vai am reusit sa renunt la unele locuri si sa ma gandesc la un traseu mai practic de maxim o saptamana.

Conditiile de baza:

- 6 nopti de cazare

- plecare in jurul datei de 2 iulie 2008

- viteza de croaziera 90-100km/h

- cazare la cort in campinguri sau casute/vile

- 2000-2500 km parcursi

- o medie de maxim 400-500km pe zi

- disponibilitate de timp de maxim 7 zile

- disponibilitate de bani de cca 600-700 lei

Traseul optimizat la sange ar fi cam asa:

Galati - Focsani - Bacau - Piatra Neamt - Cheile Bicazului - Lacu Rosu - Gheorgheni - Sovata - Reghin - Tg. Mures - Sighisoara - Medias - Alba Iulia - Deva - Hunedoara - Sarmisegetusa - Caransebes - Resita - Anina - Oravita - Moldova Noua - Orsova - Baile Herculane - Tg Jiu - Ramnicu Valcea - Curtea de Arges - Transfagarasan - Fagaras - Brasov - Intorsura Buzaului - Siriu - Buzau - Slobozia - Calarasi - Adamclisi - Vama Veche - Tulcea - Galati

Acest traseu are 2250 km, cu 6 nopti de cazare. Pe acest traseu sunt sute de minunatii ale tarii, cele mai frumoase drumuri: Bicaz, transfagarasan, etc.

Chestiunea se pune in felul urmator: cati dintre voi, motociclisti din Galati - Braila pot face eforturi (sa isi ia concedii, sa stranga bani, sa isi puna la punct moto, etc) pentru 2-10 iulie si vor sa participe la o astfel de calatorie?

daca primiti si bucuresteni, io ma bag...

concediu imi iau fara probleme, iar de bani cred ca ma descurc pana atunci

Ma bag,la mine nu e problema de concediu ca doar sunt student...singura problema e daca mai sunt in tara la data propusa....mai e pana atunci si misto initiativa Bobby, de mult vreau sa fac asa ceva! :wink:

Salut e super ideea cu siguranta ca ma voi baga si eu , de liber nui problema ca se rezolva daca nu-i concediu este medical si tot se rezolva, de bani ... si acolo se rezolva . In legatura cu durata mi se pare cam mica pt atata drum , am putea sa o facem de vreo 10 zile la care la mine sa mai adauga inca cel putin 5 prin delta, apropo am ceva cunostinte pe acolo daca mai vrea cineva sa merem prin delta si sa ramana cateva zile ar trebui sa imi zica sa facem o rezervare are curtea destul de mare si e loc suficient si de cort asa ca in fundul curtii ne asteapta 2 barci ca sa merem pe delta si sa punem corturile pe acolo daca vreti sa va bagati ar fi super ce sa mai zic .

Inca ceva la pt drumetia asta mare ar fi misto daca am da si o tura prin apuseni sunt super peisajele de acolo .

Dar pana in Iulie mai e ceva vreme sa fim sanatosi pana atunci va salut si sa ne strangem cati mai multi dar nu din aia care zic ca da se baga si inainte cu 2-3 zile ca au uitat,si ca nu au bani,nu mai au liber,chestii de astea de doi bani asa ca daca se poate sa vb in numele celui care a postat acest anunt va rog nu scrieti doar ca sa ne amagiti ca veniti .

Salutare.

ma bucur de raspunsurile pozitive primite.

cateva precizari...

- cu mare placere din punctul meu de vedere sa vina si motociclisti din zone adiacente traseului (bucuresti si din toata tara), chiar urmeaza sa contactez cluburile locale din fiecare regiune pentru a ne intalni, sfatui si eventual insoti macar o parte din drum.

- traseul, cum spuneam am incercat sa il limitez putin dar totusi cuprinzand TOATE zonele tarii. de la traseul de baza, se pot face deviatii de moment care sa includa si alte obiective, in masura disponibilitatii. am vrut insa sa stabilesc un traseu MINIM, pentru a permite si unora care stau mai prost cu timpul sau banii, sau pur si simplu e mai dificil sa stai o luna pe drumuri. asta nu inseamna ca nu putem prelungi intr-un fel sau altul traseul.

