Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

A mea e oarecum la hibernare. Adica mai mult eu. Ma cam dor oasele si articulatiile la frig. Asa ca prefer sa stau domol. Daca ai ceva in plan ( iesiri scurte) comunica si daca sunt p-acasa ma bag si eu la una mica. Altfel calaresc masina. Wek-ul asta trag o fuga pana la Chisinau, urmatorul la tara si sper ca pe sfarsit de ianuarie o Albanie.

Se baga careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lasat GS-ul in garaj si circul cu DR-ul, sunt inca in perioada de acomodare cu el, mai trebuie sa-l scarman nitel, dar per total e ok, o motoreta cinstita. Singurul lucru cu care nu ma impac, saua, dar o sa se rezolve si asta la urmatoarea etapa de customizare. Astept sa vina zapada ca sa-i fac o revizie completa, pana atunci ma mai deplasez cu el.

DR..jpg

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Muretto Grundieg said:

@DKW  Uite, un garaj ca al tău mi-aș dori și eu. Curat, spațios și probabil încălzit. Poate aduce moșul...

Poza e facuta la munca, uneori mai stau dupa program si mesteresc la troace. Momentan garajul meu are incalzire de la soba sau aeroterma, si nu e prea curat, dar e spatios.

Uitasem, are careva prin garaj/boxa/etc un melc de kilometraj? Al meu este stricat, la modul ireparabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Greu o sa gasesti acel melc, facut din duritan sau plastic. Stiu ca eu am cautat vreo 3 luni la dezmembrari pana am gasit pe cineva care sa il aiba. A mea nu se bucura de garaje, in schimb e multumita de umbra blocului si de folia pe care am tras-o deasupra ei. Acum 11 ani inca mai circulam cu ea pe vremea asta, chiar de aveam mucii prin casca, acum am lasat-o mai moale si ma dau cu ea doar pe vreme buna. Ca imi mai vine dorul de 2 roti, iau bicicleta si ma dau putin pe dealuri...insa uneori nici pentru ea nu e indicata vremea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic lucreaza fier pe plastic, duritan, si asta din urma cedeaza. Eu am pus multa vaselina acolo, am uns bine cablul de viteza, pentru ca de aici pleaca toata problema, cablul se intepeneste. Ma batea gandul sa scot melcul ala si sa incerc sa ii fac o matrita dupa el. Varianta cea mai buna un ceas vitezometru cu 3 afisaje digitale si magnet pe spita. Insa trebuie un ecranaj bun pentru ca bobina de inductie il da peste cap.

Editat de irinel2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este perfect asta. Poti renunta la ambele ceasuri, pare-mi-se ca iti arata asta si turatia?. Cel putin asa vazusem in trecut un model, doar ca la vremea aia costa cam 250$. Era prea scump si am optat pentru un cablul nou de kilometraj si melc second, ajunsesem cam pe la 250ron la vemea aia, acum 11 ani.https://www.google.ro/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjBicyHj9XmAhWG-qQKHSCTBGQQjhx6BAgBEAI&url=https%3A%2F%2Fwww.amazon.com%2FTRAILTECH-Vapor-Computer-Kit-Motorcycle%2Fdp%2FB07CBHW5YS&psig=AOvVaw0ObtrbpoUshTlon7eZB6qL&ust=1577511622062064&cshid=1577425269907

Editat de irinel2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut si La Multi Ani pe 2020

care aveti de dat un cadru de 750-800 BIG ?

nu ma intereseaza serie , acte ci doar vreau sa mai asamblez un DR  pentru a fi expus in curtea unui prieten undeva la munte ...

pret cat mai mic 🤣

 

multam si numai drumuri bune !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce gume folositi pentru mers mai de oras, dar nu 100% oras? Eu am pe DR-u' TKC80 Twinduro si nu prea imi plac cum se simt pe udatura.

 

pyg.jpg

Ma gandesc daca sa fac pasul spre Heidenau sau Mitas...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cativa ani am numai mitas. E70, E80, etc. Pe asfalt uscat sunt ok dar se macina extrem de repede. Max 8000 km. In off iar mi se par foarte ok. Nu am avut probleme si la cata vaca e a mea am reusit sa ies si din namoale, zapada sau nisip. 

Pe asfalt ud e dezastru. Patinoar efectiv. Daca nu ma insel acum 2-3 ani l-am speriat pe @ raducod priprin apuseni intrun derapaj pe asfalt ud. Si cauciucurile erau noi sub 100 km. Eu m-am obisnuit cu ele. Si facand ovanaliza intre pret (cred ca sunt cele mai ieftine) si la ce le folosesc eu (nu-mi place sa merg pe ploaie), mi-a parut o combinatie buna. Acum depinde la ce la folosesti. Daca mergi zilnic indiferent de ploaie eu zic sa te mai gandesti.

Scuze: scriu de pe tel si am destele groase.

IMG_20180421_170339.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg cu motorul cam tot timpul, nu ma intereseaza cat de repede se tocesc, ci sa tina bine la udatura. Endureala mai subtire ca nu mai ma tin balamalele si nici prea mult timp liber nu am, iar cand am timp liber sunt plecat in ture si merg cu GS-ul. DR-ul este mai mult pentru fatzaiala zilnica si ceva coclau lejer cand mai prind ocazia, deci as vrea niste gume care sa stea bine pe udatura dar sa pot sa ies si nitel in off, macar asa, de amoru' artei, si sa fie ok si pe frig. Deh, prefer sa merg la munca cu motorul pana da gheata pe jos decat sa dorm in autobuz/metrou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am gasit combinatia castigatoare, de la Heidenau, K60 Silica, 90/90-21 M/C 54T TT M+S SiO2 fata si 130/80-17 M/C 69T TT M+S SiO2 spate, pret cam 550 setul, cu vreo 150 lei mai ieftin decat setul de Scout-uri si cica tin bine la frig. Daca ma tin 4000 km ma declar foarte multumit.

Profilul este cel folosit si pe Scout.

K60rear_1209017-199x300.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Maxxis spate, Dunlop fata. Dupa 8000 de km Dunlop e aproape chel, Maxxis la jumatea vietii :)

Nu ca ar conta, am o mina de diamante in Nigeria, e doar pentru statistica.

Ca aderenta, Dunlop - jos palaria ,  Maxxis aluneca, chiar si pe drum uscat. Pe udatura trebuie sa te grabesti incet.

Pe noroi/pamant/mizerii e ok, doar e 70% off.  N-am incercat pe zapada dar cred ca nici nu intereseaza pe nimeni.

 

Editat de Muretto Grundieg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@chucki, momentan am amanat achizitia gumelor, mi-a dat masina o gaura in buget. Sper ca la sfarsitul lui martie sa le iau.

Si azi a inceput DR-ul sa faca figuri, aleator da rateuri in mers si da in nas pentru o secunda, apoi isi revine, iar trebuie sa-l iau la scarmanat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa gasesc bobina, a comandat-o un prieten care are un magazin online, saptamana viitoare trebuie sa ajunga.

Oricum, multzam de intentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!
Are cineva "furca cu culbutori" de vanzare si ax came sau vreo solutie?
Am desfacut si am vazut ca are uzura mare, sau chiulasa cu totul. nu stiu.

Am zis sa schimb simeringurile la supape si am descoperit si surpriza asta, iar de aici se auzea si un tacanit. Cand l-am cumparat, mi s-a spus ca trebuie doar "reglat". Am vazut acum cum sta treaba cu reglajul. :))

A dus cineva asa ceva la rectificat?
Multumesc!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...