Jump to content

185 La Ora?!...rusine!

Recommended Posts

o intrebare...

Lasand partea morala a problemei.

1. 30 de zile suspendare? eu stiam ca primesti 90. Amenda 10 milioane?

2. In cadru se aflau si alte masini.

3. Nu se vede placuta de inmatriculare. A fost oprit in trafic ulterior, deci putea sa nu fie el. (vb teoretic aici, d.p.d.v legal )

Moral. Ce pot sa zic, e pielea lui. E bine ca a aparut la pro tv intr-o stire de genu asta si nu la ora 5.

• Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce vremuri erau acu 12 -13 ani,eram fericit ca puteam alerga cu JAWA mea cu 80-100 si toata lumea imi spunea sa o las mai usor ,ca merg cam tare.Cand era cate un accident de motocicleta ,mai lipsea putin sa-l treaca in cartea de istorie.

Raul, m-am dus si mai mult pe autostrazi unde riscul sa se intample evenimentele mai sus mentionate sunt minime. Insa nu are legatura cu ce se intampla acum: pe un DN, DJ marginit de copaci si-n conditiile de februarie, trafic, etc, suna a ars aiurea si apoi in caz de ceva incep plansetele si blestemele prietenilor/familiilor pe forumuri ca "nenorocitul de conservar nu l-a vazut" si "ce bine conducea el motorul" da' la franare/evitare a cam dat kix (daca ma apuc sa sap am cateva exemple foarte clare)

Nu avem sosele pentru asa viteza si la cum arata acum, nici autostrazi :huh:

Acu e punctul pe i ... :cheers:

Numai bine, :huh:

Raul

Si dupa aia, propun sa adunam toti ghioceii intr-o piata publica si sa ii executam. Rugul mi se pare cea mai buna alegere. Sau nu... nu... Scaunul electric... Am niste prieteni care lucreaza in trusturi media, putem sa organizam si o transmisiune live a evenimentului... cineva trebuie sa tina si un speech... ceva de genul: 'Vrem sa dovedim tuturor in aceste momente grele, tragice pentru intregul nostru popor,pentru intreaga noastra natiune ca stim sa ramanem uniti ca degetele unei singure maini stranse intr-un pumn, care sa loveasca, sa dea o riposta ferma oricarui agresor de oriunde ar veni.'!! Se ofera cineva?

Ma duc sa ma culc, am obosit dupa atatea aberatii.

Nu pot sa-ti spun decat ca iti doresc somn usor si foarte mult NOROC ,pt ca ar fi singurul lucru de care ai nevoie

topicul asta e ceva de genul : hai sa ne aflam in treaba. stiti f bine ca ca astia se aseaza la panda numai pe portiunile drepte si libere unde mai poti s-o arzi . si daca nu cunosti zona te poti frige tu. in bucuresti stiu cam toti pe unde stau, dar in afara orasului te mai poti insela.

a bagat mana in gaz, si? a bagat-o pe barba lui, nu erau pietoni, nu erau vaci si rate in drum ( cum se mai vad de multe ori )

Edited by xander

Doar atat???? era loc de mult mai mult :cheers: dar omul cred ca era linistit mergea lejer......pe mine m-a luau cu minim 280..... :huh: si o puneam si pe purghi porchi etc sa ma filmeze :huh: bine ca a scapat doar cu 30 de zile.Bafta si sa ne auzim cu bine.

eu zic ca nu are sens sa facem pe moralistii acum. stim bine ca atunci cand iesim din oras ..pe statalele noastre tragem de ele cat putem sau cat ne tine. e valabil pentru toti cred.

in localitate nu sunt de acord cu viteze chiar asa de mari ..un 80 kmph mi'ar ajunge :cheers:

eu zic ca nu are sens sa facem pe moralistii acum. stim bine ca atunci cand iesim din oras ..pe statalele noastre tragem de ele cat putem sau cat ne tine. e valabil pentru toti cred.

Nu, nu e valabil pentru toti si nu, nu este rusinos sa mergi cu viteza legala. E... normal. Nu vreau sa fiu rea, dar daca o tineti tot asa, cu mentalitatea asta, nu va vad bine anul asta. E si asa super periculos de mers pe doua roti, de ce sa mai agravati si voi problema? Cine are minte invata, cine nu, sa-l ajute Dumnezeu. Pacat doar de eforturile noastre ca incercam sa schimbam ceva in bine si se pare ca lumea nu vrea o schimbare. Mersi, Thomas.

Eu nu ies decat vara in weekend pe vreme frumoasa, la plimbari prin tara. Dar nu pot sa-l judec, pentru ca si eu ajung la viteze mari in plimbarile astea,atunci cand cred eu ca sunt in siguranta.

