Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

ii place cam pe la 120-130 kmh... si consumul este undeva la 4%....singurel pe motor....

Mesaj completat

Din seria de framantari stupide......

Ma uitam ce putin se discuta de probleme la DR pe Topic-ul asta..... la BMW si XRV este "jale".... sa fie oare DR-urile asa de bune?

 

Cred ca da .... si Chuck Norris are unul.....

 

;)

Am avut si dr 650 rse '93 si era bun motorul, l-am tinut numai ~ 10k km, dupa care am luat bmw-ul.

Dar nu stiam pe vremea aia de topicul asta :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

;) Sigur mai ales la motocicletele cu carburatie!! :wink: cu tobe goale pierzi un pic din cuplu la ture joase,ceea ce te obliga sa mergi intrun regim de ture mai inalte care se reflecta automat in consum..pt consum minim este clar nevoie de toba stock,pt performanta si zgomot tobe open!!

Te contrazic...cu toba goala cuplul se muta mai jos in plaja de turatii...iti spun din experienta.....eu aveam o "tzava" in loc de toba si cand am incercat sa ii fac un amortizor de zgomot am observat lipsa cuplului in ture mai joase..cum am scos amortizorul a inceput sa traga de jos..undeva pe la 3300-3500 rpm...tinand cont ca DR-ul are cuplul maxim pe la 4000 si ceva de ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io din cate stiu.... cu toba "sparta" se pierde cuplu serios de tot dar se castiga pe timpul de acceleratie + uzura motorului creste semnificativ....

 

Daca este cineva care a avut esapamentul spart la DACIA sa povesteasca de performante.....suiera/duduie dar abia pleaca de pe loc.

 

Franarea gazelor eavacuate are rostul ei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand il am,asa e consumul.ce i-am facut eu:revizie totala ambelaj,piston,segmenti,distibutie in afara de bloc motor,am schimbat tot.si in carburatoare.in carburatoare am luat tot ce a fost inainte.toate noi.sa nu-ti spun cat acostat tot :wink: dar... dupa parerea mea a meritat.poate tobele sunt de vina.sunt goale pusca,capetii taiati,vad supapele :laugh: dar suna beton. ;)

pot afecta asa de mult tobele?!

 

 

http://www.clubmoto.ro/tutoriale/vezidetal...orul-in-4-timpi

E destul de complicata teoria evacuarii. Chiar si la 4T. Trebuia sa lasi tobele originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile tot citesc pe AdvRider despre DR800. Intr-adevar, consumul nu este 4%, ... dar nici 7% ! Toti de acolo spun ca mobra ,,stok", fara tobe, jettinguri, sau alte britz-britz-uri are un consum mediu intre 5-6 litrii la 100km. Oricum, toti de acolo se lauda cu o autonomie cu mult peste 400km. La un calcul simplu iti reiese un consum de 5% pana intrii pe rezerva: 5 l x 4(sute km) = 20 litrii, la care mai ramane cei 4l de rezerva. In concluzie ,,daca te stii pe craca ta" si nu vrei sa faci fetele sa transpire pe bulevard, un consum de sub 5% nu trebuie sa ne mire ... chiar si pentru un motor de 800ccm.

Din experienta proprie, am scos 5.2% cu LC8 950 Adv. ruland la 120km/h. Un consum extraordinar de bun pentru un motor renumit pentru pofta lui de ... benzina !

 

Cat despre tobele goale montate pe motocicleta ... astea nu pot face decat rau, cuplului motor. Ce e' drept ... se aude mult mai bine, sare in ture cum trebuie, insa detenta exploziei se pierde spre PMI, pentru ca exista o diferenta mult mai mare de presiune intre cavitatea ante-supapa-evacuare si galeria chiuloasa - toba finala. Pentru a evita inconvenientul unui cuplu mai mic, proprietarii de BIG-uri de 800, au suprimat una dintre tobe, iar acea toba, ramasa singura nu este chiar asa de goala. ..... Au mai facut si altii ,,ingineria" asta ! Pe topicul ,,Orange Crush" de pe AdvRider, dedicat 2V-urilor austriece, este dezbatuta mult aceasta problema mai ales de care cei care strabat distante mari, pe drumuri asemenetoare ca cel ...... din fundul ograzii !

