Sari la conținut

Accident 10-02-2008


zeze
 Share

Postări Recomandate

legile sunt facute pentru a fi incalcate

foarte multa dreptate aici. dar cand e vorba de trafic si se produce un accident din cauza ca tu nu ai respectat legile... esti bun de plata!

indiferent daca e vorba de daune, sau de constiinta.. pentru ca daca se ajunge la deces, nu stiu cum o sa poti sa stai linistit restul viatii cu asta pe constiinta. eu nu as putea! :cheers:

 

hmm ... nush unde traiti voi dar eu sunt roman...si nah

 

scuze ca nu am putut sau nu am timp sa citesc tot!

 

uite ceva care sa te ajute sau stiu eu ..

 

procesele verbale se intocmesc intre persoanele participante la accident (avarie,tamponare)si agentul constatator in baza caruia se stabileste culpabilitatea fiecaruia. avand in vedere ca din accident nu au rezultat victime ... accidentul devine tamponare! pot sa te intreb cand s-a declarat tamponarea la politie si cine a declarato. tu de ce ai scris declaratia a 2a zi??? in momentul tamponarii toti sunteti vinovati pana la constatarea facuta. repet politistul nu poate intocmi un proces verbal in care tu esti trecuta si sa nu sti sau sa semnez respectivul PV. daca nu e semnat il poti ataca in instanta in termen de 15 zile de la data tamponari (constatarea tamponari).

intr-o tamponare a 2 sau mai multe persoane exista un singur vinovat in functie de caz. la voi e cel cu daci ...avand in vedere faptul ca sunteti 2 ... puteti reclama acel agent constator organelor in drept pe baza PV intocmit de el.

cand conducatorul daciei a dat declaratie voi 2 unde erati??

as putea sa te ajut dar ceea ce imi spui tu aici nu are nici o noima si nici un rezultat!

 

sansele ca tu sa iti recuperzi pagubele(daunele la motor) sunt de ~5% si asta intr-un lung proces ..din cauza neglijentei de care voi 2 ca motocilcisti ati dat dovada!

 

in mom tamponarii (indiferent cat de mica e avaria) trebuia sunat la 112 ..sa va indrume.

pasul 2 ...de la 1 iulie 2007 tamponarile ushoare se de declara la sediile politiei pe raza judetelor de care apartineti. in fine ...multe multe...rezulta ... atunci in mom ala .... vb calm cu soferul daciei .... in care ii prezentati tot ceea ce sa intmplat si tot frumos il rugati sa va insoteasca la biroul tamponari ...acolo se intocmeste procesul verbal, se face testul cu fiola daca vrei ...etc....daca soferul daciei refuza sa vina ...voi sunteti obligati oricum sa declarati ceea ce sa inamplat la politie ... deci tot acolo ajungi aceeasi poveste

 

 

astept detalii si raspunsuri la cele de mai sus

 

Respecte

 

 

PS.: tuturor celor ca au ceva impotriva ...sau care tot comenteaza ca asa sau pe dincolo va urez sa aveti parte de o tamponare sa vedeti pe pielea voastra ceea ce se intampla!!!!

sa vedem cine si cu ce va ajuta ..daca nu innaintati o gramada de bani !! netotzilor! din cauza voastra si pesimisuli voluntar pe care il creati sse intampla multe!

 

--- Mesaj completat în 18 Feb 2008 16:02 -------------
acum am vazut schita!

din ceea ce se vede acolo voi sunteti vinovati!

 

dami un PM cu procesul verbal ...sau ceva ... nu pot sa te ajut asa ...

 

in fine ... grele e cazul tau ..oricum sfatul meu ... strange banii de reparatie ...costa mai putin ca procesul pt recuparea pagubelor.

 

si totusi ... mai multe detaliii cu o coerenta adecvata la ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 101
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

schita aia se afla pe spatele declaratiei date de soferul daciei. omul incearca sa scape de vina, evident.