Daca nu as avea posibilitatea decat sa merg cu viteze legala cred ca as scoate moto la vanzare si as inchide capitolul motociclism.

Toate neplacerile acestui sport, ploaie, vant, pericol de moarte permanent, sunt uitate doar pentru momentele de adrenalina care ni le ofera, placerea de a trage de gaz din cand in cand, atunci cand fiecare crede ca e in siguranta.

Nu vreau sa fiu ipocrit, nu o sa fiu din aceia care dau cu piatra.... :cheers:

Ca de obicei...topicuri pentru cei care ori n-au cooaie sa mearga asa cum viseaza sau pentru cei care au niste rapandule de mobre care prind suta in 2 hectare de sosea.....ipocrizia e in floare la noi.

Inca n-am vazut nici un initiator de asemenea topic care sa aiba la profil in proprietate un superbike sau supersport...ci numai detinatori de chompere sau gs-uri stravechi.

doar pentru ca o nenorocire de televiziune are imagini cu un ne-norocit care s-a dat cu enspemii de km pe ora asta nu ne da dreptul sa facem un caz national din toata treaba asta. inteleg proteveul ca nu are stiri in uichend, dar nu inteleg de ce pe motoretism.ro se scoate pe tapet o chestie normala, repet NORMALA!!! omul de la galati ori braila ori de oriunde ar fi el are o bere de la mine si o bataie calduroasa pe umeri and: keep up the good job, man. e site de motociclisti, nu de club de babe care croseteaza.

"Aproape 200 "...dar mergea cu 185...si a fost surprins cu 177....Ce subiect de rahat....

Hai sa fim seriosi, orice motor de Doamne-ajuta de peste 50 de cai ajunge la 120-130 daca tragi doar un pic de el,ala avea un CBR, linie drepta,etc...

Probabil ca zilnic in trafic sunt sute de alti conducatori de autovehicule care merg cu viteze astronomice pe drumurile patriei si nu mai zice nimeni nimic.Numai la TV poti vedea zilnic 3-4 accidente auto petrecute din cauza vitezei accesive.Daca este motociclist...parca l-ar prinde pe E.T. cu droguri la Urziceni.Ce sa zic....

Este laudabil si de apreciat efortul celor care fac ceva pentru siguranta motociclistilor in trafic.Respect,dar mai lasati-o moarta partea asta cu IMAGINEA motociclistului romanesc...Care imagine ? Cred ca unii sunt cam paranoici, zau asa. Nimeni nu are nimic in mod special cu motociclistii in afara de o minoritate care este defecta de la Dumnezeu oricum.Aproape incep sa cred ca ne si place "imaginea" asta de bad boyz.

Nu am auzit niciodata despre vreo campanie de "imagine" a celor care o frig cu BMW-uri,Audi sau alti balauri tunati de sute de cai pe unde apuca.

Inteleg ca pentru "civili" este de senzatie,dar sa nasca polemici intre motociclisti... ?

Asta-i primul ghiocel,stati sa se incalzeasca un pic ,sa rasara toate florile

Corect :cheers:

in localitati mai respecta lumea limita .. sau macar li8mita + 20 dar in afara localitatii .. cam merge.

Ma cheama azi o colega din redactie sa imi arate ca a prins politia ieri un motociclist pe langa Braila care avea aproape 200 la ora pe o sosea destul de circulata. Am vazut poza de la radar, arata 185km/h. Nu stiu ce sa mai zic... Ne straduim prin diverse campanii sa schimbam parerea oamenilor referitoare la motociclisti, spunem mereu unde poate duce viteza mare, vedem accidente groaznice... si chiar nu invatam nimic?? :cheers: Oameni buni, chiar sunt motociclisti printre voi care fac eforturi, zilnic, pentru a pune pe picioare diverse campanii de constientizare (si nu e usor deloc) si tot acest efort se duce dracului cu asemenea exemple negative. Chiar nu se poate sa contribuim toti pentru a reduce numarul de accidente? Nu stiu ce sa mai zic... Doar ca ma bucur sincer ca omul in cauza nu a patit nimic si ca l-a oprit politia la timp.

ALOOOOOOOOOOOO

tantiiiiiiiiiiiiiii

ma "lesi"

fa propaganda pentru camioanele care ies de pe camp cu noroi pe roti de mori in mazga aia

fa propaganda pentru mibuldozerele care nu sunt inmatriculate si circula km intregi pe centura

fa propaganda pentru betonierele care lasa km de ciment din bena intre semafoare si cand pui frana dai cu rotile in sus

pacat ca mai esti si motociclista

du.te frate si te da cu 50 in localitate si ai grija la "pitonii" printre care trebuie sa faci slalom sau la taximetristi care trag de volan brusc sa ia clientul sau printre dobitocii cu dacia care au gemul blocat si stau cu usa deschisa sa intre aer in timpul mersului

sa nu uit l

a cate pareri contra ai primit cred ca e frigiderul plin de carne

Edited by ianachim

Ce legi de rahat: doar 1000 lei amenda si 30zile pt asa viteza...

