Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

DR-isti,ati mai facut ceva pe la motoare?

io am reusit de mi-am pus si roata de spate de vitezana...

revin si cu poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

roata e de RF 600, 17x 4,5 si am pus o guma de 150/70 enduro-turing.

 

... :rolleyes: nu's ce zice k nuam voie sa "bag" fisiere dinalea care incerc io...adictelea pozili mele au ceva...mari nu sunt,vo700K..

 

am banghit treaba...

 

 

si am mai pus si aripa pe fatza si semnale cu led si spoilere la protectiile de la minere(parca asa le zice...)

 

n-am mai avut rabdare sa vad cum mere si pozele cu ea toata le-am facut noaptea dupa teste...la gumele noi si janya de pe spate...

 

mie imi place cum a iesit...

 

/index.php?...0656&st=370

post-3910-1211383181_thumb.jpg

post-3910-1211383217_thumb.jpg

post-3910-1211383250_thumb.jpg

post-3910-1211383295_thumb.jpg

post-3910-1211383324_thumb.jpg

post-3910-1211383362_thumb.jpg

post-3910-1211383411_thumb.jpg

post-3910-1211383447_thumb.jpg

post-3910-1211383475_thumb.jpg

post-3910-1211383504_thumb.jpg

post-3910-1211383533_thumb.jpg

post-3910-1211383569_thumb.jpg

post-3910-1211383616_thumb.jpg

post-3910-1211383657_thumb.jpg

post-3910-1211383702_thumb.jpg

post-3910-1211383725_thumb.jpg

post-3910-1211383769_thumb.jpg

post-3910-1211383798_thumb.jpg

post-3910-1211383844_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu is fata, am un drz400s si is fffff multumita si mandra de el

e supersto motorul asta, poate kam nervos cu mine cand ma dau la el B)

off road pe unde am mers cu el s-o purtat exemplar...am sa incerc si ceva mai hard si am sa spun pareri

il am din noiembrie 2007 si am schimbat toate zemurile prin el,am schimbat gumele si reglat franele,in schimb nimic..

pt bucuresti e ideal,la ce aglomeratie este, nici cu speedurile nu te mai descurci,in timp ce cu crossul mai sari o bordura, o mai iei printre trandafiri...merge! :)

gasesc ca am facut o alegere buna cu dual-sportul meu :D

hai sa ne auzim cu bine si poate iesim la plimbare, sa facem si noi gasca de crosisti, k tare am boala pe gastile astea de vitezomani :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

dupa ce am vandut yamaha care m-a carat multe zeci de mii de km prin toata europa si s-a apropiat vertiginos de 100 de mii de km pe bord, intentionez sa trec pe o grasa d-asta, dr 800 s (dr big). m-am indragostit de botul ala ca de rata si de sunetul de monocilindru. apoi ma atrage libertatea de a explora si cate un drum neasfaltat, la mai mult enduro nu ma voi avanta. trebuie ca e tare comoda, din moment ce are 220mm cursa telescopului. apoi e important un rezervor mare si consum mic, deoarece eu fac drumuri lungi (chiar si 2000 de km intr-un weekend).

viteza nu ma intereseaza deloc, rar trec de 140 la ora.

 

ce trebuie avut in vedere la modelul asta? preturi la piese, intervale de revizie, puncte slabe...poate ma ajuta cineva cunoscator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o motocicleta buna . Modelul de 750 e chiar mai simpatic decit cel de 800 . Fii atent permanent la nivelul de ulei : sa fie mereu cel putin la jumatate . Daca mergi cu el la minim o perioada mai lunga ai terminat distributia . In rest numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut mam dat cu dr 800,ce am vazut la el e foarte greu,tragea bine la turati medii,destul de comod.e mult mai sprinten tenere al meu[660].super tenere,africa twin nu iti plac.in plus la 72000 km la el batea urat de tot motoru.salut

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare normal sa bata motorul la 72.000 de km , mai ales ca e posibil sa nu fi fost efectuata asupra lui nici o revizie intre timp. De obicei , cam la 40.000 de km se schimba lantul de distributie ,patinele si intinzatorul . Uleiul folosit se recomanda a fi 10W40 dar merge si 15w in functie de uzura motorului .

DR-ul de 800 este mult mai greoi si mai putin agil decit cel de 750 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o motocicleta confortabila, merge drum lung 120 - 130 croaziera fara probleme, trage ca un camion dar si consumul e pe masura (in oras poate "manca" si 8l / 100 km :(). Offroad face doar pe forestiere usoare, dealuri, ca e foarte grea (bine daca esti meltean bine facut poate sa faca si putintel mai mult, dar doar putintel). Sound-ul este foarte misto mai ales daca tobele sunt un pic "aranjate".