Initial, erau incluse in traseu si zona maramuresului: Viseu - Sapanta - Satu Mare - Carei - Scarisoara - Alba Iulia de exemplu, partea de nord, delta, care nu sunt excluse total dar trebuiesc discutate realistic.

Deocamdata, vreau sa va anunt de acest tur, sa va pretatiti moral, financiar, etc, sa va implicati si sa stiu pe cine ma bazez. Cat de curand o sa pregatesc harta completa a traseului, variatii posibile si locurile posibile de care/camping/dormit.

cand sa fie asta ?

eu sunt liber dar alti nu au concedii cand vor ei

daca e pt la vara mai e destul pan atunci

sa pregatim ceva acu chiar daca e mai din timp ..........ca acu se topeste zapada :wink:

Suna bine, dragi vecini! :P

O mica observatie: nu-i nici o placere sa extinzi ruta, fara s-o corelezi corespunzator cu durata raidului. Nimeni n-are o placere in a sta 7-8 ore/zi pe motor intr-o continua alergatura, si asta mai multe zile la rand. Vedeti ca din exces de entuziasm multe astfel de ture se transforma dupa 2-3 zile in chin, iar starea de entuziasm si buna-dispozitie de la inceput vireaza catre "de-as ajunge mai repede acasa in patul meu". :makeout:

La o viteza de croaziera mai mare - ai mai mult timp pentru... popasuri. :makeout: Adica esti mai relaxat.

Viteza de croaziera mai mica - aparent mai relaxant drumul, insa intepenesti pe motor dupa 2-3 zile la rand.

As vrea cu mare placere si entuziasm sa ma alatur voua in acest tur. Avem timp pana la vara sa disecam firul in 16, dar sa o facem constructiv! M-as hazarda sa spun de pe acum "100% I'm in!". Insa am sa urmaresc cu interes topicul, si sper sa ma alatur voua in Focsani. :wink:

Toate cele bune pana atunci, si o iarna cat mai scurta! :makeout:

Edited by ZAPPY

Si eu as vrea sa merg pentru ca nu am facut niciodata acest drum..si ca si cum nu ar fi de ajuns pasagerul meu a facut turul fiind la geografia turismului deci avem informatii pentru obiective turistice o groaza

Si eu as vrea sa merg pentru ca nu am facut niciodata acest drum..si ca si cum nu ar fi de ajuns pasagerul meu a facut turul fiind la geografia turismului deci avem informatii pentru obiective turistice o groaza

foarte bine. traseul fiind descris mai sus, ia posteaza tu toate obiectivele de pe traseu (ce e de vazut).

--- Mesaj completat în 17 Jan 2008 02:20 -------------
si pentru pasionatii si de turism:

STATISTICI TRASEU

29 drumuri nationale: DN 1,2,2A,2C,3,6,7,7C,10,11,12C,13,13A,13B,14,14B,15,21,22,22B,25,39,57,57B,58,67,67D,68,73C

plus Transfagarasan, Cheile Bicazului

22 judete: Alba, Arges, Bacau, Brasov, Buzau, Calarasi, CarasSeverin, Constanta, Covasna, Galati, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomita, Mehedinti, Mures, Neamt, Sibiu, Sibiu, Tulcea, Valcea, Vrancea

5 parcuri nationale: Parcul National Cheile Bicazului Hasmas, Parcul National Cozia, Parcul National Portile de Fier, Parcul National Semenic, Parcul NAtional Valea Cernei

5 rezervatii: Rezervatia Grindul Saiele, Rezervatia Padurea Fetei, Rezervatia Padurea Hagieni, Rezervatia Padurea Negru Voda

Sarmisegetusa, Adamclisi, Portile de Fier, Cazanele Mari si Mici, Sighisoara, TgJiu, Vulcanii Noroiosi, Tabara de Sculptura Magura, Cetatea Poienari, Barajul Siriu, Lacu Rosu, Lacul Vidraru, Balea Lac

Baile Herculane, Baile Govora, Calimanesti, Sovata

si probabil multe altele.

