Sari la conținut

Detinatori de Honda Cbr 1100 Xx


Radu46
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 534
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce cauciucuri ati folosit la xx?

cum s-au comportat?

 

eu am avut

michelin pilot power 2 ct (alea spoprt) sunt bestiale!

 

pe urama am pus (continental sportattack) , le am si acum, am zis sa vad care e tb.....nu-mi plac nu se inclina la fel ca cu michelin.

Asta pt ca au alta forma, michelin e mai tuguiat. conti e mai plat....si din cauza asta cu michelin mobra se inclina singura, cu conti tragi de ea,si am mai mult tupeu cu michelin, ai siguranta o simti mai bine pe curbe.

 

 

Acum sunt sigur ca e din cauza formei. daca continetal ar fi avut forma lu michelin era alta poveste....

 

 

Concl mea: pune michelin pp 2 ct

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut

michelin pilot power 2 ct (alea spoprt) sunt bestiale!

 

pe urama am pus (continental sportattack) , le am si acum, am zis sa vad care e tb.....nu-mi plac nu se inclina la fel ca cu michelin.

Asta pt ca au alta forma, michelin e mai tuguiat. conti e mai plat....si din cauza asta cu michelin mobra se inclina singura, cu conti tragi de ea,si am mai mult tupeu cu michelin, ai siguranta o simti mai bine pe curbe.

 

 

Acum sunt sigur ca e din cauza formei. daca continetal ar fi avut forma lu michelin era alta poveste....

 

 

Concl mea: pune michelin pp 2 ct

corect ssportul e mai bun dar tine si mai putin.

cat te-a tinut michelinul?

eu am avut pirelli diablo, m-a placut cum a mers, tine cam 6000 km spatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect ssportul e mai bun dar tine si mai putin.

cat te-a tinut michelinul?

eu am avut pirelli diablo, m-a placut cum a mers, tine cam 6000 km spatele.

 

Din pacate n-am apucat sa vad.

Pe la 5mii (avea uzura un pic peste jumate , asa ochiometric) mi-a facut o explozie....in oras la viteza mica,spre norocul meu.

lucru f curios, mi-a explodat pur si siplu. am calcat pe ceva f ascutit, ca si cand as fi taiat cauciucul cu un bisturiu....plm

 

Oricum urmatorele cauciucuri pp2ct v'or fi,nu mai fac alte incercari.

mie mi-au placut f mult. E diferenta mare fata de conti sportattack. cum am zis forma face diferenta.

 

ce'am observat (vb de pp2ct) dupa 3mii se c-am duce "creasta" si nu mai e ca la inceput ..devine un fel de conti sportattck :lol: ...da 3mii ai caucioace nu gluma :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, Pilot Power 2 ct am avut si eu pe busa si s-au comportat excelent!

Le am tinut cam 2000-2500 km si erau perfecte!

Le am dat acum unui prieten, pentru ca am comandat metseler de 200 pe spate si am luat si fata, dar cauciucurile sunt stas! :wink:

Bune acum metzeler m5, au si 190 si au 5 straturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte curand voi fi si eu posesorul unui pasaroi pe carburatie !

Voi posta cand il voi achizitiona :laugh:

Cele bune xx`estilor :wink: .

Eram dator cu niste poze,in unele poze era cam jegoasa deoarece nu am avut rabdare ca vremea sa revina in limitele bunului simt si am iesit pe fleoscaiala. :laugh:

;)

post-38645-1265450074_thumb.jpg

post-38645-1265450087_thumb.jpg

post-38645-1265450100_thumb.jpg

post-38645-1265450118_thumb.jpg

post-38645-1265450131_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram dator cu niste poze,in unele poze era cam jegoasa deoarece nu am avut rabdare ca vremea sa revina in limitele bunului simt si am iesit pe fleoscaiala. ;)

:wink:

sa porti sanatos pasaroiu!

frumoasa culoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa porti sanatos pasaroiu!

frumoasa culoare!

Ms ms :laugh: ,ma gandeam sa o fac neagra dar sunt indecis ar fi de folos niste pareri .

In primavara o sa ii fac cadou niste tobe sport,rimstripes,un parbriz touring,o tripla pe leduri si o husa de rezervor daca voi gasi :wink: .