Trebuie avuta atentie la: distributie dupa cum au spus si baietii in posturile anterioare (la o utilizare "normala" trebuie schimbata musai pe la 35 - 40 de mii de km), nivelul de ulei si tipul uleiului folosit - recomand 15W50 fara probleme, jocul tachetilor controlat si reglat la fiecare 8000 de km si evitat schimbatul vitezei la sub 4000 rpm deoarece e sensibil ansamblul boltz-biela datorita faptului ca e monocilindru mare. :cheers:

In rest e un motor bun, inghite multe si mai ales e nesimtita ca un camion (bagi pasager bagaje trage de zici ca nu sta nimeni pe ea :rock: )

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

remu se pare ca vrea sa ma convinga de 750. mi s-a pus pata pe 800, cu toate ca nu stiu care e diferenta in afara de capacitatea cilindrica.

 

ziceti ca "manca" mult? au, eu auzisem de povesti cum ca se misca undeva intre 4 si 7.

 

duminica merg sa vad o grasa, din 90, rosie, primul proprietar, 62 de mii de km, dar cu revizia recent facuta. din discutia la telefon pare foarte bine intretinuta de neamt.

 

clipul asta m-a bagat in boala :)

 

si asta e cea pe care am pus eu ochii, sa-mi tineti duminica pumnii.

 

http://www.dr-big.de/cms/cpg/displayimage....cat=1&pos=0

Editat de crazyahmed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@crazyahmed cea de care spui ca te duci sa o vizionezi se pare ca e un 750 sau chiar un prim model de 800 dar care pastra toate celelalte elemente de la 750 . Nu o sa-ti para rau daca alegi 750-ul . E mai stil rally raid . 800 aparute mai tirziu sunt mai greoaie mai stil soft-enduro . Am avut 750 citiva ani si vorbesc in cunostinta de cauza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, 88 si 89 s-au fabricat 750, dupa 90 a aparut 800s. problema e insa ca 750 sunt foarte rare. eu nu am gasit nici unu in zona mĂźnchen unde ma aflu eu acum. iar la pret sunt la fel cu cele de 800, cu toate ca au cativa anisori in plus.

 

despre endureala nu stiu ce sa spun, sincer nu cred ca am facut in total un km pe drum neasfaltat de cand am motor, si cel putin o vreme nu o sa ma abat decat cel mult pe cate un forestier, pana prind gustul. pana atunci strang bani de un tt 350, care va fi numai pentru joaca in groapa cu nisip. am avut un xt 600 dar care nu m-a convins deloc, eram incepator si mi se parea prea inalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele intre ele (de caracteristici tehnice):

 

Suzuki DR 750 Big: 727 cmc, 4 supape, 50 CP @ 6800 rpm, 58 Nm @ 5500 rpm, 209 kg;

Rezervor 29 litri, Frana fata disc, Frana spate tambur.

 

Suzuki DR 800 Big: 779 cmc, 4 supape, 54 CP @ 6600 rpm, 62 Nm @ 5400 rpm, 224 kg;

Rezervor 24 litri, Frana fata disc, Frana spate disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am apucat si eu sa vad topicul asta debea azi asa ca hai sa-mi dau si eu cu parerea

 

@crazyahmed :Eu am o jucarie de asta si daca ai nevoie de ceava impresii ti le spun :

-Faci multi km cu ea dar daca ai pasager la maxim 200 km trebuie sa te opresti din cauza seii si a vibratiilor, eu am cazut cu a mea de vreo 2 ori pe loc nerespectand regula asta pentru ca nu-mi mai simteam picioarele si am avut impresia ca am pus cricul si ca pot sa o tin.

-Daca te duci cu ea la drumuri lungi in afara tarii sa stii ca merge si cu benzina de 92 la fel de bine

-Daca reglezi bine carburatoarele (iti recomand sa faci treaba asta singur cu manualul in mana) si mergi cu ea frumos ajungi si la consum de 4.5 -5/100km in afara

-Daca ce vrei tu sa-ti iei e un model de dinainte de 95 dute cu el la un electrician sa-ti faca o modificare ,cred eu utila ,sa-ti separe sigurnatele pentru decompresor de cele pentru lumini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferentele intre ele (de caracteristici tehnice):

 

Suzuki DR 750 Big: 727 cmc, 4 supape, 50 CP @ 6800 rpm, 58 Nm @ 5500 rpm, 209 kg;

Rezervor 29 litri, Frana fata disc, Frana spate tambur.

 

Suzuki DR 800 Big: 779 cmc, 4 supape, 54 CP @ 6600 rpm, 62 Nm @ 5400 rpm, 224 kg;

Rezervor 24 litri, Frana fata disc, Frana spate disc.

