Sari la conținut

Hai La O Plimbare !


aronbmw
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Stiu ca lumea(inclusiv eu) considera Transalpina ca fiind intre Sebes si Ranca. Din mai multe si mai vechi cautari, am aflat ca Transalpina defapt incepe la Saliste(intre Sebes si Sibiu), merge spre Dobra, Sugag si apoi pe drumul pe care il stim toti.

Cand am fost acum vreo doua saptamani spre Sibiu era si indicator de culoare maro cu "Transalpina" aici: http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=45.800324&lon=23.899212&z=13&m=b

 

Eu va recomand ca macar pe un sens sa mergeti pe acolo, ca am auzit undeva ca ar fi cel mai frumos drum de la noi, cu asfalt impecabil.

http://www.transalpina.biz/harta.html

eu am fost de 2 ani pe acolo era dezastru total drumul,tot era taiat prin ceva sat se puneau tevile de gaz,pe urma niste stradute inguste cu casele iesite pana pe carosabil,in rest pare interesant,inca odata insa nu as risca,mai bine aleg sa merg spre sebes sugag transalpina, e si mai direct,iar pe dincolo ocolesti destul de mult

 

Salut,

 

Maine(duminica) la 9 plecam spre Baiut, sa vedem daca mai gasim pe cineva pe acolo, iar apoi spre Baia Mare si retur. Cca 330 km total.

Eu cu pasager si Andy, suntem 2 motoare , daca mai vrea careva, indiferent de motor, sa anunte aici sau la telefon 0731832734, ca sa ne intalnim la Petrom(sau Omv, ce o fi)pe A. Vlaicu, pe la 9. Daca nu anunta nimeni nu cred ca ne oprim acolo.

Nu ne vom grabi, asa ca vom merge cu vreo 90-100.

eu ma bag la o tura de baiut tot cu pasager la 8 45 va astept la petrom v pe vlaicu

Editat de yamcsi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Luni dimineata,plecam(suntem 2)pe urmatorul traseu:Cluj Napoca-Buru-Campeni-Beius-Oradea-Valea lui Mihai-Carei-Satu Mare-Negresti Oas-Sighetul Marmatiei-Viseu-Borsa-Vatra Dornei-Calugareni-Bicaz-Gheorgheni-Sovata-Tg Mures-Cluj Napoca.Sunt in jur de 1100 de km,vrem sa-i facem in 3-4 zile!Daca sunt doritori(doritoare),sunt bineveniti!

Update:se pleaca marti pe la 11-12 si suntem 4.Traseul a fost schimbat,se merge spre Transfagarasan,se coboara la Cazanele Dunarii si se revine pe Transalpina,vineri.Daca mai sunt doritori,ni se pot alatura! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vreo iesire astazi cu enduro in jurul Clujului?

sal , santem doua motoare pana acum si am vrea sa mergem pina la Belis si inpoi .... daca vrei sau daca mai sant doritori ......... oricine e binevenit .

cluj - capus - dangau - .... am uitat c urmeaza mai departe .... plecarea la 11 , 50 ..... astept 10 min . 0751 - 684 957 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal , santem doua motoare pana acum si am vrea sa mergem pina la Belis si inpoi .... daca vrei sau daca mai sant doritori ......... oricine e binevenit .

cluj - capus - dangau - .... am uitat c urmeaza mai departe .... plecarea la 11 , 50 ..... astept 10 min . 0751 - 684 957 .

k kam astea urmeaza http://goo.gl/maps/nFTtB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pleaca marti pe la 11-12 si suntem 4.Traseul a fost schimbat,se merge spre Transfagarasan,se coboara la Cazanele Dunarii si se revine pe Transalpina,vineri.Daca mai sunt doritori,ni se pot alatura! :peace:

Veni,vidi,vici!

Cateva poze:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea o tura marti ora 16 OMW Feleac Cluj-Sibiu(seara terase si dormit) miercuri:sibiu- bucuresti (concert Roger Waters dormit) joi: bucuresti-vama veche(2 zile mare dormit)sambata: vama- moldova(fara program prestabilit ) duminica: retur cluj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare.

 

Am si eu o intrebare la voi, cei din zona Clujului. Vreau sa fac o tura pe traseul Alba Iulia - Zlatna - Abrud - Albac - Belis - Cluj. De la Belis la Cluj inca nu stiu ce ruta sa aleg.

Are cineva dintre voi idee despre starea drumului pe aest tarseu?

 

Va multumesc frumos.

 

Cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am si eu o intrebare la voi, cei din zona Clujului. Vreau sa fac o tura pe traseul Alba Iulia - Zlatna - Abrud - Albac - Belis - Cluj. De la Belis la Cluj inca nu stiu ce ruta sa aleg.

Are cineva dintre voi idee despre starea drumului pe aest tarseu?

 

Va multumesc frumos.