DETALIERE TRASEU

Galati

DN25

Judetul Galati

Hanu Conachi

Nanesti

Judetul Vrancea

E85/DN2

Marasesti

Adjud

Judetul Bacau

Bacau

DN15

Buhusi

Judetul Neamt

Dumbrava Rosie

Piatra Neamt

Bicaz

DN12C

Bicaz Chei

Parcul National Cheile Bicazului Hasmas

Lacul Rosu

Judetul Harghita

Gheorgheni

DN13B

Praid

Muntele de Sare

Judetul Mures

Sovata

Lacu Ursu

DN13A

Balauseri

DN13/E60

Sighisoara

DN14

Judetul Sibiu

Medias

DN14B

Copsa Mica

Judetul Alba

Blaj

Teius

DN1/E81

Alba Iulia

Sebes

DN7/E68

Judetul Hunedoara

Orastie

Deva

Hunedoara

Hateg

DN68

Sarmisegetusa

Judetul CarasSeverin

Otelul Rosu

Caransebes

DN58

Resita

Parcul National Semenic

Anina

DN57B

Oravita

DN57

Moldova Veche

Judetul Mehedinti

Cazanele Mari si Mici

Orsova

Parcul National Portile de Fier

Portile de Fier

DN6/E70

Baile Herculane

DN67D

Parcul NAtional Valea Cernei

Baia de Arama

Judetul Gorj

Tg Jiu

DN67

Judetul Valcea

Horezu

Baile Govora

Ocnele mari

Ramnicu Valcea

DN7

Calimanesti

Parcul National Cozia

DN73C

Judetul Arges

Curtea de Arges

DN7C

Transfagarasan

Cetatea Poienari

Lacul Vidraru

Judetul Sibiu

Balea Lac

Cartisoara

DN1/E68

Judetul Brasov

Fagaras

Brasov

DN11

DN10

Judetul Covasna

Intorsura Buzaului

Judetul Buzau

Barajul Siriu

Magura

Vulcanii Noroiosi

Buzau

DN2/E85

Costesti

DN2C

Pogoanele

Judetul Ialomita

Slobozia

DN21

Judetul Calarasi

Calarasi

Silistra

Judetul Constanta

DN3

Ostrov

Rezervatia Padurea Fetei

Adamclisi

Cobadin

Negru Voda

Rezervatia Padurea Negru Voda

Albesti

Rezervatia Padurea Hagieni

vama Veche

DN39

Mangalia

Constanta

DN2A/E60

Navodari

DN22B

Corbu

Vadu

Rezervatia Grindul Saiele

Istria

Mihai Viteazu

Judetul Tulcea

DN22/E87

Babadag

Tulcea

Isaccea

ICBratianu

Galati

mda ce sa zic eu as putea sa va ajut sa mai scapati de caldura aia care o sa ne omoare cu cateva vizite prin pesterile din tara pe care la cunosc si unde voi sigur nu ati ajuns , va zic ca sigur nu ati ajuns din cauza ca eu am fost plecat cu cei de la Institutul de Speologie Emil Racovita din pacate vas arata cateva misto dar sunt incuate mai sunt cateva care le puteti vede si sunt in drum dar vb mai pe la vara

sa fac rost de harti mai intai sa nu ne ratacim prin ele :blink: .

ieri am avut prima intalnire referitoarea la organizarea turului romaniei 2008.

traseul a fost optimizat asa:

Galati-Hanu Conachi-Focsani-Marasesti-Adjud-Bacau-Piatra Neamt-Lacu Rosu-Gheorgheni-Sovata-Sighisoara-Medias-Blaj-Alba Iulia-Deva-Hunedoara-Hateg-Sarmisegetusa-Otelul Rosu-Caransebes-Resita-Anina-Oravita-Moldova Noua-Orsova-Portile de Fier-Baile Herculane-Tg Jiu-Bumbesti Jiu-Petrosani-Voineasa-Brezoi-Ramnicu Valcea-Curtea de Arges-Campulung-Rasnov-Brasov-Intorsura Buzaului-Nehoiu-Buzau-Slobozia-calarasi-Adamclisi-Vama Veche-Ovidiu-Babadag-Tulcea-Macin-Galati

este in discutie transfagarasanul deoarece este foarte prost drumul. daca aflam intre timp ca este practicabil este inclus si el.

vom avea 7 nopti in urmatoarele zone:

2 iulie. lacul rosu, bicaz

3 iulie. sighisoara

4 iulie. hunedoara/deva/sarmisegetusa

5 iulie. moldova noua/baile herculane

6 iulie. lacul vidra/voineasa

7 iulie. brasov/zarnesti

8 iulie. magura/buzau

9 iulie. vama veche

vom fi aproape 15 motociclete unii cu pasager. dupa parerea mea, momentan este vorba de: cristache, ionut si 2 prieteni ai lor, bobby, adi, dana si dan toma, daniel, ovidiu, florin, cristi din tulucesti.

este foarte important ca cei doritori, si nu numai din galati braila sa se anunte cu participarea. dupa 1 mai, nu se mai fac inscrieri :blink: si asta pentru unitatea grupului. Regula e Mergem impreuna, Mancam impreuna, Bem impreuna, Dormim impreuna (nu cu dana).

suna interesant... :blink:

ma intereseaza si pe mine...dar in perioada respectiva cred ca am sa fiu la alta intrunire...BMW motorrad...

totusi ar trebui sa mai verificati o data traseul,timpul si nu in ultimul rind banii alocati..

1) La traseul vostru ptr 7 zile o sa fiti numai pe fuga,nu veti avea ocaziasa vizitati mare lucru pe unde treceti...

2) nu stiu cum o sa reusiti sa va incadrati in suma care a fost estimata...700 ron...?...

Regula e Mergem impreuna, Mancam impreuna, Bem impreuna, Dormim impreuna (nu cu dana).

:laugh:..... ai tinut minte....... :blink:

tinand cont de nr mare de participanti,sper sa nu aveti probleme cu cazarile

magg...sper sa te inseli.

in primul rand, traseul a fost foarte bine optimizat incat doar prima zi e cea mai lunga (300 si ceva de km) pentru ca e si normal, suntem odihniti si entuziasti. restul zilelor sunt de cca 200-250 km pe zi. cred ca e usor pentru oricine de suportat. la o viteza de 90km/h (incarcati cu bagaje, mers preventiv, drumuri de munte, etc) inseamna 3 ore de mers pe zi. adaugand popasurile, mesle, etc inseamna 6 ore pe drum zilnic.

in conditiile in care pleci in fiecare zi pe la 11 (pentru ca te trezesti mai tarziu dupa distractia din noaptea anterioara) inseamna ca la 5-6 dupa amiaza deja esti la urmatoarea locatie. timp berechet deja sa te apuci si de baut, sa frigi si un porc si sa te culci si tarziu, ca de, a doua zi te trezesti tot la 10-11.

bine, teoria cu practica mai greu. dar e un tur pe care noi il facem nu el pe noi. doar realitatea drumului ne poate face sa ne adaptam asa cum ne place fara sa facem maraton, fara sa devina o corvoada.

misu, cu cazarea nu cred sa fie o problema. am discutat ca vom dormi la cort in campinguri sau unde se poate campa in zonele stabilite. este timp destul (si cu asta ma ocup acum) sa contactez motociclistii din zonele respective sa ne recomande locuri exacte. in rest, vin altii si cu autocare si gasesc locuri, mergem doar prin munti si paduri nu la un hotel la mare sa nu gasim cazare. PS/ tu nimic?

