Sari la conținut

Moto Morini


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

  • 6 years later...
  • 2 years later...

E unul in Constanta, cred ca il are (l-a avut cu siguranta, nu mai stiu acum) MyMoto la vanzare in showroom. Corsaro 1200...arata bine.

 

poti folosi mai multe cuvinte ca nu e foarte clar mesajul tau :)

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spuneam ca mai trebuie sa fie macar unul pe undeva, un Corsaro 1200, pentru ca l-am vazut cu ochii mei in showroom. Nu era cine stie ce pret, dar am inteles ca nu prea s-au interesat multi de el.

Constatam si eu raritatea modelului cu mentiunea ca poate totusi nu toti posesorii au cont aici ☺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie, sau motorul ala aduce a motor Ducati? Este vreun cunoscator al motoarelor Ducati, ca sa ne lamureasca?

 

Nu sunt mare cunoscător, dar în afară de numărul de pistoane și dispoziția lor într-un V transversal, motorul nu prea are nimic de-a face cu ceea ce produce Ducati. Unghiul dintre pistoane este de 87° (ceva unic) - la Ducati este exclusiv la 90°, cu pistonul anterior mai mult sau mai puțin orizontal (profilul motorului fiind practic un L, nu un V). Distribuția este pe lanț, iar acționarea supapelor se face printr-un sistem "clasic" DOHC, nu desmodromic. Motorul a fost dealtfel proiectat de la 0 pe la mijlocul anilor 2000 de către Franco Lambertini, special pentru Moto Morini, care aveau nevoie de un bloc nou care să le motorizeze noua gamă de modele: Scrambler, Corsaro și Granpasso.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...