Sari la conținut

Cuvant Inainte


DLI
 Share

Postări Recomandate

Servus! :friends:

 

Deoarece in zona noastra exista o comunitate destul de maricica,l-am rugat pe admin,sa ne bage si pe noi in seama,prin infintarea acestui subforum.

Pe aceasta ii multumesc inca o data pentru ca ne-a oferit sansa. :rock:

 

Depinde de voi cum va pastrati acest "PRIVILEGIU" ,...... normal, prin respectarea regulamentului general al forumului. :friends:

 

 

va rog sa inchideti aceasta tema,dupa postare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

da, l-am mai rugat si eu dar am ramas singur, se pare ca suntem considerati ca specie aparte care nu vb limba romana......

cine mai e din zona, si e membru al acestui forum sa nu ne uite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor din Covasna si Harghita, s-ar putea ca subgrupa asta sa aiba succes, eu ii vad insa cateva neajunsuri:

- Covasna si Harghita sunt surori din punct de vedere etnic dar Sfantu e legat economic si ca distante de Brasov. Harghita e super meseriasa ca zona de dat cu trotineta dar imi trebuie 130km dus-intors din Sfantu ca sa ma intalnesc cu cei din Ciuc. Carevasazica in afara de apropierea etnica zona definita e eterogena si constituita din arii izolate, topicurile celor din Gheorgheni sunt de slab interes pentru cei din Sfantu.

 

Ar putea fi interesant daca cei care scriu aici ar avea parte de intelegerea celor de limba romana sa nu critice postarile in limba maghiara. Pentru ca 80% (presupun, habar n-am de procentul exact) din populatia zonelor urbane e maghiara, se presupune ca si motociclistii tot cam asa sunt. O sa-mi spuneti ca toti tre sa stie ceva romana. Toti stiu, dar sunt mai acasa in limba materna, fiecare e acasa in limba in care gandeste.

 

Pentru asta insa forumul ar trebui sa aiba o sectiune de limba maghiara mai intai si mai apoi subgrupe pe regiuni.

 

Mi-ar place ca cei care administreaza forumul sa faca o invitatie la discutii in limbi ale nationalitatilor de pe la noi si sa creeze alaturi de zonele clasice pe regiuni si 'Magyar Forum' si 'Deutsches Forum'. Chiar daca se va dovedi ca gresesc, eu zic ca o incercare merita. Chestie de politete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor din Covasna si Harghita, s-ar putea ca subgrupa asta sa aiba succes, eu ii vad insa cateva neajunsuri:

- Covasna si Harghita sunt surori din punct de vedere etnic dar Sfantu e legat economic si ca distante de Brasov. Harghita e super meseriasa ca zona de dat cu trotineta dar imi trebuie 130km dus-intors din Sfantu ca sa ma intalnesc cu cei din Ciuc. Carevasazica in afara de apropierea etnica zona definita e eterogena si constituita din arii izolate, topicurile celor din Gheorgheni sunt de slab interes pentru cei din Sfantu.

 

Ar putea fi interesant daca cei care scriu aici ar avea parte de intelegerea celor de limba romana sa nu critice postarile in limba maghiara. Pentru ca 80% (presupun, habar n-am de procentul exact) din populatia zonelor urbane e maghiara, se presupune ca si motociclistii tot cam asa sunt. O sa-mi spuneti ca toti tre sa stie ceva romana. Toti stiu, dar sunt mai acasa in limba materna, fiecare e acasa in limba in care gandeste.

 

Pentru asta insa forumul ar trebui sa aiba o sectiune de limba maghiara mai intai si mai apoi subgrupe pe regiuni.

 

Mi-ar place ca cei care administreaza forumul sa faca o invitatie la discutii in limbi ale nationalitatilor de pe la noi si sa creeze alaturi de zonele clasice pe regiuni si 'Magyar Forum' si 'Deutsches Forum'. Chiar daca se va dovedi ca gresesc, eu zic ca o incercare merita. Chestie de politete.

Sunt de acord cu treaba asta!

Da eu sincer va spun ca sunt roman de etine si sunt crescut si nascut aici in Gheorgheni, dar de exemplu la vorbire in limba maghiar ma descurc cat de cat (nu extraordinar) dar la citit nu am nici o tangenta!

