Jump to content

Recommended Posts

Pentru mine asta e o pasiune noua si nu am decat sapte tablouase pana acum. Dar vreau sa continui pentru ca ma relaxeaza, in primul rand. Astept sa vad daca mai sunt si altii pe aici...

Da eu :friends: la mine e mai veche pasiunea,din timpul facultatii.si tot la relaxare o folosesc si eu

Edited by danori

Eu.

Da' stii ca folosesc mai mult photoshopul pentru pictura mai nou :friends:

purghy, cumva pictezi in ulei? e ceva simt al culorii pe-acolo. io m-am oprit de mazgalit dupa terminarea liceului si ma ia cate un dor din timp in timp...poate incerc si eu sa imi revin. sufeream mult cand ma forta sor'mea sa-i pozez (sor'mea e pictorita, desi acu picteaza cam putin) ... ii umblam prin culori, mai pictam impreuna cate o treaba ...vremuri bune.

Exemple.

Dragute,ce dimensiune au?

--- Mesaj completat în 27 Jan 2008 00:01 -------------

Exemple.

Hokusai are un tablou cu valuri m-ar interesa daca ai putea sa-l reproduci cit mai fidel. Mi-as dori unul lat de 1m pe0,60.

--- Mesaj completat în 27 Jan 2008 00:11 -------------

Dragute,ce dimensiune au?

<small>--- Mesaj completat în 27 Jan 2008 00:01 -------------</small><br/>

Hokusai are un tablou cu valuri m-ar interesa daca ai putea sa-l reproduci cit mai fidel. Mi-as dori unul lat de 1m pe0,60.

Ma mai intereseaza podul de Hiroshige dimensiune=0,40 pe 0,60 cm. Ce zici? Aviz amatorilor!

Pai au dimensiuni mici ca abia ma apucai de hobbyul asta. Cand prind curaj trec la mai mari. :bigstar:

foarte frumos....e o pasiune placuta, linistitoare :bigstar: spor la treaba in cont, ca amesteci bine culorile :bigstar: (mie unu imi plac)

mi-am adus aminte ca acum ceva zile vine pretena la mine si nu stiu ce-i casuna de-mi da mesaj sa caut acuarele ca vrea sa picteze...ne-am intrecut in desenat copaci :bigstar: nu mai pusesem mana pe o pensula din vremea liceului, si sincer, mi-a placut...cred ca o sa repetam figura, ca-i fain :bigstar:

(sper sa nu vada postu asta ca nu mai scap de ea apoi :bigstar: ) shhhh :bigstar:

Edited by Mr_ORL

Sincer, e una dintre cele mai linistitoare ocupatii... mai ales in lumea asta agitata. O recomand tuturor, talentati si nu prea, pentru ca niciodata nu stii ce iese. Multumesc pentru aprecieri. :bigstar:

Cand eram copil, am mers la Cercul copiilor si am facut pictura. Cea mai mare inclinatie o aveam spre icoanele pe sticla: ma atragea foarte mult modul de realizare :bigstar:

Acum stiu ca si Oana (Otar) picteaza icoane pe sticla si mai am un prieten care nu picteaza, ci deseneaza, dar foloseste o tehnica foarte interesanta: prin puncte, ca o imprimanta. Ies niste minunatii din mana lui.... (un A4 dureaza cam doua luni). Am sa scanez cateva din ele si am sa le postez aici.

:bigstar: Ma bucur sa vad atatia interesati de pictura! :bigstar: Si eu pictez, de cand eram mica si de curand cineva mi-a propus sa fac niste tablouri pt un restaurant( in pozele de mai jos)Nu sunt neaparat ceea ce imi place mie sa fac cel mai mult, asta mi s-a cerut :bigstar: . In schimb imi place foarte mult sa si desenez, in tus, creion, carbune sau chiar pastel.Din pacate poze cu desene nu am, spre rusinea mea :bigstar: post-4596-1201735201_thumb.jpgpost-4596-1201735245_thumb.jpgpost-4596-1201735603_thumb.jpgpost-4596-1201735815_thumb.jpgpost-4596-1201736006_thumb.jpg

Eu am terminat Liceul de Arta,sectia pictura,dar n-am mai desenat de multi ani,problemele zilnice m-au determinat sa ma indepartez de subiect.

Ce vremuri, in genunchi ,pe jos, cu muzica la maxim si cu tigarea in gura si murdar de la carbune pe maini si pe fata,... ce vremuri.

Edited by DLI(prietenii stiu de ce!)
  • 2 years later...