 

accidentul a incadrat la accident cu victime si nu la tamponare, deoarece a sosit ambulanta la fata locului cu care am mers la spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja se complica treburile ...

accident cu victime!!!

in functie de cei de la spital (doctori) care sunt obligati sa faca raport de investigatii si tratamet catre politia rutiera ... cine se face vinovat de accident este deschis un dosar penal ! prin care se precizeaza culpa soferilor(nu conteaza ca e cel de la dacie , tu ,sau colegul motociclist) in care se citeaza urmatoarele : in conformitate cu legile statului roman ..in care : soferul dacie in calitate de bla bla bla (pirat, vionovat pt accident cu ranire din culpa).... soferul moto 1 in calitate ... si tu ...tot asa ... toti 3 ..se fac masuratori de catre politie (aici poti cere expertiza) se adauga daune morale + avarii motor si ai un caz de tribunal. dar tiam zis ... sunt putine detalii ...daca vrei totusi sa faci ceva cauta un avocat si iti va spune exact ce tiam spus eu!! lui poti sa ii dai detalli acte si tot !

daca ai dreptate o sa ai de castigat ! mai ales ca e un caz simplu ...pt ca de obicei in astfel de procese se vor chema in instanta si politia ..care sunt sanse de 10 la suta sa trimita un avocat din partea lor!

 

 

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja se complica treburile ...

accident cu victime!!!

 

daca ai dreptate o sa ai de castigat ! mai ales ca e un caz simplu...

pai ori e simplu ori e complicat :cheers: .

dar sa nu exageram. faptul ca a venit ambulanta, nu inseamna ca e accident cu victime. (vezi cazul orban).

in functie de cei de la spital (doctori) care sunt obligati sa faca raport de investigatii si tratamet catre politia rutiera ... cine se face vinovat de accident este deschis un dosar penal ! prin care se precizeaza culpa soferilor(nu conteaza ca e cel de la dacie , tu ,sau colegul motociclist) in care se citeaza urmatoarele : in conformitate cu legile statului roman ..in care : soferul dacie in calitate de bla bla bla (pirat, vionovat pt accident cu ranire din culpa).... soferul moto 1 in calitate ... si tu ...tot asa ... toti 3 ..se fac masuratori de catre politie (aici poti cere expertiza) se adauga daune morale + avarii motor si ai un caz de tribunal. dar tiam zis ... sunt putine detalii ...daca vrei totusi sa faci ceva cauta un avocat si iti va spune exact ce tiam spus eu!! lui poti sa ii dai detalli acte si tot !

sincer, eu nu am inteles nimic din ce ai scris. sper pt. zeze ca un avocat nu ii va spune "exact" ce i-ai spus tu.

 

in alta ordine de idei, ceea ce retine politia in procesul verbal (respectiv cine e vinovat si ce reguli de circulatiei a incalcat) este relativ, si poate fi dovedit contrariul in instanta. ba mai mult, conform unei hotarari a CEDO impotriva romaniei, ceea ce se retine in pv. nu mai beneficiaza de prezumtia de legalitate si temeinicie, trebuind a fi dovedit chiar de catre politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah ...sunt chestii pe care nu pot sa le scriu aci!!! pt le scriu degeaba ...

 

ideea e cazul orban iasa din discutie ...

sa reeditez...

cand o vine salvarea ... e chemata de persoana civila ...sau organele in drept devine accident cu victima indiferent de cat e de grav cazul si se actioneaza ca atare... si anume ...

1. se intocmesc dosare de culpa

2. politia e obligata sa ia declaratii de la cei care au participat la eveniment + martori (daca sunt)

3. se asteapta certificatul medico-legal care se ataseaja la dosarul sau dosarele de la punctul 1

4. politia e obligata sa efectueze masuratori in astfel de cazuri

5.dupa stabilirea in prealabil a culpei unuia dintre conducatori de vehicule se incepe urmarirea penala (daca e cazul) sau se dispune de o plangere facuta de catre victima.

6.in cazul in care cei mentionati mai sus nu le convin certerarile politiei sau nu se inteleg asupra daunelor sau nu se gasesc vinovati prin ceea ce au facut pot depune contestatie in baza caruia se deschide un dosar catre tribunal.

observatii

 

procesul verbal facut de catre agentul constator nu este in nici un caz o dovada pentru tribunal(contestatia se face impotriva procesului verbal cat si a agenului constatator ... nu impotriva politiei...daca urmeaza un proces pentru rezolvarea contestatiei nu se cheama politia romana ci doar un avocat sau o persoana desemnata sa apere si sa explice ceea ce a intocmit agentul constataor ). PV e o constatare a faptelor nu este o decizie permanenta.este ceea ce ai scris tu acolo!