Oricum eu zic ca ar fii interesant poate pentru cei de etnie maghiara sa aiba un topic in limba maghiara, oricum o sa fie si rautaciosi care o sa comenteze!

Dar eu sper ca ca cei care sunt din HR si CV sa fie mai activi!

Altfel eu am sa fiu cred ca pintre putini romani din HR si CV (mie personal imi place aici in zona) si am o gramada de prieteni care sunt maghiari si ma inteleg bine cu ei!

 

Apropo cu venitul la Gheorgheni.....te cred ca tie mai usor sa mergi la BV pentru ca e numa la cativa km!

Bafta si mai vorbim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa zic si eu ceva. Dupa cum cunosc eu oamenii de aici (Odorhei), nu prea stau la fata calculatorului. Ori nu pricep ori nu vorbesc limba cum trebuie (nici eu). Nu cunoastem limba, pentru nu avem unde sa practicam vorbitul in limba romana. La noi in oras locuiesc 98% maghiari, din care eu zic ca 60% nici nu stie macar bazele limbii romane. Asa ca e evident ca nu prea vorbesc oamenii pe aici. Si sunt convins ca 70% dintre motociclisti nici nu stiu ca exista acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa zic si eu ceva. Dupa cum cunosc eu oamenii de aici (Odorhei), nu prea stau la fata calculatorului. Ori nu pricep ori nu vorbesc limba cum trebuie (nici eu). Nu cunoastem limba, pentru nu avem unde sa practicam vorbitul in limba romana. La noi in oras locuiesc 98% maghiari, din care eu zic ca 60% nici nu stie macar bazele limbii romane. Asa ca e evident ca nu prea vorbesc oamenii pe aici. Si sunt convins ca 70% dintre motociclisti nici nu stiu ca exista acest forum.

De acord cu tine omu'!Si eu am fost cu munca vreo 2 saptamani prin Odorhei dar cam 50% din oameni stiau cat de cat bine romana chiar un pic mai mult de cat de cat, dar in schimb eu tare a-si vrea sa stiu bine maghiara sunt la un nivel de incepator si fac tot posibilul sa o stiu!Mai nasol e ca am invatat engleza ca un nebun!Oricum limba maghiara e mult mai grea ca engleza!Sper ca pe viitor sa intre ceva mai mult in carcasa mea! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar sunt multi in ciuc? nu am mai stat prin ciuc doar o zi doua da nu prea am vazut motoare.

Pai si eu in octombrie am facut 1500 de km prin judet dar nu prea am fost prin oras!Nu-mi place sa ma dau prin oras, e plictisitor rau si in plus ai o gramada de "admiratori" care nu mai pot de ciuda cand te vad ca tu esti pe motor iar ei sunt cu masinile lor de fite!....dar in schimb tot sa te dai ca ai ce vedea prin zona asta (pacat ca la capitolul drumuri stam mai rau)Pe la mine prin oras sunt o gramada de motociclisti dar sunt mult mai batrani ca mine si nu prea avem tangente, dar pentru asta am stat la o vorba cu ei!!! :D :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ma bag si eu in seama pe aici.si eu sunt din ciuc si de dat, ma dau destul prin oras,dar nu prea imi vina sa ma dau ca e rau drumul si ca e 'obositor',ma refer ca sunt intersectii,masini,pietoni,etc.mi-e mai usor sa ies in afara orasului sa pot sa merg si eu putin mai tare si mai lejer.si in schimb in oras motorul consuma destul de mult.Eu am primit motorul prin septembrie si am facut si eu vreo 1500km.Sunt cativa motociclisti prin ciuc,de exemplu 'gasca' lui dopeman.si mai sunt si cativa chooperisti...sunt cateva:P.so..sper sa vina vremea buna cat mai repede...ne vedem pe strazi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ma bag si eu in seama pe aici.si eu sunt din ciuc si de dat, ma dau destul prin oras,dar nu prea imi vina sa ma dau ca e rau drumul si ca e 'obositor',ma refer ca sunt intersectii,masini,pietoni,etc.mi-e mai usor sa ies in afara orasului sa pot sa merg si eu putin mai tare si mai lejer.si in schimb in oras motorul consuma destul de mult.Eu am primit motorul prin septembrie si am facut si eu vreo 1500km.Sunt cativa motociclisti prin ciuc,de exemplu 'gasca' lui dopeman.si mai sunt si cativa chooperisti...sunt cateva:P.so..sper sa vina vremea buna cat mai repede...ne vedem pe strazi :kiss:

Pai ce noroc aveti ca totusi unele strazi le-au facut nu ca in gheorgheni!