Cele bune xx`istilor! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms ms :laugh: ,ma gandeam sa o fac neagra dar sunt indecis ar fi de folos niste pareri .

In primavara o sa ii fac cadou niste tobe sport,rimstripes,un parbriz touring,o tripla pe leduri si o husa de rezervor daca voi gasi :wink: .

Cele bune xx`istilor! :laugh:

parbrizul touring si husa de rezervor sa stii ca merita.

am vazut diferenta privind parbrizul, mai ales daca esti inalt, eu cu touring merg lejer cu 200 fara sa simt vantul.

rezervorul sa stii ca l-am zgariat de la nisipul care e aruncat de roata fata cand ploua si e in contact cu tankbag-ul si cu genunchii.

tre sa-i fac un polish! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parbrizul touring si husa de rezervor sa stii ca merita.

am vazut diferenta privind parbrizul, mai ales daca esti inalt, eu cu touring merg lejer cu 200 fara sa simt vantul.

rezervorul sa stii ca l-am zgariat de la nisipul care e aruncat de roata fata cand ploua si e in contact cu tankbag-ul si cu genunchii.

tre sa-i fac un polish! :laugh:

Da,eu unul sunt destul de inalt 1.86 si de aia doream parbriz touring pt ca o voi scoate la drumuri destul de lungi.

Dai pai de asta doream si eu husa . :hurt: :)

Mesaj completat

E cineva pe aici care a umblat la suspensia spate ? Adica sa o inalte sau sa o coboare,si daca da ii schimba aspectul si pozitia in sa ? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Da,eu unul sunt destul de inalt 1.86 si de aia doream parbriz touring pt ca o voi scoate la drumuri destul de lungi.

Dai pai de asta doream si eu husa . :) :)

Mesaj completat

E cineva pe aici care a umblat la suspensia spate ? Adica sa o inalte sau sa o coboare,si daca da ii schimba aspectul si pozitia in sa ? ;)

 

 

parbtiz touring mi-am pus si eu imediat ce-am cumparat-o. eu merg numai cu tank bag si dupa parbtizul stok nu prea ai cum sa te bagi.

 

inainte sa te bagi sa faci modificari la suspensie mergi cu ea si vezi ce nu-ti convine.

eu am susupensia fata f mole acum in primavara am sa schimb uleiul in telescoape poate am sa pun un pic mai gros.

asta e singurul lucru care nu mi-a placut pana acum la a mea; suspensia prea moale pe fata...

 

eu zic sa o lasi asa...

p.s sa nu lasi toti cibanii sa-si bage mainile in ea...

daca vrei sa'i faci o carburatie ti-l recomand pe bogdan padure (e din bucuresti). e tata la carburatoare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parbtiz touring mi-am pus si eu imediat ce-am cumparat-o. eu merg numai cu tank bag si dupa parbtizul stok nu prea ai cum sa te bagi.

 

inainte sa te bagi sa faci modificari la suspensie mergi cu ea si vezi ce nu-ti convine.

eu am susupensia fata f mole acum in primavara am sa schimb uleiul in telescoape poate am sa pun un pic mai gros.

asta e singurul lucru care nu mi-a placut pana acum la a mea; suspensia prea moale pe fata...

 

eu zic sa o lasi asa...

p.s sa nu lasi toti cibanii sa-si bage mainile in ea...

daca vrei sa'i faci o carburatie ti-l recomand pe bogdan padure (e din bucuresti). e tata la carburatoare :)

Toarce frumos deocamdata nu prea e nevoie ,si de bagat ma bag eu, daca nu imi convine ceva ca ma pricep cat de cat ,nu las eu nici un cioban sa se atinga de oita mea :)

 

Mesaj completat

Am o mare problema fratilor :)

Se pare ca pasaroiul meu face fite ,situatia sta asa :

Mergeam in drumul meu si realizez ca nu mai am faza scurta ,bun ma duc repede acasa incep sa iau la trante instalatia...am verificat becul,butonul de faza scurta,butonul care comuta pe lumina,firele ,papuceii de la bec si am ajuns la concluzia ca nu am realizat nimic.

