Sari la conținut

Enduro Sau Offroad/adventure?


Postări Recomandate

Nu sinteti.

Majoritatea am inceput pe strada, apoi a urmat ce faceti voi acum si, din diverse motive am ajuns la ce facem. (Unii fac mult mai mult.)

 

:wink: Hmmmmm.......unii fac mult mai mult.......parca suna: unii sunt mai buni.......superiori.......hmmmmmm :kiss:

Cred ca mai degraba unii au anumite gusturi iar altii altele.

Enduro nu-i greu de facut, cel putin la nivelul asta, de amatori. Trebuie doar sa-ti doresti sa practici asta, sa-ti iei o mobra corespunzatoare si sa nu fi o persoana comoda. La nivelul asta nici conditia fizica nu conteaza exagerat. Aia mai "prosti" merg mai incet sau urca mai putin, dar tot practica sportul.

Cred ca-i vorba doar de dorinta. Pur si simplu exista oameni care sunt atrasi de drumurile neasfaltate, de peisaje, de drumuri solitare, de natura, de aventura etc. Dar, din nou pur si simplu, nu sunt atrasi de traseele hard, cu inclinatie sportiva. Nu cred ca fac mai putin sau mai mult. Cred ca doar fac altceva, cum spre ex. vitezistii sunt atrasi de febra celor 300km/h. Ce-ar trebui, ca astia din urma (vitezistii) sa spuna ca sunt superiori spre ex. enduristilor?.....ca merg mai tare??????????

Nu, cred ca te-ai exprimat gresit sau ai o parere eronata, cel putin din punctul meu de vedere.

Sunt ramuri separate ale motociclismului, fiecare cu eroii si farmecul personal. Parerea mea :)

 

ps- Sper ca acum sa nu iasa scantei intre cele doua categorii. Chiar ar fi de k.k.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sinteti.

Majoritatea am inceput pe strada, apoi a urmat ce faceti voi acum si, din diverse motive am ajuns la ce facem. (Unii fac mult mai mult.)

 

Mai Floricel... da toate le stii. Iar despicati firu-n patru si ne pierdem in discutii puerile. Nu poti da diagnosticuri atat de ferme fara sa cunosti persoanele. Nu e vorba de sentimente de superioritate si alte prostii debitate de frustrati... zau, chiar vreau niste dialoguri constructive si apar tot felul de Gigi contra. Deci, haideti sa dam dovada de putina maturitate si sa discutam mai bine despre pasiunea ce ne leaga pe acest forum. :kiss:

:wink:

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta, datorita excelentei propuneri facuta de Korben Dallas, acum fiecare isi va gasi mult mai usor locul. Unii la enduro-touring (printre care si eu :kiss: ), iar altii, cu inclinatii sportive mai bine conturate, la hard-enduro. Astfel, toata lumea va fi multumita.

Multumim Korben Dallas pentru initiativa si moderatorului Smokey pentru intelegere.

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii mei, ma refeream la evolutie, nu la superioritate. Cunosc destui care au inceput pe "vitezane" (precum prietenul care se crede "specie aparte") au trecut la adv. (nu-i asa Aditorpan?) si au ajuns sa se bata in campionatele de enduro, enduro-cross sau off-road. Cu unii ne-am dat impreuna, mai Angi.

La asta ma refeream si in "Unii fac mult mai mult". Nu la mine, care sint un "batranel" de clasa hobby, pe o capra veche si defecta (stie Angi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii mei, ma refeream la evolutie, nu la superioritate. Cunosc destui care au inceput pe "vitezane" (precum prietenul care se crede "specie aparte") au trecut la adv. (nu-i asa Aditorpan?) si au ajuns sa se bata in campionatele de enduro, enduro-cross sau off-road. Cu unii ne-am dat impreuna, mai Angi.

La asta ma refeream si in "Unii fac mult mai mult". Nu la mine, care sint un "batranel" de clasa hobby, pe o capra veche si defecta (stie Angi).

 

Bine bre :kiss: , te-am inteles gresit. Scuze :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Korben Dallas pentru initiativa si moderatorului Smokey pentru intelegere.

Smokey e admin, nu moderator :wink:

Si fara sustinerea voastra si bunavointa lui propunerea mea nu ar fi valorat nici cat o ceapa degerata (daca tot e sezonul degeraturilor :kiss: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare o idee buna acest topic, de aceea subscriu cu placere :huh:

Propun ca sa vorbim si despre traseele facute de fiecare dintre noi, eventual recomandari de trasee si chiar plimbari in gasca in viitor! :cheers:

 

Ce spuneti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La inceput, cand a fost impartit "coltul", am zis ca-i perfect. Acum nu mai stiu. Stai sa mai deschizi inca "7" pagini ca sa vezi cam ce se discuta in general. Inainte, chiar daca erau amestecate, le vedeai pe toate pe o singura pagina si puteai posta doar unde te interesa.

Iar pe de alta parte, in formatul actual lipseste o categorie. ENDURO. Spre ex. drz 400 s, ktm 690 si ktm 640 sunt mobre care fac parte din aceeasi categorie. Nu sunt nici hard dar nici enduro-tour. Sunt fix ENDURO. E, acum una e postata la hard, una la adventure si una pe pagina principala. Fiecare cum l-a dus capu'. Mi se pare aiurea.