 

oricum obligatia oricarui cetatean al romaniei e sa isi apere interesul.

am vazut cazuri mai grave decat asta in care nu am putu face nimik pt ca cel in cauza a semnat o prapadita de declaratie .... + cel care era vinovat era un om important ... cazul orban cum ai zis tu . acest caz nu e cu victime pentru ca la fata locului nu a fost nici o salvare .

 

toate echipajele de salvare au rapoarte care trebuie itcomite ...unde sa dus ..si de ce .... orice salvare care iasa din curtea in care se afla .... trebui sa fie in perfecta concordanta cu politia in astfel de cazuri ..pentru ca ... politia intocmeste raport ca salvarea a fost acolo si ...cei de la salvare intocmesc raport ca a fost la accidentul respectiv...nu e asa de aiurea precum pare... chiar daca aia din accidentul de mai sus ... a musamalizat sau a facut ce au vrut chestiile astea se pot dovedi ....

 

cu paradoxul meu de mai sus ....simplu dar complicat .... e complicat pentru ca e mult de lucru .... adica cerere expertiza ... judecata teremeni ...si mult mult timp....

si e simplu pt ca daca esti victima intr-un astfel de accident e usor sa scoti in evidenta ceea ce a gresit boul ala .... si mai ales castigi mai usor orice batalie la tribunal.

 

Respecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

procesul verbal facut de catre agentul constator nu este in nici un caz o dovada pentru tribunal(contestatia se face impotriva procesului verbal cat si a agenului constatator ... nu impotriva politiei...daca urmeaza un proces pentru rezolvarea contestatiei nu se cheama politia romana ci doar un avocat sau o persoana desemnata sa apere si sa explice ceea ce a intocmit agentul constataor ).

plangerea (nu se numeste contestatie :cheers: ) se face doar impotriva procesului verbal, nu si a agentului constatator. (o plangere impotriva agentului constatator se poate face dar nu in cadrul plangerii contraventionale.)

in cadrul procesului care are ca obiect plangerea la contraventie partile sunt:

1. cel care o face (petentul) care se judeca cu

2. IPJ serv. pol. rutiere (intimata) - deci cu politia. juristul este doar reprezentantul intimatei (politia rutiera din cadrul IPJ), nu parte in proces.

 

am vazut cazuri mai grave decat asta in care nu am putu face nimik pt ca cel in cauza a semnat o prapadita de declaratie .... + cel care era vinovat era un om important ... cazul orban cum ai zis tu . acest caz nu e cu victime pentru ca la fata locului nu a fost nici o salvare .

nu are legatura venirea salvarii cu existenta victimei. poate sa vina ambulanta si sa nu fie nici o victima sau poate sa nu vina si sa fie victima. victima exista doar daca una din persoanele implicate a suferit o vatamare fizica ce necesita ingrijiri medicale (peste 10 zile).

 

dar discutia devine off-topic. si scuze ca spun, dar te exprimi foarte incoerent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul a fost intre zeze si dragos . vinovat este zeze pentru ca nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si nici nu a pastrat distanta fata de dragos in limita evitarii oricarui pericol. conserva nu are nici o vina deoarece la mersul inapoi se aprind lampile de marsarier . la ce se gandea dragos cand a lovit conserva si ce viteza avea zeze de nu a reusit sa-l evite pe dragos ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de victime : daca se ajunge la spital e cu victime. nu are legatura cu ingrijiri medicale sau nu .

eu am avut un accident care nu a fost din vina mea. soferul , speriat ca ii cer daune , m a rugat sa merg la spital sa constate doctorii CA SUNT BINE. doctorii sunt obligati sa anunte politia, politia vine si asta e tot .. e accident cu raniri de persoane desi nu am avut nici cea mai mica zgarietura.

 

ulterior am dat declaratie ca nu am nici o pretentie etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: Buna...

 

Bine ca esti TU sanatoasa si nu ai patit mai nimic...

motoru se v-a reface si vei fii iarasi urcata pe el...

Si Tu ai postat la accidentul meu ..cand am vazut ce ai patit , prin umila mea prezenta incerc sa te ''imbatbatez ''...

Numai bine si sanatate... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul a fost intre zeze si dragos . vinovat este zeze pentru ca nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si nici nu a pastrat distanta fata de dragos in limita evitarii oricarui pericol. conserva nu are nici o vina deoarece la mersul inapoi se aprind lampile de marsarier . la ce se gandea dragos cand a lovit conserva si ce viteza avea zeze de nu a reusit sa-l evite pe dragos ?