cu banii mai e de discutat. fiecare trebuie sa isi calculeze benzina in primul rand, un buget de mancare/bautura si bani de rezerva/pentru orice. fara benzina 100 ron pe zi e mai mult decat suficient pentru o persoana. sau ma insel?

oricum, discutiile sunt binevenite. astept in continuare sugestii, comentarii, reclamatii si doritori. :blink:

see ya

salut tuturor celor care vor pleca in aceasta excursie.. am si eu ceva care v-ar putea folosi cu privire la cazare , ca tot vreti sa stati pe la ceva cabane.. http://www.carpati.org/harti/ aici aveti 2 coloane cu harti si indiferent de cea pe care intrati se va deschide o pagina unde va aparea o coloana in care sunt trecute : trasee , cazare, harti, fotografii, etc.. intrati la cazare pe cabane si veti gasi o lista cu cateva cabane din zona.. si nr de tel.. si chiar si trarife destul de apropiate de adevar

numai bine si sa aveti parte de o excursie cat mai sigura, comoda si placuta

Edited by metalstian

salut tuturor celor care vor pleca in aceasta excursie.. am si eu ceva care v-ar putea folosi cu privire la cazare , ca tot vreti sa stati pe la ceva cabane.. http://www.carpati.org/harti/ aici aveti 2 coloane cu harti si indiferent de cea pe care intrati se va deschide o pagina unde va aparea o coloana in care sunt trecute : trasee , cazare, harti, fotografii, etc.. intrati la cazare pe cabane si veti gasi o lista cu cateva cabane din zona.. si nr de tel.. si chiar si trarife destul de apropiate de adevar

numai bine si sa aveti parte de o excursie cat mai sigura, comoda si placuta

multumim. informatie buna, dar atentie. de regula hartile de pe siteul indicat cat si celelalte informatii se adreseaza turismului montan (cu rucsacul in spate pe trasee). Noi facem turism rutier poate putin combinat.

din pacate nu ne ajuta la gasirea unor campinguri (in primul rand) sau locuri de campare adhoc. avem nevoie de cineva care stie bine zona, a mai fost si a mai stat si stie unde se pot pune corturi efectiv. sau cabane dar care sunt accesibile la un DN.

nu poti dormi 7 zile numai in haiducie,nu ma bag ca nu e treaba mea!

maqq are dreptate,cu o viteza de croaziera de 90 km/h nu faci 300 km in 3 ore,cam 5 ore, iti trebuie,la fiecare 100kmfaci pauza de cel putin 30 min,asta inseamna cel putin 6ore jumate(cel putin)!

misu, cu cazarea nu cred sa fie o problema. am discutat ca vom dormi la cort in campinguri sau unde se poate campa in zonele stabilite. este timp destul (si cu asta ma ocup acum) sa contactez motociclistii din zonele respective sa ne recomande locuri exacte. in rest, vin altii si cu autocare si gasesc locuri, mergem doar prin munti si paduri nu la un hotel la mare sa nu gasim cazare. PS/ tu nimic?

Edited by mihaisarghe

nu poti dormi 7 zile numai in haiducie,nu ma bag ca nu e treaba mea!

maqq are dreptate,cu o viteza de croaziera de 90 km/h nu faci 300 km in 3 ore,cam 5 ore, iti trebuie,la fiecare 100kmfaci pauza de cel putin 30 min,asta inseamna cel putin 6ore jumate(cel putin)!

pai asta am zis si eu ca timp se mers.

iar cu haiducia, acum sunt mai batran dar cand aveam 18 ani am stat 4 saptamani pe munte (retezat-parang-lotru) cu rucsacul in spate numai in salbaticie si numai in cort. eu personal. acum, faptul ca discutam cu juma de an inainte, poate o sa avem si optiunea casutelor din campinguri. fiind zone rutiere exista si campinguri cu, casute sa vedem ce buget trebuie.

pai asta am zis si eu ca timp se mers.