 

Una peste alta, acum, dupa ce am "experimentat" noua formula, cred ca era mai bine "coltul" cum era inainte, dar asta e doar parerea mea :cheers:

O categorie pt poze si una pt general. Chiar asa de multi suntem ca am ajuns sa nu mai avem loc unul de altul?.........sa facem si aici bisericute?

Repet, nu trebuie sa va inflamati, e doar o opinie probabil singulara.

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa va inflamati, e doar o opinie probabil singulara.

Avand in vedere ca eu am fost omul cu ideea (ca sa nu zic altfel :cheers: ) trebuie sa precizez ca intentia mea a fost exact decantarea sau sortarea discutiilor noastre, nicidecum bisericute. (Nu ma inflamez, ci doar discutam). Problema se pare ca e legata de obisnuinta unor colegi ai nostri de a posta aiurea. Daca mai tii minte, coltul enduristilor era una din cele mai lungi teme, cu zeci si zeci de pagini in care se repetau mai mult sau mai putin frecvent aceleasi treburi, exact din cauza ca era foarte lung si baietii se plictiseau sa caute asa ca mai postau inca o data o intrebare despre o chestie care s-a discutat la fiecare 2-3 luni

Parerea mea este ca in timp se va obisnui lumea cu noua structura si va fi OK

Si categoria Enduro se poate face daca nu exista, nu? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput, cand a fost impartit "coltul", am zis ca-i perfect. Acum nu mai stiu. Stai sa mai deschizi inca "7" pagini ca sa vezi cam ce se discuta in general. Inainte, chiar daca erau amestecate, le vedeai pe toate pe o singura pagina si puteai posta doar unde te interesa.

Iar pe de alta parte, in formatul actual lipseste o categorie. ENDURO. Spre ex. drz 400 s, ktm 690 si ktm 640 sunt mobre care fac parte din aceeasi categorie. Nu sunt nici hard dar nici enduro-tour. Sunt fix ENDURO. E, acum una e postata la hard, una la adventure si una pe pagina principala. Fiecare cum l-a dus capu'. Mi se pare aiurea.

 

Una peste alta, acum, dupa ce am "experimentat" noua formula, cred ca era mai bine "coltul" cum era inainte, dar asta e doar parerea mea :cheers:

O categorie pt poze si una pt general. Chiar asa de multi suntem ca am ajuns sa nu mai avem loc unul de altul?.........sa facem si aici bisericute?

Repet, nu trebuie sa va inflamati, e doar o opinie probabil singulara.

 

Adevarat ca sunt prea multe subforumuri, dar nici ca inainte, toate topicurile la gramada nu era bine.

Cat despre deschiderea inca unui subforum "Enduro", asta nu ar simplifica deloc lucrurile.

Eu vad altfel treaba, ar trebui gasita o alta impartire mai eficienta. Noi suntem in stare sa creeam 7 subforumuri: Enduro Touring, Enduro Adventure, Soft Enduro, Urban Enduro ( :cheers: ), Hard Enduro, Super Enduro, Super Hard Enduro...

Propun o impartire mai simplista, ceva de genul < 150 kg si > 150 kg (orientativ). Prima categorie o sa fie pentru mobrele cu care se poate face enduro serios, poate chiar hard enduro. Pana la urma depinde de fiecare cat de bine isi exploateaza mobra. Eu unul sunt convins ca exista proprietari de DRZ S-uri (nu E-uri) al caror enduro e mai hard ca al unor proprietari de EXC-uri. Cu a doua categorie, treburile stau mai simplu, este Enduro-Touring si Adventure la un loc.

Ca exemplu, daca eu am DRZ-S, si imi exploatez mobra hard enduro, ma intereseaza chestii ca protectii de disc, jambe de neopren, scuturi, cauciucuri de cross, piese si setari specifice; in consecinta postez in primul subforum, iar daca o folosesc pentru touring, ma intereseaza o sa mai moale, topcaseuri, cauciucuri corespunzatoare, si postez in a doua categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@angi- iti place cum merge ktm`u? ...

Pai cred c-am mai spus asta. ADOR cum merge KTM-ul. De un an ma tot dau cu el si nu ma mai satur. Din pacate, trebuie reparat mult prea des pentru gusturile mele, astfel incat am revenit la prima dragoste, BMW. Mi-am luat Dakar :D si vand ktm-u' :lol: Daca aveam banu' mi-as fi luat un Xchallenge, dar in cazul meu Dakar-ul a fost optiunea cea mai buna. Sincer, nu mai vreau sa aud in viata mea de KTM (iar asta sper sa nu declanseze o noua polemica, e doar opinia mea). Acum, odata cu intrarea in scena a G-ului 450 si Xchallenge, chiar nu mai am niciun motiv sa bag banii in repararea prea deasa a unei motociclete precum KTM. Eu nu merg la curse. Daca voi vrea sa trec la "hard", voi lua G-ul 450. Pe de alta parte, daca voi vrea ceva in genul 990-ului Adventure, acum exista GS-ul 800, care cred ca "sta" destul de drept in fata 990-ului.

Pana una alta, am inlocuit arcurile originale din furca Dakar-ului cu unele progresive + uleiul in furca de vascozitate 10 si sunt ULUIT de noul comportament al motocicletei. Imi mai iau fiarele de cadere de la Touratech si pot sa merg super linistit gen rally-raid.........asa, ca pensionaru' :P

Nu vreau sa credeti ca fac reclama, dar chiar sunt fericit cu noul meu Dakar :D

Dupa cum cred ca ti-ai dat deja seama, sangele meu a ramas tot alb-albastru.

si scuze pentru :D

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...