Sari la conținut

Probleme Aprilia Rs125


gabi_papi
 Share

Postări Recomandate

Am o aprilia rs din 99 luata de 2 saptamani si deodata a inceput sa scoata f mult fum alb. Eu cred ca mananca ulei mult. Stie cineva de unde pot regla nivelul de ulei care se amesteca cu benzina??? Si la turatii mici cam intrerupe, ce sa-i fac???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica pompa de ulei , de acolo reglezi .da si tu mai multe detalii . cand e rece se inneaca sau..cum ?

 

Da, cand e rece intrerupe. Fumul mult si alb este si de la faptul k folosesc ulei de scuter Valvoline 2T??? Sau spuneti-mi voi de ce afuma atat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cand e rece intrerupe. Fumul mult si alb este si de la faptul k folosesc ulei de scuter Valvoline 2T??? Sau spuneti-mi voi de ce afuma atat???

 

Daca atunci cand motorul e rece intrerupe si dupa ce se incalzeste merge ok probabil e carburatia. Daca dupa ce se incalzeste are probleme in ture mici dar merge bine in ture mari e tot carburatia(probabil).

Uleiul Valvoline 2t e de calitate si nu ar trebui sa scoata prea mult fum. Orice motor in 2t o sa scoata mult fum cand e rece. Daca scoate mult fum si cand e cald inseamna ca amestecul de ulei/benzina e prea bogat in ulei.

Oricum fumul inseamna ca motorul tau e protejat si lubrifiat asa ca daca ii faci carburatia si are performante bune eu nu as umbla la amestecul de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as umbla la pompa de ulei daca nu as sti exact ce fac(apropos vezi ca are un reper dupa care sa o reglezi)

Dupa cum au zis si ceilalti cand e rece e normal sa scoata fum,daca si dupa ce se incalzeste la fel face,ori e carburatia proasta(cel mai bine cureti filtrul de aer si carburatorul si daca este nevoie reglezi apoi aerul) ori debitul pompei de ulei.

Ai grija cu uleiul ca prea mult ulei nu inseamna si o functionare buna a motorului.

Recomand un ulei sintetic,cauta procycle pe louis ca este foarte bun,full-sintetic,si costa vreo 1 mil 4litri,deci la acelasi pret cu care ajungi cu valvoline mineral si crede-ma ca este net superior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice aprilia rs afuma tocmai pt ca e benzina in amestec cu ulei ....grav e cand nu afuma ,atunciar insemna sa ramai fara ulei........sa stii ca daca afuma motorul va duce multi km

Afuma numai cand e rece,pentru ca nu arde uleiul,cand ajunge la temperatura optima de functionare ar trebui sa nu mai scoata fum,ce va intereseaza ca va consuma 5 litri de ulei la 1000km si polueaza cat un vapor daca te mai tin segmentii inca 1000 de km.

Apropos,funinginea aia de la fum se aduna pe evacuare,si sa vezi ce bine merge motorul cand are evacuarea plina de mehlem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...