Faza aiurea este ca are toane dupa ce a murit faza scurta a inviat de doua ori dupa care nu am mai putut sa o readuc la viata .

Ati patit asa ceva ?Pe unde sa mai ma holbez ?

Mentionez ca am verificat si sigurantele .

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Am o mare problema fratilor :P

Se pare ca pasaroiul meu face fite ,situatia sta asa :

Mergeam in drumul meu si realizez ca nu mai am faza scurta ,bun ma duc repede acasa incep sa iau la trante instalatia...am verificat becul,butonul de faza scurta,butonul care comuta pe lumina,firele ,papuceii de la bec si am ajuns la concluzia ca nu am realizat nimic.

Faza aiurea este ca are toane dupa ce a murit faza scurta a inviat de doua ori dupa care nu am mai putut sa o readuc la viata .

Ati patit asa ceva ?Pe unde sa mai ma holbez ?

Mentionez ca am verificat si sigurantele .

:bounce:

 

salut , aceeasi problema am avut-o si eu. desfaci suportul de la butonul de starter si vezi ca ai un contact imperfect ( are rolul de a intrerupe lumina cand dai start pentru ca puterea sa mearga la electromotor ) si il lipesti cu grija la loc. e o problema frecventa la XX din cauza faptului ca e grea pe loc si cand tragi de ghidon cablul acela se desprinde.

ti-am atasat si o poza ca sa stii unde sa umbli.

 

bafta si zi-mi daca ai rezolvat-o ! :)

post-1435-1268651986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faza cu farul pe faza scurta incerca sa verifici si releul.nu stiu exact unde este dar teoretic este imposibil sa nu aiba.doar la comuniste era farul direct prin buton si cand ti-era lumea mai draga nu mergeau luminile.

 

pt cei care observa ca au furca prea moale sa va zic ce am observat eu.

in toamna trecuta am vazut ca motorul meu are o usoara vibratie pe fata, adica atunci cand luam mainile de pe ghidon intra intrun fel de voblaj, ghidonul mascandu-se stg-dr. si din ce in ce mai tare.(cauciuc uzat, dar echilibrata roata)

 

asa ca acum am luat fata la verificat.

1 rulmentii de la jug., in regula, doar gresati.

2 cauciuc fata schimbat si roata echilibrata

3 schimbat uleiul in telescoape

cand am desfacut telescoapele am observat ca pe langa arcurile progresive(nu stiu, toti avem asa?, astea au fost de serie?) italianul mai bagase niste saibe pt comprimare (cam 8-10mm). eu le-am scos pe alea si am facut o singura saiba si bronz de grosime 12mm. astea se pun sus in capatul tijei amortizorului, intre arc si piulita-capac care intra in jamba.

acum am iesit cu ea si pot spune ca sta impecabil pe drum furca este ferma, destul de dura, nu exista voblaj cand iau minile de pe ghidon la orice viteza 10-80km/h.

a schimbat careva calcatura pinioanelor de la transmisia finala?

ma gandesc sa pun la pinionul din fata +1 sau 2 dinti sa nu se mai tureze asa la viteza mare, poate si un consum mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la problema cu luminile incearca sa te duci dupa cabluri si sa misti de ele , e posibil sa fie un fir intrerupt si sa faca din cand in cand contact d-aia ba merge ba nu merge. Imi dau si eu cu parerea ca in 99% din cazuri de la asta a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut , aceeasi problema am avut-o si eu. desfaci suportul de la butonul de starter si vezi ca ai un contact imperfect ( are rolul de a intrerupe lumina cand dai start pentru ca puterea sa mearga la electromotor ) si il lipesti cu grija la loc. e o problema frecventa la XX din cauza faptului ca e grea pe loc si cand tragi de ghidon cablul acela se desprinde.

ti-am atasat si o poza ca sa stii unde sa umbli.

 

bafta si zi-mi daca ai rezolvat-o ! :lol:

Ma voi uita maine dimineata e singurul loc care nu l-am verificat .

Raman dator cu o berica :P

Mesaj completat

la faza cu farul pe faza scurta incerca sa verifici si releul.nu stiu exact unde este dar teoretic este imposibil sa nu aiba.doar la comuniste era farul direct prin buton si cand ti-era lumea mai draga nu mergeau luminile.