 

Cristi

Dupa Albac urmeaza Horea si apoi Matisesti. Pana acolo drumul e relativ ok. Dupa Matisesti insa se termina asfaltul si ai macadam pana dupa Poiana Horii, la coada lacului Fantanele-Belis. Daca ai altceva decat un motor pentru astfel de drumuri, va fi pacat sa chinui motorul, chiar daca mergand incet se poate merge aproape cu orice tip. De la Belis la Cluj ai mai multe variante. Una care imi place este ca dupa iesirea din Belis sa o iei spre Rasca, iar apoi pe la Dangau Mare-Agarbiciu-Capusu Mare-Cluj. Editat de ggabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa Albac urmeaza Matisesti. Pana acolo drumul e relativ ok. Dupa Matisesti insa se termina asfaltul si ai macadam pana dupa Poiana Horii, la coada lacului Fantanele-Belis. Daca ai altceva decat un motor pentru astfel de drumuri, va fi pacat sa chinui motorul, chiar daca merband incet se poate merge aproape cu orice tip. De la Belis la Cluj ai mai multe variante. Una care imi place este ca dupa iesirea dinBelis sa o iei spre Rasca, iar apoi pe la Dangau Mare-Agarbiciu-Capusu Mare-Cluj.

 

Multumesc frumos pentru informatii.

 

Mai am o singura intrebare pentru ca nu am fost niciodata in zona.

Imi poti spune ceva despre drumul de la Turda - Baia de Aries - Abrud?

 

MUltumesc frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Turda pana la Baia de Aries este foarte bun cu exceptia portiunii dintre Moldovenesti si Buru. Am fost acum cateva saptamani, dar de la Baia de Aries am mers spre Campeni, asaca nu stiu cum e portiunea spre Abrud.

Asfalt uscat sa ai. Peisajele sunt foarte faine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica plimbarica de toamna, Varadero devine incet dar sigur Toamna-dero brrrrrrrrrrrr

 

post-47766-0-28503600-1379257396_thumb.jpgpost-47766-0-49893400-1379257436_thumb.jpgpost-47766-0-05704100-1379257480_thumb.jpgpost-47766-0-96983700-1379257647_thumb.jpgpost-47766-0-33533100-1379257694_thumb.jpgpost-47766-0-89924500-1379257800_thumb.jpgpost-47766-0-75107700-1379257848_thumb.jpgpost-47766-0-69101300-1379257732_thumb.jpg

 

si putina energie la Savadisla

 

 

post-47766-0-12818900-1379258081_thumb.jpg




Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai mai fratilor(Vlade cu Marius),daca ati fi sunat,veneati cu noi pe traseul:Dej - Tg.Lapus - Baiut - Cavnic - Ocna Sugatag - Manastirea Barsana -Beclean -Cluj-Napoca.Pacat!Iaca niste poze de la mine:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai mai fratilor(Vlade cu Marius),daca ati fi sunat,veneati cu noi pe traseul:Dej - Tg.Lapus - Baiut - Cavnic - Ocna Sugatag - Manastirea Barsana -Beclean -Cluj-Napoca.Pacat!Iaca niste poze de la mine:

 

exact drumuri forestiere imi lipseau, intr-o zi de duminica cu soare :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut un minut de drum forestier!Macadamul de acolo este marginea neasfaltata a drumului!

Sau daca asfaltul din zonele parcurse le consideri asa datorita petecelor sau a faptului ca-i asfalt valurit pe ici-colo,e altceva.

Oricum,nu-i mai bun sau mai rau drumul pana la Baisoara,crede-ma!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sambata, pe la 12 am de gand sa mai trag o tura pana pe Meses...probabil ultima pe anul asta.Vremea e OK, soare si cladut. Daca mai sunt amatori de o plimbareala pana acolo, sunt bineveniti...PM me :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mergi normal pe drum vin si eu la o tura, tel 0730634011, ca nush cand va mai fi vreme buna, da un semn ca maine, dimineata plec pina la piata si nu am net la mine



Sambata, pe la 12 am de gand sa mai trag o tura pana pe Meses...probabil ultima pe anul asta.Vremea e OK, soare si cladut. Daca mai sunt amatori de o plimbareala pana acolo, sunt bineveniti...PM me :cheers:

maine da un semn la tel 0730634011, vin si eu, sa mai profit de vremea bunaaa, Antonio

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata, pe la 12 am de gand sa mai trag o tura pana pe Meses...probabil ultima pe anul asta.Vremea e OK, soare si cladut. Daca mai sunt amatori de o plimbareala pana acolo, sunt bineveniti...PM me :cheers:

Eu voi fi in Oradea inspre amiaza pe la orele 11-12.Ce spui daca ne auzim inspre amiaza la telefon si facem sa ne intalnim pe Piatra Craiului pe la ora 12-13 ?La cum vad eu afara,va fi o zi bestiala!Astept sa ma suni sa vorbim!

 

daca mergi normal pe drum vin si eu la o tura, tel 0730634011, ca nush cand va mai fi vreme buna, da un semn ca maine, dimineata plec pina la piata si nu am net la mine

 

maine da un semn la tel 0730634011, vin si eu, sa mai profit de vremea bunaaa, Antonio

Tu ce spui,esti de acord?Ia legatura cu @shakalu si vorbim! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...