 

 

Cine vre Suzu DR 800 big sa vina sa-l vada pe al meu

1993, 56 000 km , 54 de cai, 800 cmc, consumabile schimbate anul asta in primavara

2000 euro negociabil, in pretul final dar si cele trei cutii de 42 de litri ku kit de prindere pe motor

tel 0743-702132

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vre Suzu DR 800 big sa vina sa-l vada pe al meu

1993, 56 000 km , 54 de cai, 800 cmc, consumabile schimbate anul asta in primavara

2000 euro negociabil, in pretul final dar si cele trei cutii de 42 de litri ku kit de prindere pe motor

tel 0743-702132

ramai la etz romi?

io m-am hotarat definitiv, iau big-u lu shak, 96', 50.000km, service complet(distributie, ambielaj, piston-segmenti etc) acuma 8000km, manere, alarma, crash-bar(YEES!), halogen, coburi si top-case givi, aerograf... superb motor, si accesorizat, numa nu inteleg de ce papa ulei... da merge brici, il am avut in proba 3 zile, are un cuplu fenomenal!!!

si, sa nu uitam, cu doua cele contrabalansoare din dotare nu trepideaza mai deloc...

dupa parerea mea big-u e o motocicleta geniala, mai trebuie doar sa ma convinga prin fiabilitate...

cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa nu inteleg de ce papa ulei...

 

Nu-ti face probleme, asa fac toate. Se ung puternic in cap (la supape) si implicit rezulta mancarimea de ulei.

Poate sa consume chiar si 750 ml la 1000 de km fara ca setul sa aibe ceva.

Nu asta e o problema, daca iti place si merge bine ia-o.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa facem si noi gasca de crosisti, k tare am boala pe gastile astea de vitezomani :crack:

 

Pai hai sa facem, dar nu dai inapoi dupa 20 de minute... :crack:

Speedistii pot sa se duca la suc in oras dar noi tre' sa ne gandim la altceva mai forestier. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

 

Din 2004 tot am mers cu big-ul de 750 si pot spune ca e un motor grozav. Mie mi-a placut extrem de mult. Cu o toba sport face minuni. deci, punctual:

 

- Cel de 750 e mai usor ca 800-le, care se apropie mai mult de 660 tenere, cel putin asa mi s-a parut cand m-am dat cu el. Ceva mai liniar in turatii, mai putin brutal decat 750.

- Poti sa castigi mult la greutate la 800 daca inlocuiesti cele doua tobe de serie cu una sport. Oricum, parca la un monocilindru mare e pacat sa il tii sugrumat de o toba de serie. Eu am avut arrow si suna demential, plus ca dadea niste rareuri pe decelerare de ti-era mai mare dragul.

- In offroad merge mai bine cel de 750, fiind mai usor. Eu am mers cu el destul de la limita, bagandu-ma la curse gen motmaniua-Curtea de Arges si EMD la Valcea, unde am batut multe capre. Daca tragi ceva de tine si de el te duci prin locuri nebanuite, desi nu e in elementul lui.

- Momentan e in service, am reusit sa ii distrug cutia de viteze, dar asta pentru ca l-am fortat mult si am schimbat aproape de vreo 2 ani juma numai fara ambreiaj, pe care il foloseam doar la plecarea de pe loc si la retrogradari extreme. Asta sa nu te sperie, daca nu mergi la limita cu el nu o sa auzi niciodata de o cutie zobita de dr big. Probleme are la distributie, care se schimba destul de complex, dar e ft important sa o verifici la revizii, caci iti distruge motorul daca nu o schimbi la timp.

- La drumuri lungi te poate rupe la fund. Dupa 200 de km trebuie pauza. Consumul variaza intre 4,5 la drum lung la 90 km la h si poate ajunge cu toba sport si la 10 in oras, dar asta numai daca schimbi la rosu(asta la modelul de 750, la cel de 800 nu stiu, dar nu poate sa difere mult).

- In oras e vis. E inalt, ai demaraj, ai ghidonul peste oglinzile auto si treci usor de masinile de la stop. NU ai treaba cu gropi, borduri sau alte mizerii.

- Acceleratii grozave, are cuplu din plin, am batut la liniute si vitezane de 600. :)

- De touring e mai ok cel de 800. Parca are si saua ceva mai lata si un top speed un pic mai ridicat(175 - 750 cam 185 - 800).

Cam astea ar fi. Daca vrei mai multe detalii - PM.

 

Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa facem, dar nu dai inapoi dupa 20 de minute... :)

Speedistii pot sa se duca la suc in oras dar noi tre' sa ne gandim la altceva mai forestier. :)

nu dau nici moarta! :P k doar de asta mi-am luat cross,ador namoalele si vanataile...hahaha

zii o vorba si un traseu mai soft si acolo sunt :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand urmatoarele piese pentru DR600, originale, noi, nefolosite:

Repet, piesele sunt nefolosite, le-am comandat de la Alpha-Sports dar nu le-am mai folosit.

- lant distributie - pret 100lei. (cumparat cu 67$)

- culbutor evacuare - pret 60lei. (cumparat cu 50$)

Daca sunteti interesati va rog PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...