Sari la conținut

Electrolit Baterie


PanD@
 Share

Postări Recomandate

Sal

 

daca va zic ca a facut-o un prieten...ziceti ca sunt mincinos :bigstar:

daca va zic c-am facut-o eu....ziceti ca sunt prost... :bigstar:

ce sa aleg :bigstar:

 

se ia o baterie si se "overfill" cu apa distilata.

intrebarea e cum scot apa din baterie (lasand acidul la locul lui).

Stiu ca cea mai simpla varianta e "go buy a new one, moroon" dar sa spunem de dragul conversatiei ca m-am indragostit de bateria aia. :bigstar:

 

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am reusit sa mai merg un an cu o baterie care parea moarta. am scurs tot acidul si am completat cu un soi de acid "flash" scria pe el, grecesc, in sticla la juma de litru si care scria pe el ca prelungeste durata bateriei daca completezi cu el. recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Golesti frumusel tot din baterie, dupa care te duci in Vitan (sau magazine piese auto - eu am gasit in Vitan),

cumperi acid de baterie (e o solutie preparata de fapt, concentratie.. nu stiu cat la suta), completezi la loc.

 

Asta e tot.

 

P.S. ai grija unde arunci lichidul ala din baterie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lichidul ala NU se arunca. se duce la centrele de colectare. in mod normal oriunde poti lasa baterii pentru reciclare poti lasa si electrolit.

 

deci nu fiti neglijenti cu bateriile si lichidele uzate din motocicletele voastre!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Golesti frumusel tot din baterie, dupa care te duci in Vitan (sau magazine piese auto - eu am gasit in Vitan),

cumperi acid de baterie (e o solutie preparata de fapt, concentratie.. nu stiu cat la suta), completezi la loc.

Cat ai goli si spala bateria,tot ramane in placi o anume cantitate cu concentratie de acid,daca pui electrolit proaspat peste ea ii creste concentratia peste 1,28 si se duce dracu.

Am experimentat eu la una de masina mai de mult,se revitalizeaza pe moment zici ca te-ai scos si pe urma cade deodata si ramai in drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ai goli si spala bateria,tot ramane in placi o anume cantitate cu concentratie de acid,daca pui electrolit proaspat peste ea ii creste concentratia peste 1,28 si se duce dracu.

Am experimentat eu la una de masina mai de mult,se revitalizeaza pe moment zici ca te-ai scos si pe urma cade deodata si ramai in drum.

si daca ramane electrolit vechi care-i buba? nu-i tot electrolit? ca ai patit tu asa, asta este alta problema. poate ra bateria deja dusa, si tu doar ai revitalizat-o pe moment.

cel mai sigur o duci la un service de baterii, si ti-o fac aia. eu am gasit baterie de masina care parea moarta. de fapt era moarta ptr ca era goala pe jumate. am completat cu electrolit si a mers inca 3 kluni in iarna, pana sa i-o fac "cadou" cuiva...

electrolit-ul are in general aceeasi concentratie. oricum, de stricat nu are ce sa strice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electrolitul nu are tot timpul aceiasi concentatie.Daca se evapora din apa atunci creste concentratia.In momentul in care pui apa distilata tu scazi concentratia electrolitului.Chestia care ramane in placi respectiv substanta activa nu face decat sa-ti creasca densitatea.

Electrolitul gata preparat se pune in baterie doar daca aceasta n-a mai avut electrolit.

Pe orice baterie scrie ca se completeaza cu apa distilata si nu cu electrolit. Cu electrolit se mai completeaza doar daca s-a golit bateria de electrolitul vechi si in conditiile astea se verifica densitatea electrolitului cu un densimetru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faceam referire la electrolit "nou" adica 2 marci diferite. asa este normal sa fie mai concentrat, numai ca omul a pus prea multa apa distilata, si cam trebuie sa goleasca bateria. nu o sa influenteze 5% din ce ramane pe fund. numai sa nu scuture pasta. cel mai bine este sa golesti bateria cu un fel de pipeta. stiu ca este o chestie speciala care se gaseste si la peco. e kit de masurat antigelul, si acidul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electrolitul nu are tot timpul aceiasi concentatie.Daca se evapora din apa atunci creste concentratia.In momentul in care pui apa distilata tu scazi concentratia electrolitului.Chestia care ramane in placi respectiv substanta activa nu face decat sa-ti creasca densitatea.

Electrolitul gata preparat se pune in baterie doar daca aceasta n-a mai avut electrolit.

Pe orice baterie scrie ca se completeaza cu apa distilata si nu cu electrolit. Cu electrolit se mai completeaza doar daca s-a golit bateria de electrolitul vechi si in conditiile astea se verifica densitatea electrolitului cu un densimetru.

