Sari la conținut

Traversare Rusia


calu
 Share

Postări Recomandate

i love the xt. nu ma mai satur sa ma dau .azi m am dat prin padure si camp pe la corbeanca . merge de rupe. imi place enduro . abia astept stepele rusesti. treaba cu yamaha a fost dragoste la prima pedala. si e si mareeeee abia ating pamantul (am 190) :cheers: apoi am aflat ca e foarte fiabil :cheers: :wave:

Editat de calu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

de azi parasesc randul comunistilor. am yamaha xt 600

cred ca in afara de munca nu mai fac atceva de cat gaz si mers pe campuri de langa bucuresti. si un pic de somn. sunt fooooarte fericit. mi a trecut si gripa, astenia de primavara, durerile de spate si orice mai era in neregula cu organismul

 

 

i love the xt. nu ma mai satur sa ma dau .azi m am dat prin padure si camp pe la corbeanca . merge de rupe. imi place enduro . abia astept stepele rusesti. treaba cu yamaha a fost dragoste la prima pedala. si e si mareeeee abia ating pamantul (am 190) apoi am aflat ca e foarte fiabil

 

 

E aproape 1 noaptea, mi se inchid ochii de somn dar in acelasi timp rad singur de bucurie pe aici.

Felicitari mane :D :D :D :cheers: !!!

Ai facut o alegere mai mult decat inteleapta (din punctul de vedere al unei posesor de sora de-a XT-ului, adica Tenere) !

Zi-mi ce model e si te ajut cu manuale si cam cu tot ce pot eu :cheers: :wave: :D !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai eu iti uraz bafta DAR nu cred ca stii in ce te bagi.

nu stiu in cate ture lungi ai fost. si cand zic lungi ma refer la ritm sustinut. eu dupa 2400 in 2 zile tot ce vroiam sa vad era patul.

fa niste ture lungi lungi lungi, de incalzire, in lumea civilizata.

 

bafta multa ... daca stii mecanica nu are sens sa te incapatanezi cu etz ul, ia ij. despre xt, daca e pus la punct, spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2400 km in 2 zileee!!!!! pai te cred. eu plec la plimbare de placere cand obosesc ma opresc si gata stau o zi la odihna. xt-ul este din 89 si e de 600. chiar as avea nevoie de ceva manuale pt ca tipul de la care am luat o nu a umblat nici el pe la ea asa ca habar avea sa mi zica de reglaje sau alceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima problema pe care ti-o spun din experienta e rezervorul, eu am 24l si nu imi ajunge. partea rea e ca un rezervor mai mare, de 45 ma costa 1000 euro. rezolva problema benzinei in primul rand. dupa aia sa ai la tine releu, cdi, pompa de benzina daca e cazul, si ceva scule sa repari cam orice. asa cum ti-am mai zis. nu te aventura la drumuri asa de lungi inainte sa faci unele cel putin la fel de lungi in europa civiliata.

am facut pana pe fata langa bruxelles. am avut camera de schimb si pompa, am rezolvat. mi s-au rupt 2 prezoane care prind axul rotii fata. am cam supt-o pentru ca desi e lume civilizata a durat eva sa le scot si sa le inlocuiesc. asa ca ... experimenteaza intai acolo unde la orice ora te poate ajuta cineva. fireste faci cum crezi ... si inca un sfat: daca nu te stii capabil sa repari orice la motor, nu pleca singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prima problema pe care ti-o spun din experienta e rezervorul, eu am 24l si nu imi ajunge. partea rea e ca un rezervor mai mare, de 45 ma costa 1000 euro. rezolva problema benzinei in primul rand. dupa aia sa ai la tine releu, cdi, pompa de benzina daca e cazul, si ceva scule sa repari cam orice. asa cum ti-am mai zis. nu te aventura la drumuri asa de lungi inainte sa faci unele cel putin la fel de lungi in europa civiliata.

am facut pana pe fata langa bruxelles. am avut camera de schimb si pompa, am rezolvat. mi s-au rupt 2 prezoane care prind axul rotii fata. am cam supt-o pentru ca desi e lume civilizata a durat eva sa le scot si sa le inlocuiesc. asa ca ... experimenteaza intai acolo unde la orice ora te poate ajuta cineva. fireste faci cum crezi ... si inca un sfat: daca nu te stii capabil sa repari orice la motor, nu pleca singur

 

 

ma daca nu o sa gasesc un partener asta e.. o sa l iau cu mine pe ala de sus si cum rusii sunt foarte credinciosi o sa aibe acoperire cam pe toata durata treseului. cu reparatiile... am avut jawa california care se strica tot timpul asa ca o bujie stiu sa schimb

Editat de calu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

xt-ul este din 89 si e de 600. chiar as avea nevoie de ceva manuale pt ca tipul de la care am luat o nu a umblat nici el pe la ea asa ca habar avea sa mi zica de reglaje sau alceva.