 

pt cei care observa ca au furca prea moale sa va zic ce am observat eu.

in toamna trecuta am vazut ca motorul meu are o usoara vibratie pe fata, adica atunci cand luam mainile de pe ghidon intra intrun fel de voblaj, ghidonul mascandu-se stg-dr. si din ce in ce mai tare.(cauciuc uzat, dar echilibrata roata)

 

asa ca acum am luat fata la verificat.

1 rulmentii de la jug., in regula, doar gresati.

2 cauciuc fata schimbat si roata echilibrata

3 schimbat uleiul in telescoape

cand am desfacut telescoapele am observat ca pe langa arcurile progresive(nu stiu, toti avem asa?, astea au fost de serie?) italianul mai bagase niste saibe pt comprimare (cam 8-10mm). eu le-am scos pe alea si am facut o singura saiba si bronz de grosime 12mm. astea se pun sus in capatul tijei amortizorului, intre arc si piulita-capac care intra in jamba.

acum am iesit cu ea si pot spune ca sta impecabil pe drum furca este ferma, destul de dura, nu exista voblaj cand iau minile de pe ghidon la orice viteza 10-80km/h.

a schimbat careva calcatura pinioanelor de la transmisia finala?

ma gandesc sa pun la pinionul din fata +1 sau 2 dinti sa nu se mai tureze asa la viteza mare, poate si un consum mai mic.

Releul e bun deoarece numai cand ii fac baita motoretei atunci merge lumina :bounce: .

Si eu ma gandeam sa ma bag pe la pinioane putin dar mai intai doresc si eu niste pareri.

Mesaj completat

la problema cu luminile incearca sa te duci dupa cabluri si sa misti de ele , e posibil sa fie un fir intrerupt si sa faca din cand in cand contact d-aia ba merge ba nu merge. Imi dau si eu cu parerea ca in 99% din cazuri de la asta a fost.

Asa am crezut si eu la inceput dupa ce am luat la inspectat firele dar ma cam inselasem . :)

Mesaj completat

Se pare ca nu era firul de la butonul on/off.Mai astept sugestii :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi spui ca stau de secole aici si incerc sa interactionez cu cineva :bounce:

 

vreau sa fac o tura de cheia / siriu sambata- duminica 20 -21 martie, te bagi?

te intreb pe tine, ca de cate ori am propus pe forum n-am gasit nici unu...si amicii mei motorizati din c-ta nu se baga cel putin de data asta.

 

0727 777.059 Bogdan

 

p.s. merg singur ca am nevasta gravida :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fac o tura de cheia / siriu sambata- duminica 20 -21 martie, te bagi?

te intreb pe tine, ca de cate ori am propus pe forum n-am gasit nici unu...si amicii mei motorizati din c-ta nu se baga cel putin de data asta.

 

0727 777.059 Bogdan

 

p.s. merg singur ca am nevasta gravida :drink:

tu vii incoace catre munte, eu o sa bag o tura de constanta in wkd

ironic, nu? :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa fac o tura de cheia / siriu sambata- duminica 20 -21 martie, te bagi?

te intreb pe tine, ca de cate ori am propus pe forum n-am gasit nici unu...si amicii mei motorizati din c-ta nu se baga cel putin de data asta.

 

0727 777.059 Bogdan

 

p.s. merg singur ca am nevasta gravida :P

M-as baga dar mi-am desfacut furca si imi astept semiringurile ca a inceput sa sangereze ca naiba :D

Succes la plimbareala poate cu alta ocazie :drink:

Mesaj completat

Mi-am facut faza scurta :D se pare ca reductia aia care intra in bec era bulita iar ca atare nu mai alimenta becul .

Noi sa fim sanatosi :wink:

Mesaj completat

Ce liniste este pe acest topic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e liniste pt ca suntem pe drumuri. :rose:

la drumul asta de constanta doar ce am terminat cauciucul spate. am plecat mai in forta de cateva ori si e gata. nu are mai mult de 10 000 de km.

asta e deja era luat unul nou.

din cate imi dau seama se duc 2 bucati spate si una fata. de ce nu se dau seturile la oferta de 3 cauciucuri? :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...