Sari la conținut

Discutii Diverse Pt Sm


Road
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 437
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Salut,

Ma intereseaza si pe mine sa imi cumprat un z750 din 2008 incoace dar nu ma pot hotara la culoare asa de usor din poze.

Daca este cineva din cluj sau baia mare care are unul pe protocaliu (2008 sau 2010) verde cu negru (2009) sau negru (dupa 2008) si ar vrea sa se intalneasca cu mine dupa ce vine primavara as fi foarte recunoscatorm, as da chiar si o cafea pentru asta intr-o sambata sau duminica smile.gif

Daca are cineva il rog sa posteze aici sau sa imi dea un pm.

Merci anticipat!

 

Si hai cu primavara!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am nevoie de un sfat....

 

In vara trebuie sa vina niste prieteni de prin nordul europei si intra in tara pe la Halmeu sau Dorolt, inca nu stiu sigur...

Cert e ca vor trece prin Satu Mare. Baietii vin cu motoare de strada, tourere big.

 

De la Satu Mare vor sa mearga la Sibiu. Pe unde e mai bun drumul? Prin Zalau? sau pe la Jibou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un sfat....

 

In vara trebuie sa vina niste prieteni de prin nordul europei si intra in tara pe la Halmeu sau Dorolt, inca nu stiu sigur...

Cert e ca vor trece prin Satu Mare. Baietii vin cu motoare de strada, tourere big.

 

De la Satu Mare vor sa mearga la Sibiu. Pe unde e mai bun drumul? Prin Zalau? sau pe la Jibou?

 

 

Prin Zalau, CLAR! Uite aici: http://www.openmap.ro/moto/

 

Si oricum, ar fi pacat sa nu treaca pe Meses.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harta de cacao, neactualizata de ani de zile. Exemplu: drumul de la Vama Varsand pana la Varfurile prin Chisineu Cris-Ineu-Gurahont-Varfurile este cu rosu insemnat ca fiind drum foarte rau. Pe naiba, drumul asta e de 2 ani gata si e oglinda, insemnat, marcat, treceri de nivel cu linie ferata dupa normele UE. Daca mai caut gasesc multe drumuri bune iar pe harta sunt trecute cu rosu, de evitat.

E verde. Pentru standard e verde intens chiar (>120 km/h). Trebuie selectat un tip de motocicleta, din coltul din stanga sus. :lol:

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E verde. Pentru standard e verde intens chiar (>120 km/h). Trebuie selectat un tip de motocicleta, din coltul din stanga sus. :lol:

:) da bre, descoperii. dar prima oara aparu cu rosu traseul asta . A doua oara ma trezii ca trebuie selectat tipul de mobra. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) da bre, descoperii. dar prima oara aparu cu rosu traseul asta . A doua oara ma trezii ca trebuie selectat tipul de mobra. Mersi!

No problemo. Harta este actualizata in functie de informatiile furnizate de motociclisti aici.

Pe Gurahont-Varfurile as vrea sa ajung si eu odata cu mobra. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No problemo. Harta este actualizata in functie de informatiile furnizate de motociclisti aici.

Pe Gurahont-Varfurile as vrea sa ajung si eu odata cu mobra. :lol:

 

Da de veste, poate te insotim la o tura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Probabil te-ai gândit de multe ori că banii pe care ți-i ia statul nu sunt administrați cum trebuie. ÂŞi ai dreptate! În Codul Fiscal există acum o prevedere prin care poți să redirecționezi 2% din impozitul pe venitcătre o entitate nonprofit (organizație non-guvernamentală) care servește o cauză dragă ție. Practic, așa dictezi statului modul în care vrei să fie cheltuită o parte din impozitul tău. Și nu te costă nimic!

 

Uite o idee , daca iti plac actiunile pe care le organizeaza Rock N'Road redirectioneaza cei 2 % inspre noi

 

-Denumire entitate non-profit:

ASOCIATIA ROCK N’ROAD

-Cod de identificare fiscala:

27979211

-Cont bancar IBAN:

RO73UGBI0000352003320RON

 

MULTAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut, si eu am fost in aceeasi situatie acum 2 ani. In Italia nu poti obtine numere temporare asa ca cea mai buna varianta e sa trimiti motorul in tara. Dupa care trebuie sa mergi la un traducator autorizat, sa iti traduca actele motocicletei, iar cu actele originale + traduse si cu motocicleta trebuie sa mergi la RAR cand te programeaza ei. Le explici situatia si inteleg ei la ce categorie intri. O sa iti verifice seriile de pe motocicleta cu cele de pe acte si in cateva zile iti elibereaza actele romanesti; In 2009 operatia asta la RAR a fost undeva intre 2 si 300 ron. Dupa asta mergi cu actele vehiculului la politie unde se elibereaza numere de circulatie. E un dosar care trebuie sa il faci la care ti-ar trebui daca nu ma insel si actul de vanzare cumparare original + tradus, o cerere de inmatriculare (de la un ghiseu de pe langa oficiul inmatriculari care ti-o face si pe asta contra vreo 50 ron, alternativ poti sa o faci singur dar daca o gresesti mai stai o data la coata :) ) si actele de la RAR + chitanta cum ca ai platit taxa de inmatriculare (parca era 100 ron sau ceva de genu.. la motociclete nu este taxa de prima inmatriculare). In cateva zile iti da numarul si dupaia tot ce ramane e sa iti faci asigurarea RCA (100-200 ron) si esti liber sa te plimbi :)

 

Deci mergi in 4 locuri :

1) translator autorizat

2) RAR

3) inmatriculari

4) RCA

 

Si achiti in jur de 5-600 ron (sa zicem 150 eur)

 

Sper ca ti-a fost de folos,

Bafta & Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da am inteles, dar eu am fost aici in italia si am intrebat ce acte imi trb, si eu mio zis ca trb sa merg cu numarul de pe motocicleta si talonul, si ei mio sterg de pe italia(demolazione per esportazione)tiam scris in italiana ca poate nu mam facut inteles, si cu actele ce mi le dau merg in ro si sa o inscriu..ms oricum...:D:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutul cu mana stanga la incrucisare e inlocuit de un salut cu piciorul drept cand depasim un motociclist. In plina accelerare si depasire, acest semn evita lasarea libera a ghidonului, lucru important pe o motocicleta. Acest semn nu trebuie confundat cu lovitura de picior in portiera, deci anumiti motociclisti l-ar putea confunda. Concluzie: se utilizeaza doar pentru a saluta un motociclist (semnul, nu lovitura).:banana:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Primul salut al motociclistilor, efectuat la incrucisare, consta intr-un semn cu mana stanga (si niciodata cu mana dreapta, din motive evidente). Semnul cu mana stanga se poate face cu doua degete in V, pentru a-l imita pe Barry Sheene dupa fiecare cursa castigata. E un semn celebru din anii 70.

230541_168856319840450_100001482483885_412804_2468786_s.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutul cu mana stanga la incrucisare e inlocuit de un salut cu piciorul drept cand depasim un motociclist. In plina accelerare si depasire, acest semn evita lasarea libera a ghidonului, lucru important pe o motocicleta. Acest semn nu trebuie confundat cu lovitura de picior in portiera, deci anumiti motociclisti l-ar putea confunda. Concluzie: se utilizeaza doar pentru a saluta un motociclist (semnul, nu lovitura).:banana:

 

Eu de obicei dadeam un claxon scurt... si la cat de lenesa ii enduroaica mea, imi permit si sa ridic mana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...