 

 

Citeste mai bine topicul.

In primul rand, pe portiunea respectiva de drum oprirea era interzisa.

In al doilea rand, din cate inteleg, dacia kurului nu a semnalizat intentia de a intra pe straduta laturalnica, si nici nu s-a asigurat, punandu-se perpendicular cu drumul subit.

In al treilea rand, Zeze era pe alta banda decat Dragos, acesta virand stanga in momentul in care s-a "prezentat" dacia in fata lui.

 

Al patrulea rand, ce ma distreaza pupaturile catre zeze. Sunt sigur ca le apreciaza. Apropo, e baiat :burnout:

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, nu imi vine a crede cat de destepti sunt unii...

Ideea topicului era urmatoarea: oamenii au avut o intamplare naspa si din fericire au scapat usor, dar vinovatul va scapa fara sa pateasca nimic.

Zeze a cerut un sfat, ajutor ... voi i-ati oferit ce stiti mai bine.

Jalnic, patetic, inconstient.

1. Va doresc sa treceti prin ce au trecut ei, din tot sufletul.

 

2. Zeze eu te sfatuiesc sa faci pe dracu'n patru si sa iti plateasca ala daunele. Da-i un p.m. lui lupalb de pe forum, iti va da un sfat in cunostinta de cauza.

 

Si te rog da-ne vestea cea buna ca iti vei repara motoru cu banii de pe un papuc.

 

P.S. intr-un sezon cu 10000 km, am avut atatea ocazii sa mor din cauze ca cea din acest topic incat ma dezgusta indolenta unora din spatele tastelor.

Sunteti caini sau prosti, altfel nu imi explic.

 

APROPO, AMR, ce se mai aude cu clauza de "vinovat moral" si modificarile de regulament care au fost cerute la mitingul din septembrie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca multi scriu dar nu inteleg situatia.

in locul masinii putea fi orice.

motociclistul nr 1 a evitat acel obstacol iar motociclistul nr 2 ruland cu o viteza mai mare decat cea permisa de acel sector de drum nu a apreciat ce se intampla in fata lui si nu a putut frana, intrand in motociclistul nr 1 care a schimbat banda brusc.

 

daca cei doi mergeau in limitele legale si erau atenti la trafic nu se intampla asta.

deja se scrie prea mult. parerea mea este sa va luati cateva ore de legislatie rutiera pentru ca sunt foarte utile unor motociclisti care isi dau viata dupa cateva zile de la obtinerea mult ravnitului permis de conducere.

 

ar fi mai bine sa-l intrebati pe zeze cat are de cand a obtinut permisul si ce experienta are el in trafic cu suzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau la 100m de bulevardul Turda. Cei care doar tranziteaza nu stiu ca pentru a fi in deplina siguranta se merge numai pe banda 2 ca oricum pana in Crangasi nu ai unde sa faci stanga. Banda 1 e problematica, bulevardul a fost ingustat din cauza tramvaiului si toate masinile parcate pe trotuar mai trebuie sa si intre sau sa iasa din trafic, au dreptul asta. Mai e si trece de pietoni la jumate cu sicana unde multi se pocnesc ca nu respecta marcajul benzilor intocmai sau ca cedeaza trecerea la pietoni si (cuvant jignitor) din spate nu franeaza in timp util. Si nu in ultimul rand nu mai mergeti tare.

Editat de andreic21
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau la 100m de bulevardul Turda. Cei care doar tranziteaza nu stiu ca pentru a fi in deplina siguranta se merge numai pe banda 2 ca oricum pana in Crangasi nu ai unde sa faci stanga. Banda 1 e problematica, bulevardul a fost ingustat din cauza tramvaiului si toate masinile parcate pe trotuar mai trebuie sa si intre sau sa iasa din trafic, au dreptul asta. Mai e si trece de pietoni la jumate cu sicana unde multi se pocnesc ca nu respecta marcajul benzilor intocmai sau ca cedeaza trecerea la pietoni si (cuvant jignitor) din spate nu franeaza in timp util. Si nu in ultimul rand nu mai mergeti tare.