 

Deci ... ca sa mai tura-vura ... daca mobra ma duce la orizont cu 120-130km/h, nu cere de mancare mai de vreme de 350-400km si nu crapa dupa o vara de plimbari, este o mobra de luat in seama pentru mine. Pentru ce care vor mai mult exista si alte mobre, insa ...... alti bani, alta distractie !

 

Bafta mare si ... sper sa scriu pe acest topic in drept de cauza ! :wink:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat problema cu consumul pe doua DR 650 RSE (unul 95 si unul 96)(ambele din ograda proprie :wink: ) si am obtinut rezultate similare.

 

Adica sub 5% ... cu pasager situatia se schimba putin adica creste cu max 1%.

 

Ce am observat la DR 650 RSE este ca la turatie joasa (sub 2500 rpm) in sarcina "face urat" - vibreaza foarte puternic.

 

PS. De precizat ca la DR 350 consumul (in regim se sosea) este tot pe la 5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat problema cu consumul pe doua DR 650 RSE (unul 95 si unul 96)(ambele din ograda proprie :wink: ) si am obtinut rezultate similare.

 

Adica sub 5% ... cu pasager situatia se schimba putin adica creste cu max 1%.

 

Ce am observat la DR 650 RSE este ca la turatie joasa (sub 2500 rpm) in sarcina "face urat" - vibreaza foarte puternic.

 

PS. De precizat ca la DR 350 consumul (in regim se sosea) este tot pe la 5%.

 

La 130 km a consumat 5.5l, fara pasager, dar aveam ceva bagaje, mers cu 100-110km/h constant.

Nu e prea bine de lasat sa se duca sub 3.000 rpm, mai degraba dai inferioara, eu pe al meu incerc sa-l tin peste 3.500 rpm, si schimbat vitezele la 4.500 - 5.000 rpm.

Imi faceam griji de consumul de ulei, completez aproape 2 litri la 5.000 km, dar din ce vad eu e ceva normal. Am avut si ulei subtire, 10w-40 sau 10w-50. Cand o sa dea caldura am sa incerc ceva mai vascos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... de aproximativ 2 ore detin una bucata DR800S.

Deja am facut 2km cu ea, in drum spre locul de hibernare. O prima impresie ... mobra pare mai mica decat ma asteptam ! :angry: Eram obisnuit cu masivitatea LC8-lui ! Daca mai adaug si faptul ca ating cu ambele picioare jos, ajung la concluzia ca ... e ceea ce-mi trebuie.

Astept sa mai treaca iufa asta de zapada si ma apuc sa o cozmetiz putin, iar cum ,,da iarba" bag o tura, ca prea am stat cu dintii la gard anul trecut !

 

Bafta si sa auzim de bine !

 

P.S. ........ el e' utilaju' ! :laugh: dupa cum deja il stiti !

post-10224-1265723660_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... de aproximativ 2 ore detin una bucata DR800S.

Deja am facut 2km cu ea, in drum spre locul de hibernare. O prima impresie ... mobra pare mai mica decat ma asteptam ! :laugh: Eram obisnuit cu masivitatea LC8-lui ! Daca mai adaug si faptul ca ating cu ambele picioare jos, ajung la concluzia ca ... e ceea ce-mi trebuie.

Astept sa mai treaca iufa asta de zapada si ma apuc sa o cozmetiz putin, iar cum ,,da iarba" bag o tura, ca prea am stat cu dintii la gard anul trecut !

 

Bafta si sa auzim de bine !

 

P.S. ........ el e' utilaju' ! :hurt: dupa cum deja il stiti !