Altfel nu prea am vazut chopperitsti prin ciuc!!! :D Se poate ca nu ii stiu! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ma bag si eu in seama pe aici.si eu sunt din ciuc si de dat, ma dau destul prin oras,dar nu prea imi vina sa ma dau ca e rau drumul si ca e 'obositor',ma refer ca sunt intersectii,masini,pietoni,etc.mi-e mai usor sa ies in afara orasului sa pot sa merg si eu putin mai tare si mai lejer.si in schimb in oras motorul consuma destul de mult.Eu am primit motorul prin septembrie si am facut si eu vreo 1500km.Sunt cativa motociclisti prin ciuc,de exemplu 'gasca' lui dopeman.si mai sunt si cativa chooperisti...sunt cateva:P.so..sper sa vina vremea buna cat mai repede...ne vedem pe strazi :D

 

Gasca noastra e una nebuna, nebuna

Csabika lider incontestabil, enciclopedie moto si auto 1000rr 2004

Nelu cel mai echilibrat motociclist YZF R1 2003

Nicu Hategan sinucigas in cautare de victime VFR2005

XX baiatul nostru mereu suparat XX, 929RR

Edy Boy Mecanicul nostru, mare motociclist (in devenire) recordman la trasul castii pe asfalt F4 (mai bun decat R6-parerea lui)

Szani baiatul cuminte -lipsa viteza 5,6 din cutie (asa credem noi) 900RR

Huba - baiatul simpatic si zambaret VFR 99

si Io, Tibi -norocosul, mai am 8vieti 954RR

 

http://www.bikepics.com/pictures/940622/

 

--- Mesaj completat în 05 Feb 2008 20:57 -------------
choperisti nu cunoastem, ei nu-s ca noi, noi nu bem si nu mergem beti pe motor. aviz Taka si Rozsa Pista...... :kiss: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasca noastra e una nebuna, nebuna

Csabika lider incontestabil, enciclopedie moto si auto 1000rr 2004

Nelu cel mai echilibrat motociclist YZF R1 2003

Nicu Hategan sinucigas in cautare de victime VFR2005

XX baiatul nostru mereu suparat XX, 929RR

Edy Boy Mecanicul nostru, mare motociclist (in devenire) recordman la trasul castii pe asfalt F4 (mai bun decat R6-parerea lui)

Szani baiatul cuminte -lipsa viteza 5,6 din cutie (asa credem noi) 900RR

Huba - baiatul simpatic si zambaret VFR 99

si Io, Tibi -norocosul, mai am 8vieti 954RR

 

http://www.bikepics.com/pictures/940622/

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Feb 2008 20:57 -------------</small><br/>choperisti nu cunoastem, ei nu-s ca noi, noi nu bem si nu mergem beti pe motor. aviz Taka si Rozsa Pista...... :kiss: :hug:

Mama da sunteti o gasca de speeduri!

Faina poza!

Eu asa sper sa fie si o gasca de Choppere prin zona, poate ne mai intalnim si noi!!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te astept, oricine e binevenit, ne dam tare si dupa aia mintim de ingheata apele. trase, timpi, inclinari, apex, countersteering, depasiri, care unde era sa moara, batjocura la greu. asa suntem noi, si la fiecare sf de sezon multumim cuiva ca nu ne vrea acolo sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot lejer fara graba o sa fiu, dar e bine ca ai o hergelie de razerva ca nu stii cand ai nevoie nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e super herghelia....si sa fie cat mai mare :kiss:

Oricum mai mare de 1100 cc nu mi-ar trebui, iar acuma ma-si multumi cu un drag star de 650! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1300 zic eu...e belea de tot hayabusa, superba :kiss:

Pai The PERFECT DREAM ar fii un warrior de 1700, dar sigur nu a-si avea bani de benzina si de intretinere! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...