 

CORECT!!!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faceam referire la electrolit "nou" adica 2 marci diferite. asa este normal sa fie mai concentrat, numai ca omul a pus prea multa apa distilata, si cam trebuie sa goleasca bateria. nu o sa influenteze 5% din ce ramane pe fund. numai sa nu scuture pasta. cel mai bine este sa golesti bateria cu un fel de pipeta. stiu ca este o chestie speciala care se gaseste si la peco. e kit de masurat antigelul, si acidul...

Chestia de golit se gaseste la farmacie, costa cam 1,30 lei si se numeste seringa :bigstar:

Cu nimeritul densitatii la 1,28g/cmc e mai complicat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am reusit sa mai merg un an cu o baterie care parea moarta. am scurs tot acidul si am completat cu un soi de acid "flash" scria pe el, grecesc, in sticla la juma de litru si care scria pe el ca prelungeste durata bateriei daca completezi cu el. recomand.

CUMPARAT DE UNDE ? s anu zici din grecia :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu si eu bateria se completeaza cu apa distilata, apoi se pune la incarcat.

 

Reactia chimica din baterie are loc cam asa:

La descarcare, cand este conectata si produce curent electric, acidul sulfuric + dioxidul de plumb se transforma in apa si sulfat de plumb.

La incarcare, cand sensul este invers si absoarbe curent electric, sulfatul de plumb + apa se transforma in acid sulfuric + dioxid de plumb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu ziceti ca am dat cu piatra si am fugit :bigstar: dupa ceva sapaturi si experimente treaba sta asa:

 

bateriile normale (auto) au un lichid format din apa plus acid intr-o poportie bine definita care acopera plumbul. belbody a explicat mai sus ce se intampla inauntru.

bateriile "cu gel" care se folosesc in general la moto au aceeasi compozitie de lichid dar acest lichid e tinut de un sistem (sa-i spunem burete) care nu permite miscarea lichidului ..si nici varsarea lui...la un wheelie de ex :bigstar: de aceea omul din poveste vazand ca nu se aude nimic cand clatina bateria a presupus ca s-a dus toata apa si completat. astfel a ajuns sa aiba o baterie cu un electrolit diluat.

 

solutia este intr-adevar ca bateria sa fie pusa la incarcat intr-un spatiu bine aerisit si lasata sa bolboroseasca (fiarba) un timp pana ajunge la densitatea optima. din cauza acelui burete nu se poate folosi un densimetru pentru a gasi proportia optima - in mod normal nu se poate trage electrolit in fiola aceea.

 

o baterie chinuita astfel va forta redresorul sa furnizeze 16-17v pentru a fierbe vartos, se va incinge in timpul inarcarii (toate o fac dar nu asa de tare) si va avea 10-11v chiar dupa incarcare.

 

solutia reala este o baterie noua.

 

don't try this at home & RTFM .

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu completarea cu apa, cu electrolit scos acid pus acid e valabila pt bateriile cu intretinere.Bateriile fara intretinere se incarca atunci cand se descarca si se folosesc.Orice interventie la o baterie fara intretinere chiar daca pe moment rezolva problema, intr-un timp f scurt strica bateria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut,

Vreau sa iau o baterie de la www.caranda.ro(nu fac reclama) si sunt curios daca dau si acidul pentru formatare!

Daca cineva a achizitionat acumulatori de la dansi poate sa ma ajute cu un raspuns as fi foarte happy.

Din pacate nu am intrebat acest lucru cind am sunat la dansi de bucurie ca am gasit modelul si dimensiunile dorite plus amperajul necesar.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare faza cu apa tare a lui Hight _ dive _ eagle ... Poate sa faca altfel...

ce scoate din baterie, pune intr-un vas de sticla, mai adauga H2-SO4 de la centrele unde exista asa ceva pt completari la baterie. Apa tare - face rost de ea de la cei ce cositoresc jgheaburile de scurgere la case.

De la farmacie ia niste glicerina. In apa tare pune glicerina pic cu pic, pana solutia se ingroasa... concomitent, pe o bagheta de sticlă , oblic orientata in solutia de apa tare toarna la fel, cam o treime din volumul solutiei de apa tare acidul sulfuric sau ceea ce a scurs din baterie.Se amesteca uÂşor.Se mai completeaza pana solutia se ingroasa si devine consistenta.Se decanteaza de partea lichida, se separă adică. se foloseste doar partea uleioasa.

Se mai numeste nitroglicerina, nu stiu acu daca obtii cum trebuie sau faci vreo traznaie... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...