 

Salutare,

 

Sa il calaresti sanatos si fara incidente!!

 

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand ax cu came+culbutori ca noi. pt dr 600 au fost folosite au ceva uzura dar foarte fina,pasul lor cum au mers!Piesele merg puse fara probleme pe motor...defapt am un motor intreg desfacut dar nu le vand pe toate.Momentan nu mai sunt DR-ist :angry: :laugh: Rog PM in caz de ceva sau 0762633062.Va salut!numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare....

 

de unde pana unde saritura de la LC8 la DR800?

 

Ehe ....... nu stii unde te duce viata la un moment dat !

Dupa orice ,,deal" exista si o ,,vale" ... poveste lunga ! Nu o mai reiau ... LC8-ul sa dus din motive strict financiare. L-am sacrificat pentru a-mi scoate firma din impas. Ce sa fac ? .... si acum plang dupa el.

 

Acest DR este doar o mobra ,,de trnzitie" pana voi reusii (sper !) sa-mi cumpar un 990Adventure R - tzipla ! Sper ca asta sa se intample in 3-4 ani, mai de vreme nici gand.

 

In concluzie, voi folosii DR-ul in acest rstimp si poate cine stie ..... ma voi indragostii de el in asemenea hal incat va ramane la mine pentru totdeauna !

Oricum ... LC8 ----> RULES !

 

Bafta mare !

 

 

Mesaj completat

Si ca sa ne mai amuzam putin ......

Stiati ca a aparut DR800 pe injectie ?

Priviti ...

... ,,injectie" la propriu ! :angry:

post-10224-1265872804_thumb.jpg

post-10224-1265872828_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ... de aproximativ 2 ore detin una bucata DR800S.

Deja am facut 2km cu ea, in drum spre locul de hibernare. O prima impresie ... mobra pare mai mica decat ma asteptam ! :angry: Eram obisnuit cu masivitatea LC8-lui ! Daca mai adaug si faptul ca ating cu ambele picioare jos, ajung la concluzia ca ... e ceea ce-mi trebuie.

Astept sa mai treaca iufa asta de zapada si ma apuc sa o cozmetiz putin, iar cum ,,da iarba" bag o tura, ca prea am stat cu dintii la gard anul trecut !

 

Bafta si sa auzim de bine !

 

P.S. ........ el e' utilaju' ! :laugh: dupa cum deja il stiti !

 

 

 

Sa il stapanesti sanatos!!

intretinut cum trebuie (fara mare bataie de cap) te duce cam prin aceleasi locuri pe unde ajungeai si cu LC8-ul ...bine, cu vreo cateva ore intarziere :hurt:

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ceva vreme,tot caut schita sau ceva poze despre crash bar-uri pt dr800,dar nu gasesc. :laugh: as vrea sa-mi fac si eu,dar nu gasesc nimic,dupa ce sa m-a ghidez. :hurt: m-a puteti ajuta cumva cu o schita sau cu ceva poze,cu sistemul de prindere pt crash bar-uri? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ceva vreme,tot caut schita sau ceva poze despre crash bar-uri pt dr800,dar nu gasesc. :) as vrea sa-mi fac si eu,dar nu gasesc nimic,dupa ce sa m-a ghidez. :) m-a puteti ajuta cumva cu o schita sau cu ceva poze,cu sistemul de prindere pt crash bar-uri? ;)

cu o poza te pot ajuta eu...

post-49126-1266198661_thumb.jpg

post-49126-1266198878_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ceva vreme,tot caut schita sau ceva poze despre crash bar-uri pt dr800,dar nu gasesc. :) as vrea sa-mi fac si eu,dar nu gasesc nimic,dupa ce sa m-a ghidez. :) m-a puteti ajuta cumva cu o schita sau cu ceva poze,cu sistemul de prindere pt crash bar-uri? ;)

 

... si cu schite, eu ! :)

 

LINK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...