 

 

in sfarsit mai cunoaste cineva zona, cum spuneam si eu cateva posturi mai sus "mergi pe banda a2a e mult mai sigura".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul a fost intre zeze si dragos . vinovat este zeze pentru ca nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si nici nu a pastrat distanta fata de dragos in limita evitarii oricarui pericol. conserva nu are nici o vina deoarece la mersul inapoi se aprind lampile de marsarier . la ce se gandea dragos cand a lovit conserva si ce viteza avea zeze de nu a reusit sa-l evite pe dragos ?

Tampenia asta cu "la limita evitarii oricarui pericol" a fost chiuretata din ineptul cod rutier din 2006 (daca nu din 2003), ca era o chestie pur militienistica si insemna ca la orice accident esti vinovat indiferent de lege si de ce tampenii fac ceilalti participanti la trafic si de fapt facea parte din strategia de descurajare a romanilor sa consume benzina; azi daca calci o baba care traverseaza aiurea si o omori nu numai ca nu ai probleme cu "evitarea" dar poti sa-i dai familia in judecata si sa-ti recuperezi daunele.

 

In cazul accidentului de fata, mie mi se par clare niste lucruri:

- Un tampit cu masina iesea cu spatele din parcarea de sub semnul de "oprirea interzisa";

- Un motociclist care mergea pe banda I-a a simtit ca nu are loc sa franeze, asa ca in scopul salvarii propriei piei a schimbat brusc banda fara sa semnalizeze si fara sa se asigure;

- Un alt motociclist care intamplator era pe banda a II-a putin in spatele primului motociclist a fost surprins de manevra acestuia (poate avand si experienta ceva mai putina) si a intrat in el.

Daca am fi intr-o tara normala la cap, ala cu masina parcata sub "oprirea interzisa" era recompensat pe loc cu catuse si bagat la bulau, dar dat fiind ca noi suntem o tara originala cu o legislatie originala si ca prima motocicleta nu a lovit masina, de vina e primul motociclist ca a schimbat brusc directia de mers si banda fara sa semnalizeze cu 50 de metri inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul accidentului de fata, mie mi se par clare niste lucruri:

- Un tampit cu masina iesea cu spatele din parcarea de sub semnul de "oprirea interzisa";

- Un motociclist care mergea pe banda I-a a simtit ca nu are loc sa franeze, asa ca in scopul salvarii propriei piei a schimbat brusc banda fara sa semnalizeze si fara sa se asigure;

- Un alt motociclist care intamplator era pe banda a II-a putin in spatele primului motociclist a fost surprins de manevra acestuia (poate avand si experienta ceva mai putina) si a intrat in el.

:burnout: cam asa am vazut si eu lucrurile (cu singura precizare ca ala cu dacia nu iesea ci mergea cu spatele pt. a intra in parcare).

 

din pacate nu cred ca asta il ajuta cu ceva pe zeze. btw: sunt totusi curios ce au scris politistii in pv. in legatura cu acest accident. zeze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Max, nu am primit inca procesul verbal. pe dovada (cu drept de circulatie) imi scrie ca e in curs de cercetare... eu merg si mi'o actualizez cand expra..

am fost o data pana acum pentru actualizare si mi'au prelungit dovada cu o luna..

am vaga impresie ca are sa dureze ceva treaba asta.... :cheers:

 

am sa postez si aici imediat ce se mai intampla ceva demn de mentionat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

de vina e primul motociclist ca a schimbat brusc directia de mers si banda fara sa semnalizeze cu 50 de metri inainte.

 

scuza-ma dar nu cumva in cod scrie ca neasigurarea si nesemnalizarea in momentul schimbarii directiei de mers este considerata contraventie, iar in cazul in care se soldeaza cu pagube materiale se suspenda pc-ul, iar in cazul in care se soldeaza cu victime se considera infractiune??

 

Asa cum i-am explicat si lui zeze pe ym nu iau apararea conservarului cu papucu! Pe unu` l-am scos dintre fiare pe Lascar, omu a incercat sa-si transforme masina in avion deci stiu ce natie sunt. Dar mi se pare deja fanatism sa mergeti pe premiza ca ala e vinovat si ca motoristu nu. Pana una alta toti pleaca de la prezumtia de nevinovatie, si nu politia va decide cine ce si cum ci Parchetul. Asta este tara fie ca va convine fie ca nu, mai bine ati strange bani de fluturasi ca ieri am avut 2 mopede la interval de 8 ore zdrobite si cu pilotii la spital....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuza-ma dar nu cumva in cod scrie ca neasigurarea si nesemnalizarea in momentul schimbarii directiei de mers este considerata contraventie, iar in cazul in care se soldeaza cu pagube materiale se suspenda pc-ul, iar in cazul in care se soldeaza cu victime se considera infractiune??

