Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

2 hours ago, ulei_moto said:

ii multumesc Barbosului,  am fost ferit.

mai tare sa ii multumesti ca nu te-ai intalnit cu atv-uri cu oameni in albastru pe ele. 
De vreun an-doi, jandarmeria a inceput sa dea amenzi sau avertismente pe Baiului. din ce ma prind, ies in special in zilele de weekend aglomerate, ca sunt sansele mai mari sa prinda pe cineva.

Am prieteni care s-au intalnit cu ei si au luat avertisment si mai sunt unii care zic ca daca tii doar drumul mare (nu variantele care urca pe orice varfulet) te lasa in pace.
Ideea principala ramane ca e o zona cu risc din punctul asta de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut. dupa mine, rules of thumb. rulmentii de roata se pun neaparat cu 2RS, nu ZZ sau 2RU ! Intotdeauna se desfac/spala/greseaza cu ce trebuie. Demontajul/motajul se face janta la cald sau rulment la rece. Daca are joc sau iese cu mina se monteaza neparat cu solutie de fixare (Loctite 638, 648 etc) Atentie la rulemtii care sunt foltanti, sa nu-i fixati!. Simeringurile, daca sunt de grosimi ciudate/subtiri, folosti simeringuri din domenii industriale (cu o singura buza) montate invers chiar daca au grosime de 10 in loc de 7, protectia trebuie sa fie dinspre ext inspre int !!

Nu insistati cu jet de apa la spalatorie pe rulemnti/etrieri sau in zona lor.

Rulmentii la roata pot tine 100000km daca functioneaza in conditiile specificate de producator !  Dar daca intra apa, nisip sau altele, crapa repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, bursyllac a spus:

mai tare sa ii multumesti ca nu te-ai intalnit cu atv-uri cu oameni in albastru pe ele. 

probabil a fost norocul incepatorului si faptul ca am fost intr-o joi, tocmai sa evit aglomeratia de pe drum.

 

Acum 21 ore, raducod a spus:

rulmentii de roata se pun neaparat cu 2RS

Multumesc RAdu pentru sfaturi,  am primit mail acum cateva zile ca mi-a ajuns semeringul si probabil in viitorul apropiat,sper, voi schimba rulmentii pe spate.

 

O saptamana usoara ! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...