D-aia mor atatia si apoi, asa cum s-a mai spus, incep ceilalti sa dea vine pe "conservari".

Atatia disperati dupa "vitezane" cu cat mai multi cai... ca sa dea blani pe niste drumuri de rahat si apoi sa se laude pe forum (daca mai apuca)... sau sa faca impresie pe Magheru... maaaari "bikeri"...

Ii inteleg pe cei care se dau pe circuit sau alearga pe autostrazi civilizate... Si care eventual au facut si niste training-uri inainte... Dar asa??? Ajungi "mare erou" pe forum si la stiri!

Inteleg ca pentru "civili" este de senzatie,dar sa nasca polemici intre motociclisti... ?

Nu se nasc polemici intre motociclisti, se nasc polemici intre motociclisti si forumisti posesori de motociclete.

Si cu ce schimba imaginea motociclistilor in Romania faptul ca X a fost prins cu 177 km/h pe DN(sau DJ, sau A2)? O sa se uite lumea la stiri, o sa se cruceasca ( :cheers: vai..177... ce nebuni...) si cand ne vede pe strada (lumea) o sa ne arate cu degetul... 'voi...nenorocitilor....vitezomanilor, inconstientilor...'

Asa, si?? Imi pasa ce imagine am eu in fata lumii?

Sau asta face parte din ciclul 'Trebuie sa intram in randul lumii, sa fim la fel ca toti, pentru ca asa e bine'?

Sa nu se inteleaga ca eu ma opun ideii educarii rutiere a populatiei, conservarilor, pietonilor. Ba chiar din contra.

Oricum ... 185 km/h? Rusine.. Rusine...!!!

propunere

hai sa bagam .... cei care doresc ..... cate 10 ron pentru om sa plateasca amenda

sa mor daca nu ii trimit banii din partea mea :cheers:

Ce legi de rahat: doar 1000 lei amenda si 30zile pt asa viteza...

D-aia mor atatia si apoi, asa cum s-a mai spus, incep ceilalti sa dea vine pe "conservari".

Atatia disperati dupa "vitezane" cu cat mai multi cai... ca sa dea blani pe niste drumuri de rahat si apoi sa se laude pe forum (daca mai apuca)... sau sa faca impresie pe Magheru... maaaari "bikeri"...

Ii inteleg pe cei care se dau pe circuit sau alearga pe autostrazi civilizate... Si care eventual au facut si niste training-uri inainte... Dar asa??? Ajungi "mare erou" pe forum si la stiri!

Ce putere are motorul tau? Undeva aproape de 100 de cai, nu?CU cat ai mers tu maxim maxim? (din 217km/h cat poate) Hai sa nu fim ipocriti. Daca era sa se mearga cu max 120 isi lua toata lumea motorete Ciun Ling de 125.

<small>--- Mesaj completat în 17 Feb 2008 20:16 -------------</small><br/>

Ca de obicei...topicuri pentru cei care ori n-au cooaie sa mearga asa cum viseaza sau pentru cei care au niste rapandule de mobre care prind suta in 2 hectare de sosea.....ipocrizia e in floare la noi.

Inca n-am vazut nici un initiator de asemenea topic care sa aiba la profil in proprietate un superbike sau supersport...ci numai detinatori de chompere sau gs-uri stravechi.

So funny :cheers: but so true! Cum sa aiba coae daca e femeie :huh:

Edited by paulcannibal

=)) da...este vorba de locuri unde se poate merge cu vitezele mentionate nu va mai poticniti in detalii si probabilitati...ca daca si cu parca se plimbau in barca...am mers pe CBR si pe Cagiva mea si am observat diferente intre toate felurile de motociclete chiar daca am permis de prin noiembrie...si am mers in conditii unde unii dintre voi se sperie sa nu verse motoarele...

1. Sportiva nu se tine minunat de manevrabil pe viraje asa ca omu ii dadea si el pe unde putea si cred ca CBR este o motocicleta decenta care accelereaza ok chiar si pt incepatori fara mari surprize...

2.Cagiva mea este un model de enduro , foarte manevrabila...pot spune ca la 80 pot sa evit obstacole pentru ca ma gandesc dinainte ce se poate intampla...si am si reflexe deci nu vad de ce ar trebui sa ma sperie predictiile voastre.