 

Asa cum i-am explicat si lui zeze pe ym nu iau apararea conservarului cu papucu! Pe unu` l-am scos dintre fiare pe Lascar, omu a incercat sa-si transforme masina in avion deci stiu ce natie sunt. Dar mi se pare deja fanatism sa mergeti pe premiza ca ala e vinovat si ca motoristu nu. Pana una alta toti pleaca de la prezumtia de nevinovatie, si nu politia va decide cine ce si cum ci Parchetul. Asta este tara fie ca va convine fie ca nu, mai bine ati strange bani de fluturasi ca ieri am avut 2 mopede la interval de 8 ore zdrobite si cu pilotii la spital....

Pai asta ziceam si eu, dupa litera legii la noi e vinovat motociclistul de pe banda I-a. E adevarat ca in alte tari mai civilizate (unde politistii sunt in medie mai putin militieni ca la noi si cazurile de marturie mincinoasa sunt adevarate ciudatenii - asa ca nu esti supus anici rbitrariului unui politist obtuz nici riscului ca oponentul sa-si "fabrice" martori la un pahar) exista chestia cu autorul moral al accidentului: daca de exemplu intri la intimidare cu ditamai gipanul in fata unei motociclete sau masini usoare, ala se sperie si cade sau se duce pe aratura, esti vinovat daca/pentru ca ai incalcat o regula de circulatie. Din pacate la noi in Romanica si daca mergi cu spatele pe o singura roata in zona unde se petrece un accident nu ai nici o treaba daca ala/aia nu te-a(u) lovit, pentru ca accidentul e definit ca un impact intre un vehicul si un pieton sau intre doua vehicule pe drumurile publice, asa ca si daca-l calci cu masina pe unul la tine in curte sau pe aratura nu ai facut accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totalmente de acord cu ce spui tu. Din pacate legislatia la ora actuala asta e. Din si mai multe pacate :cheers: exista martori mincinosi. Din aceasta cauza BPR recomanda ca la fata locului sa existe in momentul efectuarii cercetarilor "martori" din ambele tabere care sa declare ceea ce au vazut. Discutam in van aici ... zeze oricum va scapa doar cu cele 3 puncte penalizare si 4 amenda si isi va recupera actele cam intr-o luna, dar asta nu va vindeca socul. Tot ce poate sa faca acum este sa il actioneze in judecata pe parte civila pe acel papucar pentru nerespectarea manevrei de mers inapoi, stationare interzisa etc precum si pe tov lui pt marturie mincinoasa .... dar aici e alta mancare de peste si deja ne intindem off ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap interesante afirmatii dea lungul topicului

 

sincer eu cred ca zeze vrea sa dea vina pe altul ca sa isi recupereze bani pe reparatie si are dreptate si eu as incerca sa fac la fel insa problema este ca VINOVATI SUNT TOTI TREI insa numai el a cazut cu ... datorita poate nepriceperi ,socului sau a faptului ca ceilanti au fost mai rapizi in a se scoate din culpa

eu nu condamn pe nimeni insa ar trebui stiu ca nici unul nu avea casco deci repararea caprei se face pe bani pagubitului si ca sa ii iei inapoi este distractie mare asa ca dau si eu un sfat prietenesc cauta sa ramai cu cartonu in buzunar, apucate si repara capra (eu am vazuto nu-i chiar asa de rau ),si multumeste celui de sus ca

nu ai patit TU mare lucru (putea fi mult mai grav si asta o stii si tu ,ai zburat ceva )

 

parerea mea este ca faza cu avocati ,politisti ,a cui este vina ,este circ ieftin si pierdere de timp ,parerea mea

nu de alta dar vine caldura si nu o sa ai cu ce sa te dai si decat in fata calculatorului sau pe la tribunale mai bine pe la munte la un gratar .

 

 

gata cu vorba ca este timpul frumos si ies cu capra sa auzim numa de bine zeze si ia aminte :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...