iar cu haiducia, acum sunt mai batran dar cand aveam 18 ani am stat 4 saptamani pe munte (retezat-parang-lotru) cu rucsacul in spate numai in salbaticie si numai in cort. eu personal. acum, faptul ca discutam cu juma de an inainte, poate o sa avem si optiunea casutelor din campinguri. fiind zone rutiere exista si campinguri cu, casute sa vedem ce buget trebuie.

ai imbatranit a? :blink:

e mai interesanta haiducia ca doar sunt doar 7 zile iar de pat si conditiile de acasa nu v-ati saturat ?

cum e cu wild riders?................

cand eram drak mic si ma plimbam cu ai mei parinti cu moto cu atas ,cand se facea seara inoptam unde gaseam si ei aveau cam 35 40 ani si nu se simteau batrani si chiar si acu de ar fi, tot asa ar fi procedat va zic eu...........spuneau ca de voiau mergeau la hotel sau ceva de genu dar aia nu ar mai fi vacanta cu foc de tabara ,cort, cer liber si etc........macar cateva zile pe an............da ,ce stiu eu.........

asa e florin, si in plus imbatranim si noi....daca peste 10 ani vom prefera hoteluri, acum inca mai putem sa dormim sub cerul liber.

oricum, discutia e deschisa. se pot face rezervari de cazare cu o luna inainte fara probleme daca se prefera asta.

de ex:

Lacu rosu

http://www.lacurosu.hostvision.ro/index.htm

camping cu 54 de casute cu 2 locuri in incinta caruia beneficiati de un grup

sanitar comun si apa calda.

ultimul pret 30lei casuta/noapte

Dorina Bucur

tel 0745 601113

tel/fax 0266 364049

adresa str. Lacu - Rosu nr. 14, 535500 Gheorgheni, Harghita

SIGHISOARA

Aquaris Camping

10 casute, camping pt 100 locuri, parcare amenajata

Pentru grupuri mai mari de 10 persoane

cu o sedere minima de 3 nopti va oferim 10% reducere!

AQUARIS CAMPING SIGHISOARA

str. N. Titulescu nr. 2-4

RO 545400 SIGHISOARA

Tel./fax: +40-265-77 21 10

E-mail: office@aquariscamp.net

sau Camping Vila Franka

amplasare cort 2euro

motocicleta 3 euro

casuta 26euro

Tel: +40 265 771 046

HUNEDOARA-SARMISEGETUSA

Pensiunea Venus Sarmizegetusa

Pesiunea “Venus” este o cabana de lemn pe doua nivele, situata in Tara Hategului,

in localitatea istorica Ulpia Traiana Sarmizegetusa. La etaj sunt doua

dormitoare, unul cu pat dublu, celalalt cu doua paturi simple Âşi o sala de baie.

La parter exista un living mare, cu pat extensibil, bar si semineu. Tot la parter

este prevazuta o bucatarie si o baie. De asemenea exista o camera cu sala de baie

proprie. Capacitatea totala de cazare este de 8 persoane. Pensiunea ofera o

priveliste minunata spre muntii Tarcu si Retezat. Obiective turistice in zona :

vestigiile romane si Muzeul de Arheologie de la Sarmizegetusa, Biserca de la

Densus si Strei (sec XII – XIII), castelul Huneiazilor (Corvinestilor) si

Castelul Santamarie Orlea, Manastirea Prislop, Cetatea Colt, rezervatia de

zimbrii de la Hateg, Parcul National Retezat, etc.

Accesul : se face dinspre Hateg (17 km) sau dinspre Caransebes (55 km).

Tarife:

12euro/camera/zi/2 paturi

pensiune completa/zi 7 euro

telefon 0742558510

caudiual@yahoo.com

--- Mesaj completat în 20 Jan 2008 14:36 -------------
PS/ Distantele in kilometri pe etape

galati-lacu rosu 305km

lacu rosu-sighisoara 150km

sighisoara-sarmisegetusa 240km

sarmisegetusa-moldova veche 187 km

moldova veche - baile herculane 120km