Sari la conținut

Scuteri Pentru Incepatori


Anjin
 Share

Postări Recomandate

artboy, VladuL, pmoldovan, va multumesc pentru sfaturi.

 

Chiar daca dupa ce am luat scuterul, raspunsurile voastre mi-au clarificat din nelamuriri si au confirmat ca, macar teoretic, am facut o alegere buna. Intre timp am si numarul galben ( intr-adevar taxa e cam de 92 RON ) iar in acest weekend mi-am luat si casca : UVEX PS400 si husa, cam mare pt scuter dar sper sa o pot adapta.

 

Mai trebuie sa imi iau doar geaca (nu piele ci gore-tex) si poate manusi ( merita pentru scuter? )

 

Ah si vremea daca ar tine cu noi... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

artboy, VladuL, pmoldovan, va multumesc pentru sfaturi.

 

Chiar daca dupa ce am luat scuterul, raspunsurile voastre mi-au clarificat din nelamuriri si au confirmat ca, macar teoretic, am facut o alegere buna. Intre timp am si numarul galben ( intr-adevar taxa e cam de 92 RON ) iar in acest weekend mi-am luat si casca : UVEX PS400 si husa, cam mare pt scuter dar sper sa o pot adapta.

 

Mai trebuie sa imi iau doar geaca (nu piele ci gore-tex) si poate manusi ( merita pentru scuter? )

 

Ah si vremea daca ar tine cu noi... :cheers:

Fara manusi, daca nu ai scuter din ala care sa aiba aparatori de maini ca la Enduro o sa-ti inghete mainile in cateva sute de metri pe vremea asta. Mai rau decat ata, vantul te bate cel mai tare pe maini si chiar daca acum esti tanar si nu simti nimic in timp o sa ajungi sa prevezi timpul probabil dupa cum te dor incheieturile de la maini de cat reumatism poti sa strangi cu un vehicul pe doua roti chiar si vara. Eu iti recomand sa porti manusi tot timpul (sigur vara merg si din alea de enduro scurte cu aerisiri). Pe post de jacheta poti sa iei si una de ski pentru inceput, desi parca te simti mai sigur cu protectiile alea pe la coate si pe umeri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, m-ati convins. Desi nu erau in planul initial, acum am trecut si manusile pe lista. Sa vedem cand am timp sa merg prin magazine. Ma enerveaza ca in weekend majoritatea sunt inchise sau au program foarte scurt doar sambata. Iar eu in timpul saptamanii ma intorc de la munca f tarziu :cheers:.

 

In alta ordine de idei vroiam sa va intreb daca scuterul se poate ineca. Adica daca cu motorul oprit cineva tine "gazul" la maxim se ineaca motorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, m-ati convins. Desi nu erau in planul initial, acum am trecut si manusile pe lista. Sa vedem cand am timp sa merg prin magazine. Ma enerveaza ca in weekend majoritatea sunt inchise sau au program foarte scurt doar sambata. Iar eu in timpul saptamanii ma intorc de la munca f tarziu :cheers:.

 

In alta ordine de idei vroiam sa va intreb daca scuterul se poate ineca. Adica daca cu motorul oprit cineva tine "gazul" la maxim se ineaca motorul?

Sunt si magazine deschise pana la 8, sunt si magazine deschise sambata.

 

Daca tragi de gaz o data si il tii asa nu se intampla nimic (alimentarea e bazata de obicei fie pe vacuum fie pe pompa electrica), dar daca tragi de cateva ori de gaz pe unul de 4 timpi cu carburator il inneci ca are pompa de sprit ca la carburatorul de Dacie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si magazine deschise pana la 8, sunt si magazine deschise sambata.

 

Daca tragi de gaz o data si il tii asa nu se intampla nimic (alimentarea e bazata de obicei fie pe vacuum fie pe pompa electrica), dar daca tragi de cateva ori de gaz pe unul de 4 timpi cu carburator il inneci ca are pompa de sprit ca la carburatorul de Dacie.

Chestia asta nu o stiam...Am tras o data de acceleratia lu unu(scuter in 2t) si el mi-a sarit in cap ca i inec scuterul,,,eh de stiam atunci sa i zic vreo 2 vorbe! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care nu au mai avut scuter poate sa fie mare smecherie... :huh: Thanks for the heads up. ;)

 

 

--- Mesaj completat în 23 Feb 2008 22:41 -------------
Incepand de azi a inceput practic aventura mea pe 2 roti. Am dat Piaggio-ul jos ( inca ii caut un nume :kiss: ) si echipat cu geaca si casca am iesit la o plimbare de "acomodare". La inceput a fost putin ciudat si la prima virare masina vecinului era sa o pateasca :ok:). Dar in cateva minunte ne-am imprietenit si am plecat in trafic.

 

Cateva impresii despre Piagiio Fly 4T ( venite din partea unui novice 100% ) care sper sa fie utile si altor incepatori :

 

- desi fabricat in China, scuterul pare mai bine facut decat multe altele de aceeasi provenienta.

- geaca si casca integrala sunt excelente impotriva vantului ( de celealte functii sper sa nu ma folosesc niciodata :eek: )

- franele sunt destul de promte ( nu mi s-a parut ca franez prea greu de la uluitoare viteza maxima de 50 km/h

- acceleratia este domoala. nu am condus nici un scuter in 2 timpi pentru comparatie dar impresia lasata de al meu este ca e potrivit pentru incepatori fiind destul de permisiv.

- o casca marimea L din pacate nu incape lejer sub sa. A mea intra insa trebuie sa fortez "capacul" ( adica saua ) sa se inchida. asta e pacat

- mi-ar fi placut sa am buton de avarii :P. Sunt obisnuit de la masina sa multumesc cu semnalizare avarii celor care ma lasa sa trec/ies/incadrez/virez etc. Si azi am avut cateva ocazii ...si imi venea sa apas pe ceva si nu aveam ce :wink:

- desi " mic ", la cum circula unii soferi, chiar si cu un astfel de scuter e greu sa gasesti o bresa sa ajungi in fata la semafor. Dar aici cred ca o sa devin mai bun cu timpul cand o sa capat experienta :bier:

 

Vreau sa multumesc inca o data tuturor celor care m-au sfatuit si indrumat. Sunt super happy ca de astazi sunt si eu scuterist cu "acte in regula" :cheers: :huh:

 

--- Mesaj completat în 26 Feb 2008 12:43 -------------
O prima problema pe care am observat-o :

 

cu ocazia primei alimentari am vazut ca duza de la furtunul de alimentare nu prea intra in ... orificiul rezervorului fiind prea mare. Stiu ca suna funny dar e destul de enervant sa pui cu taraita incercand sa nu dai pe langa.

Am fost la o benzinarie Petromv. Poate ca la alte benzinarii exsita si pompe cu furtune mai subtiri...pentru scutere???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut!

 

Cine este interesat in a lucra ca livrator de pizza pentru "PHD by Pizza Hut" este invitat sa depuna CV la magazinul din Calea Vitan nr.23D sau in Calea Dorobanti 5-7 (Pizza Hut). Ne puteti contacta si pe www.PHDpizza.ro sau la telefon 021 201 17 60 sau 0749 099 041.

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...