3.Imi e mai frica de jegul de strazi pe care le avem decat de trafic si mai frica de bosorogii care merg incet decat de tinerii care merg sprinten dar fara figuri...mai frica de basculante sau betoniere decat de pietoni si asa mai departe...nu cred ca isi au rostul topicurile astea siropoase...fiecare are parerea lui ,fiecare merge cat il tin oole sau conditiile de trafic,la altii dam cu rip...asta e...selectie naturala...

@ady_viteza, nu e cazul de atacuri gratis la posesorii de X sau Y tipuri de motociclete :huh: Macar un pic de fair-play daca nu altceva.

Adevarul e ca si service-urile moto trebuie sa aiba ce repara, dealerii de piese si echipamente trebuie sa castige si ei, spitalele sa traiasca din spagile parintilor disperati dati pe la mai toti medicii, si nu in ultimul rand pompele funebre au nevoie de clienti, etc :cheers:

Cum au spus si altii: forjatorii buni cu adevarat sunt poate 5% din posesorii de motoare de viteza. Si majoritatea, culmea, se dau pe circuite in campionatele FRM si (mai nou) FIRE. Retoric: oare de ce?

P.S. Parerea mea personala si atat (momentan): De prin 2004 de cand a inceput boom-ul , accidentele "urate" au avut ca ingrediente viteza, apoi neatentia/imposibilitatea de apreciere a distantei/manevrelor din partea celorlalti participanti. Cand voi avea timp voi face un document si-l voi publica, pe baza relatarilor publice ale accidentelor pe cele 3 forumuri mari din 2003 incoace: pro-bike, sbz si acesta. Asta in conditiile in care nu au aparut mereu stiri despre toate accidentele petrecute. A mai fost o tentativa in anii trecuti cu Jurnalul negru, sunt curios ce rezultate vor aparea cand trag linie.

Pana la urma ,sa alerge fiecare cat poate si cat vrea ,daca ii duce motorul 500 la ora, atat sa fuga.Fuge riscandu-si viata ,banii ,permisul,sanatatea.Toate astea ii apartin.Si raspunderea.Insa daca eu ,sotia ,fetita pateste ceva din cauza unuia care a gresit intentionat,ii rup capul pe loc ,chiar daca sunt tot motociclist.AM SPUS INTENTIONAT.SINGURUL CARE DESCHIDE GAZUL ESTE CEL CARE O CONDUCE

eu am prins radarul cu 137 in Praid, la iesirea dintr-o curba. permis dat 3luni redus la 1luna, apoi inainte de Cluj, prin sat, peste170, nu m-am oprit ca nu avea sens... am avut un accident destul de grav in oras, intr-o intersectie un bou n-a vazut motociclistul inbracat in portocaliu cu mobra verde si era sa mor chiar daca nu aveam viteza.

Morala? Fiecare sa mearga cu cat il tine p....a ca daca e sa mori, mori oricum. Si va mai intreb un lucru, voi cu cat mergeti pe soselele patriei? Atata cat credeti ca sunteti in siguranta, nu? Incepatorii mai putin, "talentatii" mai mult, nu? sa nu-mi spuneti ca nu a-ti trecut niciodata de 100km/h (d-soarele si antitalentele sa se abtina).

De ce nu inchideti odata acest topic? Saracul baiat a iesit la o plimbare si uite ce a ajuns, subiect de discutie pentru frustrati.

Pana la urma ,sa alerge fiecare cat poate si cat vrea ,daca ii duce motorul 500 la ora, atat sa fuga.Fuge riscandu-si viata ,banii ,permisul,sanatatea.Toate astea ii apartin.Si raspunderea.Insa daca eu ,sotia ,fetita pateste ceva din cauza unuia care a gresit intentionat,ii rup capul pe loc ,chiar daca sunt tot motociclist.AM SPUS INTENTIONAT.SINGURUL CARE DESCHIDE GAZUL ESTE CEL CARE O CONDUCE

Crezi ca mai apuci sa ii rupi lu' Gigi capul?

Daca promite ca nu mai alearga aiurea pe unde nu trebuie,nu il mai rup.

--- Mesaj completat în 17 Feb 2008 21:28 -------------
A gresit-o ,fara nici o scuza.

ah...big shieeeet! mare faza ca a mers ala cu 180...ce sa zic...si din posturi observ ca in afara localitatii (nu am vazut reportajul)...nu mai sariti toti vitejii si moralistii pe el, pt ca mai mult ca sigur ca si TU ai tras de gaz mai tare decat ar fi trebuit candva... :cheers:

dar si faza cu hai sa punem 10 RON pt el mi se pare ffffffoooooooooooaaaaaaaarteeeeee funny!!! :huh: :huh: ;) un kit de lant...ceva...nu vrei? :ok:

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...