 

Unul dintre cele mai importante lucruri, si anume cotele de baza, le gasesti aici :

 

http://www.xt600.de/xt_werkstatt/%2Btechni...daten_xt600.htm

 

Cu manualul nu e in schimb prea simplu in sensul ca, pentru modelul tau, respectiv 2 KF-2NF (denumirea de cod difera, din ce stiu eu, in functie de zona geografica unde a fost comercializat, zona ce aducea cu sine si puteri ale motorului sensibil diferite), eu, pana in prezent nu am gasit un manual.

Stiu ca acesta e cel mai bun :

MANUAL CLYMER YAMAHA XT 1983-1989

 

dar eu nu am dat de el nicaieri.

 

Intereseaza-te, te rog, si vezi daca XT-ul de 600 din 1989 difera mult (orice, dar nu forma carenajelor, rezervorului, etc) de cel de dinaintea lui sau de Yamaha Tenere din aceeasi perioada, fiindca mie, la o privire rapida, nu mi se pare foarte diferit. Am manualele pentru 43 F - modelul anterior celei a tale (fabricata in anii 1986+1987), si manuale pentru Tenere-le din aceeasi perioada (adica al meu).

Din ce stiu eu Yamaha nu a modificat esential solutiile tehnice de la model la altul pentru motocicletele din perioada post 1990 si cred ca te vor ajuta si acestea.

 

Daca te intereseaza (fiindca eu cred ca sunt asemanatoare) pot sa iti trimit un material de aprox. 17 Mb - 170 pagini pe care l-am facut eu si care explica in detaliu, pas cu pas, demontarea motorului de Tenere din 1989.

 

Na. Vorbim. Distractie placuta in continuare si sa o stapanesti cu placere :D !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta. Tin pumnii.

Tocmai ma uit la Long Way Round si astia 2 motociclisti au mari probleme in iunie cu trecerile peste tot felul de rauri, pe etapa Yakutsk - Magadan.

Si de fapt o sa ai un traseu comun cu ce au facut ei cam de la Kilor.

Daca nu ai filmul, incerc sa-ti fac o copie...

 

TOate bune.

Mircea

 

 

salutare vreu si eu acest film contracost adevarat cei doi au spus fara echipa fara ajutorul ehipei nar fii reusit niciodata ei au spuso nu eu si au dreptate bafta Pompi

post-20188-1205387236_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aflat de XT-ul tau de pe forum

 

sa fii sanatos si sa et bucuri de el un milion de km:)

 

amu....pune mina baga bani si echipeaza-l:)

 

www.touratech.de ----au ceva idei bune de vinzare, unele scumpe, altele fac toti banii

 

 

sa ne auzim cu bine;)

 

cum merg pregatirile...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si eu pe particele la Long Way Round , si ca idee am prins ultima parte cand mergeau spre Magadan unde au dat de un pod rupt peste un rau care l-au trecut cu o magaoaie de masina ruseasca (altfel nu aveau cum) , cu magoaia au trecut inclusiv jeep-urile (Mitubishi Pajero - sper sa nu ma insel) asadar nu va fi usor , multa bafta si sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pregatirile mai stau ca am intrat intr un caine nenorocit si am genunchiul stang avariat. un front flip instant . totusi am avut noroc ca nu am nimic rupt. rez de plastic acerbis f rezistent......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calu, am promis ca-ti dau o copie dupa Long Way Round. Am facut jumate de treaba, adica l-am copiat cumva. E pe doua dvd-uri de 8 mega, asa incat au iesit 4 dvd-uri de 4,7 mega...

 

Sincer, am facut asta cu strangere de inima, baietii astia si scopul declarat cu copii UNICEF etc ma fac sa ma gandesc ca poate merita sa-l cumpar, originalul... Nu-i bai , o sa le cumparat filmele in original cand o sa avem salariile jumate macar cat a lor... Asta era of-topic.

Dar daca tie ti-e de folos, e super ok.

 

Deci, Calu, n-am reusit sa trimit DVD-urile in Buc, asta mai ramane de facut...

Si atunci poti sa il dai si lui Pompiliu...gratis :rusinica:. Si oricui vrei tu, evident.

 

 

Prima oara cand vreunul din colegii mei merge la Buc il trimit si-ti dau PM.

Editat de mircealeschian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

mai stie cineva de tura?

eu ma gandesc sa fac un drum SantPetersburg la anul, in iunie

si postez de acum

poate mai sunt doritori si sa fie un minim de planing time, si de reverat

mai mizez pe un amic, inssa partial

astept sfaturi, doritori,informatii

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...